Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 80

Θέμα: MT-09 Vs XSR 900 (καινούργια)

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.127
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ. Θέλω να προσθέσω ότι πολύς κόσμος δεν ξέρει τι χρειάζεται και τι θα του αρέσει. Τα ίδια τα εμπορικά τμήματα κάνουν τον κόσμο να δίνει σημασία σε χαρακτηριστικά που δεν είναι πρώτης προτεραιότητας. Όπως ιπποδύναμη, ροπή, βάρος, τεχνολογικά παρελκόμενα, διότι αυτά είναι πιο εύκολα μετρήσιμα.

    Πιο σημαντικές είναι η προοδευτικότητα, η ασφάλεια, η αξιοπιστία, η ευκολία και οικονομία στη χρήση και τη συντήρηση. Αυτές όμως δύσκολα αποτυπώνονται σε αριθμούς. Εντυπωσιάζεται λοιπόν ο άλλος και καταλήγει με αναξιόπιστη μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού, που δεν μπορεί να ευχαριστηθεί όσο θέλει, αφενός επειδή είναι συνέχεια στο συνεργείο, αφετέρου επειδή έχει μεγάλο κόστος χρήσης και συντήρησης ή είναι άβολη λόγω όγκου.

    Πρέπει να είναι έμπειρος ο άλλος και κατασταλαγμένος, καθώς και να έχει ακούσει απόψεις αναβατών, ώστε να καταλήξει να πάρει μοτοσυκλέτα που θα ευχαριστιέται συχνά.
    Δίνεις την εντύπωση ότι μόνο εσύ ξέρεις τι χρειάζεται κάθε αναβάτης.
    Εκτός από το θέμα της ασφάλεια που είναι όντως από τα πιο σημαντικά, όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά.
    Κάποιοι θέλουν προοδευτικότητα, κάποιοι ξερό γκάζι
    Κάποιοι αδιαφορούν για την αξιοπιστία γιατί μπορεί να είναι οι ίδιοι μάστορες
    Κάποιοι θέλουν άνεση και κάποιοι επιθετικότητα
    Κάποιοι αδιαφορούν για την οικονομία γιατί μπορεί έχουν "τσέπη" να τα σκάνε
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    822
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Το Monster πάντως στα 188kg γεμάτο, είναι 5 κιλά ελαφρύτερο του ΜΤ..
    190 δινει το απλο 09 γεματο και 191 το SP.Και προφανως 2-3 κιλα δε θα τα καταλαβει κανενας σε διαφορετικες μηχανες.Θα καταλαβει ολες τις αλλαγες στη γεωμετρια.Εδω 3 κιλα στην ιδια μοτοσυκλετα παιζει ο μεσος αναβατης να μη τα καταλαβει.Αλλαξα πχ εξατμιση και εφυγαν γυρω στα 4 κιλα και αν σου πω οτι καταλαβα καμια τρελη διαφορα,θα σου πω ψεμματα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antonis_fr4-4 Προβολή μηνύματος
    στο r6 2008 στο manual το δίνει 188kg γεμάτο και στην πλάστιγγα στο λιμάνι που την πήγα ήταν 190kg γεμάτο
    Καλα τα 2 κιλα στη πλαστιγγα στο λιμανι ,ειναι σα να προσπαθεις να υπολογισεις ποσα κιλα εχασες επειδη εχεσες τη μακαροναδα που εφαγες το μεσημερι,χρησιμοποιωντας τη ζυγαρια του σπιτιου.

    Οπως και να εχει ,συμφωνω στα οσα ακολουθησαν.Κοιτας και λιγο τη φιλοσοφια και τι σου ταιριαζει ,το καβαλας αν μπορεις και μετα πας στα specs.

  3. #63
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    190 δινει το απλο 09 γεματο και 191 το SP.Και προφανως 2-3 κιλα δε θα τα καταλαβει κανενας σε διαφορετικες μηχανες.
    Για το XSR ήθελα να γράψω, που είναι 193 κιλά και από λάθος έγραψα ΜΤ.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.127
    Τα 2-3 και 5 κιλά δεν είναι θέμα, τα 20 κιλά φαίνονται. Όχι στη καβάλα τους, γιατί στη καβάλα αν έχει σωστή γεωμετρία εξαφανίζει και τα 50 κιλά.
    Το θέμα είναι μέσα στη πόλη, τα 20 κιλά με ένα στραβοπάτημα, ανάμεσα σε αμάξια, λίγο ψηλή σέλα και μικρόσωμος αναβάτης, είναι συνάρτηση που δημιουργεί πρόβλημα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Εισαγωγή



    ΕΣΥ ΤΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;



    κανένα σα γαμω το κέρατο μου είναι
    ειδικά μ αυτό το λαμπατέρ μπροστά

    Είχε ένα τέτοιο στο γραφείο του ο θείος μου
    όταν ήμουν μικρός και διάβαζε τη νύχτα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	happy_mayro_1.jpg 
Προβολές:	351 
Μέγεθος:	24,0 KB 
ID:	433453

  6. #66
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Και θεωρησες ότι πρέπει να μοιραστείς αυτή την ιστορία σου, με αυτό τον τρόπο, μαζί μας ε;
    Σου έχει νομίζω ξαναγίνει παρατήρηση για το πώς επιλέγεις να εκφραζεσαι.
    Αφού δεν έχεις κάτι να προσφέρεις στην συζήτηση του ανθρώπου που άνοιξε ένα θέμα για να πάρει γνώμες, γιατί μπαίνεις στον κόπο να ποσταρεις τέτοιες μαλακίες;
    Να το πάρω ως φλεημ και να σου ρίξω κάρτα;
    Να το πάρω ότι είσαι απλά αναγωγος και τους γράφεις όλους στο γκιωνη σου;
    Για πες μου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.127
    Δε ξέρω αν είναι ανάγωγος και κακεντρεχής
    Ούτε αν το γράφει για να κράξει ή να κάνει πλάκα
    Αλλά έκλαψα με το που είδα τη φωτογραφία!!!!
    Παρόλα αυτά το XSR είναι γΚ@υλα και δεν θα ήταν κακή ιδέα αν το φανάρι του ήταν «σπαστό» όπως το λαμπατέρ από πάνω
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.127
    Και ενώ ο αντιπρόσωπος με πήγε 1 μήνα πίσω και περιμένω για Μάρτιο, η Yamaha έχει αρχίσει και βγάζει καλούδια....μερικά ωραία, μερικά μάπα. Με βασικό.....AKRAPOVIC
    Ταυτόχρονα, έτσι για να ρίξω μία ματιά, αναμένω για test ride το ΜΤ-09 μέχρι το τέλος του μήνα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.127
    Μιλώντας με τον αντιπρόσωπο και ψάχνοντας για test ride ένα από τα 900άρια, βρέθηκε ένα Tracer 900 GT.
    Ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο μηχανάκι, αλλά έχει την ίδια βάση. Ίδιο πλαίσιο, μοτέρ, φρένα, ηλεκτρονικά.
    Διαφορετική θέση οδήγησης, διαφορετικές αναρτήσεις, διαφορετικός όγκος και βάρος.
    Το καλό είναι ότι έχω καλή σχέση με τον αντιπρόσωπο και θα μου το δώσει 3-4 ωρίτσες να κάνω βόλτα μόνος μου.
    Πρώτη φορά κάνω test ride και δεν είναι καν το ίδιο μηχανάκι.
    Τι να κοιτάξω γενικά; Πού να το πάω; Πως θα καταφέρω να δω αν μου αρέσει το μοτέρ, το πλαίσιο και την λειτουργικότητα των ηλεκτρονικών σε άλλο μηχανάκι;
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  10. #70
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Με 3 ώρες στη διάθεση απλά πήγαινε μια μεγάλη βόλτα όπως θα πήγαινες με μια δικιά σου μοτοσυκλέτα. Τα υπόλοιπα θα αποκαλυφθούν αλλά όχι σα να αγοράζεις MT-09 ή XSR900.
    Επίσης δε νομίζω οι γεωμετρίες να είναι ίδιες και όπως λες και η θέση οδήγησης αλλάζει σε όλα και αυτό με τη σειρά του επηρεάζει και άλλα πράγματα που φαινομενικά είναι ίδια.
    Αξίζει όμως γιατί για εμένα είναι το moter της δεκαετίας από πλευράς Yamaha. Τα πρώτης γενιάς τα έχω οδηγήσει όλα και δεν έμοιαζαν καθόλου μεταξύ τους. Πιο πολύ από όλα είχα διασκεδάσει με το XSR τότε!

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Επειδή είχα το 09 και κολλητός έχει το GT, τα δύο μηχανάκια είναι πολύ πιο διαφορετικά απ όσο θα φανταζόταν κανείς διαβάζοντας μόνο γι' αυτά. Μόνο από πλευράς μοτέρ θα πάρεις μια γεύση, κι αυτό βέβαια όχι 100%. Έχουν μεγάλη διαφορά λόγω βάρους και γεωμετρίας. Πχ το γυμνό με δεύτερα σηκώνεται στο άνοιγμα του γκαζιού και να μη θέλεις, το GT το σήκωνα με συμπλέκτη στη δεύτερα. Δε θα είχα μεγάλες προσδοκίες απ το συγκεκριμένο τεστ αν κοιτάς για ένα απ τα γυμνά.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.127
    Άδικο δεν έχετε και οι 2.
    Λίγο να δω τη στιβαρότητα του πλαισίου, λίγο το μοτέρ, λίγο να δοκιμάσω τα φρένα και να παίξω με τα ηλεκτρονικά.
    Θα πάρω μια μικρή γεύση.
    Όχι;
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  13. #73
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Σε βλέπω μετά να ψάχνεις Tracer.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Με 3 - 4 ώρες βόλτα δεν θα πάρεις απλά μιά γεύση, θα πάρεις πολύ γεύση. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι συγκεκριμένο, απλά οδήγα τη. Μιά βόλτα στο Σούνιο είναι πολύ καλό πεδίο δοκιμής· έχει ευθείες που μπορείς να αναπτύξεις ταχύτητα και ωραιότατες στροφές. Μπορείς να κάνεις κάποια απότομα φρεναρίσματα για να δεις τη συμπεριφορά των φρένων και να περάσεις πάνω από λακκούβες για να δεις πώς αποσβένουν οι αναρτήσεις. Μετά τη βόλτα πιθανότατα θα έχεις την απάντηση αλλά δώσε στον εαυτό σου μερικές μέρες να επεξεργαστεί τα της βόλτας και να κατασταλάξει.

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Άδικο δεν έχετε και οι 2.
    Λίγο να δω τη στιβαρότητα του πλαισίου, λίγο το μοτέρ, λίγο να δοκιμάσω τα φρένα και να παίξω με τα ηλεκτρονικά.
    Θα πάρω μια μικρή γεύση.
    Όχι;
    Θα παρεις μια γευση, αλλα ας πουμε θα δοκιμασεις τηγανια χοιρινη για να καταληξεις αν σου αρεσει ο χοιρινος γυρος. Εγω για να το πω απλα, οδηγωντας το gt μονο θα κατεληγα οτι δεν κανει για μενα αυτη η μηχανη. Ενω το γυμνο το ειχα λατρεψει. Σχετικα με τη συμπεριφορα των αναρτησεων που αναφερθηκε, το GT φοραει αλλο πακετο εντελως. Δε θα το κοιτουσα καθολου αυτο το κομματι. Τα φρενα ναι, εχοντας βεβαια στο μυαλο οτι το γυμνο ειναι πιο ελαφρυ οποτε σταματαει ακομα καλυτερα. Πλαισιο απο πλευρας στιβαροτητας. Στριψιμο μεγαλη διαφορα αναμεσα στα δυο (καλα, μονο τα μεταξονια να συγκρινεις φτανει).

    Anyway, το βασικο ειναι οτι μαλλον θα λατρεψεις το μοτερ και μετα θα σιγουρευτεις για το οτι κοιτας στη σωστη κατευθυνση. Και οταν τελικα παρεις το γυμνο θα εχεις μια ευχαριστη εκπληξη για το ποσο πιο παιχνιδιαρικο και μανιτζεβελο ειναι σε σχεση με αυτο που ειχες δει.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-07 vs Yamaha MT-09
    από νεοσσός στο forum Yamaha MT series
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2021, 13:55
  2. αγορά MT-09 ή Tracer 900 ?
    από dimou_j στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2019, 08:21
  3. Yamaha Tracer 900, MT-09, XSR900
    από amyroukai στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2017, 17:52
  4. Triumph Tiger VS Yamaha MT-09
    από harris_x στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2016, 19:07
  5. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2016, 23:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF