Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Τι να τον κάνω τον μάστορα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2022
    Μηνύματα
    6

    Τι να τον κάνω τον μάστορα

    Μετά από πολύ σκέψη και επειδή θεωρώ αυτήν την συμπεριφορά απαράδεκτη θέλω να μοιραστώ μια εμπειρία μαζί σας γι ένα πολύ γνωστό συνεργείο της Αθήνας στο οποίο έστειλα την μοτοσυκλέτα μου για ανακατασκευή από την Κρήτη .
    15 Ιουλίου την έστειλα 15 Ιανουαρίου την παρέλαβα
    Ένα Ktm Duke 2 640 με πρόβλημα στο μοτέρ και στάλθηκε για αλλαγή πιστονιού μπιελας ρουλεμάν εκκεντροφόρων κτλ
    Έστειλα στον μάστορα και ένα σετ φλάντζες για το μοτέρ αξίας 180 ευρώ και ένα ρουλεμάν εκκεντροφόρου
    Μετά από αρκετές οχλήσεις και μετά από αρκετές φθηνές δικαιολογίες μέσα σε αυτές ήταν και ότι το μηχανάκι ήταν σε κακή κατάσταση ήταν σταματημένο 2 χρόνια
    Σημειωτέον ότι του έστειλα και 800 ευρώ γι να ξεκινήσει όταν του έστειλα και το μηχανάκι .
    Αυτός παρόλα αυτά έβαλε δικές του φλάντζες και δικούς του εκκεντροφόρους . Μου έστειλε και ένα χαρτί για το κόστος των εργασιών το οποίο ήταν 1200 ευρώ .
    Όλα αυτά μετά από 4 μήνες .
    Του είπα λοιπόν ότι του είχα στείλει πράγματα αξίας 300 ευρώ συμφώνησε τότε να κρατήσει τα καινουρια και να τα αφαιρέσει από το λογαριασμό .
    Στην πορεία μετά από 2 μήνες μου είπε ότι άνοιξε το βολάν και κάποιος το είχε ανοίξει πριν και έλειπαν πράγματα και μου είπε ότι θα τα φτιάξει και θα το στείλει ηλεκτρολόγο .
    Τεσπα τον Ιανουάριο λοιπόν και αφού μου ζήτησε αλλά 400 ευρώ και αφού μου είπε ότι το μηχανάκι ήταν έτοιμο το παρέλαβα μετά από 7 μήνες
    Αυτό που παρέλαβα λοιπόν είναι ένα μηχανάκι το οποίο δεν κρατούσε ρελαντί γιατί είχαν σπάσει την βελόνα του μείγματος
    Εξατμιση να χάνει από μπροστά
    Ήθελε άλλο ελατήριο και Ζουάν και κεραμική κλωστή
    Ακαθάριστο μοτέρ και καρμπυρατέρ χαμένες βίδες από το πλαίσιο
    Σπασμένο tps στο καρμπυρατέρ
    Ραγισμένο τζαμάκι στο καπάκι του βολάν
    Έτρεχαν λάδια
    Όταν λοιπόν αυτός ερωτήθηκε γιατί ολα αυτα
    Η απάντηση του ήταν ότι φταίνε άλλοι για ολα αυτα και το μηχανάκι που ήταν σε αυτή την κατάσταση και ότι δεν προλάβαινε να παραγγείλει τα πράγματα
    Έφαγε λοιπόν 1200 ευρώ και 8 μήνες περίμενε
    . Του εύχομαι ολόψυχα να τα χαρεί αλλά να ξέρει ότι τέτοια χρήματα δεν κρατιούνται
    ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΟΛΚΗΣ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    Περιμενες κατι διαφορετικο συμφωνα με το ολο στησιμο;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2022
    Μηνύματα
    6
    Όχι αλλά περίμενα κάτι διαφορετικό σύμφωνα με την φήμη του . Επίσης λόγω απόστασης δεν είχα την πολυτέλεια να ανεβοκατεβαίνω Αθήνα για αυτό το θέμα .
    Το είχα υποψιαστεί πάντως αλλά πάντα ελπίζω το καλύτερο

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.453
    Δύο πράγματα έχω σιχαθει στη ζωή μου:
    Τους μάστορες....
    Και τους μάστορες.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Για να το έστειλες τόσο μακρυά θα είχες τους λόγους σου.
    Αν έγινε καλή δουλειά σε πιστόνι μπιέλα εκκεντροφόρους κλπ δεν τρέχει και τίποτα για τα ζουάν και το TPS.
    Πταίσματα.
    Δεν λέω καλές βόλτες... μάλλον καλές σούζες

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2022
    Μηνύματα
    6
    Να σαι καλά !

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Δύο πράγματα έχω σιχαθει στη ζωή μου:
    Τους μάστορες....
    Και τους μάστορες.
    και τους γιατρους
    και τους υδραυλικους
    και τους ξυλουργους

    εγω μονο τον ζαχαροπλαστη μου εμπιστευομαι

  8. #8
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.804
    Από την μέρα που πήρα την μηχανή έχω αλλάξει 5 μάστορες.
    Ο ένας χειρότερος από τον άλλον.
    Έχω πάει από ''εξουσιοδοτημένα'' εώς συνοικιακά.
    Αυτό που παρατηρώ είναι ένας ακραίος σταρχιδισμός και μία ανάγκη να βγάλουν από την μύγα ξίγκι.
    Είτε θα σου χρεώσουν και τον αέρα που αναπνέεις , τύπου τα ''εξουσιοδοτημένα'' θα σου χρεώσουν 2 φορές το ίδιο άνοιγμα ως εργασία, είτε θα πας στο συνοικιακό και θα βρεις τις πιο ''τίμιες'' μάρκες για αναλώσιμα στις λιγότερο ''τίμιες'' τιμές και με την ακόμα λιγότερο τίμια ποιότητα.
    Γενικά απογοήτευση.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2022
    Μηνύματα
    6

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Καλο ειναι ναχεις ενα μηχανικο και να τον εμπιστευεσαι...
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Τσέκαρες αριθμο πλαισίου και κινητηρα απο το μηχανακι που παρελαβες..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Καλο είναι βασικά στο μάστορα να μιλάς κατ' ιδίαν και όχι εξ αποστάσεως! Όπως επίσης ο λαός λέει μια παροιμία
    "απου προτοπληρωσει κακα γ@μει"

    Εγω εχω μια ερώτηση! Γιατί δεν ψαχτηκες εδώ γιαμαστορα?Δε μπορεί εδω όλοι να είναι σκαρτοι!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Καλά τα λές κι εσύ, αλλά για μια κακή συννενόηση, συνήθως χρειάζονται δύο.

    Επειδή τα έχω δει κι από τις δύο πλευρές, κι από την μεριά του πελάτη, κι από την μεριά του συνεργείου, δεν παίρνω κανενός το λόγο ως την μοναδική αλήθεια πλέον σε τίποτα.

    Εχω δει περιπτώσεις λαμογιών συνεργειάδων που ο ιδιοκτήτης χτίζει νέο εξοχικό. Εχω δει περιπτώσεις καλών ανθρώπων, τίμιων, να τους βρίζουνε στην πιάτσα οι πρώην πελάτες, γιατί δεν είναι εις θέση να καταλάβουν καταστάσεις.

    Εχω δει πελάτες, 15 χρόνια παρατημένο το μοτό στο κοτέτσι, ακάλυπτο-απροστάτευτο στα τέτοια τους όλα, όταν το φέρνουν για νεκρανάσταση στο συνεργείο, να λένε ατάκες τύπου ''ναι όποτε μπορείς φτιάχτο'' και να περνάνε 3 φορές την μέρα από το μαγαζί και να ρωτάνε ''ετοιμο; οχι; ακόμα;''. Να φέρνουν ένα τριμπούερδελο, που ότι πιάνεις καταρρέει και να ρίχνουν ευθύνη στον μάστορα που το πήγαν π.χ. για αλλαγή αλυσιδογράναζα ότι το μηχανάκι χάλασε και δεν παίρνει μπροστά, και είναι ένα σαπίδι όλο.



    Αν όντως έχεις δίκιο, μακάρι να το βρεις. Επόμενη φορά όμως, κάνε και μια έρευνα πρώτα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ...Να φέρνουν ένα τριμπούερδελο, που ότι πιάνεις καταρρέει και να ρίχνουν ευθύνη στον μάστορα που το πήγαν π.χ. για αλλαγή αλυσιδογράναζα ότι το μηχανάκι χάλασε και δεν παίρνει μπροστά, και είναι ένα σαπίδι όλο.
    ...
    Η περίπτωση του να χαλάσει κάτι στα χέρια του μάστορα, επειδή ήταν οριακά έτοιμο να καταρρεύσει, είναι δύσκολη στη διαχείριση, ειδικά αν χρειάζεται πολύ χρόνο και χρήματα για να επανέλθει. Ο μάστορας ξέρει ότι δεν ευθύνεται εκείνος για την κατάστασή του, αλλά ο πελάτης πρέπει να του έχει πολλή εμπιστοσύνη, ώστε να μη θεωρήσει ότι το χάλασε εκείνος με κακό χειρισμό.

    Με τον καιρό μαθαίνεις να αποφεύγεις, ως επαγγελματίας, περιπτώσεις με αυξημένη πιθανότητα να έχουν άσχημη εξέλιξη. Είτε λόγω κατάστασης του μηχανήματος, είτε λόγω συμπεριφοράς του πελάτη. Το χειρότερο είναι ότι τέτοια οχήματα συνήθως έχουν ιδιοκτήτη που δεν έχει ή δεν επιθυμεί να δώσει αρκετά χρήματα για την αποκατάστασή τους. Διαφορετικά θα έπαιρνε καινούριο. Άντε τώρα να εξηγήσεις σε κάποιον ότι ο κανόνας σε τέτοιες περιπτώσεις είναι το κόστος επισκευής να είναι πολλαπλάσιο από το κόστος αγοράς του ερειπίου.

    Οπότε, ξέροντας ότι μπορεί να χάσεις τον πελάτη, εξηγείς εξ αρχής πως δεν θεωρείται δεδομένο ότι λειτουργεί σωστά σχεδόν τίποτα, ακόμα κι αν φαινομενικά λειτουργεί. Θεϊκή ατάκα που είχα ακούσει από τεχνικό υπολογιστών, όταν παρέλαβε από πελάτη αρχαίο υπολογιστή: "Ακόμα και τη σκόνη να μετακινήσω που έχει συσσωρευμένη στο εσωτερικό του, ενδέχεται μετά να μην ανάβει καν, παρόλο που τώρα δείχνει να δουλεύει."

    Διαφορετικά, μαθαίνεις με τον άσχημο τρόπο ότι και χρόνο θα χάσεις και χρήματα και τον πελάτη.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 19/02/2022 στις 15:13.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Δε θα έστελνα ποτέ μοτοσυκλέτα μακριά από το τόπο μου για κανένα λόγο. Αν δε μπορεί να συντηρηθεί/επισκευαστεί στο τόπου μου έχω αγοράσει λάθος μοτοσυκλέτα.
    Η φήμη ως "ιδέα" είναι ένας μύθος. Δεν υπάρχουν κακοί μάστορες. Υπάρχουν αυτοί που είναι νοικοκύρηδες και αυτοί που είναι τσαπατσούληδες. Υπάρχουν αυτοί που είναι τίμιοι και αυτοί που είναι απατεώνες και κοιτάνε να βρούνε θύματα. Ισχύουν εξαιρέσεις στους κανόνες αυτούς.

    Το θέμα μάστορας στη χώρα μας είναι τεράστιο αλλά μεγάλη ευθύνη έχουν και οι πελάτες (δεν αναφέρομαι στο παράδειγμα του φίλου εδώ πέρα).

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2018, 17:14
  2. Κι έλεγα τι να τα κάνω το λεφτά....
    από xtapodias στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 10:50
  3. Τι να πω για τον τύπο με το CBR το πρωί;
    από NLS στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2004, 04:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF