Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: Αγορά μηχανής στην μεγάλη Βρετανία ( Αγγλία)

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Μην τον μπερδευετε τον ανθρωπο ρε συμφορουμιτες.

    Εσυ ο απο πανω λες οτι εδω και πανω απο μια δεκαετια δεν εχει κλαπει τιποτα και οταν μιλας για ασφαλεια του λες οτι πληρωνεις 600 λιρες για δυο μηχανες.Και θα ερθει ο ανθρωπος εδω και θα παει να κανει ασφαλεια και θα του βγει κανενα 800αρι για ετησια σε μια μηχανη και θα του ερθει ταμπλας.Δεν του λες ομως οτι εχεις 10 χρονια no claim bonus για εχεις τετοια χαμηλη τιμη.

    Οπως επισης δεν του λες οτι εαν μενεις στο Εδιμβουργο π.χ. η ασφαλεια μπορει να ειναι φθηνοτερη σε σχεση με το να μενεις στο κεντρο του Μπερμινγκχαμ.

    Σορυ εαν κανω mini moding αλλα να τον βοηθησουμε,μην τον μπλεξουμε χειροτερα.

    Και χωρις διαθεση αντιπαραθεσης
    Τελευταία τροποποίηση από Shinigami Ryuk; 02/01/2022 στις 01:21.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Το γνωρίζω ότι υπάρχει διαφορά στα ασφάλιστρα από μέρος σε μέρος . Θεωρητικά συμβαίνει και Ελλάδα αυτό αν και είναι μικρή η διαφορά.

    Την μηχανή την θέλω κυρίως για να πηγαινοερχομαι για δουλειά για αυτό και ρωτάω αν κάνουν ασφαλείς σφήνες, αν παρκαρουν σε πεζοδρόμια ( όχι στην πλατεία Συντάγματος του Λονδίνου οκ ) , δηλαδή αν βολεύει να έχεις μηχανή-μηχανακι για εξυπηρέτηση κυρίως όπως Ελλάδα ή απλά έχεις μηχανή αν σου αρέσει .....

    Είναι καλό ότι οι τιμή αγοράς μεταχειρισμένων είναι χαμηλή!!!

    Πάντα φοράω εξοπλισμό και στην Ελλάδα. Μην φανταστείτε.... Ένα citycom έχω και κράνος φοράω και μέχρι το περίπτερο να πάω .

    Αν δεν βγω από την πόλη και το επιτρέπει ο καιρός φοράω και γάντια και μπουφάν....

    Αν βγω και Αύγουστος να είναι πάλι φοράω.
    Δεν έχω θέμα με τον εξοπλισμό......

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/03/2009
    Μηνύματα
    6
    [QUOTE=Maradi;3123502]Παίρνεις μια χαρά μηχανή με 1.5 άντε 2 χιλιάρικα. Δεν το παλεύεις; Την πουλάς 1.5 -2 χιλιάρικα. Στο Εδιμβούργο είμαστε 6-7 Έλληνες που κάνουμε παρέα και βόλτες. Εδω και πάνω από μια δεκαετία δεν έχει κλαπεί τίποτα. Εγώ είμαι πάνω της από επιλογή 8-9 μήνες το χρόνο. Κάνω πάνω από 25χιλ χλμ το χρόνο. Αυτά που διαβάζω από πάνω δεν έχουν σχέση με αυτό που ζούμε. Ναι ο καιρός δεν ειναι Ελλάδα αλλά οι δρόμοι ειναι καλύτεροι. Δεν γλιστράνε στη βροχή.
    Πριν από ένα μήνα πήρα με 3.5 χιλιάρικα ένα CBF1000 του 2009 με 14000χλμ, σαν καινούργιο. Πριν από 3 εβδομάδες ένας συμφορίτης που μένει εδώ Σκωτία με 4.5 χιλιάρικα πήρε ένα GSXR 750, K5 σε παρα πολύ καλή κατάσταση με 50 χιλ χλμ. Αυτά για τιμές.
    Εδω γενικά τα μεταχειρισμένα είναι και πιο φτηνά και πιο καλοδιατηρημένα. Βρίσκεις εύκολα και με καλή επιλογή πουλάς και εύκολα. Ασφάλεια εξαρτάσαι που είσαι και το ιστορικό σου. Εγώ πληρώνω 600 λίρες σύνολο για ολική και με οδική βοήθεια για δυο μηχανές. Το CBF και ένα Tenere 700. Παρκαρισμένα στο δρόμο. Κολλητός που μένει σε χωριό με γκαράζ, πληρώνει 200 για GS. Συμφοριτης αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 120 για 1000αρι VTR. Λονδίνο άλλου παπά ευαγγέλιο.
    Εδώ φιλτράρουμε, και επίσης οι μηχανές μπορούν να χρησιμοποιήσουν τη πράσινη λωρίδα των λεωφορείων. Άλλού ισχύουν άλλοι νόμοι. Είναι πολύ πιο εύκολη οδήγηση μια και δεν πάνε σαν ελληνάρες στο δρόμο. Δεν κορνάρουν, δεν βρίζουν, δεν σε κόβουνε, δεν προσπερνάνε από όπου να ναι, δεν παραβιάζουν στοπ και φανάρια. Φυσικά και γίνονται ατυχήματα αλλά ουδεμία σχέση με τη μπανανία. Ξέρω μια και οδηγάω μηχανή και Αθήνα και νησί συχνά πυκνά και μου βγαίνει η ψυχή κάθε φορά με τους καφρους που δυστυχώς είναι παντού και πολλοί.
    Όλοι φοράμε προστατευτικά και θεωρείται αδιανόητο να μη φορέσεις κράνος.
    Επισης όλα τα από πάνω δεν σημαίνουν ότι πάμε σαν κότες. Έχουμε πολλούς και ωραίους δρόμους που προσφέρουν παρα πολλές συγκινήσεις.
    Αυτά τα λίγα, από πρώτο χέρι.

    Καμια διαφωνία στο οτι οι δρόμοι δεν γλυστράνε πολύ, εγω μίλησα για τον καιρό στο στυλ οτι αν δεν εισαι συνηθισμένος να πρέπει να ντυθείς/εξοπλιστεις ανάλογα για απόσταση 500 μέτρων είναι ενας παράγοντας που επηρεάζει. Οπως γράφτηκε η ασφαλιστική σου σε περίπτωση ατυχήματος με σωματική βλάβη θα θέλει να ξέρει πόσο εξοπλισμένος ήσουνα οταν οδηγούσες.

    Παρκάρισμα επισης δεν παίζει σε πεζοδρόμια κτλ αρα λοιπόν θα πρεπει να παρκαρεις σε πάρκινγκ μοτό και να περπατησεις (με μπότες , ισοθερμικά, κουβαλώντας κράνος ) αρκετά για να πιεις εναν καφέ, γενικά χρειάζεσαι πλάνο πριν κινηθείς , που θα παρκάρω, ποσο θα πληρώσω, τι ωρα πρέπει να επιστρέψω για να μην έχω πρόστιμο κτλ.

    Σε κάποιον που έχει συνηθίσει την μηχανή/scooter να ειναι ευκολία ίσως να μην παρέχει το ίδιο πράγμα στα εδω μέρη, εξού και το γεγονός οτι οι commuters με μηχανή ειναι λίγοι πλην εξαιρέσεων όπως πχ Λονδίνο.

    Στα Μidlands που μένω δεν εχω ποτέ μα ποτέ δει μηχανή παρκαρισμένη στον δρόμο για ευνόητους λόγους.

    Σφήνες/ διυθήσεις έχω δει μόνο σε καταστάσεις που τα αυτοκίνητα ειναι ακίνητα η σχεδόν ακίνητα.

    Με 1500 νομίζω σε δυο τροχούς αγοράζεις καλής ποιότητας πατίνι αυτή την εποχή, με 2.5-3k σίγουρα κάτι αξιόλογο, ενω σε περίπτωση βλάβης οι μηχανικοί πληρώνονται με μέσο όρο εργατοώρας τα 50+ και δεν φημίζονται για την βιασύνη τους.

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Σε περίπτωση ατυχήματος η ασφάλεια δεν ενδιαφέρεται για το τι φόραγες κτλ άπαξ και φόραγες κράνος που είναι το μόνο υποχρεωτικό.
    Για αποφυγή μελλοντικών αντιπαραθέσεων κτλ και για να μην ανοίγουνε παράπλευρες συζητήσεις, ότι έγραψα είναι η δικιά μου πραγματικότητα εδώ, όχι εικασίες. Εμάς δεν μας έχουν κλέψει τίποτα!
    Για τιμές, επιμένω,, πχ τσιμπάς Fazer 600 του 2000, με καμία 10000μιλια σε πολύ καλή κατάσταση. Ότι πρέπει για commuting. Έχει κάμποσα.
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    [QUOTE=nikredf;3123506]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Παίρνεις μια χαρά μηχανή με 1.5 άντε 2 χιλιάρικα. Δεν το παλεύεις; Την πουλάς 1.5 -2 χιλιάρικα. Στο Εδιμβούργο είμαστε 6-7 Έλληνες που κάνουμε παρέα και βόλτες. Εδω και πάνω από μια δεκαετία δεν έχει κλαπεί τίποτα. Εγώ είμαι πάνω της από επιλογή 8-9 μήνες το χρόνο. Κάνω πάνω από 25χιλ χλμ το χρόνο. Αυτά που διαβάζω από πάνω δεν έχουν σχέση με αυτό που ζούμε. Ναι ο καιρός δεν ειναι Ελλάδα αλλά οι δρόμοι ειναι καλύτεροι. Δεν γλιστράνε στη βροχή.
    Πριν από ένα μήνα πήρα με 3.5 χιλιάρικα ένα CBF1000 του 2009 με 14000χλμ, σαν καινούργιο. Πριν από 3 εβδομάδες ένας συμφορίτης που μένει εδώ Σκωτία με 4.5 χιλιάρικα πήρε ένα GSXR 750, K5 σε παρα πολύ καλή κατάσταση με 50 χιλ χλμ. Αυτά για τιμές.
    Εδω γενικά τα μεταχειρισμένα είναι και πιο φτηνά και πιο καλοδιατηρημένα. Βρίσκεις εύκολα και με καλή επιλογή πουλάς και εύκολα. Ασφάλεια εξαρτάσαι που είσαι και το ιστορικό σου. Εγώ πληρώνω 600 λίρες σύνολο για ολική και με οδική βοήθεια για δυο μηχανές. Το CBF και ένα Tenere 700. Παρκαρισμένα στο δρόμο. Κολλητός που μένει σε χωριό με γκαράζ, πληρώνει 200 για GS. Συμφοριτης αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 120 για 1000αρι VTR. Λονδίνο άλλου παπά ευαγγέλιο.
    Εδώ φιλτράρουμε, και επίσης οι μηχανές μπορούν να χρησιμοποιήσουν τη πράσινη λωρίδα των λεωφορείων. Άλλού ισχύουν άλλοι νόμοι. Είναι πολύ πιο εύκολη οδήγηση μια και δεν πάνε σαν ελληνάρες στο δρόμο. Δεν κορνάρουν, δεν βρίζουν, δεν σε κόβουνε, δεν προσπερνάνε από όπου να ναι, δεν παραβιάζουν στοπ και φανάρια. Φυσικά και γίνονται ατυχήματα αλλά ουδεμία σχέση με τη μπανανία. Ξέρω μια και οδηγάω μηχανή και Αθήνα και νησί συχνά πυκνά και μου βγαίνει η ψυχή κάθε φορά με τους καφρους που δυστυχώς είναι παντού και πολλοί.
    Όλοι φοράμε προστατευτικά και θεωρείται αδιανόητο να μη φορέσεις κράνος.
    Επισης όλα τα από πάνω δεν σημαίνουν ότι πάμε σαν κότες. Έχουμε πολλούς και ωραίους δρόμους που προσφέρουν παρα πολλές συγκινήσεις.
    Αυτά τα λίγα, από πρώτο χέρι.

    Καμια διαφωνία στο οτι οι δρόμοι δεν γλυστράνε πολύ, εγω μίλησα για τον καιρό στο στυλ οτι αν δεν εισαι συνηθισμένος να πρέπει να ντυθείς/εξοπλιστεις ανάλογα για απόσταση 500 μέτρων είναι ενας παράγοντας που επηρεάζει. Οπως γράφτηκε η ασφαλιστική σου σε περίπτωση ατυχήματος με σωματική βλάβη θα θέλει να ξέρει πόσο εξοπλισμένος ήσουνα οταν οδηγούσες.

    Παρκάρισμα επισης δεν παίζει σε πεζοδρόμια κτλ αρα λοιπόν θα πρεπει να παρκαρεις σε πάρκινγκ μοτό και να περπατησεις (με μπότες , ισοθερμικά, κουβαλώντας κράνος ) αρκετά για να πιεις εναν καφέ, γενικά χρειάζεσαι πλάνο πριν κινηθείς , που θα παρκάρω, ποσο θα πληρώσω, τι ωρα πρέπει να επιστρέψω για να μην έχω πρόστιμο κτλ.

    Σε κάποιον που έχει συνηθίσει την μηχανή/scooter να ειναι ευκολία ίσως να μην παρέχει το ίδιο πράγμα στα εδω μέρη, εξού και το γεγονός οτι οι commuters με μηχανή ειναι λίγοι πλην εξαιρέσεων όπως πχ Λονδίνο.

    Στα Μidlands που μένω δεν εχω ποτέ μα ποτέ δει μηχανή παρκαρισμένη στον δρόμο για ευνόητους λόγους.

    Σφήνες/ διυθήσεις έχω δει μόνο σε καταστάσεις που τα αυτοκίνητα ειναι ακίνητα η σχεδόν ακίνητα.

    Με 1500 νομίζω σε δυο τροχούς αγοράζεις καλής ποιότητας πατίνι αυτή την εποχή, με 2.5-3k σίγουρα κάτι αξιόλογο, ενω σε περίπτωση βλάβης οι μηχανικοί πληρώνονται με μέσο όρο εργατοώρας τα 50+ και δεν φημίζονται για την βιασύνη τους.



    Άρα το έχω μηχανάκι για ευκολία δεν παίζει ; Έτσι όπως τα διαβάζω , μόνο ταλαιπωρία βλέπω να υπάρχει για κάποιον που το θέλει για ευκολία και δεν είναι μηχανοβιος!

  6. #21
    [QUOTE=Sachry;3123545]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikredf Προβολή μηνύματος




    Άρα το έχω μηχανάκι για ευκολία δεν παίζει ; Έτσι όπως τα διαβάζω , μόνο ταλαιπωρία βλέπω να υπάρχει για κάποιον που το θέλει για ευκολία και δεν είναι μηχανοβιος!
    φίλε στο εξωτερικό είναι πολυτέλεια. Δεν το έχεις για ευκολία, αλλά γιατί έτσι γουστάρεις. Για ευκολία πάρε τραίνο, μετρό, λεωφορείο, πατίνι, ποδήλατο ή περπάτημα.
    done.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά μηχανής στην επαρχία.
    από NoziMoN4388 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2015, 05:56
  2. αγορα μηχανης στην κατηγορια 600 +
    από to_koroido στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2014, 21:46
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2006, 16:55
  4. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF