Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 47

Θέμα: Επίδοξος Μοτοσυκλετιστής

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Τα δίκυκλα χωρίζονται σε 2 κατηγορίες. Αυτά που έχουν πέσει και αυτά που θα πέσουν .
    Επίσης το ότι δεν έχεις ατύχημα ποτέ δεν σου εξασφαλίζει ότι δεν θα έχεις στο μέλλον (και εύχομαι να μην έχεις ). Διότι δεν έχεις τον έλεγχο στο περιβάλλον γύρω σου. Αυτό που μπορείς να κανείς όταν αποκτήσεις δίκυκλο είναι να εφοδιαστείς με κατάλληλο εξοπλισμό προστασίας αναβάτη και θα βοηθήσει πολύ ένα εκπαιδευτικό session για να μάθεις περισσότερο τι μπορεί να κάνει η μοτοσυκλέτα και τι εσυ .
    Τώρα στο προκείμενο . Εφόσον θέλεις να κανείς λονγκ ρειντζ ταξίδια προτίμησε δικύλινδρο όπως έγραψαν παραπάνω και εννοείται να σου αρέσει και εμφανισιακά
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  2. #32
    Nc 750 και Cb500x με λιγο οικονομια και μια καλη περιπτωση μτχ με ψαξιμο και λ7 στο χερι ισως βρεις ...
    Αλλα ειπαμε με οικονομια ,δηλ να βαλεις κατίς παραπανω στο μπατζετ σου .Αυτα γιατι και ειναι πιο συγχρονα και απο καταναλωση ειναι οτι πρεπει. Αν κανεις χλμ σε βαθος χρονου , θα το δεις .

    ...Στα χρηματα που διαθετεις τώρα και σε συνδιασμο με το γεγονος οτι θες ταξιδια και εφοσον δεν θα μπαινεις σε χωματοδρομους , η περιπτωση του 650 vstrom με abs νομιζω ειναι μονοδρομος .
    Καιει παραπανω απο τα παραπανω ,οχι ομως τρελες διαφορες .Εχει μεγαλη αυτονομία και μπορει να σε ταξιδέψει ακομα και 2καβαλο και φορτωμενο σε ολο τον κοσμο χωρις να κανει κιχ και με ανεση αναβατη και συνεπιβατη που δεν μπορει να το κανει κανενα αλλο 650.

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2022
    Μηνύματα
    2
    Σας ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ που μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε το μύνημά μου και να μου απαντήσετε, σε ένα ερώτημα που φαντάζομαι θα έχει τεθεί χιλιάδες φορές. Όταν έγραψα "οικονομικό μηχανάκι" αναφερόμουν κατά βάση στο κόστος συντήρησης. Στις λίγες βόλτες που έκανα με το τρανσαλπ το 650 μου φάνηκε πολύ άνετο σε σχέση με το βάρος του. Πάντως εξετάζω όλες τις απόψεις και πραγματικά μου είπατε πράγματα που ίσως δεν είχα σκεφτεί ίσως τόσο πολύ. Φυσικά και θα διαθέσω ένα σημαντικό ποσό για την αγορά εξοπλισμού και οπωσδήποτε θα παρακολουθήσω σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης. Και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Το τρανσαλπ καιει οσο ενα μεσαιο αυτοκινητο να ξερεις

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Το τρανσαλπ καιει οσο ενα μεσαιο αυτοκινητο να ξερεις
    Και δε παει το κωλο τού!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #36
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Το τρανσαλπ καιει οσο ενα μεσαιο αυτοκινητο να ξερεις
    6.0-6.5/100 η 650 και ένα λίτρο κάτω η 700 το δίνει το Real Consumptions.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  7. #37
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Τι είναι το real consumptions?
    Δεν το βρίσκω στο Google.

    Πάντως, σε όλες τα τα site με καταναλώσεις, το δικό μου το βγάζουν ότι καίει τουλάχιστον 2 λίτρα λιγότερο από όσο καίει στη πραγματικότητα.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Μπας και τα δικά σας είναι ασυντήρητα και έχουν να δουν σωστό σέρβις από την εποχή που τα έδεσε ο Ιάπων; Μπας και τα έχετε με λογικές τύπου ''λάδι-φίλτρο-φύσιγμα'' ανά τόσο γιατί ''είναι σκκλί αυτό, δεν παθαίνει'' και μπουζί-καρμπς-βαλβίδες να είχε το μοτό μιλιά τι θα έλεγε;

    Δεν δικαιολογείται ο κινητήρας αυτός, στα καλά του, να έχει τόση κατανάλωση, όσο ένα μεσσαίο αυτοκίνητο που γράφτηκε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μπας και τα δικά σας είναι ασυντήρητα και έχουν να δουν σωστό σέρβις από την εποχή που τα έδεσε ο Ιάπων; Μπας και τα έχετε με λογικές τύπου ''λάδι-φίλτρο-φύσιγμα'' ανά τόσο γιατί ''είναι σκκλί αυτό, δεν παθαίνει'' και μπουζί-καρμπς-βαλβίδες να είχε το μοτό μιλιά τι θα έλεγε;

    Δεν δικαιολογείται ο κινητήρας αυτός, στα καλά του, να έχει τόση κατανάλωση, όσο ένα μεσσαίο αυτοκίνητο που γράφτηκε.
    Τα honda δεν έχουν ανάγκη
    Τα honda
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #40
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Τι είναι το real consumptions?
    Δεν το βρίσκω στο Google.

    Πάντως, σε όλες τα τα site με καταναλώσεις, το δικό μου το βγάζουν ότι καίει τουλάχιστον 2 λίτρα λιγότερο από όσο καίει στη πραγματικότητα.
    Sprit Monitor λέγεται το Site. Μπερδεύτηκα με τον τίτλο που φαίνεται σαν επικεφαλίδα.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    εγω ξερω καταναλωση 6+ εντος πολης σε καλοσυντηρημενο transalp 650
    ειναι λογικο για κινητηρα V σχεδιασης 35 ετων με 2 καρμπυρατερ

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εγω ξερω καταναλωση 6+ εντος πολης σε καλοσυντηρημενο transalp 650
    ειναι λογικο για κινητηρα V σχεδιασης 35 ετων με 2 καρμπυρατερ
    Eντός πόλης, με φανάρια, σταμάτα-ξεκίνα, γκάζι-φρένο, κίνηση με πρώτη-δευτέρα-τρίτη σχέση, με τα κιλά και τον όγκο του Transalp, το 6+ δεν είναι ''καιει πολύ''. Είναι μια φυσιολογική τιμή για μοτοσυκλέτα ψηλή 200 κιλών με 650 κυβικά. Ενα μεσαίο αυτοκίνητο, σε ίδιες συνθήκες, ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ καίει 7-9 λίτρα ανά 100 χλμ. κι άμα κάνει και γκαζιές ο οδηγός περνάει και το 10, χώρια που κάνει διπλάσιο χρόνο σε κίνηση, βόλτες να βρει να παρκάρει σε αστικά κέντρα κ.ο.κ.

    Γιατί ένας ''κινητήρας V σχεδίασης 35 χρονών με 2 καρμπυρατέρ'' σημαίνει μεγάλη κατανάλωση; Από που έχει βγει αυτό;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Απο τη σχεδιαση των θαλαμων καυσης τη χαμηλη συμπιεση και την χονδροειδη ρυθμιση του μιγματος των καρμπυρατερ

  14. #44
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Απο τη σχεδιαση των θαλαμων καυσης τη χαμηλη συμπιεση και την χονδροειδη ρυθμιση του μιγματος των καρμπυρατερ
    Δεν υπαρχει χειροτερη κατασταση απο το να σε πιασει φαναρι κ να ξεμεινεις πισω απο ΤΑ. Την λιποθυμια απο τα καυσαερια την εχεις στο τσεπακι...
    Ride(s) the wind of change...

  15. #45
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δεν υπαρχει χειροτερη κατασταση απο το να σε πιασει φαναρι κ να ξεμεινεις πισω απο ΤΑ. Την λιποθυμια απο τα καυσαερια την εχεις στο τσεπακι...
    Αν ειναι αρυθμιστο ναι, οπως ολα.
    Ρυθμισμένο μυρίζει honda

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2016, 08:20
  2. Αναστροφη ταξιτζη- θυμα μοτοσυκλετιστης
    από AFTER στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2007, 22:28
  3. Σωστός Μοτοσυκλετιστής?
    από soundstorm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 18:18
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 12:08
  5. Μοτοσυκλετιστης ''παρεσυρε'' ηλικιωμενη
    από AFTER στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2005, 17:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF