Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: προς Θεσσαλονικεις: ΖΕΠ Κισσός

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459

    προς Θεσσαλονικεις: ΖΕΠ Κισσός

    Πριν καιρό εδώ μέσα είχα διαβάσει για μια ερημωμενη περιοχή προς πανόραμα. Μεσα από γοογλινγκ βρήκα ότι τη λένε ΖΕΠ Κισσός. Ακόμα, βρήκα ένα άρθρο που αναφέρεται σε αυτήν.

    https://www.vice.com/amp/el/article/...hnikwn-dokimwn

    Υπάρχει κανένας που θυμάται σε ποιο θέμα είχε γίνει η συζήτηση;

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    μπα εγώ δεν ξέρω περισσότερα, ότι λένε τα άρθρα, τα θυμάμαι πολλά χρόνια ανεκμετάλλευτα θυμίζουν κριαρίτσι

    το τοπίο είναι φανταστικό για λάτρη φωτογράφο, πρέπει να προωθηθεί στο μέλος @mallias να περάσει μια βόλτα να το περιποιηθεί αναλόγως
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Οταν η δημοσιογραφία τύπου Vice, Lifo κ.ο.κ. ανακαλύπτει τον τροχό.

    Οι συνεταιρισμοί, φτιάξαν πολλές τέτοιες δομές σε διάφορα μέρη στην Ελλάδα, εκμεταλευόμενοι κάποιο νόμο, που έδινε δικαίωμα σε συνεταιρισμούς να χτίσουν σε περιοχές που ιδιώτες δεν επιτρεπόταν. Κάποια στιγμή, με τις αντιδράσεις των οργανώσεων, αυτό σταμάτησε, και έχουν μείνει πολλά μέρη, με τους δρόμους, τι κολώνες και τους υπονόμους φτιαγμένες, στην μέση μιας ερημιάς, με λίγα ή καθόλου σπίτια. Ενα τέτοιο έχει και στα μέρη μου, ο οικισμός των Αεροπόρων, στο βουνό Μερέντα, κοντά στον Ιππόδρομο στο Μαρκόπουλο.

    Γεμάτη τέτοια παραδείγματα είναι η Νότια Εύβοια και η Αττική. Θα έχει κι αλλού, απλά εγώ εκεί κινούμαι κι έχω δει.

    Το περιοδικό ΜΟΤΟ κάνει τα τεστ των μοτοσυκλετών στο νησί Καβαλλιανή, έξω από τον κόλπο του Αλμυροπόταμου, στην Νότια Εύβοια. Κι εκεί έχει φτιαχτεί κάτι εντελώς ανάλογο, δρόμοι χωρίς σπίτια, και το ότι είναι νησί, σημαίνει ότι φορτώνουν τις μηχανές προς τεστ σε ένα μικρό πλεούμενο στο πιο κοντινό μέρος (Αλμυροπόταμος) που είναι αστεία η απόσταση ή απευθείας από Αγία Μαρίνα, τις αποβιβάζουν στην Καβαλλιανή, και λυσσάνε όλη μέρα στις διαδρομές, χωρίς να τους ενοχλεί κανείς. Και γλυτώνουν και μεγάλο μέρος κόστους&κόπου&χρόνου , από το να πηγαίνανε Σέρρες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Καβαλλιανή.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	63,4 KB 
ID:	433195
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κανένας που θυμάται σε ποιο θέμα είχε γίνει η συζήτηση;
    Επειδη το προλαβα και σαν δασος το μερος (δασικη περιοχη επι το ορθοτερον, γιατι μονο θαμνους και πουρναρια είχε) η όλη ιστορία στηρίχθηκε στον εξης απλο παραλογισμο:
    Αποχαρακτηρίστηκε ενα κομματι δασικης εκτασης ΧΩΡΙΣ να υπαρχει δουλεία διέλευσης..!!
    (κοινως, εισαι ελευθερος να χτισεις ότι γουσταρεις εκει αλλα απαγορευεται να φτιάξεις δρομο για να πας εκεί..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Πριν καιρό εδώ μέσα είχα διαβάσει για μια ερημωμενη περιοχή προς πανόραμα. Μεσα από γοογλινγκ βρήκα ότι τη λένε ΖΕΠ Κισσός. Ακόμα, βρήκα ένα άρθρο που αναφέρεται σε αυτήν.

    https://www.vice.com/amp/el/article/...hnikwn-dokimwn

    Υπάρχει κανένας που θυμάται σε ποιο θέμα είχε γίνει η συζήτηση;
    Λογικα σε αυτο το νημα αναφερεσαι. Βλεπω το ειχες ανοιξει εσυ αρα λογικο μου φαινεται να το θυμασαι κιολας.

    Οταν θες να ψαξεις κατι στο moto θα γραφεις στο google "x ορος αναζητησης, site:moto.gr". Πχ σε αυτη τη περιπτωση "ΖΕΠ Κισσος, site:moto.gr".

    To μερος ειναι οντως πολυ ωραιο. Καμια μερα με δυνατο αερα που θα εχει καθαρη ατμοσφαιρα ανεβα πανω να χαζεψεις με τη θεα.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Τελικά έκανα τη βόλτα μου εκει πανω. Ειναι το μοναδικο σημειο που εχω βρεθει στη Θεσσαλονίκη που πραγματικά βλέπεις τα πάντα.

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Ενα μεγάλο ποσοστό των υπονόμων ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΑΚΙΑ!!!! Ειναι δηλαδή τρύπες. Σε κάποια, κοσμος προφανως, εχει βάλει ξύλα ή άλλα αντικειμενα (φωτογραφία).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	39,5 KB 
ID:	433196

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	72,6 KB 
ID:	433197

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Λογικα σε αυτο το νημα αναφερεσαι. Βλεπω το ειχες ανοιξει εσυ αρα λογικο μου φαινεται να το θυμασαι κιολας.

    Οταν θες να ψαξεις κατι στο moto θα γραφεις στο google "x ορος αναζητησης, site:moto.gr". Πχ σε αυτη τη περιπτωση "ΖΕΠ Κισσος, site:moto.gr".

    To μερος ειναι οντως πολυ ωραιο. Καμια μερα με δυνατο αερα που θα εχει καθαρη ατμοσφαιρα ανεβα πανω να χαζεψεις με τη θεα.
    Ναι, αυτο λέω. Θενξ. Δεν θυμόμομουν καθολου οτι το ειχα ανοιξει εγω. Απλα το έψαχνα το πρωι μήπως είχε γραψει καμια συμβουλή κανενας, πριν ανηφορίσω.

Παρόμοια θέματα

  1. Προς Θεσσαλονικεις
    από the who στο forum Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2009, 12:45
  2. Προς Θεσσαλονικείς!
    από kreator στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2009, 05:38
  3. Προς Θεσσαλονικείς...
    από McGyver στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2007, 20:19
  4. Προς θεσσαλονικεις!!!!!
    από Vezouvios στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2006, 20:19
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF