Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: ΣΙΓΑΣΤΗΡΑΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856

    ΣΙΓΑΣΤΗΡΑΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ

    καλημέρα παιδιά.

    μιας και είμαι τραυματίας εδώ και δυο εβδομάδες που έφαγα μια καλή τιμονιά στα πλευρά (μέσα σε απότομο κατηφόρι δίπλωσε το τιμόνι σε ρίζα και γυρνώντας με χτύπησε στο πλευρό όπως ήμουν ορθιος και μου μαμησε τα ράουλα στον πόνο) εχω επιδοθεί σε συντηρησεις-μαζέματα στο μηχανάκι μου και το ετοιμάζω για την επάνοδο στο "πεδίο μάχης". Ρύθμισα με την βοήθεια μάστορα τις βαλβίδες μου (ειχα καμια 25αρια ώρες αρρύθμιστος) αλλαξα τακακια και εξαέρωσα μπροστινό, περιποιηθηκα μια τσιμουχα της ντιζας συμπλέκτη εκει που ενώνει με το καπάκι του στροφάλου, αλλαξα μπουζί, λαδια, φίλτρο, λάστιχα και ειπα να ξηλώσω εξατμιση να την ανοιξω και να τη μπουκώσω με πετροβάμβακα μιας και ειχε καιρό να γινει και ήμουν σίγουρος οτι είχε "τελειώσει" οτι είχε μέσα.

    τεσπα ολα καλα γεμίστηκε η εξάτμιση αλλα κατόπιν προτροπής του μάστορα (που καναμε τις βαλβιδες) ειπα να κοψω και να τοποθετήσω και ενα σιγαστηράκι ώστε να ομαλοποιήσει λιγο το πραμα και να μην θετω σε κινδυνο καψίματος τις βαλβίδες εξαγωγής που ειναι τιτανίου. Το θέμα ειναι οτι ο σιγαστήρας που μετρήθηκε και κόπηκε σε εξατμισά μου δόθηκε στο χερι να τον τοποθετησω μόνος μου. Αφού ειδα οτι το βιδακι συγκράτησης δεν μου έκανε βρηκα στα εργαλεία μου μια βιδα και την εκανα περαστή απο την τρυπα με παξιμάδι απο την αλλη...η βίδα η δικια μου ειναι λίγο πιο μακρια και εξέχει λιγο προς την τρυπα στο τελειωμα της εξάτμισης. Εκει δηλαδή που ειναι η τρυπα βλέπεις μια βιδα (λεπτη) να έρχεται η ουρά της οριζόντια. Δημιουργεί κανένα θέμα αυτό ή να το αφήσω ετσι και βλέπουμε;
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 10/12/2021 στις 09:13.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.182
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	terminator-arnold-schwarzenegger.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	10,2 KB 
ID:	432837

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    934
    Καλημέρα σύντροχε,σιγά το πράγμα,μια χαρά είναι και μόνο αισθητικό το θέμα,εγώ έχω βάλει δύο αντικριστές!
    Ο θώρακας δεν έκανε τίποτα η σε πέτυχε στο ακάλυπτο;

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.648
    Βάλε κι ένα ακόμα παξιμάδι για κόντρα και απόλαυσε το πέταγμα των ταπων του βαρελιού, μέχρι να ωριμάσει το ουίσκυ
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Ο θώρακας δεν έκανε τίποτα η σε πέτυχε στο ακάλυπτο;
    με βρήκε (το γκριπ) το ρδελο ακριβώς εκει που περνάει το λουρί του σφιξίματος του μπροστά με το πισω, κατω απο το βυζι πλάγια δεξιά...

    μιλάμε με τσάκισε, κοπηκε αναπνοή κανονικά και για κανα διλεπτο ημουν σίγουρος οτι εχω σπάσει πλευρό...ενταξει ομως μετα απο λιγο κουμπωσα ενα παυσιπονο που ειχε εταιρος φιλος που ακολουθουσε και γυρισαμε ομαλα στα τρεϊλερ και κατευθειαν σπιτι..πηγα και για ενα σκαναρισματακι και ειναι θλάση, οχι σπασιμο ευτυχώς.

    δεν ξερω αν εχετε χτυπήσει ποτε πλευρό εγώ ειναι η δευτερη, παλιότερα έπαιζα συστηματικά 5χ5 και το χα ξαναπαθει από αγκωνιά

    απο τους πιο σπαστικούς πόνους...φτέρνισμα,γέλιο ή βήχας ειναι μαχαιριά

    πρώτα δυο βράδια κοιμήθηκα καθιστός σε καναπέ
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.113
    Αν αποφασίσεις να την κόψεις, να έχει
    Ένα παξιμάδι περασμένο ήδη έτσι ώστε ξεβιδωνοντας το μετά να καθαρίσει το σπείρωμα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Πλευρό θα πονάς κάνα μήνα αλλά στις 3 βδομάδες θα μπορείς να καβαλήσεις στο χώμα αφού πρώτα βάλεις θερμαντική κρέμα.

    Έχει πόνο το πράμα.

    Θέλει καλό θώρακα αλλά πρέπει να δώσεις πολλά.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Περαστικά φίλε!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Περαστικά κι αγύριστα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Περαστικά

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΥΡΩΔΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ
    από sakisdani750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2006, 20:54
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ---> ΡΥΘΜΙΣΜΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ???
    από g_angel01 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2006, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF