Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Africa Twin Adv 22' ή Vstrom 650 Xt 22'

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125

    Africa Twin Adv 22' ή Vstrom 650 Xt 22'

    Καλησπέρα σε όλους

    Όπως καταλαβαίνετε και από τον τίτλο με προβληματίζει ποιο θα είναι το επόμενο μηχανάκι μου και παρόλο που πολλοί θα πουν ότι τα δύο παραπάνω μοντέλα δεν είναι ίδιας κατηγορίας, εχουν τέτοιες διάφορες μεταξύ τους που δεν μπορούν να συγκριθούν, θα σας πω ότι αυτές ακριβώς οι διαφορές είναι και ο λόγος που με προβληματίζει και θα ήθελα να ακούσω απόψεις.

    Κάποιοι λένε πάρε την μηχανή που γουστάρεις και αλλοι λένε πάρε την μηχανή που χρειάζεσαι. Εγω δεν μπορώ να αποφασίσω για τους παρακάτω λόγους τι θέλω και τι χρειάζομαι. Αυτό που ξέρω είναι ότι θέλω μια μοτοσυκλέτα με την οποία θα κυκλοφορώ καθημερινά αλλά θα μπορώ να πάρω και τα βουνά με τα λαγκάδια μόνος ή διπλός !

    Africa Twin θετικα: Πανέμορφο και εντυπωσιακό, εξίσου καλό στην άσφαλτο και χώμα, 105 ίππους παιχνιδιαρικο, ηλεκτρονικός εξοπλισμός, Premium, άνετη σε μεγάλα ταξίδια.
    Αρνητικά: Κόστος αγοράς, κατανάλωση, καθημερινή χρήση, οδήγηση στην κυκλοφορία και πόλη, δελεαστική για κλοπή γενικώς αλλά και σε ταξίδια, γενικά μεγαλύτερο κόστος συντήρησης από το Vstrom 650.

    Vstrom 650 XT θετικά: Κόστος αγοράς κατανάλωση, καθημερινή χρήση, κάνεις ταξίδι, δεν είναι τόσο δελεαστική για κλοπή, χαμηλό κόστος συντήρησης.

    Αρνητικά: Δεν είναι τόσο παιχνιδιάρα, δεν είναι ιδιαίτερα ηλεκτρικά εξοπλισμένο, είναι για άσφαλτο 90% και 10% για βατό χωματόδρομο, δεν ταξιδεύεις με τις ίδιες ταχύτητες όπως το Africa και τέλος δεν μου αρέσει που και η κουτσή Μαρία έχει Vstrom.

    Αυτά.

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Ευχάριστος πονοκέφαλος.
    1.Τα κόστη συντήρησης δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά σ' αυτά τα 2 μοντέλα,λάστιχα-φίλτρα-λάδια-τακάκια, τα ίδια περίπου λεφτά η δε ρύθμιση των βαλβίδων δεν νομίζω να έχει τεράστιες διαφορές στο μάστορα.
    2. Γιατί δεν κοιτάς και το Β-στρομ 1050 ΧΤ? έχει κι αυτό τα καλούδια του ΑΤ.

  3. #3
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Όταν λες, να πάρεις τα βουνά και τα λαγκάδια, θέλεις να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός;

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    ας ομορφύνουμε λίγο το τοπικ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	crf1100 adve.jpg 
Προβολές:	280 
Μέγεθος:	65,1 KB 
ID:	433465
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1609_exoplismos.jpg 
Προβολές:	277 
Μέγεθος:	73,0 KB 
ID:	433466
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	c2_r.jpg 
Προβολές:	278 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	433467
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1497_2018_v-strom-650xt_web_images_cropped_0011_mw_104_dl650a_xal7_action_14-copy.jpg 
Προβολές:	277 
Μέγεθος:	93,2 KB 
ID:	433468

    αν τα έχεις πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο

    περαν του παραπανω επιχειρήματος, η διαφορά τους είναι 8000 (απο την πιο φθηνή έκδοση του αφρικα) δηλαδή αγοράζεις 2 μεσαίας κατηγορίας vs 1 μεγάλης, η λογική λέει αν τα βουνά και τα λαγκάδια θα γίνουν διπλός, το όποιο adventure κατασκευαστικό στοιχείο πάει στράφι και οι διελεύσεις θα γίνονται σε επίπεδα ευρείας κατηγορίας-μηχανών-δρόμου.

    Μονός σε adve ημερήσια τρίπς στα βουνά αντροπαρέα, σκοινάκι, διαβίωση στο βουνό, φωτιά για ζεστασιά και στέγνωμα κλπ, έχει προβάδισμα η αφρικα παρά τα 15 παραπάνω κιλά λόγω πιο μελετημένου σχεδιασμού και για χώμα.


    Για οδικά trips γενικά, η λογική λέει αν αυτά τα ταξίδια θα είναι εντός ελλάδος δεν χρειάζεται να μπεις σε παραπάνω έξοδα μένεις στην μεσαία κατηγορία, αν περιλαμβάνουν εκτός συνόρων μακρινά και απαιτητικά πας στο αφρικα.
    Ομως να ξέρεις πάντα: η μηχανή δεν κάνει το ταξίδι αλλά ο αναβάτης της, που σημαίνει αν δεν έχεις εμπειρία και δεν είσαι σίγουρος αν σου αρέσει, μην επενδύσεις πολλά για αρχή. Οι ταξιδιάριδες γνωρίζουν γιατί αγοράζουν - γιατί επενδύουν ή γιατί πάνε σε downgrade.

    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Ο καλύτερος προβληματισμός που μπορεί να έχει κάποιος.

    Εγώ θα σου πω οτι τα 2 μηχανακια δεν ειναι συγκρίσιμα. Οπως πολυ σωστα ειπες καταρχην απο την τιμη τους φαινεται οτι μιλαμε για διαφορετικα μηχανακια. Ειδικα αν μιλας για το φουλ εξοπλισμενο Αφρικα τοτε μιλαμε για 2 βεστρομ.

    Σαν χρηση μηχανης προφανως και το Αφρικα ειναι καλυτερο εκτος δρομου αλλα και για ταξιδι μη νομιζεις οτι δεν μπορει να παει το ιδιο ανετα με το βεστρομ. Η καταναλωση εντος πολης δεν θα εχει μεγαλη διαφορα και η χρηση (για εντος πολης) αν επιλεξεις το DCT ειναι παιχνιδακι.

    Τα κοστη συντηρησης υποψιαζομαι οτι θα εχουν διαφορα

    Σχετικα με τις κλοπες νομιζω και τα 2 ειναι επιρρεπή

    Νομιζω ομως οτι γραφοντας τα αρνητικα του βεστρομ δινεις μονος σου την απαντηση στην ερωτηση σου

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ευχάριστος πονοκέφαλος.
    1.Τα κόστη συντήρησης δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά σ' αυτά τα 2 μοντέλα,λάστιχα-φίλτρα-λάδια-τακάκια, τα ίδια περίπου λεφτά η δε ρύθμιση των βαλβίδων δεν νομίζω να έχει τεράστιες διαφορές στο μάστορα.
    2. Γιατί δεν κοιτάς και το Β-στρομ 1050 ΧΤ? έχει κι αυτό τα καλούδια του ΑΤ.
    Η διαφορά τιμής του 1050 XT με το Africa Adv Manual (δεν θελω το DCT) ειναι ελάχιστη κάπου στα 2000€ και το Africa εκτός απ οτι μου αρέσει περισσότερο το θεωρω και ικανότερο. https://www.youtube.com/watch?v=-DaXtupNWFs&t=145s
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Όταν λες, να πάρεις τα βουνά και τα λαγκάδια, θέλεις να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός;
    Εννοώ την Κυριακή να ανεβώ στον Ψηλορείτη (είμαι από Κρήτη) και το καλοκαίρια να κάνω trip Ευρώπη.
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ας ομορφύνουμε λίγο το τοπικ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	crf1100 adve.jpg 
Προβολές:	280 
Μέγεθος:	65,1 KB 
ID:	433465
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1609_exoplismos.jpg 
Προβολές:	277 
Μέγεθος:	73,0 KB 
ID:	433466
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	c2_r.jpg 
Προβολές:	278 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	433467
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1497_2018_v-strom-650xt_web_images_cropped_0011_mw_104_dl650a_xal7_action_14-copy.jpg 
Προβολές:	277 
Μέγεθος:	93,2 KB 
ID:	433468

    αν τα έχεις πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο

    περαν του παραπανω επιχειρήματος, η διαφορά τους είναι 8000 (απο την πιο φθηνή έκδοση του αφρικα) δηλαδή αγοράζεις 2 μεσαίας κατηγορίας vs 1 μεγάλης, η λογική λέει αν τα βουνά και τα λαγκάδια θα γίνουν διπλός, το όποιο adventure κατασκευαστικό στοιχείο πάει στράφι και οι διελεύσεις θα γίνονται σε επίπεδα ευρείας κατηγορίας-μηχανών-δρόμου.

    Μονός σε adve ημερήσια τρίπς στα βουνά αντροπαρέα, σκοινάκι, διαβίωση στο βουνό, φωτιά για ζεστασιά και στέγνωμα κλπ, έχει προβάδισμα η αφρικα παρά τα 15 παραπάνω κιλά λόγω πιο μελετημένου σχεδιασμού και για χώμα.


    Για οδικά trips γενικά, η λογική λέει αν αυτά τα ταξίδια θα είναι εντός ελλάδος δεν χρειάζεται να μπεις σε παραπάνω έξοδα μένεις στην μεσαία κατηγορία, αν περιλαμβάνουν εκτός συνόρων μακρινά και απαιτητικά πας στο αφρικα.
    Ομως να ξέρεις πάντα: η μηχανή δεν κάνει το ταξίδι αλλά ο αναβάτης της, που σημαίνει αν δεν έχεις εμπειρία και δεν είσαι σίγουρος αν σου αρέσει, μην επενδύσεις πολλά για αρχή. Οι ταξιδιάριδες γνωρίζουν γιατί αγοράζουν - γιατί επενδύουν ή γιατί πάνε σε downgrade.

    "Μην επενδύσεις πολλά στην αρχή"--- Καλή συμβουλή ! Προφανώς και με το VStrom κάνεις ταξίδι ευρώπη 1500-2000 χιλιόμετρα. όμως δεν το έχω κάνει και δεν θα ήθελα μετά το πρώτο ταξίδι να πω είτε κρίμα που δεν πήρα το Africa η κρίμα τα λεφτά που έδωσα στο Africa.
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Εννοώ την Κυριακή να ανεβώ στον Ψηλορείτη (είμαι από Κρήτη) και το καλοκαίρια να κάνω trip Ευρώπη.
    θα ανέβεις ψηλορείτη με εντουράδες και λοιπά "ξερά" με ρυθμό? ή θα ανέβεις μόνος ή διπλός σε φυσιολατρικούς ρυθμούς βόλτας?
    Αν το δέυτερο και το cbr που έχεις στο αβαταρ σου με χαμηλές πιέσεις στα λαστιχα πάει άνετα

    έτσι γενικά τριπ στην ευρώπη πανε και τα δύο, βασικά πάνε όλα και εξαρτάτε απο τον αναβάτη όπως σου είπα παραπάνω πάρε ενα μάτι στον Μητσάκη να δεις ποσα και ποια μηχανάκια έχει χρησιμποιήσει σε τουρ εκτός
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    "Μην επενδύσεις πολλά στην αρχή"--- Καλή συμβουλή ! Προφανώς και με το VStrom κάνεις ταξίδι ευρώπη 1500-2000 χιλιόμετρα. όμως δεν το έχω κάνει και δεν θα ήθελα μετά το πρώτο ταξίδι να πω είτε κρίμα που δεν πήρα το Africa η κρίμα τα λεφτά που έδωσα στο Africa.
    σε χώρες εξωτερικού στον αυτοκινητόδρομο δεν θα ρισκάρεις πάνω απο τα όρια του δρομου αφενός λόγο αστυνόμευσης συνεπώς μέχρι 140χαω που την έχει άνετα αυτή την ταχύτητα τα μεσαία με 70hp είτε λόγω επίτευξης του ταξιδιου που είναι ένας αγώνας αντοχής για τους αναβάτες και επιδιώκεις να έχεις σταθερό ρυθμό για να μη σου συμβεί κάτι και χρειαστεί να αλλάξεις σχέδια του ταξιδιού.

    Να πάρω το αφρικα για απαιτητικά ταξίδια δηλαδή έχω σχέδια να κάνω βουλγαρία - ρουμανία απο την χωμάτινη ορεινή αρτηρία μονός(πάντα) με αντίστοιχα μοτοσυκλετιστικά μέλη.
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Ρε φίλε, στην Κρήτη είσαι όχι στο Μανχάταν.
    Το λέω γιατί διαβάζοντας την απορία σου καταλαβα ότι θα το οδηγείς και για καθημερινό.

    Πάρε το Άφρικα που προφανώς και σου κάνει περισσότερο κλίκ. Σιγά την κίνηση και την ταλαιπωρία που θα φάει στο νησί.
    Μην τα λυπόμαστε και τόσο.
    Επίσης, νομίζω ότι άδικα θεωρείς ότι με το στρώμα δε θα ταξιδευες καλά έξω.τα 2Κ χλμ που λες είναι ένα ανέβα κατέβα την Ελλάδα. το μηχανάκι σαφώς και θα σε πάει όπου αντέχεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Βασικά μη συγκρίσιμα τα μεγέθη, άλλη κατηγορία το ένα άλλη το άλλο

    Κατά τα άλλα, τι συζητάμε, αν σε παίρνει να αγοράσεις το Africa, δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να ασχοληθείς με το VSTROM...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Εννοώ την Κυριακή να ανεβώ στον Ψηλορείτη (είμαι από Κρήτη) και το καλοκαίρια να κάνω trip Ευρώπη.
    Άφρικα με κλειστά μάτια, είναι μια μοτοσικλέτα που μπορεί να κάνει τα πάντα και μάλιστα καλά.

    Το vstrom είναι πολύ χαμηλό και στο χώμα θα έχεις θέμα. Επίσης έχει τροχούς 19-17.

  14. #14
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Το Africa χωρίς DCT σε ασφάλτινη χρήση υπολείπεται σημαντικά έναντι του V-Strom 1050 XT και στην επίδοση και στην απόδοση αλλά κυρίως στην αίσθηση. Εκεί οι μικρότεροι τροχοί είναι πλεονέκτημα.

    Για να ακριβολογούμε... η διαφορά στη τιμή χωρίς προσφορές είναι πάνω από 2,9 χιλιάρικα. 17.700 κάνει η απλή ADV με απλό χρώμα (18.050 με σπέσιαλ χρώμα), ενώ το V-Strom 1050 XT (που είναι η πλούσια έκδοση) στοιχίζει 14.800 ανεξαρτήτως χρώματος. Προσφορές στη τιμή θα βρεις και στις δυο εταιρείες οπότε οι τιμολογιακές συγκρίσεις καλό είναι να γίνονται με τους ίδιους όρους για να μην αδικείς ούτε τον εαυτό σου.

    Τα έχω οδηγήσει και τα δυο και έχω προσωπική άποψη. Το Africa μου αρέσει οπτικά περισσότερο, το V-Strom 1050 με κέρδισε στη καβάλα του, στη τεράστια ευκολία των menu του και στον συμπλέκτη που πραγματικά είναι πιο ελαφρύς από μοτοσυκλέτα 125cc με ντίζα. Επίσης, το Suzuki είναι πιο εύκολο στην οδήγηση ακόμη και από το Africa που επίσης είναι εύκολο.
    Africa θα έπαιρνα μόνο με DCT καθώς αυτό και μόνο αυτό κάνει τη διαφορά ειδικά στην έκδοση big tank (ADV). Το απλό Africa (όχι το ADV δηλαδή) είναι σαφώς καλύτερο για χωμάτινες ανησυχίες οπότε θα καταλάβαινα και την απουσία του συμπλέκτη. Για να εξοικειωθείς με το menu της Africa θέλει χρόνο αλλά και όταν συμβεί αυτό απαιτεί περισσότερο χρόνο στους χειρισμούς από το αντίστοιχο του V-Strom 1050 ΧΤ το οποίο είναι πολύ πιο εργονομικό στη πλοήγηση του και με πολύ λιγότερα κουμπιά.

    Το ανέβασμα που θέλεις να κάνεις στο Ψηλορείτη (με το τρόπο που καταλαβαίνω πως θέλεις να το κάνεις), το βγάζουν και τα δυο V-Strom (μικρό και μεγάλο) εύκολα και οι τροχοί για τέτοια χρήση δεν είναι πρόβλημα.

    Από τις απαντήσεις που έχεις βάλει μέχρι στιγμής δε φαίνεται να έχεις δίλημμά, έχεις καταλήξει ήδη στην Africa.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 13/01/2022 στις 10:00.

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    θα ανέβεις ψηλορείτη με εντουράδες και λοιπά "ξερά" με ρυθμό? ή θα ανέβεις μόνος ή διπλός σε φυσιολατρικούς ρυθμούς βόλτας?
    Αν το δέυτερο και το cbr που έχεις στο αβαταρ σου με χαμηλές πιέσεις στα λαστιχα πάει άνετα

    έτσι γενικά τριπ στην ευρώπη πανε και τα δύο, βασικά πάνε όλα και εξαρτάτε απο τον αναβάτη όπως σου είπα παραπάνω πάρε ενα μάτι στον Μητσάκη να δεις ποσα και ποια μηχανάκια έχει χρησιμποιήσει σε τουρ εκτός
    Ψηλορείτη χαλαρά. Τώρα όσων άφορα το CBR ότι θα ανέβει θα ανέβει αλλά από την άλλη μπορείς και ξυπόλητος να περπατάς στα βουνά αλλά προτιμότερο είναι να φοράς παπούτσια και κατά προτίμηση ορειβατικά
    In life we only get one lap, why not make it a good one

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki vstrom 650 xt vs yamaha tenere 700
    από sisos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 153
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2022, 14:40
  2. VStrom 650 vs VStrom 650 XT
    από tamar στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2019, 19:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF