Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 20 από 20

Θέμα: Πίνδος-Αμμουτσέλος(1526m) 5-12-2021

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ωραιος ο Βασιλης οπως παντα.

    Το καινουριο λαστιχο ουτε 2-3 μηνο δεν το βλεπω ετσι οπως πας εσυ.

    Φαντασου σκηνικο να καλεσεις την οδικη εκει πανω...
    Ναι γεια σας εμεινα κ θελω να ερθετε να με παρετε!! Ειμαι καπως ψηλα ομως...


    Καλά εννοείται ότι δε βγάζουν τρίμηνο τα πισινά μου λάστιχα!


    Ορίστε μια επιχειρηματική σκέψη. Οδική βοήθεια για off roaders!

    Πάντως αν μείνω απο μηχανική βλάβη εκει πάνω θα είναι μια πραγματική Οδύσσεια. Θα πρέπει να κατέβω με τα πόδια στο κοντινότερο χωριό και να βρεθεί κάποιος με αγροτικό ώστε με το αζημίωτο να ανέβουμε και να το φορτώσουμε. Αν είναι ένα βουνό όλο ανηφόρα το κατεβαίνω εύκολα και με μηχανική βλάβη όμως στην προκειμένη περίπτωση(και σε πολλά άλλα) είχε σκαμπανεβάσματα και δε θα μπορούσα με τίποτα να το σπρώξω σε ανηφόρα και σε λασπωμένο τεραιν κιόλας. Για αυτό η αξιοπιστία στην περιπτωσή μου είναι κομβική! Σκέψου να μείνεις στη Ροδόπη 25 χιλιόμετρα μέσα στα βουνά
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #17
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Εξαιρετικος και παλι Billy!

    Περιττο να πω οτι ενω εχω ριζες απο την περιοχη και εχω κανει ολους τους χωματοδρομους και ορειβατικα μονοπατια σε Κοζιακα και Τριγγια, δεν ειχα ακουσει ποτε για το βουνο Αμμουτσέλο. Θα το ψαξω οπωσδηποτε την επομενη φορα στην περιοχη, ξεκινωντας απο την Παναγια Χρυσινου. Θα αναφερω.
    " the PouroDuro spirit "

  3. #18
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Και παιρνοντας αφορμη απο το θεμα του του Billy με το λαστιχο, ας αναφερω κατι σχετικα με tubeless (TL) λαστιχα σε on-off μηχανακια. Για γενικη χρηση ειναι σαφως πιο βολικα, σε πιανει λαστιχο, βαζεις κορδονι σε 10' και φευγεις. Αλλα αν στραβωσει η ζαντα σε καποιο πετρωδες κομματι (τοχω δει σε KTM 1190R και GS1200), ή αν το λαστιχο χανει αερα για απροσδιοριστο λογο οπως στη συγκεκριμενη περιπτωση, τοτε η μονη λυση ειναι να μπει σαμπρελα. Αλλα ποσο ευκολο ειναι να μπει σαμπρελα (αν υπαρχει βεβαια) σε μηχανακι με TL λαστιχο? Εξαρταται απ'το λαστιχο. Στο KTM 1190R που φοραγε Michelin Wild δε γινοτανε με τιποτα και κατεβηκε με προσοχη μεχρι την πιο κοντινη ασφαλτο οπου το πηρε η οδικη. Το 1200GS φοραγε Conti TKC80 στο οποιο εγινε η δουλεια. Το Ε07+ του Billy επισης δεν (ξε)ζανταρεται με τιποτα απ'οτι εχω διαβασει.

    Και καλα σε μια χωματοδιαδρομη στην Ελλαδα, τι παιζει αν συμβει αυτο πχ στο Καζακσταν ή στον Ατλα στο Μαροκο? Η σαμπρελα, αν και εχει ταλαιπωρια να αλλαχτει, ειναι σαφως πιο αξιοπιστη λυση για ταξιδια στο πουθενισταν. Και φυσικα πρεπει ναχουμε προνοησει για λαστιχο που (ξε)ζανταρεται στην ακρη του δρομου.
    Τελευταία τροποποίηση από XLGeorge; 28/12/2021 στις 00:22.
    " the PouroDuro spirit "

  4. #19
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ορίστε μια επιχειρηματική σκέψη. Οδική βοήθεια για off roaders!
    Δες τα βίδεα σε αυτό το κανάλι. Επαγγελματίες διασώστες οχημάτων εκτός δρόμου. Έχουν πάει σε άλλα επίπεδα πρόσφυσης την κινηματογράφηση, ώστε να διαφημιστούν. Μέχρι ειδικά μικρόφωνα έχουν και drone για να βγάλουν καλό αποτέλεσμα. Περισσότερο ενδιαφέρον έχουν τα υπερβελτιωμένα οχήματά τους και οι τεχνικές ρυμούκλησης με πολλαπλά συρματόσχοινα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από XLGeorge Προβολή μηνύματος
    Εξαιρετικος και παλι Billy!

    Περιττο να πω οτι ενω εχω ριζες απο την περιοχη και εχω κανει ολους τους χωματοδρομους και ορειβατικα μονοπατια σε Κοζιακα και Τριγγια, δεν ειχα ακουσει ποτε για το βουνο Αμμουτσέλο. Θα το ψαξω οπωσδηποτε την επομενη φορα στην περιοχη, ξεκινωντας απο την Παναγια Χρυσινου. Θα αναφερω.

    Σε ευχαριστώ Γιώργο να είσαι καλά! Εγώ δεν έχω ρίζες απο την περιοχή αλλά ο γαμπρός μου είναι Τρικαλινός και ανεβαίνω απο το 2000 ανελλιπώς στα Τρίκαλα και στα πέριξ φυσικά.

    Τα βουνά που ανεβαίνω είναι δύσκολο να τα γνωρίζουν ακόμα και μερικοί ντόπιοι καθώς τα όριά τους είναι δυσδιάκριτα. Πχ βλέποντας απο μακριά αυτό το ορεινό σύμπλεγμα μπορεί αρκετοί να θεωρούν λανθασμένα τον Αμμουτσέλο κομμάτι είτε του Κόζιακα είτε της Τριγγίας. Το άσχημο νέο που θέλω να σου πω είναι ότι έχει εγκριθεί κατασκευή αιολικού πάρκου στον Αμμουτσέλο οπότε σου προτείνω να πας το συντομότερο πριν χαλάσει ΚΑΙ αυτό το βουνό.

    Απο το 2015 ξεκίνησε η ενασχόλησή μου με τα βουνά σε επίπεδο off roading αλλά και ορειβασίας. Πλέον έχω ανέβει σε περίπου 140 με 150 βουνά και ο στόχος μου είναι να φτάσω τα 200 ψηλότερα της Ελλάδας. Ακολουθώ τη λίστα του Νέζη που έχει εκδοθεί απο το 2010 απο την Ελληνική ομοσπονδία ορειβασίας και αναρριχησης(Ε.Ο.Ο.Α) και ξεκαθάρισε το ορεινό τοπίο της Ελλάδας. Τα βουνά βρίσκονται εδώ https://pezoporia.gr/pez/vouna.asp με ακριβείς συντεταγμένες.

    Βάσει αυτής της λίστας και έχοντας το εκάστοτε βουνό σαν βασικό πυρήνα των εξορμήσεών μου, γνώρισα διαδρομές που ποτέ δε θα πήγαινα απο μόνος μου έστω και αδιέξοδες. Επίσης είδα τοποθεσίες και χωριά που σίγουρα δε θα έβλεπα ποτέ.




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από XLGeorge Προβολή μηνύματος
    Και παιρνοντας αφορμη απο το θεμα του του Billy με το λαστιχο, ας αναφερω κατι σχετικα με tubeless (TL) λαστιχα σε on-off μηχανακια. Για γενικη χρηση ειναι σαφως πιο βολικα, σε πιανει λαστιχο, βαζεις κορδονι σε 10' και φευγεις. Αλλα αν στραβωσει η ζαντα σε καποιο πετρωδες κομματι (τοχω δει σε KTM 1190R και GS1200), ή αν το λαστιχο χανει αερα για απροσδιοριστο λογο οπως στη συγκεκριμενη περιπτωση, τοτε η μονη λυση ειναι να μπει σαμπρελα. Αλλα ποσο ευκολο ειναι να μπει σαμπρελα (αν υπαρχει βεβαια) σε μηχανακι με TL λαστιχο? Εξαρταται απ'το λαστιχο. Στο KTM 1190R που φοραγε Michelin Wild δε γινοτανε με τιποτα και κατεβηκε με προσοχη μεχρι την πιο κοντινη ασφαλτο οπου το πηρε η οδικη. Το 1200GS φοραγε Conti TKC80 στο οποιο εγινε η δουλεια. Το Ε07+ του Billy επισης δεν (ξε)ζανταρεται με τιποτα απ'οτι εχω διαβασει.

    Και καλα σε μια χωματοδιαδρομη στην Ελλαδα, τι παιζει αν συμβει αυτο πχ στο Καζακσταν ή στον Ατλα στο Μαροκο? Η σαμπρελα, αν και εχει ταλαιπωρια να αλλαχτει, ειναι σαφως πιο αξιοπιστη λυση για ταξιδια στο πουθενισταν. Και φυσικα πρεπει ναχουμε προνοησει για λαστιχο που (ξε)ζανταρεται στην ακρη του δρομου.

    Πολύ σωστά. Βέβαια κατά ένα περίεργο λόγο το NC χτυπιέται σε σοβαρές κροκάλες εδώ και 340.000km χωρίς να έχει στραβώσει ζάντα σε βαθμό που να χάνει αέρα. Είναι πολύ ανθεκτικές οι ζάντες του. Μόνο στην άσφαλτο με πολλά χιλιόμετρα πέφτοντας σε τάφρους μου είχαν στραβώσει στο παρελθόν με τη μαμά διάσταση. Το ψηλότερο προφίλ παίζει σημαντικό ρόλο αλλά και σπάνια κατεβάζω πίεση παρά μόνο αν χρειαστεί. Δεν το κυνηγάω εννοείται ειδικά σε σπαστήρια, δε θα μπορούσα ούτως ή άλλως, απλά μετριάζω την ταχύτητά μου και κάνω διέλευση. Όπως αντιλαμβάνεσαι και να μπορούσα να τρέξω θα ήταν επικίνδυνο όντας μόνος στα βουνά, οπότε δε με απασχολεί το θέμα για αυτό δεν έχω πάρει κάτι πιο χωμάτινο για την ώρα. Και να πάω σε κάτι πιο χωμάτινο επιβάλλεται να πηγαίνω σιγά.

    Σίγουρα πάντως τα μεγάλα ΚΤΜ και BMW που είπες είναι και πιο βαριά και έχουν μάλλον όχι και τόσο ανθεκτικές ζάντες για αυτά τα κιλά και για σκληρή χρήση. Οπότε θέλει προσοχή, δεν είναι όλα τα μηχανάκια το ίδιο ανθεκτικά. Εγώ γύρισα απο την Αιδηψό με σκασμένο Anakee Wild το οποίο δε σκίστηκε καν κιόλας (διάβασε εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159698) + μπαίνω σε σπαστήρια τόσες χιλιάδες km και η πίσω ζάντα είναι αλφάδι. Με ένα μεγάλο BMW μπορεί η ζάντα να είχε γίνει σώβρακο, δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει, γνωρίζω όμως σίγουρα τι έκανα εγώ.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δες τα βίδεα σε αυτό το κανάλι. Επαγγελματίες διασώστες οχημάτων εκτός δρόμου. Έχουν πάει σε άλλα επίπεδα πρόσφυσης την κινηματογράφηση, ώστε να διαφημιστούν. Μέχρι ειδικά μικρόφωνα έχουν και drone για να βγάλουν καλό αποτέλεσμα. Περισσότερο ενδιαφέρον έχουν τα υπερβελτιωμένα οχήματά τους και οι τεχνικές ρυμούκλησης με πολλαπλά συρματόσχοινα.


    Το έχω δει το βίντεο. Ετη φωτός μπροστά οι Αμερικάνοι όπως είναι λογικό. Αλλά και με πολύ κόσμο εκεί, άλλη αγορά για να ξεκινήσει κάποιος μια τέτοια μπίζνα. Εδώ είμαστε παράδεισος του off road και της φύσης με ελάχιστους όμως να ασχολούνται πραγματικά. Μια βόλτα τις Κυριακές απο τις κεντρικές πλατείες της Αθήνας και της επαρχίας αρκεί να αντιληφθεί κανείς για το τι καπνό φουμάρουμε.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ροδόπη-Ανήλιο(Τζούρα-Γιουρτ) 1731m 12-9-2021
    από billy84 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2021, 18:48
  2. Πίνδος-Κέδρος(1796m)-Καρκαδίτσα 11-7-2021
    από billy84 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2021, 17:24
  3. Πίνδος-Μαυροπούλι(1721m)-Τούρλα(1781m) 13-6-2021
    από billy84 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2021, 12:26
  4. 'Κάτι υπόλοιπα από περσυ' 10-11-12/08 - Κεντρική Πίνδος
    από spyro στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2012, 09:13
  5. Μοτοκαφές 12/11/03
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 19:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF