Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 80

Θέμα: MT-09 Vs XSR 900 (καινούργια)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.157

    MT-09 Vs XSR 900 (καινούργια)

    Εισαγωγή

    4+ χρόνια στα ασφάλτινα με ένα Hornet του '08 και 55.000Km.
    Έχω καταλήξει ότι τα γυμνά είναι η κατηγορία μου.

    Σκυφτή θέση οδήγησης
    Τιμόνι
    Μικρός όγκος
    Μικρότερο βάρος
    Τι πιο όμορφο από έναν κινητήρα μοτοσυκλέτας?

    Τα τελευταία 2 χρόνια ψάχνω την αγορά καινούργιου αλλά δεν με κάλυπτε τίποτα από θέμα look και χαρακτηριστικών.
    Θέλω κάτι πιο δυνατό από το Hornet, πιο καλοστημένο (αναρτήσεις-φρένα) αλλά να μη φτάσω στα 1000άρια λόγο κόστους από όλες τις μεριές.
    Σίγουρα Γιαπωνέζικο. Τα θεωρώ πιο αξιόπιστα, ακόμα και αν είναι μια ψευδαίσθηση.
    Τέλος, δε μου αρέσουν καθόλου τα μοντέρνα look.
    Άρα απορρίπτω
    CB650R. Λίγα άλογα
    CB1000R Πολύ μεγάλο και πολύ ακριβό
    Z είναι όλα πραγματικά άσχημα
    Z900RS Δυνατή επιλογή αλλά όχι κάτι που με τρελαίνει
    MT Το μικρό ψόφιο, το μεγάλο δεν μου αρέσει(μέχρι πρότινος), το πολύ μεγάλο υπερβολή
    SV650 Πτώμα
    GSX και GSR εκτός από το GSXS1000F δεν μου έλεγαν και κάτι

    Κάπου εδώ είχα απογοητευτεί και δεν κοίταγα για καινούργιο, αλλά για μεταχειρισμένο ή να βελτιώσω το Hornet.

    XSR
    Και έρχεται στο σπίτι ένας φίλος και μου λέει <<είδες το καινούργιο XSR 900 του '22;>>
    Έρωτας, καύλα!!!
    Τεχνολογικά πιο εξελιγμένο από όλα τα παραπάνω
    Μηχανάκι που θα βρίσκω ανταλλακτικά για πάντα
    Άσπαστο
    Ούτε μικρό, ούτε τέρας
    Εμφανισιακά με καλύπτει 99%( αν εξαιρέσουμε τον κώλο, είναι πανέμορφο)

    Διαβάζοντας και ψάχνοντας για το XSR ανακαλύπτω πως όλα αυτά τα καλούδια παίζουν και στο

    MT-09
    (σε σύγκριση με το XSR)
    Πιο φθηνό (+)
    Πραγματικά άσχημο (-)
    Πιο ψηλή σέλα (-)
    Πιθανών πιο σπορ χαρτογράφηση (+)
    Πιο κοντό ψαλίδι άρα πιο ευέλικτο (+)
    Πιο σπορ αναρτήσεις (έτσι λένε τα άρθρα που έχω διαβάσει, έτσι ήταν και τα προηγούμενα μονδέλα) (+)
    15mm μικρότερη διαδρομή πίσω ανάρτησης (αυτό πρακτικά δεν ξέρω τι σημαίνει) (?)

    Μ'αυτά και με'κείνα, μπήκε στη συνάρτηση (Edit:όχι το SP)

    Επίλογος
    Έχω ερωτευτεί το XSR αλλά δεν θα ήμουν ευχαριστημένος αν είναι πολύ μακριά από τον σπορ χαρακτήρας του MT.
    Πρώτη φορά πάω για καινούργιο και έχω τρομάξει.
    Το σκέφτομαι για μηχανάκι που θα το παντρευτώ και είμαι διατεθειμένος για βελτιώσεις και να το φέρω ακόμα πιο κοντά στα μέτρα μου. Αργότερα, πολύ αργότερα)

    ΕΣΥ ΤΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;

    Μήπως να περιμένω να βγει και αυτό, και να κάνουμε μετά τις συγκρίσεις;


    Να δηλώσω ότι το XSR το έχω κάνει ήδη προπαραγγελία αλλά αυτά αλλάζουν και το τελευταίο λεπτό.
    Α ρε Παπ, μας άναψες φωτιές......
    Τελευταία τροποποίηση από sanctusan; 15/12/2021 στις 21:04.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #2
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Με ασφάλεια μπορώ να σου πω για τα μοντέλα προηγούμενης γενιάς ότι το XSR λόγω θέσης οδήγησης ήταν πιο sport. Όμως το MT έβγαζε την έκδοση SP με πολύ καλές αναρτήσεις.
    Στα νέας γενιάς δε ξέρουμε ακόμη αν η θέση οδήγησης στο XSR θα είναι πιο καγκούρικη. Πάντως από εμφάνιση στα δικά μου γούστα είναι μέρα με τη νύχτα με τη ζυγαριά να γέρνει υπέρ του XSR.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Με ασφάλεια μπορώ να σου πω για τα μοντέλα προηγούμενης γενιάς ότι το XSR λόγω θέσης οδήγησης ήταν πιο sport. Όμως το MT έβγαζε την έκδοση SP με πολύ καλές αναρτήσεις.
    Στα νέας γενιάς δε ξέρουμε ακόμη αν η θέση οδήγησης στο XSR θα είναι πιο καγκούρικη. Πάντως από εμφάνιση στα δικά μου γούστα είναι μέρα με τη νύχτα με τη ζυγαριά να γέρνει υπέρ του XSR.
    Α ήταν η εμφάνιση η μόνη διαφορά, θα άνοιγα 'θέμα' τον Μάρτιο που θα παραλάμβανα το XSR.
    Δεν θα το συζητάγαμε καν.

    Στη συνάρτηση σπορ, δεν είναι μόνο η θέση οδήγησης.
    Είναι οι αναρτήσεις, το ψαλίδι, το κέντρο βάρους κ.α.
    To SP είναι εκτός κουβέντας
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  4. #4
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Α ήταν η εμφάνιση η μόνη διαφορά, θα άνοιγα 'θέμα' τον Μάρτιο που θα παραλάμβανα το XSR.
    Δεν θα το συζητάγαμε καν.

    Στη συνάρτηση σπορ, δεν είναι μόνο η θέση οδήγησης.
    Είναι οι αναρτήσεις, το ψαλίδι, το κέντρο βάρους κ.α.
    Αυτά μεταξύ των δυο νομίζω ήταν ίδια (στο προηγούμενο μοντέλο). Για τις αναρτήσεις έγραψα.
    Και τα έχω οδηγήσει και τα δυο (μιας που ήταν υποψήφια προς αγορά), μου άρεσε περισσότερο το XSR σε αίσθηση.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Aν πας για γαμο παρε αυτο που κλεβεται λιγοτερο
    αν πας για εφημερη σχεση παρε το πιο εμπορικο

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Aν πας για γαμο παρε αυτο που κλεβεται λιγοτερο
    αν πας για εφημερη σχεση παρε το πιο εμπορικο
    Η Yamaha δεν έχει δώσει ακόμα δεδομένα για τις πιθανότητες κλοπής
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Μην περιμένεις κάτι τρομερό από τις αναρτήσεις. Θα χρειαστούν αλλαγή αν ψάχνεις το κάτι παραπάνω. Το ίδιο και τα φρένα.

    Ο κινητήρας είναι πιο ζωηρός σε χαμηλές και μεσαίες από του Hornet 600, αλλά ψηλά ίσως δεν σου κάνει το σκαλοπάτι ισχύος που έχεις συνηθίσει στο Hornet. Σε απόλυτους αριθμούς βέβαια η ισχύς είναι μεγαλύτερη στο Yamaha.

    Δεν έχω οδηγήσει XSR, αλλά, αν ακολουθεί τα πρότυπα του MT-09, δεν θα έχει τη σκυφτή θέση οδήγησης που θέλεις. Αυτό με επιφύλαξη, αλλά πρέπει να το ελέγξεις οπωσδήποτε πριν το αγοράσεις, ώστε να δεις αν σου αρέσει.

    Πάντως το Hornet θα σου λείψει. Θυμάμαι που το συζητούσαμε και σε άλλο νήμα για τη βελτίωση των αναρτήσεων και των φρένων του. Με το XSR 900 θα ανανεωθείς σε θέμα εμφάνισης και ηλεκτρονικών παρελκομένων, αλλά δεν θα δεις εντυπωσιακή διαφορά σε θέμα ισχύος σε ψηλές στροφές, σε αναρτήσεις και σε φρένα. Αν πράγματι έχεις αποκτήσει την εμπειρία που λες, ίσως θα πρέπει να δεις σε κάτι που να είναι πιο κοντά σε super sport.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Πραγματικά σου εύχομαι να το χαρείς! +1000 για XSR. Πραγματικά πανέμορφο. Στα + βάλε το ότι δεν θα γίνει ποτε σούπα, όπως πιθανόν να γίνει το Mt. Για εμένα έκανες την καλύτερη επιλογή

  9. #9
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μην περιμένεις κάτι τρομερό από τις αναρτήσεις. Θα χρειαστούν αλλαγή αν ψάχνεις το κάτι παραπάνω. Το ίδιο και τα φρένα.

    Ο κινητήρας είναι πιο ζωηρός σε χαμηλές και μεσαίες από του Hornet 600, αλλά ψηλά ίσως δεν σου κάνει το σκαλοπάτι ισχύος που έχεις συνηθίσει στο Hornet. Σε απόλυτους αριθμούς βέβαια η ισχύς είναι μεγαλύτερη στο Yamaha.

    Δεν έχω οδηγήσει XSR, αλλά, αν ακολουθεί τα πρότυπα του MT-09, δεν θα έχει τη σκυφτή θέση οδήγησης που θέλεις. Αυτό με επιφύλαξη, αλλά πρέπει να το ελέγξεις οπωσδήποτε πριν το αγοράσεις, ώστε να δεις αν σου αρέσει.

    Πάντως το Hornet θα σου λείψει. Θυμάμαι που το συζητούσαμε και σε άλλο νήμα για τη βελτίωση των αναρτήσεων και των φρένων του. Με το XSR 900 θα ανανεωθείς σε θέμα εμφάνισης και ηλεκτρονικών παρελκομένων, αλλά δεν θα δεις εντυπωσιακή διαφορά σε θέμα ισχύος σε ψηλές στροφές, σε αναρτήσεις και σε φρένα. Αν πράγματι έχεις αποκτήσει την εμπειρία που λες, ίσως θα πρέπει να δεις σε κάτι που να είναι πιο κοντά σε super sport.
    XSR900 (παλιό) πολύ κοντά σε θέση οδήγησης με το Hornet 900. MT-09 (παλιό) πιο όρθια θέση οδήγησης. Έχει να κάνει με σέλα/ντεπόζιτο.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Aπο τη στιγμή που μεταξύ των 2 γουστάρεις το XSR και μάλιστα θεωρείς κακάσχημο το ΜΤ09 για μένα δεν υπάρχει καν δίλημμα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μην περιμένεις κάτι τρομερό από τις αναρτήσεις. Θα χρειαστούν αλλαγή αν ψάχνεις το κάτι παραπάνω. Το ίδιο και τα φρένα.

    Ο κινητήρας είναι πιο ζωηρός σε χαμηλές και μεσαίες από του Hornet 600, αλλά ψηλά ίσως δεν σου κάνει το σκαλοπάτι ισχύος που έχεις συνηθίσει στο Hornet. Σε απόλυτους αριθμούς βέβαια η ισχύς είναι μεγαλύτερη στο Yamaha.

    Δεν έχω οδηγήσει XSR, αλλά, αν ακολουθεί τα πρότυπα του MT-09, δεν θα έχει τη σκυφτή θέση οδήγησης που θέλεις. Αυτό με επιφύλαξη, αλλά πρέπει να το ελέγξεις οπωσδήποτε πριν το αγοράσεις, ώστε να δεις αν σου αρέσει.

    Πάντως το Hornet θα σου λείψει. Θυμάμαι που το συζητούσαμε και σε άλλο νήμα για τη βελτίωση των αναρτήσεων και των φρένων του. Με το XSR 900 θα ανανεωθείς σε θέμα εμφάνισης και ηλεκτρονικών παρελκομένων, αλλά δεν θα δεις εντυπωσιακή διαφορά σε θέμα ισχύος σε ψηλές στροφές, σε αναρτήσεις και σε φρένα. Αν πράγματι έχεις αποκτήσει την εμπειρία που λες, ίσως θα πρέπει να δεις σε κάτι που να είναι πιο κοντά σε super sport.
    Κάτσε τώρα γιατί νομίζω ότι κάτι έχεις μπερδέψει με άλλο ή υπερβάλεις
    Hornet '08 ABS
    103hp στις 12000rpm
    2x296mm τριπίστονες συμβατικές δαγκάνες και συμβατική τρόμπα
    192Kg γεμάτο
    XSR900 '22
    119hp στις 10000rpm!!!
    2x298mm τετραπίστονες ακτινικές δαγκάνες και ακτινική τρόμπα bremΠo!!!
    1 κιλό πιο βαρύ......193Kg γεμάτο

    Αυτά δεν είναι "απόλυτα νούμερα"

    Όσο για τις αναρτήσεις, ίσως να έχεις δίκιο αλλά σίγουρα μιλάμε για κάτι νέο οπότε θα είναι πολύ ενδιαφέρον.

    Σε SS δεν θα πήγαινα, δεν έχω την ανάγκη για κάτι τόσο σπορ στη καθημερινότητα μου. Η μηχανή είναι εργαλείο, πρέπει να βολεύει. Αλλά δεν είμαι και κανά τιμόνι, μη φανταστείς, απλά έχω περισσότερες απαιτήσεις από αυτό που μου προσφέρει το Hornet.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά σου εύχομαι να το χαρείς! +1000 για XSR. Πραγματικά πανέμορφο. Στα + βάλε το ότι δεν θα γίνει ποτε σούπα, όπως πιθανόν να γίνει το Mt. Για εμένα έκανες την καλύτερη επιλογή
    Ευχαριστώ
    Τι εννοείς σούπα;
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    +1 και για μένα για το XSR, εφόσον σε φτιάχνει.
    Σίγουρα ιδιαίτερο μηχανάκι (δεν το λέω άσχημο σε καμία περίπτωση όμως), με ωραίο μοτέρ, το θέμα της πιο σπορ θέσης (αν σου φανεί έτσι) λύνεται εύκολα και οικονομικά με ψηλότερους αποστάτες σε τιμόνι. Το ΜΤ09 όντως το χάλασαν αρκετά σε εμφάνιση.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    To xsr είναι κούκλα αλλά το φανάρι πανούκλα , αν το φανάρι ήταν ένα απλό κανονικό το σύνολο θα ήταν πραγματικά πανέμορφο (σύμφωνα με τα δικά μου γούστα πάντα )
    Για παράδειγμα :

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xsr 900.jpg 
Προβολές:	429 
Μέγεθος:	64,1 KB 
ID:	432920


    Τωρα στο ερώτημα mt 09 - xsr 900 γνωμες δεν μπρουν να υπάρχουν μεχρι να το δούμε απο κοντα γιατι οι αλλαγες σε σχέση με το προηγούμενο ειναι αρκετες

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    975
    μόνο τη σέλα βρίσκω απαίσια στο ΜΤ , όταν βάζω τον αντίχειρα πάνω στη φωτογραφία στο σημείο της σελας, το μηχανάκι γίνεται αισθητά καλύτερο

    υπάρχει και η γνώμη βέβαια , του Ryan F9 , που θυμάμαι οτι θεώρησε τον συγκεκριμένο κινητήρα too much για μηχανή cafe racer ,
    πριν καν τσιμπήσει τα τωρινά κυβικά και άλογα

    ως ένα βαθμό συμφωνώ, απο κει και πέρα , περι ορέξεως

  15. #15
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    To xsr είναι κούκλα αλλά το φανάρι πανούκλα , αν το φανάρι ήταν ένα απλό κανονικό το σύνολο θα ήταν πραγματικά πανέμορφο (σύμφωνα με τα δικά μου γούστα πάντα )
    Για παράδειγμα :

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xsr 900.jpg 
Προβολές:	429 
Μέγεθος:	64,1 KB 
ID:	432920


    Τωρα στο ερώτημα mt 09 - xsr 900 γνωμες δεν μπρουν να υπάρχουν μεχρι να το δούμε απο κοντα γιατι οι αλλαγες σε σχέση με το προηγούμενο ειναι αρκετες
    Συμφωνώ σε όλα και επαυξάνω στο ότι οι αλλαγές δεν είναι απλός αρκετές αλλά ριζικές. Με ένα μεγαλύτερο φανάρι εμπρός θα ήταν τέλειο! Αλλά αυτό διορθώνεται και αν φοράει led από τη μάνα του μπορεί ένα άλλο σωστό φανάρι να είναι και plug and play.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-07 vs Yamaha MT-09
    από νεοσσός στο forum Yamaha MT series
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2021, 13:55
  2. αγορά MT-09 ή Tracer 900 ?
    από dimou_j στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2019, 08:21
  3. Yamaha Tracer 900, MT-09, XSR900
    από amyroukai στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2017, 17:52
  4. Triumph Tiger VS Yamaha MT-09
    από harris_x στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2016, 19:07
  5. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2016, 23:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF