Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Πίνδος-Αμμουτσέλος(1526m) 5-12-2021

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031

    Πίνδος-Αμμουτσέλος(1526m) 5-12-2021

    H Πίνδος είναι πάντα ασφαλής επιλογή όσον αφορά τις εκπληκτικές εικόνες που θα δει ο κάθε ταξιδιώτης. Ταυτόχρονα όμως αποτελεί και μια ''επικίνδυνη'' επιλογή μια χειμερινή μέρα καθώς κατά πάσα πιθανότητα οι συνθήκες που θα συναντήσεις θα είναι το λιγότερο εχθρικές. Η θερμοκρασία ήταν πολύ χαμηλή σε όλη την Ελλάδα σχεδόν. Στόχος μου ήταν ο Αμμουτσέλος, ένα κατάφυτο βουνό μεταξύ Τριγγίας και Κόζιακα, κοντά στην Καλαμπάκα. Κατά τις πρωϊνές ώρες ταξίδεψα με τη θερμοκρασία να βρίσκεται σταθερά κάτω απο 10 βαθμούς και την υγρασία σε πολύ υψηλά ποσοστά.

    Το ταξίδι μου ήταν δύσκολο αρκετά πριν φτάσω καν κοντά στον στόχο μου. Βέβαια οι δύσκολες συνθήκες σου χαρίζουν απλόχερα εικόνες που δε θα δεις ποτέ το καλοκαίρι.


    Όπως αυτή...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	56,1 KB 
ID:	432785





    Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη λίγο μετά το χωριό του Δομοκού με κατεύθυνση προς Καρδίτσα. Δεξιά ξεπροβάλλει ο χιονισμένος Όλυμπος. Αριστερά ο Κόζιακας. Ολόκληρος ο κάμπος μέχρι τα Τρίκαλα γεμάτος ομίχλη. 20 χρόνια που πηγαινοέρχομαι ανελλιπώς απο αυτή τη διαδρομή ποτέ δεν πέτυχα κάτι παρόμοιο. Ήταν ασύλληπτο απλά.


    Απο την αριστερή πλευρά στο τέρμα της φωτό διακρίνεται το Βελούχι και προς τα δεξιά του(βόρεια) τα επίσης χιονισμένα Άγραφα.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	50,1 KB 
ID:	432786





    Λόγω κρύου προφανώς απο την αρχή φορούσα αδιάβροχο αλλά και να μην το είχα φορέσει θα έπρεπε σίγουρα πριν μπω σε αυτό το ατελείωτο πέπλο ομίχλης. Η υγρασία εισβάλλει στο σώμα σε τρομακτικές ποσότητες, σαν να ρίχνει βροχή.

    Στην Καλαμπάκα θα έλεγε κανείς πως ήρθα κάποια άλλη μέρα. Με τέτοιες εναλλαγές υπάρχει περίπτωση να βαρεθεί κάποιος? Όσα χιλιόμετρα και να γράψει! Στη φωτό τα Μετέωρα σε μια απο τις καλύτερες οπτικές γωνίες και με την καλύτερη διαύγεια λόγω εποχής. Απολαύστε τα!





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	432787





    Υπήρχε ένας δρόμος που ανεβαίνει στο βουνό αλλά διάφοροι τρόποι προσέγγισής του. Το καλοκαίρι θα ήταν μια εύκολη ''βόλτα στο πάρκο'' που θα συνδυαζόταν και με άλλα δύο βουνά ίσως. Τώρα τα πράγματα αλλάζουν και δεν είμαι σε θέση να ξέρω πόσο νωρίς θα σταματήσω και πόση ώρα θα φάω στο βουνό. Μπορεί να φάω μια με δύο ώρες, μπορεί πέντε με έξι, μπορεί και το μηχανάκι να μείνει εκεί και εγώ να κατέβω με τα πόδια. Πιο επικίνδυνα σενάρια καλό είναι να μην τα σκέφτομαι...

    Τελικά το να βρω ποιά είναι η ενδεδειγμένη διαδρομή η οποία θα με έβγαζε στον κύριο δρόμο αποδείχθηκε ένα πρόβλημα για δυνατούς λύτες. Αρχικά το GPS πάλευε να με ανεβάσει απο το χωριό Αμπέλια όμως οι δρόμοι-χωράφια εκεί έδειχναν απροσπέλαστοι.










    Με τους συνηθισμένους φύλακες...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Αμμουτσέλος part 1b.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	432788





    Αλλά και τις συνηθισμένες παγίδες




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Αμμουτσέλος part 1c.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	432789




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Αμμουτσέλος part 1d.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	432790
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Πίσω είχα ένα Mitas E07+ το οποίο είναι σαφώς υποδεέστερο απο ένα τακουνάτο ελαστικό αλλά και με 9.000km πάνω του. H συνταγή για την αποτυχία ήταν εγγυημένη. Ο κίνδυνος να κολλήσω σε κάποιο λασπωμένο κομμάτι ήταν πιο ορατός απο ποτέ. Το μόνο θετικό είναι ότι βρήκα τη σωστή διαδρομή η οποία αρχικά ανέβαινε στο μοναστήρι της Παναγίας Χρυσίνου και μετά συνέχιζε στο βουνό.








    To μοναστήρι υπάρχει απο τα Βυζαντινά χρόνια πριν τον 14 αιώνα μ.Χ. Υπέστη μεγάλες καταστροφές κατά την περίοδο του εμφυλίου πολέμου και έμεινε ανενεργό για αρκετό καιρό.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	105,1 KB 
ID:	432791




    Μέχρι εκεί ο δρόμος προφανώς θα ήταν βατός. Το ερώτημα ήταν τι συνέβαινε πιο πάνω. Είχα μια ελπίδα αλλά σύντομα εξανεμίστηκε. Συγκεκριμένα στα πρώτα 500 μέτρα. Ο Αμμουτσέλος απο την αρχή βέβαια μου είχε δείξει ότι δε θα έχω μια εύκολη μέρα εδώ πάνω.


    Ξεκινάω λοιπόν και τα πάντα είναι μούσκεμα με τόνους λάσπης κάτω. Το μόνο καλό είναι ότι έχει ανηφόρα οπότε και να μη μπορέσω να ανέβω τουλάχιστον θα μπορώ να γυρίσω.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Αμμουτσέλος part 2δ.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	432792




    Σιγά σιγά οι κλίσεις σοβαρεύουν παρόλαυτά κατά ένα περίεργο λόγο έχω πρόσφυση και προχωράω.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Αμμουτσέλος part 2γ.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	432793




    Σε πολλά σημεία το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι είναι ότι θα κολλήσω. Τα περνάω όμως. Ρε NCάκι είσαι καλά σήμερα? Τι σου συμβαίνει?




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Αμμουτσέλος part 2β.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	432794
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Εδώ το πράγμα ξεκινά και σοβαρεύει πολύ γιατί έχει σκαμπανέβασμα με πολλή λάσπη. Παίρνω την απόφαση να συνεχίσω με ρίσκο να μη μπορώ να το ανέβω ξανά αυτό στην επιστροφή. Αν και μέχρι εδώ το λάστιχο κατά ένα πολύ περίεργο λόγο,σχεδόν ανεξήγητο, έδειχνε να μη μασάει πουθενά. Εγώ απλά συνέχιζα και όπου σταματούσα απλά θα έκανα τη συνέχεια με τα πόδια μέχρι την κορυφή.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Αμμουτσέλος part 2α.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	107,4 KB 
ID:	432795




    Ρε να περνάω απο κάτι βούρκους και να βουλιάζω μέσα. Τίποτα το NC εκεί να συνεχίζει. ''Λες να τα βλέπω στον ύπνο μου όλα αυτά?'' μονολογούσα. Υπο φυσιολογικές συνθήκες ήδη θα είχα σταματήσει.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Αμμουτσέλος part 2ε.jpg 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	104,8 KB 
ID:	432796




    Ανηφόρες λασπωμένες με κλίση? Κανένα πρόβλημα.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Αμμουτσέλος part 2ζ.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	432797




    Αλλά και πανέμορφα δάση σε ένα άγνωστο βουνό της Ελλάδας.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Αμμουτσέλος part 2η.jpg 
Προβολές:	197 
Μέγεθος:	108,1 KB 
ID:	432798




    Εδώ είναι το αποκορύφωμα που άγγιξε σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Σε αυτήν την ανηφόρα με μεγάλη κλίση κάποια στιγμή μου δίπλωσε και σταμάτησα, τελείως σταμάτησα. Και... ξεκίνησα στη λασπωμένη ανηφόρα σιγά σιγά και την ανέβηκα. Με Mitas E07 με 9.000km πάνω του. Λιωμένο δηλαδή. Με NC700. Ανέβηκα σταματημένος στη μέση μιας μεγάλης λασπωμένης ανηφόρας η οποία είχε λούκια και φανερά έχω πέσει μέσα σε ένα, χωρίς την παραμικρή φόρα. Εντάξει σε λίγο θα ξεκινήσει η Γη και θα γυρίζει ανάποδα.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Αμμουτσέλος part 2θ.jpg 
Προβολές:	193 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	432799




    ολόκληρο το βίντεο του 2ου μέρους



    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Απο ένα σημείο και μετά τα πράγματα έγιναν πολύ εύκολα καθώς λόγω υψομέτρου και θερμοκρασιών το έδαφος είχε παγώσει. Τα πρώτα χιόνια έκαναν την εμφανισή τους.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αμμουτσέλος part3b.jpg 
Προβολές:	193 
Μέγεθος:	96,4 KB 
ID:	432800




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αμμουτσέλος part3a.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	432801




    Η διαδρομή μέχρι το τέλος του δρόμου που έφτασα ανέλπιστα. Ακόμη και κατά τη διάρκεια της διαδρομής δεν πίστευα ότι θα φτάσω μέχρι το τέρμα.








    Όπως θα είδατε στο τέλος του βίντεο κάνω μια τρομακτική διαπίστωση αλλά ταυτόχρονα ''απελευθερωτική'' γιατί το όλο εγχείρημα δεν έστεκε με τίποτα. Κάτι συνέβαινε ήμουν σίγουρος.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αμμουτσέλος part3c.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	104,1 KB 
ID:	432802




    Το λάστιχο είχε χάσει όλο τον αέρα του κάποια στιγμή ανεβαίνοντας. Έτσι εξηγείτο αυτή η τρελή-υπερρεαλιστική ανάβαση που υπο φυσιολογικές συνθήκες θα είχε θέση μόνο σε κάποιο μυθιστόρημα. Με τόση λάσπη απο κάτω ήταν αδύνατο να το αντιληφθώ. Η διαπίστωση όμως ήταν τρομερά διδακτική. Πρακτικά με κατέβασμα αέρα στα 10psi θα μπορούσα να ανέβω σε βουνά και υπο συνθήκες που ούτε καν θα μπορούσα να φανταστώ. Οκ έχω ανέβει στην Όθρυ Γενάρη μήνα με παρόμοια ποσότητα λάσπης αλλά ήμουν με ολοκαίνουργιο AX41 και 20psi (οι μπαρουτοκαπνισμένοι γνωρίζουν τι εστί Όθρυς) .Εδώ ήμουν με λιωμένο λάστιχο το οποίο δεν έχει καμία σχέση ακόμη και όταν είναι καινούργιο. Φυσικά αυτό απαιτεί μαλακό τεραιν καθώς αν μετά τις λάσπες βγω σε κροκάλες με 10 πίεση στην καλύτερη θα μου σκάσει το λάστιχο,στη χειρότερη η ζάντα.

    Σε κάθε περίπτωση ένα τυχαίο γεγονός μου άνοιξε ακόμα περισσότερο τους ορίζοντες.



    Απο αυτό το μικρό λιβάδι λοιπόν συνέχισα για την κορυφή.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	109,2 KB 
ID:	432803




    Μόλις γύριζα θα έβλεπα τι έχω πατήσει και θα το επισκεύαζα επιτόπου.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	107,3 KB 
ID:	432804




    Συνεχίζοντας σε πανέμορφο δάσος.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	108,2 KB 
ID:	432805




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	111,3 KB 
ID:	432806




    Παρελθόν και μέλλον σε μια φωτογραφία




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	432807




    Χωρίς GPS και χωρίς να είσαι σωστά ενημερωμένος απο την αρχή είναι σχεδόν απίθανο να βρεις την κορυφή εδώ.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	106,5 KB 
ID:	432808




    Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	432809
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Κερδίζοντας ύψος ξεπροβάλλει πίσω μου η Τριγγία. Είχα σχεδιάσει κάτι απο εκεί όμως τα πλάνα άλλαξαν με τους αστάθμητους παράγοντες του Αμμουτσέλου.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	104,7 KB 
ID:	432810




    Μακριά ο Όλυμπος!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	109,5 KB 
ID:	432811




    Σε κάποιες λάκκες έχει κρατήσει χιόνι. Δεν είναι τόσο ψηλά εδώ για μεγαλύτερες ποσότητες(ακόμα).




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	109,0 KB 
ID:	432812




    Πλησιάζοντας στο μεγάλο οροπέδιο της κορυφής




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15.jpg 
Προβολές:	193 
Μέγεθος:	104,4 KB 
ID:	432813




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	104,7 KB 
ID:	432814




    Πανόραμα Τριγγίας! Απολαύστε!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	191 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	432815




    1526m



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	432816





    Ένα εντυπωσιακό δέντρο εκτείνεται 20 μέτρα ψηλότερα απο την κορυφή. Τεχνικά αυτή τη στιγμή ο Αμμουτσέλος είναι λίγο ψηλότερος!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19.jpg 
Προβολές:	189 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	432817




    Επέστρεψα στο μηχανάκι με σκοπό να επισκευάσω το λάστιχο. Το μετακινώ και παρόλο που έχει καθαρίσει στα χόρτα δε βλέπω να έχω πατήσει κάτι. Το μετακινώ ξανά σιγά σιγά, τίποτα! Σήμερα είναι η μέρα του τρολλαρίσματος? Σκεφτόμουν...

    Παίρνω την απόφαση να κατέβω έτσι όπως είναι. Άλλωστε έτσι δεν ανέβηκα? Μόλις βγω στην άσφαλτο θα το κοιτάξω ξανά.


    Κατεβαίνοντας σταμάτησα σε αυτό το καταπληκτικό σημείο που τρέχουν νερά απο ψηλά στο βουνό.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20.jpg 
Προβολές:	191 
Μέγεθος:	112,1 KB 
ID:	432818




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	112,9 KB 
ID:	432819
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Φαντασία



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	193 
Μέγεθος:	105,8 KB 
ID:	432820




    Η διαδρομή παρά τις δυσκολίες αυτήν την εποχή ομολογώ πως ήταν μαγική.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	108,3 KB 
ID:	432821




    Έφτασα ξανά στο μοναστήρι μακριά τα Μετέωρα. Στα δεξιά η βόρεια απόληξη του Κόζιακα.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	103,5 KB 
ID:	432822




    Βγαίνω στην άσφαλτο και ψάχνω διεξοδικά αλλά δε βλέπω τίποτα. Τα συγκεκριμένου τύπου ελαστικά έχουν τόσο σκληρά πλαϊνά που με μηδέν αέρα δεν είναι πίτα αλλά κάθονται έτσι. Σου επιτρέπουν να κινηθείς χωρίς αέρα για αρκετά χιλιόμετρα. Θα θυμάστε πέρισυ που με ένα Anakee Wild γύρισα απο την Αίδηψό στην Αθήνα με μηδέν αέρα.200+ χιλιόμετρα και με ταχύτητες 50-60 μέχρι και 80 σε κάποια σημεία. Αυτό είναι σωτήριο γιατί οπουδήποτε σε πιάσει λάστιχο γυρνάς στον πολιτισμό όσο μακριά και να είσαι. ΟΚ αν είσαι στη Σιβηρία δεν ξέρω αλλά μέχρι τα 200 δεν είχε σκιστεί το Anakee.

    Εδώ δοκίμασα να το φουσκώσω με την τρόμπα μου αλλά ανεπιτυχώς. Δεν υπήρχε τρύπα, δεν υπήρχε καρφί ή οτιδήποτε άλλο. Μάλλον έχανε απο τη βαλβίδα.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	25.jpg 
Προβολές:	193 
Μέγεθος:	107,0 KB 
ID:	432823




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	432824
















    Έτσι λοιπόν συνέχισα με σκασμένο λάστιχο καμια 25αριά χιλιόμετρα μέχρι την Καλαμπάκα. Εκεί σε ένα βενζινάδικο πέτυχα έναν εντουρά που επλενε το μηχανάκι του. Το κοιτάξαμε μαζί βρέχοντας το λάστιχο να δούμε απο που χάνει. Δεν έδειχνε να χάνει απο πουθενά ούτε απο τη βαλβίδα. Τι να πεις, ήταν ημέρα μυστηρίου...

    Το ψιλοθετικό ήταν ότι έχανε λίγο λίγο. Δηλαδή σε 10 λεπτά είχε χάσει 5psi. Θεωρητικά θα μπορούσα να γυρίσω Αθήνα σταματώντας κάθε τόσο σε κάποιο βενζινάδικο. Ο φίλος εντουράς προσπάθησε να με βοηθήσει ,και να είναι καλά το παλλικάρι, παίρνοντας έναν φίλο μηχανικό που είχαν βγει την ίδια μέρα βόλτα μήπως ήταν εκεί κοντά. Τελικά όμως είχε γυρίσει στην Καρδίτσα όπου είναι η βάση του και δε μπορούσε να βοηθήσει.

    Έτσι πήρα την αποφαση να γυρίσω έτσι όπως ήμουν και να βάζω ανα 50km αέρα. Σε κάθε βενζινάδικο που σταματούσα το λάστιχο είχε χάσει όλον τον αέρα και τα τελευταία 5-10 χιλιόμετρα τα έκανα με μηδέν πίεση. Το Mitas όμως παραδόξως σκασμένο πήγαινε πιο καλά και σταθερά απο το Anakee Wild.Πιθανολογώ λόγω ακόμα σκληρότερων πλαϊνών. Να αναφερω εδώ πως το NC είναι 218 κιλά και η εργοστασιακή διάσταση πίσω είναι 160-60-17. Τα λάστιχα που βάζω πίσω είναι 150-70-17 και προορίζονται για βαρύτερα-μεγαλύτερα μηχανάκια. Αυτό ίσως παίζει ρόλο στο πόσα χιλιόμετρα μπορεί να βγάλει κανείς με σκασμένο λάστιχο.


    Τελικά τα κατάφερα κόντρα σε όλα τα προγνωστικά και βρισκόμενος αρχικά με κλαταρισμένο λάστιχο σε ένα βουνό 400km μακριά απο το σπίτι μου, μπόρεσα και γύρισα τη συνηθισμένη ώρα μην έχοντας επισκευάσει καν το ελαστικό. Εντάξει μετά απο αυτό τα έχω δει πραγματικά όλα. Ή μήπως όχι? Για να δούμε...


    Πάντα όρθιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Μπράβο φιλαράκο!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaslion Προβολή μηνύματος
    Μπράβο φιλαράκο!


    Πάντα όρθιος φίλε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Τελικά το λάστιχο γιατι έχανε αέρα;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Τελικά το λάστιχο γιατι έχανε αέρα;;;


    Πολύ καλή ερώτηση και βασικά ξέχασα να το γράψω. Το μυστήριο δε λύθηκε ποτέ. Επέστρεψα και την επόμενη μέρα πήγα στο λαστιχάδικο, μόλις έριξαν τα παιδιά νερό έχανε απο κάποιους πόρους. Ένδειξη βέβαια ότι ταλαιπωρήθηκε κάνοντας αρκετά χιλιόμετρα με μηδέν πίεση. Το λάστιχο εσωτερικά δεν είχε κάποια τρύπα, σίγουρα δηλαδή δεν είχα πατήσει κάτι απο πρίν το οποίο βγήκε όταν ταξίδευα.

    Το πιθανότερο είναι να υπήρχε κάποιος μικρός πόρος ο οποίος κάποια στιγμή μεγάλωσε με την πάροδο των χιλιομέτρων. Το έχω ξαναδει στο νετ σε Mitas δεν ξέρω αν είναι τυχαίο γεγονός ή αν συμβαίνει συχνότερα. Το προηγούμενο Ε07 πάντως που βιάστηκε καλοκαίρι μέχρι και με μονοήμερο στη Ροδόπη 1500km δε με πρόδωσε. Θα δείξει στην πορεία αν αξίζει αυτή η εταιρεία καθώς πλέον οι τιμές είναι κανα 20αρικο διαφορά συγκριτικά με πιο επώνυμες μάρκες.

    Τώρα μπήκε ένα Ε10 πίσω καθώς υπάρχει έλλειψη Ε07 με αυτήν την κατάσταση που επικρατεί. Πιο τακουνάτο μεν αλλά σίγουρα θα βγάλει λιγότερα km.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mitas E10.JPG 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	42,2 KB 
ID:	432848
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Τι ωραίο ταξιδιωτικό! Το ρούφηξα ολο!Μόλις είδα στο τίτλο Πίνδο ήξερα τι να περιμένω!
    Μπράβο και σε σένα και στην δικιά σου γι'αυτή την δοκιμασία! Είσαι παλικάρι!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Billy φοβερός. Άλλη μία φορά που το ευχαριστήθηκα. Να είσαι καλά και να συνεχίσεις!!!

  13. #13
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλή ερώτηση και βασικά ξέχασα να το γράψω. Το μυστήριο δε λύθηκε ποτέ. Επέστρεψα και την επόμενη μέρα πήγα στο λαστιχάδικο, μόλις έριξαν τα παιδιά νερό έχανε απο κάποιους πόρους.
    Kοίταξες και την ζάντα;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Τι ωραίο ταξιδιωτικό! Το ρούφηξα ολο!Μόλις είδα στο τίτλο Πίνδο ήξερα τι να περιμένω!
    Μπράβο και σε σένα και στην δικιά σου γι'αυτή την δοκιμασία! Είσαι παλικάρι!
    Να είσαι καλά φιλαράκι!

    Εγγυημένη συνταγή η Πίνδος είναι η αλήθεια και τεράστια πρόκληση ακόμα και τα φαινομενικά εύκολα βουνά τέτοια εποχή!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Billy φοβερός. Άλλη μία φορά που το ευχαριστήθηκα. Να είσαι καλά και να συνεχίσεις!!!
    Να είσαι καλά Ζαννή! Υγεία πάνω απο όλα και να μπορούμε να βολτάρουμε!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Kοίταξες και την ζάντα;;;;;

    Η ζάντα είναι αλφάδι, δεν έχει το παραμικρό στράβωμα. Ο λόγος είναι το μεγαλύτερο προφίλ που χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια! Δε χτύπησα και πουθενά, τα πάντα ήταν φουλ μαλακά λόγω λασπης!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #15
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Ωραιος ο Βασιλης οπως παντα.

    Το καινουριο λαστιχο ουτε 2-3 μηνο δεν το βλεπω ετσι οπως πας εσυ.

    Φαντασου σκηνικο να καλεσεις την οδικη εκει πανω...
    Ναι γεια σας εμεινα κ θελω να ερθετε να με παρετε!! Ειμαι καπως ψηλα ομως...
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ροδόπη-Ανήλιο(Τζούρα-Γιουρτ) 1731m 12-9-2021
    από billy84 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2021, 18:48
  2. Πίνδος-Κέδρος(1796m)-Καρκαδίτσα 11-7-2021
    από billy84 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2021, 17:24
  3. Πίνδος-Μαυροπούλι(1721m)-Τούρλα(1781m) 13-6-2021
    από billy84 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2021, 12:26
  4. 'Κάτι υπόλοιπα από περσυ' 10-11-12/08 - Κεντρική Πίνδος
    από spyro στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2012, 09:13
  5. Μοτοκαφές 12/11/03
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 19:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF