Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: Τεντωτηρας καδενας honda η oem?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    κανοντας δοκιμες με ενα τετοιο εξαρτημα ρισκαρεις ολο το μοτερ σου
    αξιζει;

  2. #17
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Να αναφερω το εξης. Σε ενα αρχαιο XLR250 που εχω, οταν το ανοιξα για ελατηρια και τσιμουχακια βαλβιδων (φυσικα γνησια) στα 60000χμ, ειπα δεν αλλαζω προληπτικα αλυσιδα εκκεντροφορου μιας και το μηχανακι εχει τοσα χιλιομετρα. Πηρα λοιπον μια απο τον ξακουστο Γαλαιο στην Πειραιως (κριμα που αυτο το μαγαζι δεν υπαρχει πια) για το ευτελες κοστος των 6 ευρω, η αλυσιδα εγραφε DID στο χαρτινο κουτι της αλλα μαλλον μιλαγε κινεζικα. Ο λογος που το λεω αυτο ειναι οτι μολις μετα απο 8000χμ αρχισε το τακα-τακα στο ρελαντι και στις χαμηλες στροφες οποτε πηγα και πηρα μια γνησια με 37 ευρω, την οποια ομως δεν εχω βαλει ακομη πανω. Εβγαλα την κεφαλη για να βαλω helicoil σε καποιες βιδες και το δεξι πλαϊνο καπακι για ν'αλλαξω δισκους συμπλεκτη που πατιναριζαν, αλλα δεν εδεσα ποτε το μηχανακι ωστε να βαλω την μαμα αλυσιδα, τα πραγματα ειναι ακομη σε κουτια.

    Προσωπικα, και μετα απ'αυτη την εμπειρια, θαβαζα γνησια αλυσιδα εκκεντροφορου.
    " the PouroDuro spirit "

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Άλλο ο διακόπτης,άλλο ο τεντωτηρας,άμα χαλάσει ο τεντωτηρας θα στα κάνει όλα ρδελομπου.Αμα χαλάσει ο διακόπτης χέστηκε η φοράδα στ αλώνι.ΑΠΛΑ
    Αμα χαλασει το πιθανοτερο που πιστευω να παθει ειναι να κολλησει στην θεση του η να χαλαρωσει το ελατηριο και στις 2 περιπτωσεις δεν προκειται να παθει κατι το μοτερ ( εννοειται βεβαια οτι θα το καταλαβω και θα τον αλλαξω ).

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από XLGeorge Προβολή μηνύματος
    Να αναφερω το εξης. Σε ενα αρχαιο XLR250 που εχω, οταν το ανοιξα για ελατηρια και τσιμουχακια βαλβιδων (φυσικα γνησια) στα 60000χμ, ειπα δεν αλλαζω προληπτικα αλυσιδα εκκεντροφορου μιας και το μηχανακι εχει τοσα χιλιομετρα. Πηρα λοιπον μια απο τον ξακουστο Γαλαιο στην Πειραιως (κριμα που αυτο το μαγαζι δεν υπαρχει πια) για το ευτελες κοστος των 6 ευρω, η αλυσιδα εγραφε DID στο χαρτινο κουτι της αλλα μαλλον μιλαγε κινεζικα. Ο λογος που το λεω αυτο ειναι οτι μολις μετα απο 8000χμ αρχισε το τακα-τακα στο ρελαντι και στις χαμηλες στροφες οποτε πηγα και πηρα μια γνησια με 37 ευρω, την οποια ομως δεν εχω βαλει ακομη πανω. Εβγαλα την κεφαλη για να βαλω helicoil σε καποιες βιδες και το δεξι πλαϊνο καπακι για ν'αλλαξω δισκους συμπλεκτη που πατιναριζαν, αλλα δεν εδεσα ποτε το μηχανακι ωστε να βαλω την μαμα αλυσιδα, τα πραγματα ειναι ακομη σε κουτια.

    Προσωπικα, και μετα απ'αυτη την εμπειρια, θαβαζα γνησια αλυσιδα εκκεντροφορου.
    Αλυσιδα εννοειται γνησια θα μπει !

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    μαλλον δεν τα εχεις σκεφτει καλα
    ενας διαλυμενος τεντωτηρας σταματαει να τεντωνει την αλυσιδα κι αυτη πηδαει δοντια με οτι σημαινει αυτο
    ο γνησιος χαλαρωνει σιγα σιγα κι ακουγεται
    ο φθηνος δεν ξερεις αν ποτε και που θα σπασει
    ειδικα οταν εχει το 1/8 της τιμης.....

  6. #21
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    αφού είσαι τόσο σίγουρος προχώρα τότε,μην περιμένεις επιβεβαίωση.
    προσωπικά πότε δεν θα βάλω τόσο πιο οικονομικά ανταλλακτικά στο μοτέρ μου.
    είναι άλλο να λες το original φανάρι για renault κάνει 500 ευρώ (και το φτιάχνει η depo) άλλα βρήκα από depo το φανάρι και κάνει 350 και άλλο να λες θα το πάρω από την tek με 80 ευρώ...
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Το κροτάλισμα πως ξέρεις ότι δεν είναι απο τη μπιέλα αλήθεια;
    Την μπιελα την τσεκαρα καπου στα 60κ που αλλαξα κυλινδροπιστονο , δεν ειχε το παραμικρο τζογο πανω κατω . Ξερω οτι δεν ειναι μπιελα γιατι δεν ακουγεται ρυθμικο χτυπημα , βαζωντας την ακρη του κατσαβιδιου στο μοτερ για να ακουσεις ακουγεται ξεκαθαρα οτι ειναι η καδενα . Επισης οπως εγραψα σε αλλο σχολιο στην αρχη δοκιμασα να ξανασεταρω τον ρυθμιστη και για λιγο σταματησε ο θορυβος , αμα ηταν μπιελα δεν θα σταματουσε

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Το κροτάλισμα πως ξέρεις ότι δεν είναι απο τη μπιέλα αλήθεια;
    Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ.
    Άσχετα με τον τεντωτηρα που αν και θεωρώ πολλά τα 40 νομίζω οτι κάποιο λόγω θα έχουν πως κατέληξε στο συμπέρασμα οτι αυτό φταίει? Επειδή η αλλαγή είναι εύκολη να υποθέσω? Στα 80.000χλμ εγώ κ εφόσον ακούγεται θα τσεκαρα την καδένα, βαλβίδες κ πάει λεγοντας μέχρι να βρω τι είναι. Εκτός αν είσαι τόσο σίγουρος για τεντωτηρα οποτε προληπτικά άλλαξε και την καδένα για σιγουριά.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Άμα διαλυθεί εννοείται, όχι αν κολλήσει όμως .
    Τελοσπαντων θα βάλω γνήσιο αλλά θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος γνωρίζε αν ΟΝΤΩΣ έχουν διαφορά .

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από XLGeorge Προβολή μηνύματος
    τον ξακουστο Γαλαιο στην Πειραιως (κριμα που αυτο το μαγαζι δεν υπαρχει πια)
    +1
    Ωραίο μαγαζί.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    +1
    Ωραίο μαγαζί.
    Ωραια χρονια...........

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Χόντα και εσωτερικά ανταλλακτικά (μηχανή) ΠΑΝΤΑ γνήσια.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    θα δωσεις 40 ευρω για τον γνησιο τεντωτηρα και δεν θα ξανασχοληθεις μαζι του για αλλες 80000χλμ
    Και εγώ συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για το γνήσιο ανταλλακτικό, γιατί όπως και να το κάνουμε 80.000 km θέλεις κάποια χρόνια να τα κάνεις, κι αν σου κάτσει η στραβή θα κλαις για τα 35 ευρώ που γλίτωσες...

  13. #28
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Κάνεις τις εργασίες μόνος και τίθεται θέμα συζήτησης αν θα αλλαχθεί η καδένα στις 80.000χλμ;
    Πόσα λέει το service book ότι μπορεί να κάνει η καδένα;

    Ειλικρινά έχω ξεχάσει την αρχική κουβέντα που με έπεισε αλλά θυμάμαι να εκλιπαρώ φίλους από το σχολείο ακόμα
    να αλλάξουν τον τεντωτήρα όταν αλλάζουν καδένα.

    Μια επώνυμη καδένα και νέος τεντωτήρας είναι τα ανταλλακτικά. Θες να δοκιμάσεις έναν εκτός honda; πάρε τηλ στο κατάστημα και ρώτησε
    τους τι προτείνουν, όχι το φθηνότερο από τους έξι..

    Αν η καδένα έχει ζήσει δυο ζωές, μέτρησε τις κορυφές από τα γρανάζια και δες αν είναι ολόιδια μεταξύ τους.

    Πρόσεχε μόνο γιατί το ότι θέλω, μου αρέσει, μπορώ, έχει απόσταση απο το κάνω τις εργασίες μόνος μου.
    Όπως έχει και το κάνω τις εργασίες από το έχω απροβλημάτιστο παπί..

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    To service book δεν γραφει τιποτα για καδενα.To workshop manual αυτο που αναφερει ειναι οτι η καδενα εχει ελαχιστη φθορα και αυτο περισσοτερο σε περιπτωσεις που το μηχανακι εχει "δουλεψει με λιγοτερο λάδι" .Αυτό που αναφέρει είναι ότι βγάζωντας την καδένα ελένχεις με το χέρι τις συνδέσεις μια μια αν εχουν χαλαρωσει σε καποια συνδεση η κολλανε.

    "Αν η καδένα έχει ζήσει δυο ζωές, μέτρησε τις κορυφές από τα γρανάζια και δες αν είναι ολόιδια μεταξύ τους."
    Πριν 4.000 χλμ που πήγα να ρυθμίσω βαλβιδες ( ηταν στο ιδιο σημειο απο την τελευταια ρυθμιση ) μπορούσα να διακρίνω μια διαφορά λίγοτερο απο μισό χιλιοστό.

    "Μια επώνυμη καδένα και νέος τεντωτήρας είναι τα ανταλλακτικά. Θες να δοκιμάσεις έναν εκτός honda; πάρε τηλ στο κατάστημα και ρώτησε
    τους τι προτείνουν, όχι το φθηνότερο από τους έξι.."


    Δεν ήταν το φθηνότερο , είχε και με 3 ευρώ . Σαν τι αλλο να μου προτεινουν ? γνησιο , oem η μηχανικο.

    "Πρόσεχε μόνο γιατί το ότι θέλω, μου αρέσει, μπορώ, έχει απόσταση απο το κάνω τις εργασίες μόνος μου.
    Όπως έχει και το κάνω τις εργασίες από το έχω απροβλημάτιστο παπί.."


    Δεν κάνω οτι θελω αλλά αυτά που χρειάζονται και εννοείται την καδένα την έχω στα υπόψην μου για αλλαγή απλα ελεγα επειδη δεν το χρησιμοποιώ ιδιαιτερα αυτους τους μηνες να το τραβαγα λιγο περισσοτερο.
    Απροβλημάτιστο σχετικό θα το χαρακτηριζα ,αν εξαιρεσεις οτι έχει βγάλει τις κλασικές βλάβες του cbf .. πηνία , τρομπα βενζινης , καμπανα , ελατηριο αλλαγης ταχυτητων . Περαν αυτων εχει γινει και ρεκτιφιε στα 60κ.
    Τελευταία τροποποίηση από sapphire; 13/01/2022 στις 09:37.

  15. #30
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Πηνία, τρόμπα, καμπάνα, ελατήριο ταχυτήτων.... Και κατά τα άλλα απροβλημάτιστο;
    Εγώ θα το είχα στείλει στον Καιάδα λέμε

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. honda innova τεντωτήρας καδένας
    από jiljim στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2020, 15:11
  2. Τεντωτήρας καδένας
    από Corto στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2014, 07:23
  3. Τεντωτήρας καδένας KLR 250
    από endopandou στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2013, 10:58
  4. Τεντωτηρας καδενας
    από hornetakias στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2007, 12:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF