Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Τεντωτηρας καδενας honda η oem?

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Ελατηριο 2-3 ευρω γνησιο
    Πηνια 120 ευρω γνησια
    Τρομπα βενζινης oem 60 ευρω
    Καμπανα γνησια μεταχειρισμενη 40 ευρω ( την τσιμπησα απο εναν αγγλο μεσω ebay που προφανως δεν ηξερε και πολλα η απλά ήταν καλός χαχα γιατι παει τουλαχιστον 100 ευρωπουλα μεταχειρισμενη )
    Δεν ειναι και το τελος του κοσμου .. δυστιχως στα περισσοτερα βγαζει αυτα τα προβληματα αλλα οντως δεν το λες απροβληματιστο
    Τελευταία τροποποίηση από sapphire; 13/01/2022 στις 10:53.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Γουατ, απροβληματιστο όταν πας για τεταρτο μπορεί και πέμπτο άνοιγμα μοτέρ?
    και σοβαρές-ακριβές βλάβες σε τροφοδοσία,μεταδώση,μοτέρ,ηλεκτρικά? Που σε αφήνουν και στον δρόμο.

    Κινέζικο παπί 15ετοιας shineray λιωμένο με 350 ευρώ αγορά μπορεί να έβγαζε ποιο λίγες βλάβες σε 80.000

    Πολλές είναι ακόμα και αν δεν έχει κάψει ποτέ λάμπα,η κόψει ντιζα γκαζιού,συμπλέκτη,σωληνακια η φλάντζες τσιμουχες η το παραμικρό οτιδήποτε άλλο.


    Μόνο ο στρόφαλος,η πλεξούδα,αναρτισεις,Ρόδες και το πλαίσιο δεν έχει βγάλει βλάβη.
    Αν στα 80.000 είχε κάψει 2 εμπρός λάμπες και μια ντιζα συμπλέκτη,η γκαζιού τότε ναι,θα το έλεγα απροβληματιστο

    Εσένα έβγαλε ήδη Πηνεία, που θεωρείται σοβαρη βλάβη και αν στα 80.000 έβγαζε μόνο αυτό οριακά θεωρείται απροβληματιστο,. Μετά πάμε σε άλλη καμπάνα,τρόμπα βενζίνης,σασμάν-επιλογέας-ελατηριο,κυλινδροπιστονα, και τώρα καδένα η τεντωρηρας.

    Μέχρι τις 100.000 άμα πάθει και τίποτα σε στρόφαλο,σασμάν,εκκεντροφόρο,βαλβίδες θα έχεις αλλάξει ουσιαστικά όλα τα ανταλακτικα του μοτέρ.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Μια φορα εχω ανοιξει ουσιαστικα μοτερ στο ρεκτιφιε κυλινδρου , τωρα αν θεωρεις ανοιγμα μοτερ να βγαλεις το καπακι του βολαν η του συμπλεκτη παω πασσο.
    Δεν ξερω αν με την ιδια χρηση το κινεζικο θα αντεχε , η γενικοτερη αντιληψη ειναι οχι αλλα δεν ειχα ποτε κινεζικο . Γενικοτερα το μηχανακι τρωει και εχει φαει πολυ ξυλο .

    Η καμπανα αρχισε να χτυπαει αν θυμαμαι καλα στα 40.000 , λειτουργουσε μια χαρα αλλα ακουγοταν ενα χτυπημα μαλλον επειδη ειχε αποκτησει υπερβολικο τζογο..δεν ειμαι σιγουρος, ακομα την εχω.
    Τα πηνια καηκαν .. δεν ειχα φωτα και δεν φορτιζε η μπαταρια .
    Η τρομπα βενζινης οταν ζεσταινοταν αρκετα εκανε κοψηματα , το αστειο ειναι οτι ο προηγουμενος κατοχος την ειχε αλλαξει με γνησια στα 5.000 χλμ .Εγω αγορασα το μηχανακι με 8.000 χλμ και τα εφτυσε στα 45.000-50.000χλμ οπου και εβαλα μια ΟΕΜ και προσθεσα φιλτρο εξωτερικο απο τοτε ειναι κομπλε μεχρι στιγμης.
    Το ελατηριο του επιλογεα μαλλον κοπηκε επειδη εκανα λιγο τον ταρζαν
    Να καψει λαμπα δεν θεωρειται βλαβη . Σωληνακι φρενων εννοειται το εχω αλλαξει , ειχε γινει ψιλοπιτα. Η ντιζα γκαζιου ζει και βασιλευει .Φλατζες τσιμουχες εχουν αλλαχτει προφανως .

    Aκόμα και με "σωστη" χρηση πιστευω θα εβγαζε αυτες τις βλαβες αφου καμπανα ,πηνια και τρομπα βενζινης ειναι συνηθες στα cbf 125 .. μουφα παρτιδα ? ποιος ξερει..
    Απο το εργοστασιο ειχαν βαλει αναποδα το γραναζι του εκεντροφορου( ενταξει δεν παιζει ρολο προφανως ) και ειχαν ξεχασει να βαλουν μια ροδελα στο αριστερο καλαμι .
    Τελευταία τροποποίηση από sapphire; 13/01/2022 στις 13:52.

  4. #34
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Για την τρόμπα, δεν ευθύνεται sony & ντε το όποιο μηχανάκι.
    Στο κρυφτονΕξ που έχω μουλάρι δέκα χρόνια τώρα και νομίζω είναι κατά γενική ομολογία υπεραξιοπιστο,άλλαξα τρόμπα πριν καν κλείσω δώδεκα μήνες κτήσης!!!
    Εντός εγγύησης μεν,κλασμενη δε.
    Και έσκασε σχεδόν ταυτόχρονα με αυτήν στο Ζ μου.Με δέκα μέρες διαφορά..έβαζα βενζινα από τα φτηνιαρικα που ασχολούνται με τη μπάλα. Αν βλέπατε τι είχε μαζευτεί εκεί, θα απορουσατε πως δούλευε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Για αυτο εβαλα εξωτερικο φιλτρο να συγκρατησει οτι γινεται απο την βρωμικη βενζινη .

  6. #36
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapphire Προβολή μηνύματος
    Εγω αγορασα το μηχανακι με 8.000 χλμ
    Μηπως ηταν 108000 ομως?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Λες να είχε κάνει 100.000 χλμ σε ούτε 2 χρόνια από την άδεια κυκλοφορίας .. αν ναι χαλάλι του

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.737
    108 χιλιάδες χιλιόμετρα μπορεί να μην είχε (κρασάρει και το κοντέρ σε αυτά στα 99999 και θέλει ηλεκτρονικό με ειδίκευση σε αυτά για να επανέλθει),,,

    μπορεί όμως να είχε κανά τριαντάρι χιλιάδες, και το έριξε το γυρισματάκι του ή άλλαξε κοντέρ.

    Για αυτό και τα θεματάκια που σου έβγαλε. Εσύ το είδες πως ήταν όταν το πήρες, εσύ ξέρεις.

    Αν δεν έχει τύχει να το λύσεις εσύ, ρίξε μια κοντινή ματιά στις βίδες που στηρίζουν το όργανο, έχουν σημάδια από κατσαβίδι ότι έχουν λυθεί;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση δεν το πηρα απο απατεωνα αν εχει σημαδια θα ειναι απο μενα που αλλαξα τις λαμπες . Aυτες οι βλαβες δυστιχως ειναι συνηθες για το cbf , με μια αναζητηση σε ελληνικα και ξενα forum θα το διαπιστωσεις.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Τελικα αγορασα σημερα τεντωτηρα γνησιο αλλα πηρα και ενα κινεζικο να δω τι παιζει.
    Η ασφάλεια ηταν πιο λεπτη και ειχε περισσοτερα κενα απο τον γνησιο . Τελοσπαντων λεω να κανω μια δοκιμη ..βαζω ολη μου την δυναμη προσπαθωντας να πιεσω τον γνησιο να κλεισει και δεν κουνουθηκε καθολου . Ε παω να δοκιμασω και στον κινεζικο το ιδιο εφυγε ολος πισω
    Πραγματικα "σοβαρα" μαγαζια γιατι πουλανε τετοια σκουπιδια δεν το καταλαβαινω.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις το ποια μαγαζιά θεωρείς σοβαρά.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.137
    OEM δεν σημαινει απαραίτητα κινέζικο όπως και επώνυμο δεν ειναι μόνο το γνήσιο

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Το οεμ δεν είναι το αυθεντικό;

  14. #44
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Όπως τα ξέρω εγώ, κανονικά OEM (Original Equipment Manufacturer) είναι ο προμηθευτής του κατασκευαστή. Αντί δηλαδή να πάρεις ανταλλακτικό Honda, το παίρνεις με τη στάμπα του κατασκευαστή που το προμηθεύει στη Honda, π.χ. τρόμπα της Denso και πρόκειται για ακριβώς το ίδιο προϊόν με άλλους κωδικούς.

    OKO, Apido και λοιποί δεν είναι OEM, γιατί δεν προμηθεύουν κανέναν κατασκευαστή. Είναι αυτοί που λέμε aftermarket ή third party.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.137
    Νομιζω έχεις δίκιο. Το γνήσιο για την ακρίβεια. Με μπέρδεψε ο τίτλος αλλά δεν έχει και τόση σημασία.

    Διορθώνω λοιπόν, μη γνήσιο δεν είναι απαραίτητα κινέζικο.

    Υπάρχουν αρκετές εταιρείες που δίνουν το ίδιο ανταλλακτικό με παραπλήσια -αν όχι καλύτερη- ποιότητα με το γνήσιο. Και με χαμηλότερη τιμή καταλόγου.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. honda innova τεντωτήρας καδένας
    από jiljim στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2020, 15:11
  2. Τεντωτήρας καδένας
    από Corto στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2014, 07:23
  3. Τεντωτήρας καδένας KLR 250
    από endopandou στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2013, 10:58
  4. Τεντωτηρας καδενας
    από hornetakias στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2007, 12:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF