Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Αλλαγή κατηγορίας σε +1200cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    20

    Αλλαγή κατηγορίας σε +1200cc

    Καλησπέρα σε όσους διαβάσουν ή/και διαθέσουν χρόνο να απαντήσουν.

    Ιδιοκτήτης Tracer 900 '19 που αγόρασα για πολλαπλή χρήση (εντός πόλης, σπορ, τουρισμό) αλλά κατέληξε σχεδόν αποκλειστικά ταξιδιάρικο μετά την αγορά αυτόματου για μέσα στην πόλη. Πλέον δε με καλύπτει γιατί είναι λίγο πιο σπορ από ότι ταξιδιάρικο όσο και να προσπάθησαν να πάνε προς τουρισμό από το '18 και μετά, σε σχέση με το αρχικό του '15 που επίσης είχα.

    Ψάχνοντας να πάω σε ένα μεγάλης κατηγορίας on/off(βγαίνω και λίγο χώμα όταν τύχει) έχω ψιλοκαταλήξει στα εξής 3:
    - Triumph Tiger 1200
    - BMW GS1200
    - Ducati Multistrada
    Η ΚΤΜ θεωρώ ότι είναι πιο off για τα γούστα μου και Super Tenere, Africa/Crosstourer πιο υποδεέστερα από την τριάδα.

    Από αυτά ξεχωρίζω το Tiger γιατί αφενός είναι λίγο πιο ροπάτο από το bmw αλλά και γιατί λόγω φθηνότερης αρχικής, βρίσκεις στα ίδια λεφτά πιο καινούριο μοντέλο από ότι ΚΤΜ και BMW.

    Δεν περιμένω να μου πείτε ποιο είναι το καλύτερο γιατί αυτό είναι προφανώς υποκειμενικό και πρέπει να κάνω test ride σε όλα και μετά να πάω σε όσο πιο καινούριο αντέχει η τσέπη μου.

    Η ερώτηση μου είναι η εξής:
    Γιατί τα ευρωπαϊκά έχουν τη φήμη των ζημιάρικων και κατά πόσο αυτό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα για κάποιον που συντηρεί καλά και δεν πιέζει συνεχώς στα κόκκινα το μηχανάκι του. Είμαι στο κατώφλι να φύγω από το σπίτι της υπερτίμιας Yamaha και φοβάμαι τι επιφυλάσσει το άγνωστο.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.743
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filiatrinos Προβολή μηνύματος
    Η ΚΤΜ θεωρώ ότι είναι πιο off για τα γούστα μου και Super Tenere, Africa/Crosstourer πιο υποδεέστερα από την τριάδα.
    Σε σχέση με τι, είναι υποδεέστερη η τριάδα;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    GS.
    Κορυφαία ποιότητα κύλισης μιας και ο προσανατολισμός σου είναι ταξίδια,όσο για τη λίγο παραπάνω ροπή του Τ μην κοιτάς τα απόλυτα νούμερα,όλα αυτά τα μοντέλα έχουν άπειρη ροπή για την κατηγορία τους.
    Πες μας και το μπάτζετ σου να σου πω και ποιο μοντέλο.

    Τα Ευρωπαϊκά έπαψαν πλέον να είναι ζημιάρικα (ή αντιστρόφως τα Ιαπωνικά άρχισαν κι αυτά να γίνονται ώστε να κλείσει το ισοζύγιο !) και τα σέρβις τους είναι πλέον σε βατά επίπεδα κόστους,λάδια-φίλτρα-τακάκια κλπ δεν το συζητάμε,κάλλιστα μόνος σου.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σε σχέση με τι, είναι υποδεέστερη η τριάδα;
    Σε σχέση με τα γούστα, τα γκάζια, τη στιβαρότητα, τη συμπεριφορά που βγάζουν τα Triumph, BMW, Ducati.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.743
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Σε σχέση με τα γούστα, τα γκάζια, τη στιβαρότητα, τη συμπεριφορά που βγάζουν τα Triumph, BMW, Ducati.
    Δεν προσέχεις τι γράφει ο φίλος.

    Λέει , ''Super Tenere, Africa/Crosstourer πιο υποδεέστερα από την τριάδα'' όπου τριάδα εννοεί τα Triumph, BMW, Ducati.

    Αν τα Super Tenere, Africa/Crosstourer είναι ΠΙΟ υποδεέστερα, από τα Triumph, BMW, Ducati που είναι ΣΚΕΤΟ υποδεέστερα, αλλιώς δεν βγάζει νόημα η φράση έτσι όπως γράφτηκε, τότε ως προς τι είναι τα Triumph, BMW, Ducati υποδεέστερα;

    Ως προς ποιό γίνεται η διάταξη;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    20
    @telegonos Εν μέρει αυτό που λέει ο @gio-rgos πιο πάνω αλλά γενικά θεωρώ ότι σε περιφερειακά, μοτέρ, ομορφιά, μπαίνουν πιο κάτω. Είναι λίγο ότι πληρώνεις παίρνεις η φάση σίγουρα απλά δεν τα θεωρώ τοπ σε αυτή την κατηγορία. Είναι τα τρία που αναφέρω, μετά η ΚΤΜ και ακολουθούν τα υπόλοιπα στις θέσεις 4-7

    @karellen
    Το δικό μου πιάνει άνετα 10 αυτή τη στιγμή, ελπίζω για λίγο παραπάνω ας πούμε 10,5. Ιδανικά θα έδινα τα ίδια και να πάω σε 7-8 ετών μηχανάκι αλλά ανάλογα την ευκαιρία σκέφτομαι να δώσω και 1-2-3-4 υπερταβάνι. Βγήκαν πέρυσι (V4 αγάπη μου... Ασαχχχχ) και φέτος (νέο Tiger που αναμένουμε τιμή) μηχανάκια που θα κυνηγήσω σίγουρα όταν μαζέψω λίγα λεφτά και βγουν στην αγορά μεταχειρισμένα οπότε σκεφτόμουν και γω για GS από την άποψη της μεταπώλησης. Που δεν ξέρω αν φεύγει πιο εύκολα βέβαια μιας και αγοράζεται πιο πολύ από Tiger αλλά πουλιούνται επίσης και ΠΟΛΥ περισσότερα στο car.
    Τελευταία τροποποίηση από filiatrinos; 16/12/2021 στις 17:37.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν προσέχεις τι γράφει ο φίλος.

    Λέει , ''Super Tenere, Africa/Crosstourer πιο υποδεέστερα από την τριάδα'' όπου τριάδα εννοεί τα Triumph, BMW, Ducati.

    Αν τα Super Tenere, Africa/Crosstourer είναι ΠΙΟ υποδεέστερα, από τα Triumph, BMW, Ducati που είναι ΣΚΕΤΟ υποδεέστερα, αλλιώς δεν βγάζει νόημα η φράση έτσι όπως γράφτηκε, τότε ως προς τι είναι τα Triumph, BMW, Ducati υποδεέστερα;

    Ως προς ποιό γίνεται η διάταξη;
    Τώρα κατάλαβα τι λες. Με το "πιο υποδεέστερα" εννοώ "υποδεέστερα σε σχέση με". Δεν ήμουν θεωρητική και κάποια συντακτικά και γραμματικά ξεφεύγουν.
    Τελευταία τροποποίηση από filiatrinos; 16/12/2021 στις 17:39. Αιτία: Ορθογραφικό

  8. #8
    Ωραια προβληματα .

    1290 super adventure το S

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    To GS είναι η σίγουρη επιλογή. Το Tiger είναι λίγο ιδιαίτερο, λένε ότι έχει βαριά αίσθηση, σίγουρα περισσότερο τουρισμού. Το Ντουκάτι θα το έβγαζα από την εξίσωση από την στιγμή που λες πως το tracer σου φάνηκε αρκετά σπορ και ότι θες να κάνεις και κανέναν χωματόδρομο. Εγώ πάντως θα κοίταγα και το Crosstourer (χιλιομετροφάγος, κάτι αντίστοιχο με το Tiger) αλλά και το Super Tenere που όσοι το έχουν λένε τα καλύτερα. Το μπάτζετ σου είναι αρκετό και έχεις πολλές επιλογές, δυστυχώς το GS λόγω ονόματος θα το πληρώσεις αρκετά παραπάνω ενώ με τα άλλα που ενδιαφέρεσαι, λόγω χαμηλότερης ζήτησης, μπορείς να πετύχεις καλύτερο ντηλ.

    Επίσης, με τα χρήματα που διαθέτεις, ίσως μπορέσεις να βρεις Vstrom 1050 (που έβαλε ο STF πιο πάνω), τιμιότατο και σχεδόν καινούργιο!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.743
    Εγώ πάντως, αν και δεν με ενδιαφέρει η κατηγορία αυτή, αν ήταν να πάρω κάτι από αυτά, το Triumph θα έπαιρνα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Εδώ είσαι κ δεν το ξέρεις.. Δεν νομίζω να βρεις κάτι καλύτερο..
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-1200-explorer

  12. #12
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    όποια σου αρέσει οπτικά

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    To GS είναι η σίγουρη επιλογή. Το Tiger είναι λίγο ιδιαίτερο, λένε ότι έχει βαριά αίσθηση, σίγουρα περισσότερο τουρισμού. Το Ντουκάτι θα το έβγαζα από την εξίσωση από την στιγμή που λες πως το tracer σου φάνηκε αρκετά σπορ και ότι θες να κάνεις και κανέναν χωματόδρομο. Εγώ πάντως θα κοίταγα και το Crosstourer (χιλιομετροφάγος, κάτι αντίστοιχο με το Tiger) αλλά και το Super Tenere που όσοι το έχουν λένε τα καλύτερα. Το μπάτζετ σου είναι αρκετό και έχεις πολλές επιλογές, δυστυχώς το GS λόγω ονόματος θα το πληρώσεις αρκετά παραπάνω ενώ με τα άλλα που ενδιαφέρεσαι, λόγω χαμηλότερης ζήτησης, μπορείς να πετύχεις καλύτερο ντηλ.

    Επίσης, με τα χρήματα που διαθέτεις, ίσως μπορέσεις να βρεις Vstrom 1050 (που έβαλε ο STF πιο πάνω), τιμιότατο και σχεδόν καινούργιο!
    Θα ξανατσεκάρω Crosstourer και Super Tenere και ενδεχομένως και Vstrom 1050 για να έχω καλύτερη εικόνα αν και θεωρώ ότι κάνω εκπτώσεις μεγάλες σε σχέση με την τριάδα απλά για να πάω σε πιο καινούρια.

    @dorso Το έχω παρκαρισμένο και είναι το μόνο για το οποίο θα σκέφτομαι να δώσω +4 χιλιάρικα από το δικό μου. Πανέτοιμο είναι.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filiatrinos Προβολή μηνύματος
    Θα ξανατσεκάρω Crosstourer και Super Tenere και ενδεχομένως και Vstrom 1050 για να έχω καλύτερη εικόνα αν και θεωρώ ότι κάνω εκπτώσεις μεγάλες σε σχέση με την τριάδα απλά για να πάω σε πιο καινούρια.

    @dorso Το έχω παρκαρισμένο και είναι το μόνο για το οποίο θα σκέφτομαι να δώσω +4 χιλιάρικα από το δικό μου. Πανέτοιμο είναι.
    Να υπολογίσεις και πόσο θα σου πάει τελικά μια μηχανή, γιατί μπορεί να πάρεις κάτι φθηνό κ να θέλει κάνα λάστιχο κάνα σέρβις κάμια βαλίτσα που υποθέτω τις χρειάζεσαι αφού θες να κάνεις ταξίδια κ εν τέλη να μην συμφέρει.. Ναι αυτό που σου έστειλα φαίνεται καλή περίπτωση (16 μηνων μηχανή)αν είναι έτσι όπως τα λέει ο τύπος,το παίρνεις κ δεν δίνεις ευρώ για πολύ καιρό..Εγώ πέρα από την τριάδα μόνο ΚΤΜ θα κοιταγα,στα αλλά όπως λες κάνεις εκπτώσεις..Στα συν του triumph ο άξονας που έχει εφόρου εγγύηση..BMW με αυτά τα χρήματα θα είναι 8++ ετιας .

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Για GS 1200 lc κοίτα για μοντέλο από 17 και μετά για να μη μπλεξειςμε σοβαρές ζημιές. Για παράδειγμα αν κάψει πηνία πρέπει να κοπεί το μηχανάκι στη μέση για να αλλαχτούν και τα πρώτα lc τα έκαιγαν...
    Και επειδή έχω boxer στο ταξίδι είναι φοβερά σε ότι δρόμο και να πετύχεις. Απλα bmw θέλει προσοχή τι χρονιάς θα πάρεις, σα το καλό κρασί το

    Το Cross tourer 1200 είναι μηχαναρα και συνάντησα κάποιον στο δρόμο που είχε βάλει πράγματα από το vfr 1200 το οποίο έχει 170 άλογα και μου είπε ότι κάνει φοβερές πλάκες στον δρόμο. Το μαμά έχει 110 πραγματικά άλογα αλλά παρά πολύ ροπή με αποτέλεσμα να πιάνει τελική ευκολα 4η 5η και φυσικά 6η. Και είναι όμορφη μοτοσυκλέτα και ιδανική για ταξίδι.

    Έχω οδηγήσει και το ST1200 και με εξέπληξε ευχάριστα από το πόσο εύκολο είναι και από την μετάδοση. Ούτε που καταλαβαίνεις πως έχει άξονα. Δεν έχει ούτε τζογους ούτε κλανκ κλουνκ.

    Το νεο tiger 1200 έχει 25.000 ευρό.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή σέλας σε CBF-600
    από el_hymador στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2006, 16:12
  2. Αλλαγη τιμονιου σε Hornet
    από RαNd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2006, 15:56
  3. Αλλαγή ελαστικών σε cbf600s
    από startengine στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2005, 13:32
  4. ΑΛΛΑΓΗ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΣΕ Tdm 900
    από georgemav στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 00:49
  5. Αλλαγη λαδιων σε Pc (piii)
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 00:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF