Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Τεντωτηρας καδενας honda η oem?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273

    Τεντωτηρας καδενας honda η oem?

    Καλησπέρα,

    Ήρθε η ώρα να αλλάξω τεντωτήρα στο cbf 125 μιας και εχει αρχισει να ακουγεται αρκετα, πολυ πιθανο ειναι να θελει αλλαγη και η καδενα μιας και εχει 80.000 χλμ στην πλατη της αλλα για αρχη θα αλλαξω τον τεντωτηρα. Το ερωτημα που εχω ειναι αν αξιζει να δωσω 40 ευρω να παρω τον γνησιο η 5 ευρω για να παρω τον oem ( ΟΚΟ APIDO , WSTANDARD κτλπ) . Αξιζουν τα παραπανω χρηματα η απλα πληρωνω το "ονομα" , γιατι σαν μηχανισμος ειναι πολυ απλος ο τροπος που λειτουργει .
    Χαρακτηριστικα να αναφερω γνησια τακακια για το cbf πανε 45 ευρω , εγω αγοραζω honda nissin thailand τα οποια εχουν 10 ευρω χωρις απολυτως καμια διαφορα.
    Επισης αλλη μια φορα ειχε χαλασει η ντιζα του κοντερ και η γνησια ειχε ενα 20ρικο και πηρα oem με 3 ευρω χωρις να εχει κανενα θεμα καμια 20.000 χλμ που την εχω .
    Μου φαινεται απιθανο να ειναι τοσο ασχετοι οι κινεζοι ωστε να μην μπορουν να φτιαξουν ενα τεντωτηρα αξιοπιστο .. τι νομιζετε;

    Ο OKO που εχω δει η εταιρια εχει εδρα στην Αυστραλια αλλα δεν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη διαφορα με τους κινεζους , μαλλον αυτον θα παρω..
    Τελευταία τροποποίηση από sapphire; 12/01/2022 στις 14:17.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Καδένα με 80.000χλμ, πιθανότατα είναι για πέταμα. Ξεκινά από εκεί και μετά άλλαξε τεντωτηρα.

    Δεν πιστεύω να έχει κάποια διαφορά, μιας και όπως λες είναι απλή κατασκευή.

    Τα τακάκια που αγοράζεις είναι ίδια με αυτά που πουλάει η αντιπροσωπεία, απλά κάνουν 40€ γιατί είναι σε σακουλάκι Χόντα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Γενικοτερα η καδενα απο οσο γνωριζω εχει ελαχιστη φθορα αφου ειναι συνεχεια στο λαδι αλλα ναι τα 80.000χλμ ειναι αρκετα ..κακα τα ψεματα. Ελεγα πρωτα να αλλαξω τεντωτηρα που ειναι 10 λεπτα δουλεια ( με 80.000 χλμ το ελατηριο του τεντωτηρα σιγουρα εχει χαλαρωσει οσο να ναι ) και αν δεν υπαρξει καμια βελτιωση αλλαζω καδενα και αν χρειαστει τους οδηγους.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Που έχεις βρει τεντωτήρα με 5 ευρώ; Δώσε λινκ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Stelpet αλλα τον εχει και σε αλλα μαγαζια αν ψαξεις πανω κατω ιδια τιμη , cbf 125 και innova 125 inj εχουν τον ιδιο τεντωτηρα https://www.stelpet.gr/Proion/14580/...isxumenos-OKO/

    https://www.stelpet.gr/Search/?Langu...NDA+INNOVA+125
    Τελευταία τροποποίηση από sapphire; 12/01/2022 στις 16:05.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Χόντα και εσωτερικά ανταλλακτικά (μηχανή) ΠΑΝΤΑ γνήσια.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Χόντα και εσωτερικά ανταλλακτικά (μηχανή) ΠΑΝΤΑ γνήσια.
    Αυτα εποχες ΠΑΣΟΚ . Περα απο την πλακα σε απλα εξαρτηματα γιατι να μην επιλεξεις οem? Καδενα οκ.. εννοειται θα βαλω γνησια .
    Αλλο παραδειγμα που θυμηθηκα , μου ειχε χαλασει ο μπροστινος διακοπτης του στοπ πολυ παλια και ο γνησιος εχει 24ευρω https://makinaparts.com/lang-en/hond...-150-300-.html
    εννοειται δεν τα εδωσα και πηρα εναν με 1 ευρω αν θυμαμαι καλα σαν αυτον ( https://www.skroutz.gr/s/26617972/Ro...LV-CBF600.html ) .. μια χαρα λειτουργει μεχρι σημερα.

    Oσο για τον τεντωτηρα , δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να παει στραβα .. να εχουν μουφα ελατηριο που να χανει την αντισταση του γρηγορα? Ο μηχανισμος ειναι πολυ απλος .Δεν μιλαμε για κανα μηχανακι που τρωει την ασφαλτο ξερω γω.
    Μηπως πληρωνουμε ξεκαθαρα το ονομα επειδη φοβομαστε και μερικα εξαρτηματα ειναι ακριβως το ιδιο ? εγω μαλλον εκει καταληγω !
    Τελευταία τροποποίηση από sapphire; 12/01/2022 στις 18:10.

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Το ότι ακούγεται θόρυβος από τον τεντωτηρα είναι δικό σου συμπέρασμα;
    Η αλυσίδα (καδένα) είναι σαφώς πιο αναλώσιμη από τον ίδιο το μηχανισμό του τεντωτηρα.
    Μιλάς πάντα για την καδένα του εκκεντροφόρου, ναι;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Ακουγεται χαρακτηριστικα το κροταλισμα οταν με νεκρα δωσεις γκαζια και το αφησεις . Δοκιμασα να ξανασεταρω τον παλιο τεντωτηρα οπως ηταν πανω στο μηχανακι , μαζεψα το ελατηριο απο τον ρυθυμιστη και το αφησα 2-3 φορες να τεντωσει.
    Σαν αυτο https://www.youtube.com/watch?v=kFYVav9AwbI
    Στην αρχη δουλεψε εξαφανιστηκε σχεδον εντελως το κροταλισμα αλλα αρχισε παλι τα ιδια μετα απο λιγο.
    Τελευταία τροποποίηση από sapphire; 12/01/2022 στις 18:27.

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapphire Προβολή μηνύματος
    Αυτα εποχες ΠΑΣΟΚ . Περα απο την πλακα σε απλα εξαρτηματα γιατι να μην επιλεξεις οem? Καδενα οκ.. εννοειται θα βαλω γνησια .
    Αλλο παραδειγμα που θυμηθηκα , μου ειχε χαλασει ο μπροστινος διακοπτης του στοπ πολυ παλια και ο γνησιος εχει 24ευρω https://makinaparts.com/lang-en/hond...-150-300-.html
    εννοειται δεν τα εδωσα και πηρα εναν με 1 ευρω αν θυμαμαι καλα σαν αυτον ( https://www.skroutz.gr/s/26617972/Ro...LV-CBF600.html ) .. μια χαρα λειτουργει μεχρι σημερα.

    Oσο για τον τεντωτηρα , δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να παει στραβα .. να εχουν μουφα ελατηριο που να χανει την αντισταση του γρηγορα? Ο μηχανισμος ειναι πολυ απλος .Δεν μιλαμε για κανα μηχανακι που τρωει την ασφαλτο ξερω γω.
    Μηπως πληρωνουμε ξεκαθαρα το ονομα επειδη φοβομαστε και μερικα εξαρτηματα ειναι ακριβως το ιδιο ? εγω μαλλον εκει καταληγω !
    Άλλο ο διακόπτης,άλλο ο τεντωτηρας,άμα χαλάσει ο τεντωτηρας θα στα κάνει όλα ρδελομπου.Αμα χαλάσει ο διακόπτης χέστηκε η φοράδα στ αλώνι.ΑΠΛΑ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    θα δωσεις 40 ευρω για τον γνησιο τεντωτηρα και δεν θα ξανασχοληθεις μαζι του για αλλες 80000χλμ

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Και να μην πάνε στραβά τα πράγματα, ένας Κινέζικος φθηνιάρικος τεντωρήρας θα σε ξαναπάει πολύ σύντομα στο συνεργείο και θα τα δίνεις σε εργατικά.

    Σε ακούω να λες πόσο σύντομα??? Ενδεικτικά σε kriss modenas άλλαξα 3 φθηνιάρικες μίζες σε 19.000km. Το διαπίστωσα αργότερα γιατί τα έκανα αραιά αυτά τα km( μη γελάτε δεν είναι NC το παπί )
    Μια γνήσια θα είχε ξεπεράσει εύκολα τις 100.000km και στο τέλος θα μου είχε κοστίσει πολύ λίγότερο αν αναλογιστείς και τα εργατικά.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Και να μην πάνε στραβά τα πράγματα, ένας Κινέζικος φθηνιάρικος τεντωρήρας θα σε ξαναπάει πολύ σύντομα στο συνεργείο και θα τα δίνεις σε εργατικά.

    Σε ακούω να λες πόσο σύντομα??? Ενδεικτικά σε kriss modenas άλλαξα 3 φθηνιάρικες μίζες σε 19.000km. Το διαπίστωσα αργότερα γιατί τα έκανα αραιά αυτά τα km( μη γελάτε δεν είναι NC το παπί )
    Μια γνήσια θα είχε ξεπεράσει εύκολα τις 100.000km και στο τέλος θα μου είχε κοστίσει πολύ λίγότερο αν αναλογιστείς και τα εργατικά.
    Εργατικα δεν πληρωνω μονος μου κανω οτι κανω , θα πρεπει να τα φτυσουν 8 τεντωτηρες china town για να φτασουν το κοστος του γνησιου.Αλλο η μιζα , αυτο ενα ελατηριο ειναι ..επισης μου φαινεται παραξενο να τα φτυσουν 3 κινεζικες μιζες σε 19κ χμμ
    Τελευταία τροποποίηση από sapphire; 12/01/2022 στις 20:24.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    θα δωσεις 40 ευρω για τον γνησιο τεντωτηρα και δεν θα ξανασχοληθεις μαζι του για αλλες 80000χλμ
    Ενταξει δεν εχω θεμα να τα δωσω αλλα το ερωτημα ειναι αξιζει οντως? Αν καποιος δοκιμασει την αντοχη ενος κινεζικου και ενος γνησιου θα διαπιστωσει διαφορα σιγουρα η θα ειναι ιδιοι?

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Το κροτάλισμα πως ξέρεις ότι δεν είναι απο τη μπιέλα αλήθεια;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. honda innova τεντωτήρας καδένας
    από jiljim στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2020, 15:11
  2. Τεντωτήρας καδένας
    από Corto στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2014, 07:23
  3. Τεντωτήρας καδένας KLR 250
    από endopandou στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2013, 10:58
  4. Τεντωτηρας καδενας
    από hornetakias στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2007, 12:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF