Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: Φθηνές λύσεις για ακριβά προβλήματα

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το σετάκι των 8 τεμαχίων έχει περί τα 35€, τιμή 14 φορές πάνω από το σετ που αγόρασα (2,5€).
    Όοοοοχι!

    Δε θα συγκρίνεις βούρτσες με λούτσους.

    Το σετάκι που πήρες έχει κοντά άλλεν με νούμερα απ' το 1.5 μέχρι 6.

    Με λιγότερο από 5 ευρώ θα μπορούσες να πάρεις επώνυμα και μάλιστα χρωμίου για να μη σου σκουριάζουν εύκολα επάνω στο ποδήλατο. (υπάρχουν και σε μαυρα αν τα γουστάρεις όπως εγώ).

    https://www.skroutz.gr/s/26559023/Wi...%BC%CF%87.html

    Με λιγότερα από 10 ευρώ έχεις πάρα πολλές επιλογές και σε κοντά και σε μακριά και με μπίλια και χωρίς.
    Με τιμές κοντά στο 20ρικο, εκτοξεύεσαι και παίρνεις λίγο πολύ τα πάντα, Wera με σχεδίαση plus, witte, gedore, wiha. Κοντά, μακριά, χρωματιστά και με ότι επιλογή θέλεις σε θήκη.

    Πάντως allen δεν μου έχει κλωτσήσει, ακόμα και με τις απλές ανώνυμες σειρές που χρησιμοποιώ.
    Να κλωτσήσει? Το πιο συνηθισμένο είναι να φθαρεί το κεφάλι της βιδάς λόγο μεγάλων ανοχών με το αλλεν, λόγο φθοράς του.
    Ή, θα φθαρεί κατά το λύσιμο την πρώτη φορά, επειδή κάποιος την είχε σφίξει αρκετά και τη δευτερη φορά θα χαλάσει το κεφάλι. Ή θα συμβεί απ' την πρώτη φορά, χωρίς να σου δώσει την ευκαιρία να αντικαταστήσεις τη βίδα.
    Ή θα αργά ή γρήγορα θα φθαρεί απ' το συνεχόμενο λύσε δέσε.
    Είναι πάρα πολύ συνηθισμένο να χαλάνε τα κεφάλια τις άλλεν. Ακόμα και με πολύ ακριβά εργαλεία, αν η βίδα είναι βιδωμένη δίχως αύριο.
    Και επίσης πάρα πολύ συνηθισμένο είναι να φθείρονται τα εργαλεία (με αποτέλεσμα μετά να χαλάνε τις βίδες).

    Εσένα δε σου έχει τύχει αλλά εγώ έχω δυο σετ αλλεν. Το ένα το χρησιμοποιώ σε ότι χρειάζεται και το άλλο δε το χρησιμοποιώ ποτέ. Θα το χρησιμοποιήσω μόνο αν πέσω σε καμιά βίδα στην οποία αν χαλάσει το κεφάλι θα μου δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα.
    Οι ανοχές και η αντοχή στη φθορά είναι πολύ μεγάλη υπόθεση σε αυτά τα εργαλεία.




    ΒΤW μια χαρά είναι οι νέες τεχνολογίες και η ειδική σχεδίαση αλλά το λιγότερο που θα χρειαστείς ποτέ σου, είναι οι σφιχτές ανοχές.
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Η μπίλια, αν έχω καταλάβει καλά, βοηθάει στο να εισέρχεται πιο εύκολα το allen υπό γωνία. Μπορείς και να εφαρμόζεις ροπή υπό μικρή γωνία, αν έχει μπίλια;

    Έχω την αίσθηση όμως ότι η μπίλια μικραίνει την επιφάνεια επαφής, οπότε δεν τα προτίμησα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #33
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τις βλέπεις αυτές τις βίδες?

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2909338

    Δε μπορείς να φανταστείς πόσο κοντές είναι. Και το είδος του κεφαλιού που έχουν, είναι αυτό που αντέχει τις μεγαλύτερες ροπές.

    Η μια βγήκε με το άλλεν κανονικά (αλλά με ζόρι).

    Η άλλη βγήκε με εξωλκέα.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2909264

    Και η τρίτη βγήκε αφού της κάρφωσα ένα τορξ. (κάπου έχω και τις υπόλοιπες φωτό).

    Διαφορετικά, εκεί που είναι κατέβαζα κινητήρα. Όλες ήταν και με αρπαγμένα κεφάλια και σφιγμένες δίχως αύριο από αυτόν που είχε αλλάξει ιμάντα εκκεντροφόρου τελευταία φορά.
    Sent from me using a computer.

  4. #34
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    993
    Η μπίλια είναι πολύ χρήσιμη για σημεία που είναι δυσπρόσιτα.
    Όμως όντως είναι επικίνδυνο αν είναι σφιγμενες πολύ οι βίδες, να χαλάσει το κεφάλι.

    Για τις βίδες των οποίων το κεφάλι χαλασε, έχω 2 ειδικά εργαλεία.
    Μια κινεζική φτηνή σειρά τορξ, και ένα σφυρί.

  5. #35
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η μπίλια, αν έχω καταλάβει καλά, βοηθάει στο να εισέρχεται πιο εύκολα το allen υπό γωνία. Μπορείς και να εφαρμόζεις ροπή υπό μικρή γωνία, αν έχει μπίλια;

    Έχω την αίσθηση όμως ότι η μπίλια μικραίνει την επιφάνεια επαφής, οπότε δεν τα προτίμησα.
    Είναι για να δουλεύει υπο γωνία, σωστά. Μερικές φορές αυτό είναι απαραίτητο. Η μπίλια μειώνει την επιφάνεια επαφής αλλά αν η βίδα έχει σφιχτεί ανθρωπινά, δε θα έχει πρόβλημα. Εξ' άλλου η μακριά πλευρά του άλλεν δεν θα αντέξει ροπές που είναι ικανές να χαλάσουν το κεφάλι. Συνήθως στρίβει και στρίβει αρκετά αν το ζορίσεις, αλλά μετά επανέρχεται.
    Συνήθως χρησιμοποιώ το κοντό μέρος για να τη χαλαρώσω και μετά αν μπορώ βάζω το μακρύ για πιο γρήγορα.

    Επιπλέον υπάρχει και μια τεχνική ξεβιδώματος της βίδας με το ένα χέρι που είναι πάρα πολύ γρήγορη αλλά για να γίνει πρέπει να έχει μπίλια στην άκρη.

    Κοντά έχω και εγώ. Όταν πρέπει να ασκήσω μεγάλη δύναμη και η κοντή πλευρά δε φτάνει ή δε μπορεί να δουλέψει το κλειδί λόγο μήκους, βάζω την μακριά πλευρά ενός κοντού άλλεν. Αλλά τώρα έχω τα μακριά καρυδάκια και έχω σωθεί από τέτοιες καταστάσεις.

    Αν κάποιος ασχολείται αρκετά χρειάζεται και κοντά και μακριά. Τα κοντά χωρίς μπίλια και τα μακριά με μπίλια.
    Sent from me using a computer.

  6. #36
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Η μπίλια είναι πολύ χρήσιμη για σημεία που είναι δυσπρόσιτα.
    Όμως όντως είναι επικίνδυνο αν είναι σφιγμενες πολύ οι βίδες, να χαλάσει το κεφάλι.

    Για τις βίδες των οποίων το κεφάλι χαλασε, έχω 2 ειδικά εργαλεία.
    Μια κινεζική φτηνή σειρά τορξ, και ένα σφυρί.


    Εγώ δεν έχω κινέζικα και κάρφωσα ότι είχα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171116_140131_HDR-min.jpg 
Προβολές:	322 
Μέγεθος:	59,7 KB 
ID:	433526

    Η φθορά ήταν ανύπαρκτη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171116_140255_HDR-min.jpg 
Προβολές:	325 
Μέγεθος:	57,1 KB 
ID:	433529

    Και αυτοί οι εξωλκείς δουλεύουν όμως.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171116_161652_HDR.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	105,9 KB 
ID:	433527

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171116_161532_HDR-min.jpg 
Προβολές:	327 
Μέγεθος:	88,8 KB 
ID:	433528
    Sent from me using a computer.

  7. #37
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Μου έλεγε πρόσφατα ένας μάστορας, ότι καταργεί όπου μπορεί τις απλές σταυρωτές βίδες και βάζει torx.

    Με εξαίρεση μικρές ηλεκτρονικές συσκευές, δεν έχω πετύχει κάπου τέτοιες βίδες. Οι βίδες σταυρού είναι η πλειοψηφία (ph και pz), με λίγες ίσιες να έχουν ξεμείνει από τα παλιά σε περιορισμένες περιπτώσεις. Οι allen είναι πιο συνηθισμένες από τις ίσιες.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 16/01/2022 στις 00:55.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #38
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μου έλεγε πρόσφατα ένας μάστορας, ότι καταργεί όπου μπορεί τις απλές σταυρωτές βίδες και βάζει torx.

    Με εξαίρεση μικρές ηλεκτρονικές συσκευές, δεν έχω πετύχει κάπου τέτοιες βίδες. Οι βίδες σταυρού είναι η πλειοψηφία (ph και pz), με λίγες ίσιες να έχουν ξεμείνει από τα παλιά σε περιορισμένες περιπτώσεις. Οι allen είναι πιο συνηθισμένες από τις ίδιες.
    Εξαρτάται! Εγώ βρίσκω πιο πολλές τορξ απ' ότι άλλεν.

    Οι βίδες στις φωτό παραπάνω είναι όλες άλλεν. Και αυτή που έχει το τορξ καρφωμένο στο κεφάλι. Μπήκε με σφυρί και άνοιξε υποδοχές για να γυρίσει και να βγει. Το εξάγωνο είχε χαιρετήσει με το καλημέρα.
    Sent from me using a computer.

  9. #39
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Το τελευταιο γιατι το πηρε η μπαλα ρε Σουπια..??

    Υ.Γ.
    Η "σωστη" φορα σφιξιματος εχει να κανει με την "κοντρα" που δεχεται ο ατερμονας (ειδικα οταν σφιγγεις ξεκινώντας το βιδωμα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Εμένα που έσπασε η μπίλια από το άλλεν μέσα στο κεφάλι και η βίδα βρίσκεται σε βάθος χωρίς καλή πρόσβαση τι κάνω ?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #41
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Εμένα που έσπασε η μπίλια από το άλλεν μέσα στο κεφάλι και η βίδα βρίσκεται σε βάθος χωρίς καλή πρόσβαση τι κάνω ?
    Σε πρώτη φάση, κάνεις την ερώτηση στο σωστό θρεντ.


    Χωρίς φωτο δε μπορούμε να πούμε πολλά. Δοκίμασε πρώτα, να την βγάλεις με ένα μικρό ίσιο κατσαβιδάκι. Λίγο πίεση/κούνημα με το κατσαβιδάκι ίσως είναι αρκετό για να ξεκολλήσει. Διαφορετικά, αν έχεις τη δυνατότητα, λίγο χτύπημα στη σπασμένη μπίλια και θα ξεκολλήσει σίγουρα απ' τα τοιχώματα της βίδας. Αν δε σε παίρνει να βάλεις μια πόντα ή κατσαβίδι και να τη χτυπήσεις, δοκίμασε να κάνεις πως την τρυπάς. Αν έσπασε στο ξεβίδωμα, το τρυπάνι θα την ξεκολλήσει και θα τη βγάλεις.
    Sent from me using a computer.

  12. #42
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Βερνιλάκ μπλου ελεκτρίκ και βόλτα στη θάλασσα
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Εμένα που έσπασε η μπίλια από το άλλεν μέσα στο κεφάλι και η βίδα βρίσκεται σε βάθος χωρίς καλή πρόσβαση τι κάνω ?

    Το είχα πάθει και εγώ με την μπίλια του Άλεν. Την έβγαλα χρησιμοποιώντας έναν τηλεσκοπικό μαγνήτη μικρής διαμέτρου αφού πρώτα είχα χρησιμοποιήσει ένα μικρό κατσαβιδάκι γιατί είχε μείνει σφιγμένη μέσα στο κεφάλι της βίδας.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Το είχα πάθει και εγώ με την μπίλια του Άλεν. Την έβγαλα χρησιμοποιώντας έναν τηλεσκοπικό μαγνήτη μικρής διαμέτρου αφού πρώτα είχα χρησιμοποιήσει ένα μικρό κατσαβιδάκι γιατί είχε μείνει σφιγμένη μέσα στο κεφάλι της βίδας.
    Θα το (ξανά) προσπαθήσω
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Βερνιλάκ μπλου ελεκτρίκ και βόλτα στη θάλασσα
    Θα λερώσω την θάλασσα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Λύσεις για Torx.. (και όχι μόνο)
    από daz στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2021, 14:01
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2015, 22:53
  3. Συμβουλές κ λύσεις για μεμβράνες καρμπιρατέρ
    από ARISPEED1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2010, 20:17
  4. Λαστιχα για μοταρντ, Φτηνες λυσεις... (;)
    από javaneze στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2005, 19:23
  5. Δυο προβληματα... για καλους λυτες...
    από sonic22 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 11:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF