Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Versys 300x custom upside down.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/11/2021
    Μηνύματα
    1

    Versys 300x custom upside down.

    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι νέο μέλος και κάτοχος ενός kawasaki versus 300x. κάπου πήρε το ματι μου ένα στο δρόμο που είχε βάλει κόποιος ανάποδο μπροστινό και πραγματικά το μηχανάκι έδειχνε 10 φορές πιο όμορφο. δυστυχώς ήμουν με το αυτοκίνητο και δεν μπόρεσα να τον ρωτήσω περισσότερα. Με ψήνει τρέλα η ιδέα αλλά δεν έχω συνεργείο που να εμπιστεύομαι για να το πάω να μου κάνει τέτοια δουλειά. Υπάρχει κανείς που να μπορεί να μου προτείνει κάποιον που να έχει κάνει τέτοιες δουλειες γενικά να πάω να το δει να το συζητήσουμε να δούμε τι μπορεί να ταιριάξει και πως? Γιατι πιστεύω αν πάω έτσι στο ξεκάρφωτο οι περισοτεροι θα μου πουν δεν γίνεται θα μου τα φουσκώνουν κτλ.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Καλως ήρθες!

    Στο ξεκάρφωτο δεν θα πας, αν πας διαβασμένος.
    Δεν είναι απλό, είναι όλο το εμπρός σύστημα.

    Πρώτα απο όλα ψάχνεις το ιντερνετ για κάποιον που το έχει κάνει και λέει πως. Αξίζει να ασχοληθείς πάνω από εβδομάδα γι' αυτό.


    Τιμονόπλακες
    Θα πρέπει να μετρήσεις τις δικές σου και να γνωρίζεις με λεπτομέρεια τα μέτρα της αλλά και τα μέτρα του steerer που χρησιμοποιεί (ο σωλήνας που μπαίνει στο λαιμό).
    Επίσης με λεπτομέρεια τις μοίρες των καλαμιών σε αυτές.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	a-quick-guide-to-motorcycle-rake-trail-and-offset-part-2-final-84056_2.jpg 
Προβολές:	244 
Μέγεθος:	60,0 KB 
ID:	432084

    Θα ψάξεις μεταχειρισμένα μπροστινά από μοτό με ίδιο μήκος ανάρτησης, καλύτερα από την εταιρεία σου μήπως γλυτώσεις αλλαγή σωλήνα.
    Όταν θα ξέρεις ποιο με ποιον σωλήνα κ.λπ. θα πρέπει να δεις αν ο τροχός μπορεί να χρησιμοποιηθεί με άλλα ρουλεμάν - κόντρα για τον μεγαλύτερο άξονα (και αποστάτες)
    ή αν θα πάρεις τροχό της μοτό που παίρνεις το μπροστινό.
    Καλύτερα προφανώς ολόκληρο το μπροστινό με φτερό και δαγκάνες.

    Στο ενδιάμεσο παραγγελιών κ.λπ. κοιτάς που εδράζεται το φαιρινγ - φανάρι κ.λπ. και άν ο χώρος που κινέιται το πιρούνι έχει 4cm περιθώριο.*
    Πολύ πιθανά θα χρειαστείς και τιμόνι που θα είναι ovesize και τρόμπα φρένου για τις νέες δαγκάνες.
    Η δισκόπλακα θα πρέπει να έχει συμβατή στεφάνη ABS και να βρείς τρόπο να ταιριάξει το μάτι της δικής σου.

    Καλά Χριστούγεννα! μη το πάρεις στραβά, σε τρέχω με ταχύτητα φωτός

    Ακόμα δεν το έχω ολοκληρώσει στο δικό μου και είμαι στα 1100ε ανταλλακτικά και ανακατασκευή τους όπου χρειάζεται.

    * καλύτερα ξεκίνα από αυτό.

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Γιατροτζωνη πρεπει να τον εκαψες!

    Φιλε πολυ advance μετατροπη για εσενα πρεπει να γνωριζεις τι θελεις να κανεις, τι απαιτείται, τι χρειάζεται για να μη χαλασεις την γεωμετρία της μοτοσυκλετας σου αλλα και το κοστος μιας τετοιας μετατροπής.

    Ενα ακομη ειναι οτι κατα πασα πιθανότητα χανεις οριστικά το κλείδωμα τιμονιού εκτος αν κανεις πατεντα σε μηχανουργειο πανω στην νεα κατω τιμονοπλακα

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    μεχρι να το τελειωσεις θα το εχεις πουλησει. ασε που θες ενα χιλιαρικο για ολα αυτα.

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μεχρι να το τελειωσεις θα το εχεις πουλησει. ασε που θες ενα χιλιαρικο για ολα αυτα.
    αυτό ήταν, εξαφανίστηκε..
    μόνοι μας τα λεμε
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Χμ, μόνο τα εσωτερικά των καλαμιών να πείς ότι χρειάζεσαι έχουν κοντά στα 600-700 ευρώ.

    Θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός για να κρατηθούν τα υλικά στο χιλιάρικο.
    Είναι χρονοβόρο να βρεις όλα όσα χρειάζεσαι σε κατάλληλες διαστάσεις κ.λπ. δεν ξέρω πώς θα το ζητούσα
    από το μηχανικό και πόσα θα ήταν λογικό να ζητήσει μόνο για την μελέτη - ψάξιμο.

    Στο δικό μου που προσπαθώ να κάνω και οικονομία θεωρώ ότι έχω αφιερώσει πέντε ημέρες τουλάχιστον
    και συζητάμε για μια αλλαγή που την έχει κάνει πολύς κόσμος 10 χρόνια τώρα, ενώ έχω συμβατότητες σε μήκη,
    steerer, τροχό, δισκόπλακες με πολλά καλοπουλημένα μοντέλα της ίδιας εταιρείας..

    Τον καταλαβαίνω, δείχνουν ωραία αλλά είναι μια αναβάθμιση που ταιριάζει σε κάποιον ερωτευμένο με το 300
    που έχει καταλάβει πως είναι το επόμενο KLE και έχει την εμπειρία να δει ότι θα το κρατήσει για πολύ καιρό.

    Εκτός και αν είσαι άνετος οικονομικά, υπάρχουν αρκετοί καλοί μηχανικοί, να αφήσεις την μοτό και 2300ε και να
    έχεις ενημερώσει - οργανωθεί με τον μηχανικό σου μήπως κοστίσει μόνο 1-2 εβδομάδες σε χρόνο..

    Θα ήθελα την εκτίμηση ενός επαγγελματία γι' αυτή την αλλαγή.
    Μόνο παρακαλώ αν δώσει κανείς μια εκτίμηση μην σχολιαστεί σε φάση καφενείο κ.λπ. είναι λογικό να θέλει να αμειφθεί
    ένας επαγγελματίας για τον χρόνο του και την αρτιότητα που μπορεί να προσφέρει.

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να δώσει κάποιος τόσα χρήματα και κυρίως να πάρει ρίσκο ως προς τη γεωμετρία και τη γενικότερη κατασκευή, προκειμένου η μοτοσυκλέτα του να δείχνει "10 φορές πιο όμορφη".
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δεν υπάρχει ρίσκο αν εργάζεσαι με τις προδιαγραφές που δίνει το εργοστάσιο, απλά τοποθετείς ένα ακριβότερο μπροστινό σύστημα
    γιατί σου αρέσει η εμφάνιση του. Αξίζει λίγο παραπάνω από κάθε SUV που βλέπεις σε κίνηση εντός πόλης.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αυτό ήταν, εξαφανίστηκε..
    μόνοι μας τα λεμε
    πυροτεχνημα ηταν !

  10. #10
    ...Για την ιστορια , μπορει να υπαρχει καποιος που να εχει ήδη καποια εξαρτηματα απο παλιοτερα μηχανακια δικα του ή φιλων που τα δωρισανε και με καποιες πατεντες-μετατροπες να τα εχει βαλει σε αλλο μηχανακι.

Παρόμοια θέματα

  1. αντικατασταση συμβατικου πηρουνιου με USD (upside down)
    από 675 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2008, 11:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF