Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Africa Twin Adv 22' ή Vstrom 650 Xt 22'

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Το Africa χωρίς DCT σε ασφάλτινη χρήση υπολείπεται σημαντικά έναντι του V-Strom 1050 XT και στην επίδοση και στην απόδοση αλλά κυρίως στην αίσθηση. Εκεί οι μικρότεροι τροχοί είναι πλεονέκτημα.

    Για να ακριβολογούμε... η διαφορά στη τιμή χωρίς προσφορές είναι πάνω από 2,9 χιλιάρικα. 17.700 κάνει η απλή ADV με απλό χρώμα (18.050 με σπέσιαλ χρώμα), ενώ το V-Strom 1050 XT (που είναι η πλούσια έκδοση) στοιχίζει 14.800 ανεξαρτήτως χρώματος. Προσφορές στη τιμή θα βρεις και στις δυο εταιρείες οπότε οι τιμολογιακές συγκρίσεις καλό είναι να γίνονται με τους ίδιους όρους για να μην αδικείς ούτε τον εαυτό σου.

    Τα έχω οδηγήσει και τα δυο και έχω προσωπική άποψη. Το Africa μου αρέσει οπτικά περισσότερο, το V-Strom 1050 με κέρδισε στη καβάλα του, στη τεράστια ευκολία των menu του και στον συμπλέκτη που πραγματικά είναι πιο ελαφρύς από μοτοσυκλέτα 125cc με ντίζα. Επίσης, το Suzuki είναι πιο εύκολο στην οδήγηση ακόμη και από το Africa που επίσης είναι εύκολο.
    Africa θα έπαιρνα μόνο με DCT καθώς αυτό και μόνο αυτό κάνει τη διαφορά ειδικά στην έκδοση big tank (ADV). Το απλό Africa (όχι το ADV δηλαδή) είναι σαφώς καλύτερο για χωμάτινες ανησυχίες οπότε θα καταλάβαινα και την απουσία του συμπλέκτη. Για να εξοικειωθείς με το menu της Africa θέλει χρόνο αλλά και όταν συμβεί αυτό απαιτεί περισσότερο χρόνο στους χειρισμούς από το αντίστοιχο του V-Strom 1050 ΧΤ το οποίο είναι πολύ πιο εργονομικό στη πλοήγηση του και με πολύ λιγότερα κουμπιά.

    Το ανέβασμα που θέλεις να κάνεις στο Ψηλορείτη (με το τρόπο που καταλαβαίνω πως θέλεις να το κάνεις), το βγάζουν και τα δυο V-Strom (μικρό και μεγάλο) εύκολα και οι τροχοί για τέτοια χρήση δεν είναι πρόβλημα.

    Από τις απαντήσεις που έχεις βάλει μέχρι στιγμής δε φαίνεται να έχεις δίλημμά, έχεις καταλήξει ήδη στην Africa.
    Φίλε με έβαλες σε σκέψεις ! Σε ευχαριστώ !
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  2. #17
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Να 'σαι καλά φιλαράκι. Το πόσο έτσι και αλλιώς είναι μεγάλο, ψάξτο όσο μπορείς. Ιδανικά οδήγησε κάθε μηχανή που περνάει ως επιλογή από το μυαλό σου. Με κάποιες μπορεί να απογοητευτείς με κάποιες άλλες να ενθουσιαστείς. Πολλές φορές η εικόνα δε κουμπώνει με τα θέλω μας και τα λεφτά είναι πολλά.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Θυμάμαι λάθος ή είχες vstrom πιο παλιά; (το παλιό μοντέλο)

  4. #19
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Θυμάμαι λάθος ή είχες vstrom πιο παλιά; (το παλιό μοντέλο)
    Όχι δεν είχα ποτέ V-Strom. Πολύ παλιά (1994) είχα Africa Twin 650.

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2012
    Μηνύματα
    47
    Στρομ για πιο ασφάλτινες διαδρομές και λόγω χαμηλής απόστασης από το έδαφος + το 19αρι τροχό.Επισης το φίλτρο λαδιού εκεί που βρίσκεται φωνάζει βροντηξτε με να δω αν θα σπάσω,δηλ.απαραιτητως πόδια ακόμη κ για τυχόν ψηλά πεζοδρόμια,σαμαρακια.Στο Άφρικα μου Φανηκε πιο όρθια θέση οδήγησης και σίγουρα με το 21 τροχό κ τα αντίστοιχα λάστιχα είναι παντός εδάφους.Βεβαια δεν στρίβει άσχημα για ψηλό ον οφ αλλά όταν το στραμπουλιζεις στις στροφές εκεί καταλαβαίνεις ότι έχει χαμηλά όρια σε σύγκριση με το στρομ.Παντως κινητήρα το Άφρικα με κέρδισε ολοκληρωτικά,θα θελα να το δω σε μια ενδιάμεση εκδοχή,πιο οn εκδοχή από το Άφρικα και πιο off από το νέο nt1100.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Φίλε με έβαλες σε σκέψεις ! Σε ευχαριστώ !
    Ο φίλος STF έχει απόλυτο δίκιο και λέω Ωωωχ ξεκινώντας να γράφω ένα μικρό σεντόνι.....

    Φίλε μου θα σου δώσω την δική μου άποψη, μιας και έχω την μία από τις 2 μηχανές που σκέφτεσαι, συγκεκριμένα το στρώμα 650 (18 μοντ.), έχοντας και μια μικρή άποψη για την αφρικάνα (21 μοντ. ADV big tank)) που έχω οδηγήσει και την έχει κολλητός.

    Ότι και αν επιλέξεις δεν θα χάσεις αφού και οι 2 έχουν τα δικά τους πλεονεκτήματα και μιας και έχουν άλλο επίπεδο και χαρακτήρα και οι δυο τους, δεν μπαίνω σε πιθανά μειονεκτήματα.

    Αυτό που έχω το χρησιμοποιώ κατά 99% σε ταξίδια και μόνο με τριβάλιτσο πλήρες φορτίου και το καλοκαίρι που ανεβαίνει και η κυρά μου πάμε διπλοί βόλτα - ταξίδια απροβληματιστα, μονός ή διπλός μέχρι 120 χλμ.
    Το ταξίδι για μένα, δεν είναι πλέον να φύγω από το σημείο Α και να πάω στο σημείο Β σε χρόνο ρεκόρ απολαμβάνοντας τις χαρές μιας γρήγορης μηχανής (πχ. μπούσα Κ4) που είχα. Αλλά θέλω να απολαμβάνω την φύση γύρω μου, να ψιλοχαζεύω, να ακούω την μουσική μου ή και να μιλώ με τον συνεπιβάτη μου. Πλέον έχω αυτή την φιλοσοφία, χαλαρά και απολαμβάνω το ταξίδι.
    Με αυτό την αλλαγή νοοτροπίας έχω κέρδος επιπρόσθετα σε αυτονομία που έχω φτάσει έως 400 χλμ με 20 λίτρα ντεπόζιτο μπαίνοντας στην ρεζέρβα, επιπλέον ψυχική ηρεμία, σωματική ξεκούραση και περισσότερα χρήματα στην τσέπη μου λόγω χαμηλής κατανάλωσης για να τα φάω σε άλλα πράγματα.
    Στο χώμα έχω πάει μονός και διπλός και στις δύο περιπτώσεις πάντα κάνω διάσχιση και όχι κάτι άλλο, με ηρεμία πάντα έχω πάει σε πραγματικά απίθανα σημεία και χωμάτινες διαδρομές με κατάλληλο λαστιχάκι καθώς και με παραγγελία μεταλλικό skid plate 4mm για χώμα είναι όχι απλά απαραίτητο αλλά αναγκαίο. Ακόμα και στρωμένα χιόνια Μεγαλόπολη Τρίπολη τα πέρασα απροβλημάτιστα χάρης το TC που διαθέτει.
    Γενικά είναι ένα μηχανάκι μέγιστου χαρακτηρισμού θα έλεγα 70/30 με κατάλληλο χωμάτινο λάστιχο ή 90/10 με ασφάλτινο λάστιχο.
    Έχω κερδίσει πάρα πολλά από το χαμηλότατο κόστος χρήσης, καύσιμα και συντήρηση (μηδενικά προβλήματα) σε συνδυασμό με τα χαμηλά τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια.
    Για να μπω στο δια ταύτα, κάνω τα πάντα αλλά με μικρούς ή μεγάλους συμβιβασμούς σε ταχύτητα στην άσφαλτο και επιδώσεις στο χώμα.

    Στον αντίποδα τώρα η υπέροχη αφρικάνα. Με λίγα λόγια θα σου πω ότι από την στιγμή που δεν την οδηγείς κάθε μέρα εδώ στο χάος της Αθήνας. Εάν οικονομικά το άντεχα αυτή θα έπαιρνα καθώς κάνει τα "πάντα όλα" ότι και το στρώμα αλλά με ακόμα καλύτερο τρόπο και δυνατότητες, στην άσφαλτο αν την πιέσεις σε σχέση με το στρώμα σε στροφιλίκια ίσως κάπου υστερεί, έχει όμως ακόμα περισσότερες δυνατότητες στο χώμα, εκτός του μπλεξίματος στην κίνηση στην πόλη. Φυσικά τα κόστη συντήρησης σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της χοντα είναι πολύ υψηλότερα σε συνδυασμό και με τα ετήσια κόστη τελών και ασφάλισης.
    Για μένα αυτή η υπόθεση επιλογής είναι με καθαρά οικονομικά κριτήρια καθώς το κάθε ένα έχει τα δικά του χαρακτηριστικά αλλά με το ανάλογο κόστος. Είναι θέμα τσέπης απλά....
    Θα πρέπει να σκεφτείς αν θέλεις ή μπορείς να δώσεις 9 ή 18 χιλιάρικα, να προσθέσω και αρκετά σε διάφορα καλούδια ακόμα μιας και θέλεις ταξίδια, για τριβάλιτσα, κάγκελα κλπ. τα οποία ανάλογα που θα παίξεις μπορούν να σε ανεβάσουν ακόμα ψιλότερα σε κόστος.

    Τώρα αν έγερνα στην επιλογή του στρώμα 1050 ή της Αφρικάνας, η επιλογή μου θα ήταν πάλι με οικονομικά κριτήρια. Αν μπορώ να δώσω τα 3 χιλ. παραπάνω της διαφοράς που έχουν και τα έξτρα που θα βάλω, πάλι αφρικάνα θα διάλεγα. Το θέμα της όποιας χρήσης σύνθετων μενού, υπολογιστών κλπ. προσωπικά ποτέ δεν με σταμάτησε, αν και εκεί αν κάποιος θέλει απλότητα χρήσης το στρώμα κερδίζει με διαφορά καθώς επίσης και χρήσης σε άσφαλτο έχοντας 19/17 τροχούς, χάνει όμως σε αυτά που πραγματικά μπορεί να κάνει στο χώμα μπροστά στην αφρικάνα.

    Σκέψου προσεκτικά την πραγματική χρήση που θα κάνεις, φιλτράρισε - κρίνε και προχώρα στην όποια επιλογή σου.
    Καλή Χρονιά με μια καινούργια μηχανή.....
    Τελευταία τροποποίηση από kons; 13/01/2022 στις 16:07.
    Mil. Spec.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν είχα ποτέ V-Strom. Πολύ παλιά (1994) είχα Africa Twin 650.
    Τον θεματοθετη εννοούσα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Καλό θα είναι να οδηγήσεις πρώτα τις υποψήφιες μοτοσυκλέτες για να έχεις ιδία άποψη.
    Προσωπικά συμφωνώ με τον Στέφανο STF, οδήγησα στο τεστ ράιντ του ΜΟΤΟ Africa 1000 και καπάκι vstrom 1050 και το μεν πρώτο με άφησε τελείως αδιάφορο, το 2ο μου άρεσε πολύ. Μιλάμε για την αίσθηση που πήρα από 3 γύρους στα Μέγαρα βέβαια, όχι κάτι εξηζητημένο.
    Η σύγκριση vstrom 650 και Africa 1100 είναι και λίγο σικέ εδώ που τα λέμε, τελείως άνιση και αβανταδόρικη προς το Honda. Ίσως γιατί τελικά δεν υπάρχει σύγκριση στο μυαλό σου και θες το Africa. Αλλιώς, με το μπάτζετ που μπορείς να διαθέσεις νομίζω πως μπορείς να δεις πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...om-promotion=1

  9. #24
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Τον θεματοθετη εννοούσα.
    Καλά.... με το κρύο πάγωσε ο μυαλός μου. Εγώ νόμιζα πως εσύ είσαι ο νηματοθέτης

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Θυμάμαι λάθος ή είχες vstrom πιο παλιά; (το παλιό μοντέλο)
    Ως νομοθέτης αρμόδιος απαντώ. Ναι έχω ακόμα ένα Vstrom 650 2009 και ένα CBR1000RR 2006 !

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Καλό θα είναι να οδηγήσεις πρώτα τις υποψήφιες μοτοσυκλέτες για να έχεις ιδία άποψη.
    Προσωπικά συμφωνώ με τον Στέφανο STF, οδήγησα στο τεστ ράιντ του ΜΟΤΟ Africa 1000 και καπάκι vstrom 1050 και το μεν πρώτο με άφησε τελείως αδιάφορο, το 2ο μου άρεσε πολύ. Μιλάμε για την αίσθηση που πήρα από 3 γύρους στα Μέγαρα βέβαια, όχι κάτι εξηζητημένο.
    Η σύγκριση vstrom 650 και Africa 1100 είναι και λίγο σικέ εδώ που τα λέμε, τελείως άνιση και αβανταδόρικη προς το Honda. Ίσως γιατί τελικά δεν υπάρχει σύγκριση στο μυαλό σου και θες το Africa. Αλλιώς, με το μπάτζετ που μπορείς να διαθέσεις νομίζω πως μπορείς να δεις πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...om-promotion=1
    Οχι KTM δεν τις θέλω. Δεν λέω ότι είναι υποδεέστερη αλλά δεν μου έκατσαν ποτέ πως το λεν! Και όχι δεν έχω αποφασίσει να πάρω το Africa πάρα το ότι έχω τα χρήματα. Ο λόγος που έβαλα το θέμα ήταν ακριβώς να ακούσω όλα όσα άκουσα και σχεδόν όλες οι απαντήσεις με βοηθούν, με προβληματίζουν (με καλή έννοια) και με βάζουν σε διαδικασία διαφορετικών οπτικών και αυτό ήταν εξ αρχης το ζητούμενο! Ευχαριστώ και για την δική σου τοποθέτηση!!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Μπενέλι να πάρεις χαχαχαχαχαχαχα

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Οχι KTM δεν τις θέλω. Δεν λέω ότι είναι υποδεέστερη αλλά δεν μου έκατσαν ποτέ πως το λεν! Και όχι δεν έχω αποφασίσει να πάρω το Africa πάρα το ότι έχω τα χρήματα. Ο λόγος που έβαλα το θέμα ήταν ακριβώς να ακούσω όλα όσα άκουσα και σχεδόν όλες οι απαντήσεις με βοηθούν, με προβληματίζουν (με καλή έννοια) και με βάζουν σε διαδικασία διαφορετικών οπτικών και αυτό ήταν εξ αρχης το ζητούμενο! Ευχαριστώ και για την δική σου τοποθέτηση!!!
    Το ΚΤΜ το έβαλα πιο πολύ για το γαμώτο
    Να 'σαι καλά ότι και αν αποφασίσεις και καλά χλμ να έχεις! Όντως είναι ωραίοι προβληματισμοί αυτοί...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Moto guzzi v85tt

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki vstrom 650 xt vs yamaha tenere 700
    από sisos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 153
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2022, 15:40
  2. VStrom 650 vs VStrom 650 XT
    από tamar στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2019, 20:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF