Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 151

Θέμα: Ανεση για πολη-ταξιδι: Σκουτερ vs Μηχανη

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314

    Ανεση για πολη-ταξιδι: Σκουτερ vs Μηχανη

    Ανοιγω ενα θεμα το οποιο παιδια βαση εμπειριας εχω πλεον αποψη να μιλησω. Να πω οτι εχω οδηγησει τα παντα απο παπια σκουτερ μεχρι μηχανες και εχω τωρα μηχανη (vstrom).
    Εχω κανει ταξιδια απο αθηνα στην κρητη πανω απο 7 φορες με μηχανακι σκουτερ.
    Εχω παει διαδρομες κοντα στην αθηνα 2-3-4 ωρες. Αυτα..
    Πρωτο ταξιδι κρητη οταν ημουν 21 (τωρα ειμαι 30) με παπακι. Δεν πιαστηκα πριν την μια ωρα ημουν με ταχυτητες οσο παει και ενα αμαξι γυρω στα 100 εκει που μπορουσα και εκανα την διαδρομη προς το χωριο μου 1 μιση ωρα οσο και τα αμαξια καποιες φορες λιγοτερο..σταση στην μια ωρα για 10 λεπτα και φορτωμενος σακος απο πισω. Σε ενα αλλο ταξιδι για κρητη με παπι (το χω γραψει σαν εμπειρια) ειχα την αδερφη μου μαζι στο παπι με χιονια βροχη πολυ αερα.. τα περασα ολα με πολλες δυσκολιες ακομα(που να εξηγω).
    Πατησα και χιονι σε ενα χωριο μεχρι που ειχε μια αποτομη κατηφορα και το παρατησα και ηρθαν και μας πηραν.
    Αλλα ταξιδια με σκουτερ δικαβαλο παλι σε διαφορα μερη με ωρες ταξιδιου συνηθως 2-5 ωρες. Παλι πιανομασταν αλλα με ανεση πηγαιναμε και δεν πιεζομασταν.
    Τριτον ειχα ακουσει για ταξιδιαρικες μηχανες και αγορασα 3 ως τωρα. Vstrom bandit tdm.
    Με ολες τις μηχανες και εγω και η δικια μου πιανομασταν πολυ πιο γρηγορα απο οτι με σκουτερ δηλαδη απορρουσα γιατι τις λενε ταξιδιαρικες απο την στιγμη που πιο ανετα ειναι τα σκουτερ.
    Φετος λοιπον το καλοκαιρι ειχα παει διακοπες με το xmax 400 του πατερα μ μακραν το πιο ανετοο συμφωνα με την κοπελα μου που εχρι τα κιλακια της οπως και εγω τα χω.. Δεν κουραζομασταν δεν συγκρουομασταν ο ενας πανω στον αλλον στα φρεναρισματα.. ταχυτητες εκει που ηταν το καλυτερο δυνατον μιας και οι δρομοι κρητη ειναι χαλια οπως και οι πιο πολλοι οδηγοι.. Με λιγα λογια δεν ηθελα παραπανω ταχυτητα.
    Δευτερο πιο καλο σκουτερ που ειχαμε ανεση ηταν το citycom πραγματικα μας εχει λειψει.. Και το πηγα και στο μπαλο κρητη με τις κοτρωνες και δεν καταλαβε τιποτα (το χα 2 μηνες).(Η δικια μου σπανια παραπονιοταν για πιασιμο) Οποτε και αυτο που λετε περι λαστιχων παει περιπατο.. Δεν χρειαζεσαι λαστιχα ον οφ για να μπεις σε κοτρονοδρομο απλα να πας μαξ 30 χλμ και προσεκτικα..(τα λαστιχα δεν επαθαν τιποτα).
    Και ερχομαι λοιπον στο ερωτημα μου.

    Γιατι να μην θεωρειται τουρινγκ το xmax 400 και να θεωρειται η στρομ η το tdm η το bandit?
    Πιανει τα χλμ που θες δεν ζοριζεται κανενα απο τα 4 αλλα η μηχανη υστερει σε ανεση. Το σκουτερ πολυ καλυτερο σε ανεση... Μονο κακο οτι δεν εχεις που να βαλεις πολλα μπαγκαζια αλλα αυτο λυνεται με το να στειλεις τις βαλιτσες σου 2 μερες πριν στον προορισμο με χαμηλο κοστος πχ κτελ η καραβι η μεταφορικη και κανεις και το ταξιδακι σου με ΣΚΟΥΤΕΡ ΑΝΕΤΟΣ..
    Οποτε λεω εγω τωρα μηπως να καταργησουμε τις μηχανες που πρεπει να αλλαζουμε ταχυτητες και να κουραζομαστε οπως και οτι εχουν σελες για μικρους κωλους και οχι βολικες πολυθρονες οπως τα σκουτερ??
    Προσωπικα θα κρατησω την μηχανη γιατι μαρεσει η αισθηση οδηγησης αλλα θα προσπαθησω στα επομενα 2 χρονια να μαζεψω λεφτα σκουτερ χωρις να χρειαστει να πουλησω την μηχανη. Ποια η γνωμη σας για να δω τι κραξιμο θα φαω!

    Παντως απο ολες τις μηχανες που χα πιο βολικο ηταν σε σειρα:
    Xmax400
    Citycom300
    Kymco xciting s400
    Vstrom
    Tdm
    Vf185
    Bandit(το κρατησα ενα μηνα οτι χειροτερο οδηγησα στην ζωη μου δεν ξαναπαιρνω τετοιου ειδους μηχανη σκυφτη). Και μην πειτε πουθενα βαλε ανατομικη σελα με τζελ γιατι το θεμα δεν ειναι οτι ειναι σκληρες αλλα οτι κουτουλαμε ο ενας στον αλλον.. ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ.. ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΚΟΥΓΑ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΛΥΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΟΥΤΕΡ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ 1.65 ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΑ ΦΤΑΝΕ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΠΟΥ ΤΑ ΧΑΝ.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.156
    Μια μόνο παρατήρηση: Αθήνα-Κρήτη, διαδρομές 2,3,4 ώρες ΔΕΝ είναι ταξίδια.... Βόλτες είναι.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Που να κάνεις ταξίδι και με αυτοκίνητο, θα θες να καταργήσουμε τα σκούτερ :-)

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Φετος λοιπον το καλοκαιρι ειχα παει διακοπες με το xmax 400 του πατερα μ μακραν το πιο ανετοο συμφωνα με την κοπελα μου που εχρι τα κιλακια της οπως και εγω τα χω..
    Συμφωνώ ότι με scooter κάνεις άνετο ταξίδι. Όμως αν διαβάσει η κοπέλα σου το forum, θα έχεις θέμα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Αμα κουραζουν τα TDM, VStrom και Bandit (που δεν το λες και σκυφτό) πάρε αμαξι!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Bandit(το κρατησα ενα μηνα οτι χειροτερο οδηγησα στην ζωη μου δεν ξαναπαιρνω τετοιου ειδους μηχανη σκυφτη). Και μην πειτε πουθενα βαλε ανατομικη σελα με τζελ γιατι το θεμα δεν ειναι οτι ειναι σκληρες αλλα οτι κουτουλαμε ο ενας στον αλλον.. ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ.. ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΚΟΥΓΑ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΤΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΛΥΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥΔΙΑΖΕΙ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΟΥΤΕΡ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ 1.65 ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΑ ΦΤΑΝΕ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΠΟΥ ΤΑ ΧΑΝ.
    Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

    Εμένα ας πούμε αν μου δώσεις όρθια μηχανή τύπου TDM, Transalp, Vstrom κ.ο.κ. σιχτιρίζω ακόμα και να μου πεις, πήγαινε πάρτην από εκεί, και παράδωσέ την εκεί, όχι να πάω και ταξίδι. Δεν νοιώθω καν, τι το άνετο βρίσκετε εσείς που τις οδηγάτε. Ειδικά το TDM απορώ πως το οδηγάνε αυτό το πράγμα, καμία αίσθηση που είναι, που βρίσκονται και τι κάνουν οι τροχοί. Δεν θα ένοιωθα καλά, ούτε να πάω Μαρκόπουλο>Κορωπί με ψηλή-όρθια, όχι να κάνω ταξίδι.

    Για εμένα άνεση στο ταξίδι, είναι supersport δεκαετίας 90 και 2000. Ξαπλώνεις το στήθος στο ντεπόζιτο, φέρνεις το κράνος σχεδόν σε επαφή με την άκρη της ζελατίνας μπροστά, γίνεσαι ένα, και ταξιδεύεις με 160ρες ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ. Ανετα γυρίζω την Ευρώπη.

    Το Bandit που αναφέρεις ως χειρότερο, εγώ θα το έβρισκα ως το μόνο που θα με ενδιέφερε&άρεσε να οδηγήσω από όλα τα άλλα στην λίστα.

    Οπότε και εκεί θέλω να καταλήξω, έχε υπόψιν σου, ότι κάθε άνθρωπος είναι και διαφορετικός, και μην βγάζεις γενικούς κανόνες και συμπεράσματα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Συμφωνώ ,μηχανές σαν το ZZR1100 είναι και για εμένα ότι καλύτερο για ταξίδι ή μεγάλη βόλτα για τους λόγους που είπες.
    Όσο για την θέση TDM όντως είναι περίεργη αλλά την συνηθίζεις ,πλέον μου φαίνονται περίεργα τα κλιπονς λόγο αποχής.
    Δεν φτιάχνω υπερασπιστική γραμμή,καθαρά η γνώμη μου σαν αναβάτης.
    porca miseria.

  8. #8
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Ποια εμπειρία είπες...?

    Εχω κανει ταξιδια απο αθηνα στην κρητη πανω απο 7 φορες με μηχανακι σκουτερ.
    Εχω παει διαδρομες κοντα στην αθηνα 2-3-4 ωρες.


    Αυτά δεν είναι ταξίδια μην σε στεναχωρήσω.
    Μάλλον άπειρος είσαι...κ φαίνεται από αυτά που γράφεις.

    Άλλα οκ. Ο καθένας έχει την γνώμη του.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    "Κάποτε ήμουνα πουλί και μ'αγαπούσανε πολύ"
    αλεγκρία
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    αν δηλωνεις οτι σου αρεσει πιο πολυ το σκουτερ για ταξιδι με γεια σου με χαρα σου και καλα χλμ
    αν διατυπωνεις ερωτηση οχι το σκουτερ δεν ειναι καλυτερο απο τις περισσοτερες μηχανες γιατι δε φτιαχτηκε γι αυτο
    οι λογοι ειναι διαφοροι οπως κατανομη βαρους, σταση σωματος, συστημα μεταδοσης, δυνατοτητες φορτωσης, αεροδυναμικη κλπ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.

    Εμένα ας πούμε αν μου δώσεις όρθια μηχανή τύπου TDM, Transalp, Vstrom κ.ο.κ. σιχτιρίζω ακόμα και να μου πεις, πήγαινε πάρτην από εκεί, και παράδωσέ την εκεί, όχι να πάω και ταξίδι. Δεν νοιώθω καν, τι το άνετο βρίσκετε εσείς που τις οδηγάτε. Ειδικά το TDM απορώ πως το οδηγάνε αυτό το πράγμα, καμία αίσθηση που είναι, που βρίσκονται και τι κάνουν οι τροχοί. Δεν θα ένοιωθα καλά, ούτε να πάω Μαρκόπουλο>Κορωπί με ψηλή-όρθια, όχι να κάνω ταξίδι.
    Όχι. Σε γενικές γραμμές όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι.
    Απλά ο καθένας μαθαίνει να βολεύεται σε ότι του αρέσει.
    Και βέβαια σε επίπεδο βόλτας από αναβάτες σε μικρή ηλικία με καλή φυσικά κατάσταση όλα τα μηχανάκια
    είναι βολικά.
    Το τί είναι άνετο το καταλαβαίνεις σε άλλες ηλικίες , όταν αρχίζει να ενοχλεί η μέση να μουδιάζει το πόδι...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Σε γενικές γραμμές πάντως τα σκούτερ δεν έχουν διαδρομή αναρτήσεων ,δεν έχουν καλές αναρτήσεις, και ταλαιπωρούν τη μέση λόγο θέσης οδήγησης.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Έχει να κάνει και με το είδος της διαδρομής του ταξιδιού· ένα ογκώδες και βαρύ supersport ή sport touring δεν θα νιώσει και πολύ άνετα (αντίστοιχα κι ο αναβάτης του) σε κλειστό επαρχιακό δίκτυο με ταχύτητες 30 - 80 km/h. Αντιθέτως σε ανοιχτούς δρόμους με ταχύτητες από 120 - 130 km/h και πάνω είναι ίσως ό,τι βολικότερο.

  14. #14
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Έχει να κάνει και με το είδος της διαδρομής του ταξιδιού· ένα ογκώδες και βαρύ supersport ή sport touring δεν θα νιώσει και πολύ άνετα (αντίστοιχα κι ο αναβάτης του) σε κλειστό επαρχιακό δίκτυο με ταχύτητες 30 - 80 km/h. Αντιθέτως σε ανοιχτούς δρόμους με ταχύτητες από 120 - 130 km/h και πάνω είναι ίσως ό,τι βολικότερο.
    Δεν συμφωνώ..
    Ειδικά τα sport touring σε επαρχιακό στροφιλικι, είναι πολύ άνετα, ανεξαρτήτου ταχύτητας. Ειδικά τα μεγάλα st, εχουν αρκετή ροπή παντού, ώστε να μπορείς να κουμπώσεις μια 3η ή 4η και να μη χρειαστεί να την ξανά αλλάξεις για όλο το στροφιλικι όταν πας χαλαρά.
    Η θέση οδήγησης δε, είναι πολύ άνετη σε τέτοιες τουριστικές ταχύτητες.
    Ένα ss βέβαια, θα σε βασανισει στις ίδιες συνθήκες.

    Μιλάω για st, τύπου z1000sx και όχι για tdm ή vstrom.
    Αυτού του είδους οι μοτοσυκλέτες, τις οποίες δεν θα τις έλεγα sport touring, εχουν πολλά μείον κατ εμέ.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μια μόνο παρατήρηση: Αθήνα-Κρήτη, διαδρομές 2,3,4 ώρες ΔΕΝ είναι ταξίδια.... Βόλτες είναι.
    Και δηλαδη γι να θεωρειτε ταξιδι πρεπει να παω ιταλια γερμανια.. ??

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή για α2 η σκούτερ 300cc-350cc
    από Aris98 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2020, 03:53
  2. Πρώτη μηχανή για τελείως αρχάριο,για πόλη (και εκδρομες )
    από tsouts στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2018, 20:11
  3. Μηχανή για πόλη και ταξίδια - Cruiser???
    από athina στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2013, 00:03
  4. Ευχές για καλό ταξίδι !!
    από makis206 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 126
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2006, 10:02
  5. Παρέα για καλοκαιρινό ταξίδι
    από panosram στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF