Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Επίδοξος Μοτοσυκλετιστής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2022
    Μηνύματα
    2

    Επίδοξος Μοτοσυκλετιστής

    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την άποψή σας για ένα θέμα που έχει συζητηθεί πολύ κατά περίπτωση και θα ήθελα τις ειλικρινείς σας γνώμες. Σκοπεύω να αγοράσω μοτοσυκλέτα. Οδηγώ αυτοκίνητο εδώ και 26 χρόνια (είμαι 45) και έχω κάνει συνολικά πάνω από 800.000 χλμ σε Ελλάδα και στο εξωτερικό με διάφορα αυτοκίνητα. Δεν έχω εμπειρία παρά μόνο κάποιες βόλτες με δανεικό παπάκι και σε κάποια χιλιόμετρα με μια transalp 650 σε ελεγχόμενη περιοχή. Δεν είχα παλιότερα τέτοια σχέδια, αλλά λίγο διάφορα moto vlogs, λίγο διάφορες αφηγήσεις από μηχανόβιους, με έβαλαν στο τρυπάκι να θέλω κι εγώ να το ζήσω !!!! Αυτό που ονειρεύομαι είναι μεγάλο ταξίδι με μηχανή. Βεβαίως δεν ξεκινάει κανείς από τη μια μέρα στην άλλη. Γενικά είμαι σπαστικός οδηγός αυτοκινήτου. Δεν τρέχω, δεν κάνω επικίνδυνα πράγματα, δεν είχα ποτέ ατύχημα ή κλήση όλα αυτά τα χρόνια και θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά προσεκτικό και προσγειωμένο. Σκοπεύω να διαθέσω περί τα 3.500 – 4.000 € για μια μεταχειρισμένη μηχανή on-off, με δίπλωμα κατηγορίας Α. Είμαι 1,85 και 100 kgr. Με ενδιαφέρει η ασφάλεια αλλά και η αξιοπιστία της μηχανής, να μην είναι δηλαδή ζημιάρα, όπως επίσης και να είναι όσο το δυνατόν πιο οικονομική σε service και κατανάλωση. Προφανώς στην τιμή που προανέφερα δεν υπολόγισα τον προστατευτικό εξοπλισμό που τον θεωρώ δεδομένο. Θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας, τόσο για το μοντέλο που προτείνετε, όσο και για τα μέτρα αντικλεπτικής προστασίας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν έγραψα πολλά.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    μπορεις να ξεκινησεις μπαινοντας στο car και φτιαχνοντας μια αναζητηση με τα κριτηρια σου
    ετσι θα οδηγηθεις σε μια γκαμα 5-6 επιλογων και θα μπορεσεις να εχεις πιο συγκεκριμενα ερωτηματα
    επισης θα εχεις μια εικονα για τις τιμες σε σχεση με την παλαιοτητα και τα χλμ
    και αφου διαβασεις ρωτησεις ψαξεις μαθεις θα παρεις η vstrom η transalp

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλώς μας ήρθες! Δεν είναι πολύ συνηθισμένη η περίπτωσή σου, συνήθως σε μικρότερες ηλικίες μας χτυπάει ο ντουβρουτζάς του δίτροχου αλλά είσαι ακόμα αρκετά νέος, ακούγεσαι συνετός και η εμπειρία σου στο τιμόνι των 4 τροχών σίγουρα θα σου φανεί χρήσιμη για το στόχο που έχεις θέσει.
    Αν κατάλαβα σωστά, έχεις ήδη βγάλει δίπλωμα Α. Προτείνω να κινηθείς για ένα μεταχειρισμένο Vstrom(δημοφιλές on/off με καλή μεταπώληση, χαρακτηριστικό που ίσως σου χρειαστεί μεταγενέστερα) ή Transalp με abs και να ξεκινήσεις με μικρές διαδρομές, αυξάνοντας σταδιακά τις αποστάσεις για να πάρεις τον αέρα της μοτοσυκλέτας και να τσεκάρεις τις αντοχές σου, πριν μπεις στη διαδικασία για ένα μεγάλο ταξίδι. Δεν είναι απίθανο να νιώσεις τελικά πως δε σου ταιριάζει για κάποιο λόγο όλο αυτό το εγχείρημα.
    Εννοείται πως στον προΰπολογισμό σου απαιτείται να συμπεριλάβεις τα έξοδα για κράνος, μπουφάν, γάντια, μπότες, αδιάβροχα. Επίσης, θα μπορούσες κάποια στιγμή στην πορεία να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο με μαθήματα ασφαλούς οδήγησης.

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Καλώς ήρθες στο forum και καλή αρχή στη μοτοσυκλετιστική σου πορεία.

    Θα πρότεινα είτε V-Strom, είτε NC750Χ. Οπωσδήποτε όμως να κάνεις μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα πριν κάνεις το μεγάλο εγχείρημα και μάλιστα να δοκιμαστείς και σε δύσκολες καιρικές συνθήκες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.325
    καλησπερα..
    στα λεφτα που διαθετεις, μπορεις να βρεις μεσαια on-off τουλαχιστον 10ετιας η και παλιοτερη σε "αριστη" κατασταση..
    πχ v-strom, transalp, versys, f650gs, που ειναι αρκετα αξιοπιστες μοτοσυκλετες..
    ολες αυτες, εχουν μεσες-ακρες παρομοια κοστη κτησης και συντηρησης, αλλα μη περιμενεις να ειναι σηματικα οικονομικοτερες
    απο ενα μικρο αυτοκινητο... σε αρκετες περιπτωσεις, το κοστος συντηρησης μιας μεσαιας μοτοσυκλετας, ξεπερνα αυτο ενος
    μικρομεσαιου αυτοκινητου..

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.408
    η παναγιά μαζί σου

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Ολα σχεδόν καλά μας τα λες. Μονη παρατήρηση η αναφορα στην κατανάλωση που στις μοτοσυκλετες ιδιας κατηγορίας on-off πχ στα 650-700cc πχ ειναι κατα την γνωμη μου ιδια ή εξαρτάται από τροπο οδήγησης. Για να προλάβω μερικούς το Transalp θα κάψει ελάχιστα παραπάνω από το VStrom αλλά ΕΛΑΧΙΣΤΑ με τον ιδιο οδηγό και χωρίς υπεβολες. Προτιμησε 2κυλινδρο παντως. Εγω με KLE 500 εχω φτασει μεχρι Σκωτία πριν από 20 χρόνια. Δοκίμασε αλλά μοτοσυκλετισμός και ψειρισμα σε διαφορες καταναλωσης 0,1 lt/100km δεν κολλάνε σαν ιδεα. Πάρε αυτό το 2κυλινδρο που σου αρεσει στην καλύτερη δυνατή κατασταση και τα ξαναλέμε.

    Από θεμα αντικλεπτικης,κλειστό γκαραζ και συναγερμος -λουκέτα. Εγω σπανίως παρκάρω καπου που δεν βλέπω τα μηχανακια μου ιδίως το GSXR. To Kawasaki που μαλλον θα αποκτησω φετος τα ιδια με το Κ3, το VFR αντε να το αφήσω λιγο- πολύ λίγο - εκτος οπτικού πεδίου.

    Αυτα και καλές βόλτες.

  8. #8
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Περιγράφοντας τον εαυτό σου το πράγμα φώναζε για Transalp, αλλά θα ήθελα να έχεις abs.
    Οπότε.... σύστηνω να αυξήσεις το μπάτζετ σου κατά 500 ευρώ και να βρεις ένα ωραίο CB500X. Είναι ιδανικό για να ξεκινήσεις και να σε ταξιδέψει αρκετά καλά. Είναι μια πολύ φιλική και όμορφη μοτοσυκλέτα.

    EDIT: Συμπληρώνω, και σύγχρονη!
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 11/01/2022 στις 12:49.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Καλώς ήρθες!
    Η καβασακι έχει το βερσους!
    Η σουζουκι το βεστρομ!
    Η χοντα το τρανσαλπ το 700 όμως!
    Καλα αξιόπιστα μηχανάκια αλλά δε ξέρω με της κλοπές τι γίνεται γιατί είμαι επαρχία!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες!
    Η καβασακι έχει το βερσους!
    Η σουζουκι το βεστρομ!
    Η χοντα το τρανσαλπ το 700 όμως!
    Καλα αξιόπιστα μηχανάκια αλλά δε ξέρω με της κλοπές τι γίνεται γιατί είμαι επαρχία!
    Εγω απο ολα αυτα παντως θα προτεινα στον φιλο τον χοντα τρανσαλπ 700.. Ειναι ενα καλο ον οφ ειναι μικροτερο σε ογκο και βαρος απο στρομ και αφου δεν εχει εμπειρια θα το διαχειριστει καλυτερα σε δυσκολες περιπτωσεις. Ειναι αξιοπιστο και μπορει να βρει με 3500 ενα καλο και να μεινει και ενα 500αρι για εξοπλισμο. (Κρανος μπουφαν) . Δεν νομιζω να θελει να παρει και παντελονια επιγονατιδες μποτες και ενα σορο αλλα..Φανταζομαι λεει τον βασικο ελληνικο εξοπλισμο κρανος μπουφαν.

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Vstrom(δημοφιλές on/off )
    ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΑΗΔΙΕΣ, 'ΝΤΑΞ'..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.325
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΑΗΔΙΕΣ, 'ΝΤΑΞ'..??
    την εποχη που ημουν πιτσιρικας τη δεκαετια του 90, ειχαμε τα "ψευτοεντουρο"...
    τωρα εχουμε τα "ψευτο ον-οφ"

  13. #13
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Ότι είπαν οι παραπάνω.
    Είτε V-καταιγίδα είτε Transalp 700 που είναι Injection και έχει και ABS.
    Αν θες παραπάνω πληροφορίες για το Transalp 700 στείλε μου να σε κατατοπίσω καθώς είμαι κάτοχος.
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 11/01/2022 στις 13:11.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    την εποχη που ημουν πιτσιρικας τη δεκαετια του 90, ειχαμε τα "ψευτοεντουρο"...
    τωρα εχουμε τα "ψευτο ον-οφ"
    Η σουζουκι το βαφτιζει ον οφ παντως οποτε ειναι ον οφ

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.628
    Ρε συ 91, έλεος λίγο.
    Έλα βάλε λίγο φρένο γιατί και η υπομονή έχει όρια.
    Στα είπανε χίλιες φορές στο δικό σου θέμα.
    Δεν χρειάζεται να γίνεσαι μαϊντανός παντού ειδικά από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις.
    Πάρτο αλλιώς γιατί γίνεσαι εκνευριστικος όλη την ώρα ξερολιαση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2016, 08:20
  2. Αναστροφη ταξιτζη- θυμα μοτοσυκλετιστης
    από AFTER στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2007, 22:28
  3. Σωστός Μοτοσυκλετιστής?
    από soundstorm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 18:18
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 12:08
  5. Μοτοσυκλετιστης ''παρεσυρε'' ηλικιωμενη
    από AFTER στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2005, 17:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF