Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Ισοθερμικό παντελόνι για χειμώνα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189

    Ισοθερμικό παντελόνι για χειμώνα

    Καλησπέρα παιδιά! Μετά από μια σύντομη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι αξιόλογο πάνω στο θέμα, οπότε ξεκινώ καινούργιο thread. Μένω Θεσσαλονίκη και τώρα που σιγά σιγά πέφτουν οι θερμοκρασίες έχω αρχίσει να το δαγκώνω από τη μέση και κάτω όταν βγαίνω έξω με το μηχανάκι, οπότε ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιο ισοθερμικό για να φοράω κάτω από το καθημερινό μου παντελόνι. Έχω ήδη ένα αδιάβροχο για να φοράω από πάνω σε περίπτωση βροχής και θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω για το κρύο, αλλά προτιμώ κάτι που να φοριέται από μέσα και θεωρώ ότι το ισοθερμικό είναι πιο απετελεσματικό για την εν λόγω χρήση. Θα ήθελα να σας απευθύνω τις παρακάτω ερωτήσεις: Κάνουν δουλειά σε μονοψήφιες θερμοκρασίες; Αν ναι, έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο που έχετε δοκιμάσει/χρησιμοποιήσει;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Ναι φιλε μου,κανουν δουλεια τα ισοθερμικα.Εγω εχω του lidl και κανουν μια χαρα.Αλλα ισοθερμικα δεν εχω δοκιμασει για να σου πω διαφορες.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Βρηκα αυτο σε γειτονικο σαιτ και η απαντηση ειναι πολυ εμπεριστατωμενη.

    Αγαπητέ το ισοθερμικό ΔΕΝ πρόκειται να σε ζεστάνει ακόμα και αν μπεις καβάλα πάνω σε καλοριφέρ.Το ισοθερμικό είναι ένα ιδιαίτερα αξιόλογο ρούχο που φοριέται κατάσαρκα(base layer) και χρησιμεύει σε δραστηριότητες που το σώμα κινείται και προκαλεί εφύδρωση.(όχι όμως καβάλα πάνω σε μηχανή).Λόγω λοιπόν της κατασκευής του (από πολυπροπυλαίνιο, ναυλον) επιτρέπει την αποβολή του ιδρώτα και κατ επέκταση βοηθάει το σώμα(το ιδρωμένο) να στεγνώσει πιο εύκολα.Άρα όταν είσαι στεγνός κρυώνεις λιγότερο από όταν είσαι ιδρωμένος.

    Με απλά λόγια το ισοθερμικό σε κρατάει στεγνό και όχι ζεστό.Και αν κάποιος θέλει να δει τη χρήση του ας το φορέσει χωρίς τίποτα από πάνω και ας βγει στα χιόνια.Θα παγώσει σε πολύ λίγα λεπτά.Δες π.χ. τα ισοθερμικά της colori.Έχουν στις μασχάλες πολυπροπυλαίνιο και το υπόλοιπο ρούχο είναι βαμβακερό.Το βαμβάκι όμως είναι υδρόφιλο και κρατάει τον ιδρώτα.Άρα ΔΕΝ κάνει για χρήση σε περπάτημα και γενικά άσκηση.Όμως όταν οδηγάς τη μηχανή σου δεν ιδρώνεις.(Μην αρχίσει τώρα κάποιος οτι το καλοκαίρι κλπ,κλπ).Η εταιρία λοιπόν έφτιαξε ένα ενδιάμεσο προιόν που σε κρατάει ζεστό λόγω βαμβακιού και επιτρέπει μια σχετική αποβολή του ιδρώτα από τις μασχάλες.

    Ανακεφαλαιώνοντας για δραστηριότητες που περιλαμβάνουν εφύδρωση(ορεινή πεζοπορία, σκι, ορειβασία) φοράμε ισοθερμικό κατάσαρκα.Το αμέσως επόμενο στρώμα είναι το γνωστό σε όλους μας fleeze.Αυτό είναι ικανό να μας κρατήσει ζεστούς και έχει αντίστοιχες ιδιότητες με το ισοθερμικό.Τελευταίο στρώμα είναι η γνωστή πανάλαφρη και πανάκριβη μεμβράνη τύπου tex.Η πιο γνωστή είναι η gore-tex που επιτρέπει στο σώμα να αναπνέει αποβάλοντας την υγρασία και εμποδίζοντας κρύο και βροχή ναι σε κάνουν ...παπί

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Γενικά είχα μια ιδεά για το πως λειτουργούν τα ισοθερμικά. Αν κατάλαβα καλά, ο συντάκτης του παραπάνω κειμένου λέει ότι ένα οποιοδήποτε ισοθερμικό που είναι σχεδιασμένο για αθλητικές δραστηριότητες δεν σε καλύπτει για οδήγηση μοτοσυκλέτας. Να το δεχτώ, εγώ βέβαια αναφερόμουν σε κάτι που είναι σχεδιασμένο για αυτό το σκοπό. Είδα πολλές εταιρείες μοτοσυκλετιστικού εξοπλισμού πουλάνε underpants (για να μην τα πούμε ισοθερμικά) για προστασία από το κρύο ισχυριζόμενες ότι βοηθούν στο να κρατήσει το σώμα σταθερή θερμοκρασία, συνεπώς παρέχουν και κάποια προστασία από ζέστη το καλοκαίρι και κρύο το χειμώνα. Οπότε για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ενδιαφέρομαι για τέτοια προϊόντα και για το πόσο αποτελεσματικά είναι.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 09/12/2021 στις 17:54.

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Σημαντικό είναι να μην περνάει κρύος αέρας από το παντελόνι.Αν φοράς τζιν πχ δύσκολα δεν θα κρυώσεις.
    porca miseria.

  6. #6
    Εχω φορεσει αρκετα ισοθερμικο και πανω και κατω .
    Και με μηχανη και σε χιονια .
    Οντως ειναι για αθλητικες δραστηριοτητες ότι πρεπει , όμως οποτε το εβαζα με μηχανη, ήμουν πολυ καλυτερα απο το να μην το ειχα βαλει.
    Και ενοειται τα χρησιμοποιουσα σαν εσωρουχα χωρις φανελα και μποξερακι.

    Το επανω που εχω το χα παρει απο καταστημα με ειδη σκι ενω το απο κατω ειναι απο το λιντλ.
    Η ποιοτητα μοιαζει σε εμενα να ειναι σχεδον ιδια

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Δλδ το ισοθερμικό σε κρατάει ζεστό όταν είσαι υδρομενος?
    Αris πάντως για ισοθερμικά μην δώσεις καμία περιουσία. Από ποιότητες όλα είναι σχεδόν ίδια. Τώρα για το άλλο που λέτε δεν γνωρίζω.

    Ps: Έχουν τα lidl από σμρ ισοθερμικά πάνω-κατω 10€.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Δλδ το ισοθερμικό σε κρατάει ζεστό όταν είσαι υδρομενος?
    Όχι, γενικά βγάζουν έξω τον ιδρώτα και την υγρασία βοηθώντας στη διατήρηση σταθερής θερμοκρασίας στο σώμα, οπότε θεωρητικά σε κρατάνε δροσερό το καλοκαίρι και ζεστό το χειμώνα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    "Ισοθερμικό: Όπως αναφέρει και η λέξη λοιπόν, το ισοθερμικό είναι αυτό που κρατάει «ίση» την θερμοκρασία του σώματος και αντιστέκεται στις ακραίες θερμοκρασίες του περιβάλλοντος. Το μεγάλο πλεονέκτημά των ισοθερμικών είναι ο μικρός τους όγκος που μας επιτρέπει να κινούμαστε πιο άνετα. Τα ισοθερμικά είναι φτιαγμένα για να κάνουν το σώμα να ΜΗΝ ιδρώνει. Για να κάνει σωστά την δουλειά του, το ισοθερμικό πρέπει να είναι κολλητό στο σώμα και να εφαρμόζει με τέτοιο τρόπο ώστε να μην σακουλιάζει. Τα υλικά κατασκευής του βοηθούν στην αποβολή της υγρασίας από τον ιδρώτα και ΔΕΝ συγκρατούν την εσωτερική θερμοκρασία (αυτή που παράγουμε στην καταπόνηση) αλλά την αποβάλλουν. Παράλληλα, επιτρέπουν στο σώμα μας να αναπνέει και χωρίς να ιδρώνει, γιατί πολύ απλά διοχετεύεται η θερμοκρασία προς τα έξω και δεν συσσωρεύεται μέσα μας ώστε να μην κρυώνουμε. Τα ισοθερμικά είναι κατάλληλα για για ανθρώπους που καταβάλλουν προσπάθεια, ενώ ταυτόχρονα αποζητούν την προστασία από το κρύο. Σκιέρ, ορειβάτες, πεζοπόροι, δρομείς, ποδηλάτες κλπ.

    Θερμοεσώρουχο: Συγκρατεί την εσωτερική θερμοκρασία και ΔΕΝ την αποβάλλει. Είναι κατάλληλο για ανθρώπους που θέλουν προστασία από τις εξωτερικές συνθήκες, ενώ είναι ακίνητοι. Σκοποί στο στρατό, αναβάτες μηχανών κλπ. Σαφώς τα υλικά του πρέπει να αναπνέουν για να μην προκαλούν ανεπιθύμητη εφίδρωση"


    Αυτά τα βρήκα με μια γρήγορη αναζήτηση. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι οτι το ισοθερμικο ρούχο το φοράς όταν ασκουμαστε το χειμώνα όχι γτ μας κρατάει ζεστούς αλλά για να μας κρατάει στεγνους.

    Το καλοκαίρι δεν φοράμε ισοθερμικά γτ θέλουμε να ιδρωσουμε ώστε να γίνει αποβολή θερμοκρασίας απο το σωμα. Γι αυτό για τη γυμναστική το καλοκαίρι υπαρχουν κολαν κ γενικά κολλητά ρούχα γυμναστικής που αναπνέουν κανονικά.

    (ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ
    Thank God for yoga pants)

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    (ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ
    Thank God for yoga pants)
    Φετος δεν παρατηρησα να φοριουνται τοσο.
    Προπερσυ θυμαμαι μου ειχαν βγει τα ματια με αυτα που εβλεπα!!!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    To ισοθερμικό πέρα από τις δυνατότητες του να συντηρεί την θερμοκρασία σώματος, πρέπει να βγάζει την υγρασία προς τα έξω.


    Όπως λένε παραπάνω φοριέται πάνω στο δέρμα, αν θέλετε να το φορέσετε και δεύτερη μέρα με εσώρουχο.
    Θα προσπαθήσω να τα κατατάξω με βάση το καλύτερο για το δέρμα, δηλαδή: αυτό που δεν προκαλεί αλλεργίες, ερεθισμούς κ.λπ.

    α) Μερινό, ότι καλύτερο για να ζεις με αυτό, προστατεύει το δέρμα, κρατά την τέλεια θερμοκρασία, δεν μυρίζει, δεν πιάνει μύκητες.
    Ποσοστά πάνω από 55% είναι αρκετά για να καλύψουν όλες τις ανάγκες, μέχρι 70% (sportwool) είναι λογικό. Από εκεί και πάνω δεν
    πλέκεται ψιλό, κάνουν λεπτά πουλόβερ, ζακέτες κ.λπ.

    Πανάκριβο, αξίζει, κρατάει.

    β) Φανελένια, νορμάλ απόδοση, σαν κολάν πιτζάμα στο πάχος, υπάρχουν και με ποσοστώσεις μαλλιού που τα σπάνε.
    Συνήθως τα βρίσκεις σαν παραγγελία διάφορων στρατών αλλά και πιο όμορφα και λεπτά για σκί.
    Έχουν συνθετικά (ελαστίνη σίγουρα και ίσως πολυέστερ)

    Λογικές τιμές, αξίζουν, κρατάνε, αν βραχεί το βγάζεις ή τρέχεις (με τα πόδια) μέχρι να στεγνώσει.


    γ) Χειμερινά κολαν ποδηλασίας. Τεχνητά υφάσματα που σε κρατούν ζεστό και χωρίς υγρασία, καλύτερα χωρίς εσώρουχο.
    Υπάρχουν με τιράντες και χωρίς. Τα χωρίς εκθέτουν την χαράδρα σε δευτερόλεπτα. Με τιράντες γίνεσαι αστείος στην τουαλέτα.
    Ακριβά, αξίζουν για πιο ακραίες συνθήκες, κρατάνε, μυρίζουν εύκολα και έχουν πιο έντονη αίσθηση.

    Αυτά τα βασικά.

    Υπάρχουν και λύσεις για παντελόνια που κόβουν τον αέρα ή είναι και μερικώς αδιάβροχα.
    Πολλά σχέδια σε καταστήματα βουνού, ποδηλασίας, κυνηγών κ.λπ. Τιμές από 50ε - 250ε.
    Για τους μερακλήδες που το κερώνουν το παντελόνι, υπάρχουν κεριά να κάνεις το τζιν σου ξύλινο και με περίεργη αίσθηση
    που όμως λειτουργεί πολύ καλά με σκελέα ή μάλλινο καλσόν.

    Υπάρχουν και επενδεδυμένα τζιν με φανέλα και fleece από μεγάλες εταιρείες.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά! Μετά από μια σύντομη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι αξιόλογο πάνω στο θέμα, οπότε ξεκινώ καινούργιο thread. Μένω Θεσσαλονίκη και τώρα που σιγά σιγά πέφτουν οι θερμοκρασίες έχω αρχίσει να το δαγκώνω από τη μέση και κάτω όταν βγαίνω έξω με το μηχανάκι, οπότε ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιο ισοθερμικό για να φοράω κάτω από το καθημερινό μου παντελόνι. Έχω ήδη ένα αδιάβροχο για να φοράω από πάνω σε περίπτωση βροχής και θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω για το κρύο, αλλά προτιμώ κάτι που να φοριέται από μέσα και θεωρώ ότι το ισοθερμικό είναι πιο απετελεσματικό για την εν λόγω χρήση. Θα ήθελα να σας απευθύνω τις παρακάτω ερωτήσεις: Κάνουν δουλειά σε μονοψήφιες θερμοκρασίες; Αν ναι, έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο που έχετε δοκιμάσει/χρησιμοποιήσει;
    αδερφέ, χωρίς πολλά πολλά δες αυτό https://www.fc-moto.de/en/Spidi-Supe...RoCHrMQAvD_BwE

    φοράω το κανονικό μου παντελόνι ή το μηχανής με προστασίες.Είναι αδιάβροχο, ζεστό , αναπνέει σαν ύφασμα και είναι εύκολο στο να το βγάλεις και να το βάλεις (έχει και σκρατς για τα αντίστοιχα προστατευτικά της spidi στα γόνατα).

    Θέλω να κάνω μια δοκιμή τώρα σε 5 βαθμούς, μέχρι τώρα μέχρι 10 που το δοκίμασα , δε φοράω καν ισοθερμικό και με καλύπτει απόλυτα.

    Νομίζω οτι με ισοθερμικό απο μέσα , θα αντέχω και σε -5 (που λέει ο λόγος)

    ΥΓ το ισοθερμικό απο μέσα και απλό καθημερινό παντελόνι , δεν είναι οτι καλύτερο , τουλάχιστον για μένα. Όπου και να παω σε εσωτερικό χώρο και έχει στοιχειωδώς θέρμανση,
    θα αρχίσεις να ζεσταίνεσαι και ξεκινάει το στριπτίζ

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    134
    Ο,τι εγραψε ο απο πανω, εχω βρει την υγεια μου με το συγκεκριμενο.Απο Αδιαβροχοποιηση μεχρι στιγμης ικανοποιημενος(light βροχες ομως). Στο κρυο δεν καταλαβαινεις τιποτα και μολις φτασεις στον προορισμο το βγαζεις και το αφηνεις μπαγκαζιερα( πιανει διπλασιο χωρο απο ενα αδιαβροχο παντελονι). Πολυ ευκολο στο βαλε βγαλε. Γενικα μουνελυσε τα χερια.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    192
    Δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύουν τα ισοθερμικά αυτό που ξέρω είναι πως με το ισοθερμικό κάτω από ένα απλο τζην παντελόνι κρυώνω πολύ λιγότερο απ' ότι χωρίς. Μιλάω για βόρεια Ιταλία με θερμοκρασίες το χειμώνα κάτω από το μηδέν. Βέβαια δεν κάνω μεγάλες αποστάσεις (σπίτι- δουλειά γύρω στα 10 χιλιόμετρα) και με νορμάλ ταχύτητες.

    Όσον αφορά το πάνω μέρος του σώματος χωρίς ισοθερμικό, με μπουφάν χειμερινό της ρεβιτ και γάντια χειμερινά νταινεζε δεν καταλαβαίνω κρύο.

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Θα συμφωνήσω με τον geioann. Δεν έχω ιδέα πως δουλεύουν τα ισοθερμικά. Αλλά εμένα με κρατάνε ζεστό. Τα είχα πάρει πριν 20 χρόνια για ιστιοπλοΐα. Από τότε δεν περνάει μέρα το χειμώνα που δεν τα φοράω. Το απίστευτο είναι ότι όταν μπω σε εσωτερικό χώρο δεν ζεσταινομαι. Ενώ στο κρύο με κρατάνε. Κυκλοφορώ με ανοιξιάτικο παντελόνι καταχείμωνο.

    Φυσικά τα φοράω και στη μηχανή και τα πόδια δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

    Υπάρχει μια πιθανότητα να μην είναι ισοθερμικά, αλλά κάτι άλλο. Εγώ πάντως τότε ισοθερμικά ζήτησα

    Άρη και εγώ από Θεσσαλονίκη είμαι. Πάνε στην αμερικανική αγορά στο βαρδαρη. Θα βρεις τα πάντα

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εσωτερικά γάντια για χειμώνα??
    από hercul στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2008, 21:21
  2. Παντελόνι για Clover Rc 100
    από Airetikos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2007, 18:50
  3. Παντελόνι για touring και off-road
    από road spirit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2007, 12:12
  4. Ισοθερμικό Παντελόνι Colori
    από dom στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 15:25
  5. ΜΟΥΦΑΝ ΓΙΑ ΧΕΙΜΩΝΑ
    από possidi στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2006, 14:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF