Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Χειμερινά γάντια

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2020
    Μηνύματα
    66

    Χειμερινά γάντια

    Ψάχνομαι για αγορά χειμερινών γαντιών... Μέχρι τώρα κυκλοφορώ με αυτά που είναι καλοκαιρινά και οριακά με καλύπτουν για μικρές διαδρομές μέσα στην πόλη, αλλά σίγουρα σε κάνα δυο βδομάδες θα χρειστώ και χειμερινά γάντια...
    Υπάρχει καμιά πρόταση στα ~60€;
    Καλό είναι γενικά να διακριτικά και να μην χάνεται η αίσθηση στο τιμόνι...

  2. #2
    Καλημέρα.Εάν έχεις σκοπό να κάνεις μεγάλες αποστάσεις εκτός πόλης ,μόνο με γάντια και μάλιστα των 60€ δεν θα σε καλύψουν. Νομίζω αυτό θα σε συνδυασμό με θερμενόμενες χειρολαβές θα είναι ιδανικά

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	a.jpg 
Προβολές:	523 
Μέγεθος:	68,2 KB 
ID:	432881

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.112
    Υπάρχει θέμα ήδη: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151532

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    χτύπησα χαντάκι για την περίοδο
    ειναι το FIVE WFX2 EVO WP

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_E2386.jpg 
Προβολές:	392 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	449247

    Παρότι χοντροκομμένα τα χειμερινά γάντια γενικότερα, απο ότι φόρεσα ανάμεσα και ακριβότερα μοντέλα, μου έδωσαν την πιο άνετη αίσθηση και κράτημα στο γκριπ.


    πρώτη φορά σε αυτή την εταιρεία, τους θεωρούσα new entry αλλα όπως είδα είναι "γαντάδες" με καλά σχόλια πελατών όσον αφορά την ποιότητα



    έχω και τα Spidi STR2 τα οποία είναι sport touring και παρα την μερική χρήση που κάνω, άνοιξε εσωτερικά η φόδρα τους. Εχουμε καμιά ιδέα πως θα ραφτούν? Δεν μου πάει η καρδιά να τα πετάξω, εξωτερικά είναι άθικτα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_E2388.jpg 
Προβολές:	397 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	449248
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #5
    https://www.ridersartandcraft.gr/

    Aυτοι μπορουν να στο φτιαξουν

    Εχουν και ομαδα στο facebook που στελνεις msnger βλεπουν και απαντανε τι και πως κτλ
    https://www.facebook.com/ridersartandcraft

  6. #6
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    χτύπησα χαντάκι για την περίοδο
    ειναι το FIVE WFX2 EVO WP

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_E2386.jpg 
Προβολές:	392 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	449247

    Παρότι χοντροκομμένα τα χειμερινά γάντια γενικότερα, απο ότι φόρεσα ανάμεσα και ακριβότερα μοντέλα, μου έδωσαν την πιο άνετη αίσθηση και κράτημα στο γκριπ.


    πρώτη φορά σε αυτή την εταιρεία, τους θεωρούσα new entry αλλα όπως είδα είναι "γαντάδες" με καλά σχόλια πελατών όσον αφορά την ποιότητα



    έχω και τα Spidi STR2 τα οποία είναι sport touring και παρα την μερική χρήση που κάνω, άνοιξε εσωτερικά η φόδρα τους. Εχουμε καμιά ιδέα πως θα ραφτούν? Δεν μου πάει η καρδιά να τα πετάξω, εξωτερικά είναι άθικτα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_E2388.jpg 
Προβολές:	397 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	449248
    Θα ήθελα να ακούσω αν είναι δυνατόν παρατηρήσεις απο την χρήση των FIVE γιατί το σκέφτομαι εδώ και καιρό να τα αγοράσω.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα να ακούσω αν είναι δυνατόν παρατηρήσεις απο την χρήση των FIVE γιατί το σκέφτομαι εδώ και καιρό να τα αγοράσω.
    νομιζα οτι τα five ειναι φασον κινεζικα γαντια. τελικα ειναι γαλλική εταιρία που βγάζει ΜΟΝΟ γαντια. πολυ ενδιαφερον. https://five-gloves.com/en/

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Πιστεύω πως για να κριθεί κάπως πιο αντικειμενικά το γάντι, θα πρέπει να ληφθεί υπόψη η θερμοκρασία στην οποία χρησιμοποιείται, ο χρόνος έκθεσης σε αυτή τη θερμοκρασία, η ταχύτητα κίνησης, η παρουσία ή μη ανεμοπροστασίας στη μοτοσυκλέτα (χούφτες έστω και πλαστικές για τον άνεμο), καθώς και ενδεχόμενες θερμαινόμενες μανέτες.

    Για παράδειγμα, παλαιότερα που έκανα 25 χιλιόμετρα για να πάω στη δουλειά μου και περνούσα από υψόμετρο 400 μέτρων με 3°C, κινούμενος με 70 km/h, σε γυμνή μοτοσυκλέτα, χωρίς ανεμοκάλυψη για τα χέρια, δεν με κάλυπταν ούτε τα χειμερινά γάντια, με δεύτερα εσωτερικά ισοθερμικά γάντια. Έφτανα στο γραφείο με τα χέρια παγωμένα. Για ταξίδι 200 km, δεν θα το σκεφτόμουν καν με τέτοιες συνθήκες, ούτε καν με 6°C.

    Τώρα που κάνω λιγότερα από 10 χιλιόμετρα, με ταχύτητες μέχρι 50 km/h, δεν με πειράζει τίποτα, διότι είναι πολύ μικρή η έκθεση στο κρύο, δεν προλαβαίνουν να κρυώσουν πολύ τα χέρια, οπότε δεν έχω ξαναφορέσει εσωτερικά ισοθερμικά.

    Χρησιμοποιούσα χειμερινά γάντια της Richa (~60€). Η Richa γενικά, είναι εταιρεία που παράγει προϊόντα με πολύ καλή αίσθηση και άνεση, αλλά με χαμηλή αντοχή στον χρόνο. Στον 4ο χειμώνα σκίστηκαν εξωτερικά, στη μετακαρποφαλαγγική άρθρωση. Έψαξα λίγο να δω τι θα πάρω, μίλησα με γνωστούς και κατέληξα ότι δεν μπορώ να περιμένω μεγάλη αντοχή στον χρόνο, ακόμα και από γάντια των 150€. Οπότε κατέληξα σε οικονομική λύση, στα γάντια που είχε βγάλει τότε το Lidl με κόστος περί τα 30€. Οι πρώτες μου εντυπώσεις ήταν αρνητικές, λόγω της υποδεέστερης αίσθησης. Δεν εννοώ την αίσθηση χειρισμού της μοτοσυκλέτας, που με χειμερινά γάντια είναι έτσι κι αλλιώς υποδεέστερη των δερμάτινων, αλλά την αίσθηση των υλικών στο χέρι. Δεν μου πολυάρεσε η εφαρμογή, ένιωθα να με κόβει στον δείκτη. Μου έλειπε η αίσθηση των Richa. Μετά όμως από μπόλικη χρήση, λίγο έστρωσε το γάντι, λίγο συνήθισα την αίσθησή του και μου ταίριαξαν καλά. Παρέχουν καλύτερη προστασία από το κρύο σε σχέση με τα Richa και μετά από 4 χρόνια, αν και βέβαια με αρκετά μειωμένη χρήση, φαίνονται σαν καινούρια. Το έχω δει και με άλλα προϊόντα ένδυσης του Lidl, ότι υστερούν στην απτική ποιότητα, αλλά αντέχουν εντυπωσιακά στον χρόνο και τη χρήση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zodd
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα να ακούσω αν είναι δυνατόν παρατηρήσεις απο την χρήση των FIVE γιατί το σκέφτομαι εδώ και καιρό να τα αγοράσω.
    Δεν εχω χρησιμοποιήσει τα WFX2 EVO WP που έχει ο doctoras, αλλά είχα/έχω τα rs wp, rs3 (καλοκαιρινό) και τα WFX SKIN GORETEX.

    Γενικά θεωρώ ότι τα five προσφέρουν καλή ποιότητα για την τιμή τους, αλλά τα σκληρά προστατυετκά που έχουν στην παλάμη μπορεί να είναι λόγος να θέλεις να τα αποφύγεις. Σίγουρα έχει να κάνει με το στυλ οδήγησης και σε μένα, η θέση που με βολεύει να έχω τα χέρια μου, πιέζει το γάντι στην άκρη του προστατευτικού και το φθείρει γρήγορα. Ένας τρόπος να το αποφύγεις είναι να πιάνεις το τιμόνι με τρόπο που να πατάει στην πάνω επιφάνεια του προστατευτικού ωστε να δέχεται την πίεση εκεί που δεν υπάρχει κάτι να κοπεί, αλλά είναι κουραστικό σε μεγάλες διαδρομές.

    Ειδκά, για τα γάντια που ανέφερα:

    rs3 (καλοκαιρινό): Ελάχιστη προστασία, πολύ δροσερά (χρησιμοποιημένα φουλ σεζόν Αθήνα με καυσωνα) και το ενθετο για χρήση με οθώνη κινητού δούλευε μέχρι που χαλασε το ίδιο το γάντι. Αντεξε περίπου 1 χρόνο εντατικής χρήσης. Τρύπησε στην παλάμη (στο προστατευτικό) και στα δαχτυλα.

    rs wp: Ελάχιστη προστασία, πολύ καλή αδιαβροχοποίηση, δεν έχει θερμική επένδυση. Το κράτησα περίπου 1 χρόνο. Τρύπησε στην παλάμη (στο προστατευτικό), χωρίς να επηρεάζει την αδιαβροχοποίηση.

    WFX SKIN GORETEX: Καλή προστασία, καλή θερμική επένδυση (για Αθήνα και τα τριγύρω βουνά τον χειμώνα, σε γυμνή μηχανή χωρίς χούφτες), δεν εμποδίζουν την οδήγηση παρά το πάχος τους, πολύ καλή αδιαβροχοποίηση. Δεύτερος χειμώνας και αρχίζουν τώρα να κόβονται στην παλάμη (στο προστατευτικό).

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Σχετικά με τα five, έχω δύο ζευγάρια γάντια, ένα χειμερινό και ένα καλοκαιρινό.
    Τα χειμερινά είναι τα STOCKHOLM(όχι Gore-Tex, αλλά επίσης αδιάβροχα και με επένδυση 3M Thinsulate) και τα καλοκαιρινά είναι τα STUND EVO.
    Είναι όντως Made in China, αλλά θα τα χαρακτήριζα πολύ ποιοτικά γάντια και μέχρι τώρα δείχνουν να μην φθείρονται στο χρόνο και στα 2 πλυσίματα στο πλυντήριο που τους έκανα χωρίς να δω το ταμπελάκι πρώτα...

    Τα χειμερινά ήταν μάλιστα και τα πρώτα μου γάντια μηχανής πριν 2 και κάτι χρόνια. Έχοντας κάνει τα μαθήματα οδήγησης χωρίς γάντια δυσκολεύτηκα πολύ στις εξετάσεις με το δανεικό της σχολής.
    Συνεπώς μιλώντας με το κατάστημα ζήτησα κάτι που να είναι εύκαμπτο και άνετο.
    Αυτό θεωρώ πως είναι και το βασικό τους χαρακτηριστικό, αν τα συγκρίνω με το τρίτο μου ζευγάρι γάντια που είναι τα δερμάτινα Dainese 4-STROKE 2, είναι πως είναι ιδιαιτέρως άνετα και πρακτικά τα φοράς και τα ξεχνάς.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zodd Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω χρησιμοποιήσει τα WFX2 EVO WP που έχει ο doctoras, αλλά είχα/έχω τα rs wp, rs3 (καλοκαιρινό) και τα WFX SKIN GORETEX.

    Γενικά θεωρώ ότι τα five προσφέρουν καλή ποιότητα για την τιμή τους, αλλά τα σκληρά προστατυετκά που έχουν στην παλάμη μπορεί να είναι λόγος να θέλεις να τα αποφύγεις. Σίγουρα έχει να κάνει με το στυλ οδήγησης και σε μένα, η θέση που με βολεύει να έχω τα χέρια μου, πιέζει το γάντι στην άκρη του προστατευτικού και το φθείρει γρήγορα. Ένας τρόπος να το αποφύγεις είναι να πιάνεις το τιμόνι με τρόπο που να πατάει στην πάνω επιφάνεια του προστατευτικού ωστε να δέχεται την πίεση εκεί που δεν υπάρχει κάτι να κοπεί, αλλά είναι κουραστικό σε μεγάλες διαδρομές.

    Ειδκά, για τα γάντια που ανέφερα:

    rs3 (καλοκαιρινό): Ελάχιστη προστασία, πολύ δροσερά (χρησιμοποιημένα φουλ σεζόν Αθήνα με καυσωνα) και το ενθετο για χρήση με οθώνη κινητού δούλευε μέχρι που χαλασε το ίδιο το γάντι. Αντεξε περίπου 1 χρόνο εντατικής χρήσης. Τρύπησε στην παλάμη (στο προστατευτικό) και στα δαχτυλα.

    rs wp: Ελάχιστη προστασία, πολύ καλή αδιαβροχοποίηση, δεν έχει θερμική επένδυση. Το κράτησα περίπου 1 χρόνο. Τρύπησε στην παλάμη (στο προστατευτικό), χωρίς να επηρεάζει την αδιαβροχοποίηση.

    WFX SKIN GORETEX: Καλή προστασία, καλή θερμική επένδυση (για Αθήνα και τα τριγύρω βουνά τον χειμώνα, σε γυμνή μηχανή χωρίς χούφτες), δεν εμποδίζουν την οδήγηση παρά το πάχος τους, πολύ καλή αδιαβροχοποίηση. Δεύτερος χειμώνας και αρχίζουν τώρα να κόβονται στην παλάμη (στο προστατευτικό).
    Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό. Είχα πάρει τα five STOCKHOLM και σε λίγοτερο από 3 μήνες με καθημερινή μικρή χρήση ειχε αρχίσει το αριστερο να σκίζεται στην παλάμη στην περιοχή του προστατευτικού. Μιλάμε για μαξ 2,5 μήνες χρήση. Περιοδικά πήγαινα σε κανενα τσαγκαρα να βαλει μια κολλα για να περιορίσει το σκίσιμο και την έξοδο του προστατευτικού αλλα σε λίγες εβδομάδες μου ανοιγε πάλι. Στον τελευταιο τσαγκαρα που πήγα περίσυ μου κράτησε και δεν έχω ξαναπαει. Στην αρχή του 4 χειιμώνα αρχισε να ανοιγει στον αριστερο δειχτη στα πλαγια αλλα εκει η κολλα δύσκολα να κρατήσει. Το δεξί γάντι αρχισε να ανοιγει στην παλάμη στο προστατευτικό κάπου τον 3 χειμώνα.

    Δεν νομιζω να ξαναπροτιμουσα five με σκληρο προστατευτικό.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zodd Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω χρησιμοποιήσει τα WFX2 EVO WP που έχει ο doctoras, αλλά είχα/έχω τα rs wp, rs3 (καλοκαιρινό) και τα WFX SKIN GORETEX.
    Ειδκά, για τα γάντια που ανέφερα:

    rs3 (καλοκαιρινό): Ελάχιστη προστασία, πολύ δροσερά (χρησιμοποιημένα φουλ σεζόν Αθήνα με καυσωνα) και το ενθετο για χρήση με οθώνη κινητού δούλευε μέχρι που χαλασε το ίδιο το γάντι. Αντεξε περίπου 1 χρόνο εντατικής χρήσης. Τρύπησε στην παλάμη (στο προστατευτικό) και στα δαχτυλα.

    Tα RS3 έχω και εγώ για καλοκαιρινά/mid και χάλασαν σχετικά γρήγορα δυστυχώς. Κοιτούσα τους αντικαταστάτες τους (ίδιο μοντέλο), στα 44ε, αλλα μου φαίνονται κάπως ακριβά.
    Σκέφτομαι να πάω προς revit(.
    ΚΛΟΠΗ ΧΤ600Ε ==> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=3c648a696f49887e74806cc10f0d6e44&threadid=108276

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    Five RS3 είχα για 3 καλοκαίρια, μέχρι να αρχίσουν να φθείρονται γύρω απο τις προστασίες, θα χρειαστώ καινούργια φέτος.

    Πολύ ικανοποιημένος για τα χρηματα τους.

    Θα ήθελα μόνο λίγο padding/gel στη παλάμη , για να γίνεται μια μικρή απόσβεση κραδασμών.

    Πολυτέλειες.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της Sorath
    Εγγραφή
    15/11/2019
    Μηνύματα
    143
    Επειδή κρυώνουν πολύ τα χέρια μου, ειδικά κάτω απο τους 10 βαθμούς, χτύπησα τα παρακάτω. Είναι πολύ ποιοτικά, ζεστά, άνετα και φαίνεται να έχουν και αντοχή στην φθορά.

    https://tzortzopoulos.gr/product/mot...-st-2-0-black/

    Εκεί όμως που πραγματικά είδα τεράστια διαφορά, σε σημείο που αναρωτιόμουν γιατί δεν είχα κάνει την αγορά τόσα χρόνια, ήταν όταν έβαλα τις χούφτες της OJ. Με πολύ χαμηλό κόστος (~35€), η κάλυψη απο το κρύο και την βροχή είναι κορυφαία και δεν συγκρίνεται με τίποτα άλλο!

    https://motokinisi.gr/gr/kalymma-xer...j-1298661.html
    Τελευταία τροποποίηση από Sorath; 15/02/2024 στις 14:16.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Five RS3 είχα για 3 καλοκαίρια, μέχρι να αρχίσουν να φθείρονται γύρω απο τις προστασίες, θα χρειαστώ καινούργια φέτος.

    Πολύ ικανοποιημένος για τα χρηματα τους.

    Θα ήθελα μόνο λίγο padding/gel στη παλάμη , για να γίνεται μια μικρή απόσβεση κραδασμών.

    Πολυτέλειες.
    Βλέπω τα πιο "απλά" five: https://motokinisi.gr/gr/gantia-kalo...e-1288976.html
    τα οποία είναι ακόμα πιο απλά στη χούφτα, αλλά φθηνά.

    Τα rs3: https://motokinisi.gr/gr/gantia-kalo...e-1287612.html
    στο 40άρι.

    Και τα revit με δέρμα στο εσωτερικό: https://www.motoraid.eu/gloves/revit...rice&order=ASC
    στα ίδια περίπου.
    ΚΛΟΠΗ ΧΤ600Ε ==> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=3c648a696f49887e74806cc10f0d6e44&threadid=108276

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χειμερινά γάντια...
    από stefi21 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2009, 17:55
  2. Γυναικεια Χειμερινα Γαντια...Ποια ? ? ?
    από PortisHead στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2008, 12:19
  3. Βοήθεια για χειμερινά Γάντια
    από nickmavros στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2007, 22:14
  4. Κοντά χειμερινά γάντια.
    από snatch στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 09:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF