Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 47 από 47

Θέμα: Επίδοξος Μοτοσυκλετιστής

  1. #46

  2. #47
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από voyager2007 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την άποψή σας για ένα θέμα που έχει συζητηθεί πολύ κατά περίπτωση και θα ήθελα τις ειλικρινείς σας γνώμες. Σκοπεύω να αγοράσω μοτοσυκλέτα. Οδηγώ αυτοκίνητο εδώ και 26 χρόνια (είμαι 45) και έχω κάνει συνολικά πάνω από 800.000 χλμ σε Ελλάδα και στο εξωτερικό με διάφορα αυτοκίνητα. Δεν έχω εμπειρία παρά μόνο κάποιες βόλτες με δανεικό παπάκι και σε κάποια χιλιόμετρα με μια transalp 650 σε ελεγχόμενη περιοχή. Δεν είχα παλιότερα τέτοια σχέδια, αλλά λίγο διάφορα moto vlogs, λίγο διάφορες αφηγήσεις από μηχανόβιους, με έβαλαν στο τρυπάκι να θέλω κι εγώ να το ζήσω !!!! Αυτό που ονειρεύομαι είναι μεγάλο ταξίδι με μηχανή. Βεβαίως δεν ξεκινάει κανείς από τη μια μέρα στην άλλη. Γενικά είμαι σπαστικός οδηγός αυτοκινήτου. Δεν τρέχω, δεν κάνω επικίνδυνα πράγματα, δεν είχα ποτέ ατύχημα ή κλήση όλα αυτά τα χρόνια και θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά προσεκτικό και προσγειωμένο. Σκοπεύω να διαθέσω περί τα 3.500 – 4.000 € για μια μεταχειρισμένη μηχανή on-off, με δίπλωμα κατηγορίας Α. Είμαι 1,85 και 100 kgr. Με ενδιαφέρει η ασφάλεια αλλά και η αξιοπιστία της μηχανής, να μην είναι δηλαδή ζημιάρα, όπως επίσης και να είναι όσο το δυνατόν πιο οικονομική σε service και κατανάλωση. Προφανώς στην τιμή που προανέφερα δεν υπολόγισα τον προστατευτικό εξοπλισμό που τον θεωρώ δεδομένο. Θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας, τόσο για το μοντέλο που προτείνετε, όσο και για τα μέτρα αντικλεπτικής προστασίας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν έγραψα πολλά.
    Γεια σου φίλε μου, μιας και ημουν στην ιδια θεση με εσενα πριν περιπου 1 χρονο, να σου πω τι εκανα εγω. Αρχικα αν εχεις στον κυκλο σου αναβατες μυαλωμενους κανε συζητησεις μαζι τους να μαθεις οσα περισσοτερα γινεται. Επισης, δες στο Youtube ο,τι σε ενδιαφερει απο το καναλι του FortNine αν ξερεις αγγλικα. Παρε τα video του απο την αρχη.

    Σε ο,τι εχει να κανει με τι θ αγορασεις, απο την στιγμη που ο σκοπος σου ειναι τα ταξιδια δεν ξερω αν εχει νοημα να παρεις on-off. Μπορεις να παρεις μια touring (σιγουρα οχι γυμνο). Για εμενα αν εχεις την δυνατοτητα να κανεις καποια οικονομια και να πας σε κατι καινουργιο αξιζει. Ξερεις τι παιρνεις, λογω τεχνολογιας η καταναλωση ειναι χαμηλοτερη και η ασφαλεια υψηλοτερη. Σε ο,τι εχει να κανει με εξοπλισμο, στα κρανη εχε τον νου σου στο sharp.dft.gov.uk για μια ενδειξη της προστασιας των μοντελων που σκεφτεσαι ν αγορασεις. Να παρεις τα παντα (κρανος, μπουφαν, γαντια, παντελονι, παπουτσια) και να τα φορας παντα (οντως ομως να τα φορας παντα). Πολυ σημαντικο επισης με το που την παρεις να πας στο Riding School του Χουντρα ή στο California Superbike School. Θα μαθεις πολλα χρησιμα πραγματα.

    Σχετικα με αντικλεπτικα, αλυσιδα απο 16-17mm παχος και πανω, λουκετου δισκου προσωπικα εχω το Oxford Boss 16, συναγερμο Pandora αν σ ενδιαφερει και ασφαλεια κλοπης αν σου βγαινει οικονομικα. Σχετικα με την οδηγηση, το σημαντικοτερο ειναι να προβλεπεις τις κινησεις των αλλων και γενικα να προσεχεις για τους αλλους. Μην θεωρεις ποτε οτι σ εχουν δει, στις διασταρωσεις να κοιτας τα ματια τους οτι οντως σε ειδαν, προσπαθησε να εισαι ηρεμος και χαλαρος και ισως λιγο unpopular opinion, οχι υπερβολικα αμυντικος. Γενικα αμυντικος μεν, απο την αλλη αποφασιστικός αν χρειαστει να ανοιξεις γκαζι για ν αποφυγεις μια κατασταση να το κανεις. Μερικες φορες ειναι καλυτερο απο το φρενο.

    Τελος, για εμενα σιγα σιγα τα ταξιδια. Ξεκινα καμια ωρα μεσα στην περιφερεια σου βολτα, μετα κανε 1,5 προς τα εξω, 2, κλπ. Αυτά τα λίγα. Είμαι 37, ενω παντα μου αρεσαν οι μηχανες μεχρι πριν 10 χρονια ουτε καν σκεφτομουν να παρω, τωρα ειναι ο,τι καλυτερο εχω κανει τελευταια. Πραγματικη απολαυση. Με το καλο ευχομαι!
    Τελευταία τροποποίηση από Vassilis; 19/01/2022 στις 10:14.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2016, 08:20
  2. Αναστροφη ταξιτζη- θυμα μοτοσυκλετιστης
    από AFTER στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2007, 22:28
  3. Σωστός Μοτοσυκλετιστής?
    από soundstorm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 18:18
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 12:08
  5. Μοτοσυκλετιστης ''παρεσυρε'' ηλικιωμενη
    από AFTER στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2005, 17:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF