Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Ηλεκτρικό τρίκυκλο αμαξίδιο για ηλικιωμένο

  1. #1
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423

    Ηλεκτρικό τρίκυκλο αμαξίδιο για ηλικιωμένο

    Χρονια πολλά και υγεία σε όλους!

    αρχικά με βάση τον τίτλο και με την ευκαιρία, σιγά-σιγά να παίρνετε σειρά μερικοί-μερικοί


    Η ιστορία ειναι λίγο τραγελαφική και διδακτική, πήγε ο πατέρας μου για το καθιερωμένο ανα δύο χρόνια ιατρικό έλεγχο, πέρασε απο όλους με καταλληλότητα και ανανέωση 2χρόνων, όταν πέρασε απο τον νευρολόγο του έδωσε 1 χρόνο.
    Τα παίρνει ο παπούς του τραβάει ένα ξεχέσιμο για την αδικία που υπέστη..και φυσικά ο doctor του ξηγήθηκε ενα ωραίο άκυρο και θα πάει για επανεξέταση την επόμενη χρονιά....

    και αφού τον έπεισα οτι πρεπει να εγκαταλείψει το αυτοκίνητου μετά απο μισό αιώνα για ένα έτος τουλάχιστο, πρέπει να του πάρω κάτι για να κάνει ψώνια και να έχει αυτή την ελευθερία την αυτοκίνησης

    αυτό που σκέφθηκα νομίζω είναι μονόδρομος είναι κάτι σαν το παρακάτω και μάλλον θα κινηθώ άμεσα απο την επόμενη εβδομάδα μιας και αδειεύομαι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12919664_8_b.jpg 
Προβολές:	268 
Μέγεθος:	84,7 KB 
ID:	433144

    Τώρα ανταλλακτικά υποστήριξη έχω μάυρα μεσάνυχτα θα δω τι θα μου πουν οι ντιλερς

    Οποιος έχει κάποια σχετική εμπειρία, άκουσε, έμαθε και θα ήθελε να το μοιραστεί καλοδεχούμενος
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Εδω πανω στην Αγγλια παντως παιζουνε πολυ τετοιου ειδους οχηματα για αυτον ακριβως το σκοπο τον οποιον το θες και εσυ.

  3. #3
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Δεν έχει προβλεφθεί μηχανισμός ώστε να μπορείς να ασκήσεις έφεση ή να επανεξεταστείς γρηγορότερα; Αντιλαμβάνομαι ότι στην Ελλάδα αυτό θα σήμαινε "πάω από γιατρό σε γιατρό μέχρι να βρω κάποιον να μου δώσει το ΟΚ", αλλά μου φαίνεται λίγο απόλυτο το σύστημα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Πόσο χρονών είναι ο "αδικημένος" ηλικιωμένος?

    Γερμανία, Αγγλία και Βέλγιο παίζουν πολύ.. Μιλάμε όμως για οχήματα που κυριολεκτικά σέρνονται (εκτός και αν ήταν θέμα ρύθμισης) και σε μεγάλο βαθμό η κίνηση είναι στα πεζοδρόμια, όχι στον δρόμο. Επίσης σε μεγάλο ποσοστό από ηλικιωμένους με εμφανή προβλήματα κινητικά.

    Δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι θα κάνει ο καθένας την μετάβαση από αυτοκίνητο (μέχρι χθες) σε κάτι τέτοιο.

    Είδα τώρα και αυτό.


    https://youtu.be/Q_N_NdukGJU
    Τελευταία τροποποίηση από Nostradamus; 26/12/2021 στις 07:39.

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Εδω πανω στην Αγγλια παντως παιζουνε πολυ τετοιου ειδους οχηματα για αυτον ακριβως το σκοπο τον οποιον το θες και εσυ.
    αναμενόμενο για πολιτισμένες χώρες και πιο προοδευτικές κοινωνίες, το λέω αυτό γιατί έχουμε πολλούς παππούδες που οδηγούν χωρίς δίπλωμα το αυτοκίνητο τους.
    Το ποιντ της υπόθεσης είναι όπως τα πατίνια που υπάγονται στην ίδια ευρωπαική νομοθεσία (<= 25km/h) οπότε δεν προαπαιτούν άδεια οδήγησης.
    Αλλα βγάζουν πινακίδα υποχρεωτικά για να ασφαλίζονται και αυτό σωστό γιατί είχαν γίνει πολλά ατυχήματα με πατίνια

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει προβλεφθεί μηχανισμός ώστε να μπορείς να ασκήσεις έφεση ή να επανεξεταστείς γρηγορότερα; Αντιλαμβάνομαι ότι στην Ελλάδα αυτό θα σήμαινε "πάω από γιατρό σε γιατρό μέχρι να βρω κάποιον να μου δώσει το ΟΚ", αλλά μου φαίνεται λίγο απόλυτο το σύστημα.
    μπα το έψαξε, αν ο ιατρός γράψει ακαταλληλότητα στο σύστημα ενημερώνεται απευθείας το μηχανολογικό και να σου πω καλώς το έκανε και θα πρέπει να το κάνει σε περισσότερους υποψήφιους

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Πόσο χρονών είναι ο "αδικημένος" ηλικιωμένος?

    Γερμανία, Αγγλία και Βέλγιο παίζουν πολύ.. Μιλάμε όμως για οχήματα που κυριολεκτικά σέρνονται (εκτός και αν ήταν θέμα ρύθμισης) και σε μεγάλο βαθμό η κίνηση είναι στα πεζοδρόμια, όχι στον δρόμο. Επίσης σε μεγάλο ποσοστό από ηλικιωμένους με εμφανή προβλήματα κινητικά.

    Δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι θα κάνει ο καθένας την μετάβαση από αυτοκίνητο (μέχρι χθες) σε κάτι τέτοιο.

    Είδα τώρα και αυτό.


    https://youtu.be/Q_N_NdukGJU
    82 είναι αλλά πολύ ενεργός χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα υγείας.
    Αν δεν ζούσε σε χωρίο 2500 κατοίκων, δεν θα το σκεφτόμουν, ποδήλατο μονο (που έχει ήδη).
    Είναι άμπαλος απο δίκυκλα δανείστηκε κάποτε στα 40του ένα μοτοποδήλατο 50ράκι και έφαγε τα μουτρα του, αυτά τα ηλεκτρικά πιάνουν μαχ μεχρι 25χαω και δεν χρειάζονται ισορροπία δικύκλου.. του φουστη που λένε...

    το είδα και το τετρακίνητο στο site πλάι στο τρίκυκλο μοιράζονται τον ίδιο κινητήρα - μπαταρία αλλά το τετρακίνητο έχει 20kg παραπάνω βάρος σε ότι θα σημαίνει για την αυτονομία του.
    Το αβαντάζ του θα είναι ακόμη μεγαλύτερη σταθερότητα αλλά και αποτροπή στο να φας καπάκι αν φορτωθεί πολύ στο πίσω μέρος

    θα πάω απο δευτέρα να το ψάξω στους ντίλερς και αν είμαι τυχερός να κάνω τεστραιντ
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Για όχημα δεν έχω απάντηση αλλά.... Να τον χαίρεσαι, μπρε!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Εννοείται να τον χαιρεσαι
    Και να του εξηγησεις οτι στην ηλικια του το περπάτημα ειναι φάρμακο

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Thanks guys!

    για το περπάτημα ως άσκηση, ειναι μακριά απο την κουλτούρα τους, παρα μονο αν το επιβάλει γιατρός για κρίσιμη στιγμή της υγείας τους, η οποία μόλις ξεπεραστεί ξαναγυρνάνε το γνώριμο τροπάρι... είναι εκείνο το ρητό που λέει you cannot teach an old dog new tricks

    όμως αυτοί αισθάνονται χρήσιμοι αν είναι κουβαλητές, δηλαδή να πηγαίνουν καθημερινά φουρνο,σουπερ μαρκετ, φάρμακα, διαφορα καταναλωτικά ακόμα και περισσότερες απο μια φορές την ημέρα. Η αλήθεια είναι οτι χρειάζονται ένα μέσο για να το κάνουν αυτό.
    Δεν έχουν σκεφθεί την περίπτωση παραγγελιών να τους τα φέρνουν άκοπα όλα στην πόρτα τους. Μόνο αν δεν μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    όμως αυτοί αισθάνονται χρήσιμοι αν είναι κουβαλητές, δηλαδή να πηγαίνουν καθημερινά φουρνο,σουπερ μαρκετ, φάρμακα, διαφορα καταναλωτικά ακόμα και περισσότερες απο μια φορές την ημέρα. Η αλήθεια είναι οτι χρειάζονται ένα μέσο για να το κάνουν αυτό.
    Να τον χαίρεσαι και μπράβο που τον προσέχεις.

    Πράγματι, οι περισσότεροι ηλικιωμένοι έχουν ανάγκη να έχουν κάποιες αρμοδιότητες στα πλαίσια των δυνατοτήτων τους.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Εκεί που είσαι ήμουνα,κι εδώ που είμαι θαρθεις.Γι αυτό λίγα λόγια για τους ηλικιωμένους.

  11. #11
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εκεί που είσαι ήμουνα,κι εδώ που είμαι θαρθεις.Γι αυτό λίγα λόγια για τους ηλικιωμένους.
    [spam=on]

    Ναι, αλλά εμείς βαριόμαστε να βγούμε να πάρουμε έναν καφέ και τον φέρνουμε ντελίβερι

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Εγώ θα ρώταγα πριν τίποτε ΑΜΕΑ να μου πουν.

    Παίζει μεγάλη κοροϊδία στον τομέα αυτόν
    (εκμετάλλευση συναισθημάτων)

    Ενημερώσου πριν τα σκάσεις

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα ρώταγα πριν τίποτε ΑΜΕΑ να μου πουν.

    Παίζει μεγάλη κοροϊδία στον τομέα αυτόν
    (εκμετάλλευση συναισθημάτων)

    Ενημερώσου πριν τα σκάσεις
    Θελεις να μας πεις τις εντυπώσεις σου?

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Η μαλάκια ειναι οτι ειναι κλειστός ο γκοργκολης για διακοπές και δε μπορω να βεβαιωθώ για την αντιπροσώπευση σχετικα με την υποστήριξη και την εγκριση τυπου.
    Γιατι ειναι λιγο μπερδεμένο το ποιο οχημα που αναπτύσσει ταχ. εως 25χαω απαιτεί η οχι αδεια οδήγησης
    Εδω πανω οι δικοι μου, μόνο τα του εμποριου γνωριζουν ποσο κανει δοσεις κλπ, αμπαλιαση ολε

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Θελεις να μας πεις τις εντυπώσεις σου?
    Ναι μου φόρτωσαν ένα σούπερ ντούπερ κρεβάτι
    για τον πατέρα μου και σε 10 μέρες πέθανε
    με πιάσανε κότσο γιατί εκεί που ήμουν θολωμένος
    -για τον πατέρα μου το καλύτερο φυσικά-
    μου το πάσαραν

    Λίγα χρόνια μετά παρατήρησα ότι την ίδια "τεχνική" πώλησης
    έχουν και στα βρεφικά και για τα πετ
    Σε παίζουν τρελά στην αδυναμία σου

    Το κρεβάτι το χάρισα σε ένα ΑΜΕΑ (τρελάθηκαν οι άνθρωποι)
    κι έμαθα ότι ΠΟΤΕ με την καρδιά πάντα και μόνο με το μυαλό

    Λυπάμαι πάντως που υπάρχουν τέτοια "ζώα" δίποδα
    ανάμεσα μας

Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Peg Pererego Ducati Desmosedici Melandri Ηλεκτρικο Τρικυκλο
    από fazerakis στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2016, 16:16
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2013, 18:21
  3. Γνώμες για τρίκυκλο;
    από Εχετλαίος στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2010, 09:48
  4. Για πάμε να γελάσουμε λίγο.....!
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 16:50
  5. Βοήθεια για ηλεκτρικό πρόβλημα
    από t.kant στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2006, 05:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF