Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Άδειασμα παλιού διαμερίσματος

  1. #16
    Πριν λίγους μήνες χρειάστηκε να κάνω την ίδια διαδικασία οπότε παραθέτω τις προσωπικές μου εμπειρίες.

    Υπάρχουν εταιρίες που κάνουν αυτή τη δουλειά με τις προβλεπόμενες διαδικασίες (αναβατόρια (αν δεν ήσουν ισόγειο), κάδοι κτλ) για να μην έχεις γκρίνια και πιθανές αντιπαραθέσεις με γείτονες, αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό (τουλάχιστον για το δικό μου πορτοφόλι).
    Τα παλιατζίδικα που θα βρεις στο ιντερνετ θέλουν μεγάλη προσοχή....., 1-2 που ήρθαν, ενώ είχαν ενημερωθεί ακριβώς για το τι θα βρουν, και οι δυο μου είπαν ότι δεν αξίζει να τα πάρουν και "να θα πάρω αυτά τα δύο ασημικά για τη γυναίκα μου και θέλω και 400-500 ευρώ για να πάρω και τα υπόλοιπα", πάγια τακτική και πιο πολύ ψάχνουν για κρυμμένο θησαυρό....

    Εν τέλει τα έβαλα όλα αγγελίες στο marketplace του fb με τιμή ελαφρώς σκοτωμένη σε σχέση με παρόμοιες αγγελίες γιατί υπήρχε πίεση χρόνου και σε 4-5 μέρες έφυγαν όλα.
    Τα μεγάλα έπιπλα (τραπεζαρία σύνθετα κρεβάτια 20ετίας plus κτλ) δεν τα θέλει κανείς εκτός και αν είναι πραγματικά αντίκες γιατί έχουν μεγάλο κόστος μεταφοράς, οπότε τα χαρίζεις (marketplace) για να ξεμπερδεύεις εκτός και αν δε βιάζεσαι τόσο οπότε give it a shot.
    Εννοείται ότι ομαδοποιείς πράγματα στις αγγελίες για να ξεμπερδεύεις, πχ ρούχα όλα μαζί μια τιμή, κάδρα το ίδιο, μπιχλιμπίδια κτλ.

    ελπίζω να βοήθησα και καλά ξεμπερδέματα.


    5.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Κανόνισε με παλιατζή να πάρει ότι τού χρειάζεται κ τα υπόλοιπα να κανονίσει να στα πετάξει κ μην του δώσεις τίποτα,να έρθετε μια η άλλη, επίσης να γνωρίζεις ότι και τα βιβλία αν έχεις υπάρχουν πολλά παλαιοβιβλιοπωλεια που τα αγοράζουν η στα κάνουν ανταλλαγή..

  3. #18
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Κανόνισε με παλιατζή να πάρει ότι τού χρειάζεται κ τα υπόλοιπα να κανονίσει να στα πετάξει κ μην του δώσεις τίποτα,να έρθετε μια η άλλη, επίσης να γνωρίζεις ότι και τα βιβλία αν έχεις υπάρχουν πολλά παλαιοβιβλιοπωλεια που τα αγοράζουν η στα κάνουν ανταλλαγή..
    υπόψην οτι όταν θα τα πετάξει παλιατζής (αν το δεχθεί όπως πολυ σωστά είπαν και οι πιο πάνω, που δεν θα το δεχθεί) θα τα πετάξει στο πλησιέστερο δασάκι/λοφάκι/βουνό οπότε όλη η παλιατζούρα σου πλέον θα κοσμεί το τοπικό πράσινο της περιοχής σου

  4. #19
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, κάτι off topic εντελώς. Θέλω να αδειάσω ένα διαμέρισμα από τα πράγματα μια γιαγιάς που έμενε εκεί και τώρα μου μείνανε προίκα. Έπιπλα μικρά, μεγάλα,ρούχα, στρώματα και ότι σκατολοΐδια έχει ένα σπίτι. Έχω κοιτάξει για άδειασμα χώρων, διαμερισμάτων κλπ αλλά πριν αρχίσω τα ραντεβού, είμαι και μακριά, είπα να ρωτήσω μπας και ξέρει κάποιος κανέναν που έχει κάνει καλή δουλειά. Φοβάμαι μην πάρει κάποιος ότι θεωρεί ότι έχει αξία και με αφήσει με τα σύνθετα και τα κρεβάτια αγκαλιά. Όποια εμπειρία ευπρόσδεκτη.
    Θα χρειαστεί φορτηγό μεγάλο εννοείται και κουβάλημα.Το σπίτι είναι Παγκράτι.
    Υπάρχει υπηρεσία του Δήμου που ασχολείται με άχρηστα αλλά και ογκώδη αντικείμενα,τους παίρνεις τηλ, σου λένε πότε και έρχονται με φορτηγό και φορτωτή.
    Πρέπει όμως εσύ προηγουμένως να τα τοποθετήσεις στο πεζοδρόμιο.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Υπάρχουν και κάτι Χριστιανοί ΡΕΤΟ τους λένε που τα παίρνουν
    και βοηθάνε στην απεξάρτηση
    (ίσως να ναι και οι μόνοι που κάνουν κάτι γιατί στέλνουν Ισπανία)

  6. #21
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Ρίξε μια ματιά εδώ

    https://www.athensvoice.gr/life/urba...s-ehoyn-anagki

    Δεν ξέρω αν έρχονται και τα παίρνουν ή πρέπει να τα πας βέβαια

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παιδιά ευχαριστώ για τις ιδέες. Να τα δώσω με αγγελίες δεν παίζει με τίποτα. Είμαι μακριά για να τραβιέμαι συνέχεια και δεν πρόκειται να φύγουν τα βαριά. Ούτε "ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΑΓΟΡΑΖΩ, ΑΔΕΙΑΖΩ ΑΠΟΘΗΚΕΣ,ΣΠΙΤΙΑ,ΤΑΡΑΤΣΕΣ" παίζει, με τίποτα. Δεν κοιτάω να βγάλω λεφτά και μάλλον βλέπω να τα σκάω για κάποιον να φέρει άτομα και φορτηγό να μαζέψει τα πάντα. Δεν πρόκειται ούτε μπορώ να πετάξω μόνος μου στρώματα κατάκοιτης γιαγιάς ή σύνθετα και ντουλάπες. Ελπίζω να μην είναι κανένα τρελό ποσό γιατί μαζεύω λεφτά για καινούργια μηχανή το 2035.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τα πραγματα της γιαγιας δεν τα πετας πριν τα ψαξεις

  9. #24
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τα πραγματα της γιαγιας δεν τα πετας πριν τα ψαξεις

    Αυτο ακριβως σκεφτομουν τωρα
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Εμείς βρήκαμε 100 δες δίσκους με κορωνίδα έναν των Beatles, Please Please Me (1963)!!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Τα μαξιλαρια και το στρωμα να σκισετε!Εκει ειναι ο παρας!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απόσυρση παλιού παπιού
    από aetosa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2009, 05:22
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2008, 23:01
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2007, 01:14
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2007, 10:50
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2006, 21:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF