Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 53

Θέμα: Ισοθερμικό παντελόνι για χειμώνα

  1. #31
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Όπως είπα προς το παρόν δεν έχω εμπειρία οδήγησης με ισοθερμικά, αλλά νομίζω ότι περιοχή άνω και κάτω του γονάτου δεν κρυώνει ιδιαίτερα. Μου δίνουν την ιδεά ότι είναι πιο κατάλληλες για την προστασία του γόνατος σε περίπτωση ατυχήματος παρά για την προστασία από το κρύο.

  2. #32
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Καλησπέρα, επανέρχομαι μετά από κάποιες χειμερινές βόλτες. Υπενθυμίζω ότι είχα αγοράσει το Nordcap Antifreeze Pants. Η πιο πρόσφατη βόλτα έγινε την Πέμπτη που μας πέρασε (13/1) σε θερμοκρασίες μεταξύ -1 oC και 3 oC και με ταχύτητες μέχρι 90 km/h. Πάνω από το ισοθερμικό φορούσα καθημερινό τζιν παντελόνι και στα πόδια καθημερινά μποτάκια, όχι ιδιαίτερα ψηλά. Με το εν λόγω ντύσιμο και στις συνθήκες που ανέφερα παραπάνω ένιωθα μια "μικρή ψυχρούλα", δηλαδή όχι κάτι που να μου προκαλεί δυσφορία και να με αποσπά από την οδήγηση. Μπορώ να πω ότι προς το παρόν είμαι πολυ ευχαριστημένος. Δεν ξέρω βέβαια πως αποδίδει σε ταχύτητες αυτοκινητόδρομου με σταθερά 120-140 km/h, αν επιχειρήσω κάτι τέτοιο θα γράψω την εμπειρία μου! Καλές βόλτες και με προσοχή παιδιά!

  3. #33
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    ..
    ... Δεν ξέρω βέβαια πως αποδίδει σε ταχύτητες αυτοκινητόδρομου με σταθερά 120-140 km/h, αν επιχειρήσω κάτι τέτοιο θα γράψω την εμπειρία μου! Καλές βόλτες και με προσοχή παιδιά!
    Πολύ απλά, σε αυτές τις θερμοκρασίες και με αυτές τι μουαγιεν θα αντικαταστήσεις το τζην με ένα αμιγώς μοτοσυκλετιστικό κορντούρα και
    αντίο κρύο!

  4. #34
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, επανέρχομαι μετά από κάποιες χειμερινές βόλτες. Υπενθυμίζω ότι είχα αγοράσει το Nordcap Antifreeze Pants. Η πιο πρόσφατη βόλτα έγινε την Πέμπτη που μας πέρασε (13/1) σε θερμοκρασίες μεταξύ -1 oC και 3 oC και με ταχύτητες μέχρι 90 km/h. Πάνω από το ισοθερμικό φορούσα καθημερινό τζιν παντελόνι και στα πόδια καθημερινά μποτάκια, όχι ιδιαίτερα ψηλά. Με το εν λόγω ντύσιμο και στις συνθήκες που ανέφερα παραπάνω ένιωθα μια "μικρή ψυχρούλα", δηλαδή όχι κάτι που να μου προκαλεί δυσφορία και να με αποσπά από την οδήγηση. Μπορώ να πω ότι προς το παρόν είμαι πολυ ευχαριστημένος. Δεν ξέρω βέβαια πως αποδίδει σε ταχύτητες αυτοκινητόδρομου με σταθερά 120-140 km/h, αν επιχειρήσω κάτι τέτοιο θα γράψω την εμπειρία μου! Καλές βόλτες και με προσοχή παιδιά!
    Να πάρεις και το αντίστοιχο μπλουζάκι. Είναι φοβερά κομμάτια εξοπλισμού τα συγκεκριμένα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Πολύ απλά, σε αυτές τις θερμοκρασίες και με αυτές τι μουαγιεν θα αντικαταστήσεις το τζην με ένα αμιγώς μοτοσυκλετιστικό κορντούρα και
    αντίο κρύο!
    Είναι και αυτό στο πρόγραμμα, σιγά σιγά συμπληρώνεται ο μοτοεξοπλισμός μου (άσχετα που κατά βάθος όλοι ξέρουμε ότι πάντα θα βρίσκεις κάτι επιπλέον να αγοράσεις )!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Να πάρεις και το αντίστοιχο μπλουζάκι. Είναι φοβερά κομμάτια εξοπλισμού τα συγκεκριμένα.
    Μετά από τη δοκιμή του παντελονιού πλέον είμαι σίγουρος ότι το αξίζει! Το μπουφάν μου βέβαια έχει αδιάβροχη+θερμική επένδυση από μέσα και με κάλυψε στον κορμό όσον αφορά την προστασία από το κρύο! Θα περιμένω λίγο να κάνω και άλλες βόλτες και θα αποφασίσω!

  6. #36
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Είναι και αυτό στο πρόγραμμα, σιγά σιγά συμπληρώνεται ο μοτοεξοπλισμός μου (άσχετα που κατά βάθος όλοι ξέρουμε ότι πάντα θα βρίσκεις κάτι επιπλέον να αγοράσεις )!
    Έτσι μπράβο!
    Πλάκα πλάκα,το μοτοσυκλετιστικό παντελόνι το θεωρώ πιο απαραίτητο στο θέμα κρύου παρά το μπουφάν.Αυτό πάειστοδιάλο φοράς κάτι άλλο,το δερμάτινό σου-το ορειβατικό σου-το χιονοδρομικό σου και ζεσταίνεσαι.Στο πολιτικό παντελόνι όμως δεν έχεις εναλλακτικές,ή τζην θα είναι ή υφασμάτινο,κρύο και στα 2 δηλαδή,γιατί αν παγώσουν εξωτερικά, θα σού περονιάζουν το κρύο κατόπιν.
    (Εξυπακούεται ότι τεράστιο ρόλο άλλωστε παίζουν και οι προστασίες,τα παραπάνω μπουφάν αναφέρθηκαν σαν παράδειγμα και μόνο στο θέμα του κρύου).

  7. #37
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    (Εξυπακούεται ότι τεράστιο ρόλο άλλωστε παίζουν και οι προστασίες,τα παραπάνω μπουφάν αναφέρθηκαν σαν παράδειγμα και μόνο στο θέμα του κρύου).
    Kατάλαβα πως το λες, μην ανησυχείς! Μιας που πιάσαμε το ζήτημα παντελόνι και στο πνεύμα του πρηξίματος που κάνω σε όλα τα thread, ποιο παντελόνι χρησιμοποιείς εσύ/θα πρότεινες;
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 17/01/2022 στις 18:35.

  8. #38
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Έχω κάμποσα χρόνια τώρα ένα της Richa,το είχα πάρει από το fc-moto κάπου 130€.Κομψό,άνετο και αρκετά καλό στην προστασία από κρύο,τη δε επένδυση δεν την έχω φορέσει ποτέ.(Οκ εδώ είμαι και κάπως νότια και δεν έχουμε αρκουδόκρυα)!

    Πάρε όποιο σε καλύπτει στο μπάτζετ σου,στη μεσαία κατηγορία τιμής (100-150€) είναι όλα περίπου ίδια.Αξιοπρεπή προϊόντα έχει και η Ελληνική Nordcap-Nordcode.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Αγόρασε και ένα αντιανεμικό για πάνω από το παντελόνι. Και ένα για πάνω από το μπουφάν. Θα με θυμηθείς.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  10. #40
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Έχω πολλά ισοθερμικά λόγω της ποδηλασίας. Ειδικά το χειμώνα, όταν κατεβαίνεις χιονισμένο βουνό, χρειάζεσαι ό,τι πιο ζεστό υπάρχει, για τους εξής λόγους: Είσαι σχετικά αδρανής στην κατηφόρα, οπότε δεν παράγεις θερμότητα. Κινείσαι με μεγάλες ταχύτητες (για ποδήλατο), παρατεταμένα. Έχεις ήδη καταναλώσει μεγάλο μέρος των αποθεμάτων ενέργειας, όταν ανέβαινες το βουνό.

    Το μόνο ισοθερμικό που πραγματικά με έχει σώσει, είναι το Endura Frontline. Για τις ανηφόρες με το ποδήλατο δεν είναι ό,τι καλύτερο, διότι έχει μικρή διαπνοή. Όμως στην κατάσταση μικρής σωματικής δραστηριότητας που είσαι πάνω σε μοτοσυκλέτα, μπορεί να σε σώσει από πνευμονία. Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές σε θερμοκρασίες κοντά στους 0°C και πιο χαμηλά. Εννοείται ότι χρειάζεται καλό μπουφάν μοτοσυκλέτας, αλλά σαν base layer, κάτι τέτοιο είναι ό,τι καλύτερο για μοτοσυκλέτα, σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #41
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχω πολλά ισοθερμικά λόγω της ποδηλασίας. Ειδικά το χειμώνα, όταν κατεβαίνεις χιονισμένο βουνό, χρειάζεσαι ό,τι πιο ζεστό υπάρχει, για τους εξής λόγους: Είσαι σχετικά αδρανής στην κατηφόρα, οπότε δεν παράγεις θερμότητα. Κινείσαι με μεγάλες ταχύτητες (για ποδήλατο), παρατεταμένα. Έχεις ήδη καταναλώσει μεγάλο μέρος των αποθεμάτων ενέργειας, όταν ανέβαινες το βουνό.

    Το μόνο ισοθερμικό που πραγματικά με έχει σώσει, είναι το Endura Frontline. Για τις ανηφόρες με το ποδήλατο δεν είναι ό,τι καλύτερο, διότι έχει μικρή διαπνοή. Όμως στην κατάσταση μικρής σωματικής δραστηριότητας που είσαι πάνω σε μοτοσυκλέτα, μπορεί να σε σώσει από πνευμονία. Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές σε θερμοκρασίες κοντά στους 0°C και πιο χαμηλά. Εννοείται ότι χρειάζεται καλό μπουφάν μοτοσυκλέτας, αλλά σαν base layer, κάτι τέτοιο είναι ό,τι καλύτερο για μοτοσυκλέτα, σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.
    Εχεις κατι αντιστοιχο για πόδια?

  12. #42
    Το χειμώνα κ ειδικά ημέρες με δυνατά κρυα
    ΔΕΝ κάνουμε ανηφόρες στο ποδηλατο. Ειδικά ένα μιλάμε για κούρσα όπου στο κατέβασμα μπορεί εύκολα να είσαι με 60-70 χ/ω..
    Πάμε παρακάτω τώρα..
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  13. #43
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Το χειμώνα κ ειδικά ημέρες με δυνατά κρυα
    ΔΕΝ κάνουμε ανηφόρες στο ποδηλατο. Ειδικά ένα μιλάμε για κούρσα όπου στο κατέβασμα μπορεί εύκολα να είσαι με 60-70 χ/ω..
    Πάμε παρακάτω τώρα..
    Στις ανηφόρες είμαι με ένα ζεστό ιστοθερμικό και ένα ζευγάρι γάντια. Όταν πιάσω κορυφή βουνού, πριν αρχίσω την κατηφόρα, φοράω δεύτερο ισοθερμικό, δύο χειμερινά ποδηλατικά jacket και δεύτερο ζευγάρι γάντια πάνω από τα άλλα, που έχω στην τσάντα. Με σωστό εξοπλισμό όλα γίνονται. Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεσαι άλλο ντύσιμο σε παρατεταμένη ανηφόρα και άλλο σε παρατεταμένη κατηφόρα.

    Όλα αυτά δοκιμασμένα μέχρι και -7°C και χιόνι. Αν βάλουμε και το άνεμο, μιλάμε για αισθητή θερμοκρασία λιγότερο από -10°C.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Εχεις κατι αντιστοιχο για πόδια?
    Δυστυχώς όχι. Για τα πόδια μόνο απλά ισοθερμικά, base και top layer.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2019
    Μηνύματα
    18
    Με 2 3 βαθμούς με ταχύτητες Βουλιαγμένης με ισοθερμικο παντελόνι φθηνό γύρω στα 15€ αγορασμένο από αλυσίδα Αθλητικών και τζιν εγώ είμαι τελείως Οκ. Το χειμώνα κυκλοφορω μακρυμανικο ισοθερμικο και πουκάμισο. Εκτός μηχανής, γιατί πάνω με οποιοδήποτε αξιοπρεπές μπουφάν με επενδύση δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

  15. #45
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Στις ανηφόρες είμαι με ένα ζεστό ιστοθερμικό και ένα ζευγάρι γάντια. Όταν πιάσω κορυφή βουνού, πριν αρχίσω την κατηφόρα, φοράω δεύτερο ισοθερμικό, δύο χειμερινά ποδηλατικά jacket και δεύτερο ζευγάρι γάντια πάνω από τα άλλα, που έχω στην τσάντα. Με σωστό εξοπλισμό όλα γίνονται. Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεσαι άλλο ντύσιμο σε παρατεταμένη ανηφόρα και άλλο σε παρατεταμένη κατηφόρα.

    Όλα αυτά δοκιμασμένα μέχρι και -7°C και χιόνι. Αν βάλουμε και το άνεμο, μιλάμε για αισθητή θερμοκρασία λιγότερο από -10°C.



    Δυστυχώς όχι. Για τα πόδια μόνο απλά ισοθερμικά, base και top layer.
    Για εμένα ρισκάρεις. Μην παρεξηγηθώ, δεν ξέρω αν μιλάς για τόσο κρύο που δεν θα έκανα ποδήλατο, τα ρούχα που λες μπορεί να δείχνουν
    ζεστά αλλά δεν κάνουν την εύκολη δουλειά να σταματήσουν τον αέρα που κάνει ένα αντιανεμικό τσέπης.

    Το ότι ανεβαίνεις με backpack έχει επίσης ρίσκο να σε ιδρώσει στην πλάτη και σου αλλάζει πολύ τον ρυθμό όπως και ότι σου μειώνει
    λίγο τον χώρο στα πνευμόνια.

    Μακρυμάνικα ισοθερμικό - jersey ή τζάκετ και πράγματα στις τσέπες γουιλ σετ γιου φριι

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εσωτερικά γάντια για χειμώνα??
    από hercul στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2008, 20:21
  2. Παντελόνι για Clover Rc 100
    από Airetikos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2007, 17:50
  3. Παντελόνι για touring και off-road
    από road spirit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2007, 11:12
  4. Ισοθερμικό Παντελόνι Colori
    από dom στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 14:25
  5. ΜΟΥΦΑΝ ΓΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑ
    από possidi στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2006, 13:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF