Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Παπι δε δινει σπιθα στο μπουζι

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825

    Παπι δε δινει σπιθα στο μπουζι

    Καλημερες

    Εχω στο χωριο ενα Hyusung FX110.Μη ρωτατε τι και πως,απλα βρεθηκε στα χερια μου πριν κατι χρονια και το εχω κρατησει για να πηγαινω παραλια τα καλοκαιρια με αυτο.
    Αυτο εδω και χρονια ειχε χαλασμενο ανορθωτη και εδινε βολτ στο θεο.Ειχε καψει ολες τις λαμπες κτλ.Δεδομενου ομως οτι το ειχα για τη χρηση που ειπα αλλα οτι και δεν εβρισκα ανταλλακτικα για αυτο,αφου δουλευε το αφηνα.Το καλοκαιρι που περασε μου εσβησε εν κινησει και απλα δε ξαναπηρε.Διαπιστωσα οτι δε δινει σπιθα στο μπουζι.Ενα συνεργειο που πηγα(αυτος το επισκευαζε οταν πηγαινε σε συνεργειο καποτε) και ρωτησα μου ειπε οτι χαλαγε η ηλεκτρονικη σε αυτα.
    Αναγραφω τι εχω δοκιμασει:
    -Αλλαξα μπουζι
    -Δοκιμασα πολλαπλασιαστη και μπουζοπιπα σε αλλο παπι και λειτουργουν κανονικα
    -Πηρα αλλο ανορθωτη και ηλεκτρονικη και δοκιμασα και παλι τιποτα.

    Να σημειωσω οτι επειδη δε βρισκω ανταλλακτικα ομως (περα απο κατι μεταχειρισμενα απο εμπορους που τα κοστολογουν οσο ολο το παπι) ,εψαξα σε κατι σκοτεινα φορουμ της μαλαισιας και βρηκα οτι το μοτερ του ειναι παραπλησιο με το suzuki shogun (με τη διαφορα πως ειναι 3βαλβιδο αυτο σε σχεση με το shogun) και οτι τα ηλεκτρονικα τους ταιριαζουν.Οποτε και πηρα ανορθωτη απο FX125 (ταιριαζει με του shogun) και ηλεκτρονικη shogun.Οι φισες τους εννοειται ειναι ιδιες.
    Ομως και παλι συνεχιζει να μη δινει σπιθα.
    Δοκιμασα συνδιασμους με παλιο μπουζι,παλιο ανορθωτη και παλια ηλεκτρονικη και τιποτα.Τσεκαρα τη μια ασφαλεια που εχει και ειναι οκ.Το συνδεσα και σε μπαταρια αυτοκινητου και εδινε με τη μιζα ,που γυρνουσε κανονικα αλλα και παλι τζιφος.Εβγαλα το μπουζι,καθαρισα ενα κομματι στη ψυκτρα του κυλινδρου και με τη κλασσικη δοκιμη δε δινει.
    Τι στο καλο αλλο μενει να δω?Καλωδια δεν εχουν φαγωθει απο ποντικι παντως.Να μην ειναι συμβατη η ηλεκτρονικη?

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Πολλα μαζι εκανες και μπερδεψαμε τα μπουτια μας..

    Δοκιμασες το μπουζοκαλωδιο (με μια νοβοπανόβιδα στη θεση του μπουζι) για σπινθηρα..??

    Υ.Γ.
    Παιζει και να εχει οξειδωθει το κομμάτι του μπουζοκαλωδιου που βιδωνει το μπουζι, οποτε κοψε οσο σε παιρνει..
    (με καλο κοφτη ομως γιατι θα στο μασήσει..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Πολλα μαζι εκανες και μπερδεψαμε τα μπουτια μας..

    Δοκιμασες το μπουζοκαλωδιο (με μια νοβοπανόβιδα στη θεση του μπουζι) για σπινθηρα..??

    Υ.Γ.
    Παιζει και να εχει οξειδωθει το κομμάτι του μπουζοκαλωδιου που βιδωνει το μπουζι, οποτε κοψε οσο σε παιρνει..
    (με καλο κοφτη ομως γιατι θα στο μασήσει..)
    Αν θυμαμαι καλα ,το καλοκαιρι ειχα τσεκαρει και κοψει φρεσκο κομματι απο το καλωδιο που βιδωνει.Αλλα θα το τσεκαρω ξανα τωρα και θα βαλω να δω αν δινει σπιθα απευθειας απο εκει.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Μολις το δοκιμασα και δε δινει σπιθα ουτε απευθειας με το καλωδιο πριν τη μπουζοπιπα.

    ΥΓ.Εν τω μεταξυ εχει πανω μια μπαταρια 10ετιας αγνωστης μαρκας η οποια καθε καλοκαιρι,αφου επαιρνε τη πρωτη φορα με μανιβελα (μετα απο ακινησια 11 μηνων) μετα παντα εδινε στη μιζα.Το ιδιο και τωρα,2 ωρες την εβαλα φορτιστη,την εβαλα πανω στο παπι και εδωσε αμεσως
    Θα τη παρω να τη βαλω στο ΜΤ09 μου φαινεται που καινουργια μπαταρια μετα απο 6 μηνες εχει σχεδον πεθανει.Και μιλαμε για YTZ10S των 120 ευρω.
    Υποθετω οτι στο παπι λογω της ψηλης τασης που εδινε (ειχα μετρησει και 17V με αρκετες στροφες) πρεπει να της εδινε και να καταλαβαινε

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    η ηλεκτρονικη εχει τροφοδοσια κανονικα;
    και σημα απο το ματι του βολαν;

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το ματι του βολαν;
    Παρασκευη, εεε..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Εμ.... .

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Εμ.... .
    Το μπουζοκαλώδιο είναι σίγουρα εντάξει;
    Μην βασίζεσαι στο ότι δεν φαίνεται φθαρμένο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Αφού έσβησε στον δρόμο και είχε χαλασμένο ανόρθωτη κάτι έκαψε. Αφού δοκίμασες μπουζοπιπα και πολλαπλασιαστή σε άλλο παπί και δούλευαν, μην τα πειράζεις δεν είναι αυτά.

    Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πετσοκοβουν τα καλώδια, απίθανο να έχει πρόβλημα το καλώδιο, και με οξείδωση θα περνάει ρεύμα, στην ανάγκη χωσε ένα σύρμα μέσα.
    Η σπίθα όταν μανιβελιαρεις με το μπουζί έξω η μόνο με το καλώδιο κοντά σε μέταλο μπορεί να πηδήξει μέχρι 1-2 εκατοστά αέρα για να πάει σε μέταλο.

    Τα Πηνεία είναι οκ? Αν δεν παράγει ρεύμα δεν μπορεί κ να δώσει. Η ανάφλεξη ίσως παίρνει ρεύμα από Πηνεία κ όχι μπαταρία

    Το ματάκι του βολάν είναι καθαρό?,τα καλώδια του σωστά; και το εξογκομα στο βολάν που του δίνει σήμα χωρίς βρομιες,σκουριες? Αυτά τα 2 έχουν το σωστό διάκενο? Ακόλουθα όλη τη γραμμή από ματάκι βολάν μέχρι ηλεκτρονική, μετά μένει και η τροφοδοσία με ρεύμα της ηλεκτρονικής.

    Μπορεί να έχει κάψει το οτιδήποτε, ασφάλεια, κάποια γραμμή καλωδίου που κόπηκε εσωτερικά το μετάλλο κ δεν μπορείς να δεις ότι είναι κομμένο η οτιδήποτε άλλο.

    Επίσης θα μπορούσε να είναι χαλασμένος διακόπτης σαν να είναι το κλειδί μονιμα στην off θέση, η κάτι δεν κάνει η κάνει επαφή εκεί μέσα, η κάποιο καλώδιο δεν είναι οκ η χάλασε όταν είχες μεγάλη τάση..

    ίσως ένα πολύμετρο η μία άλλη πλεξούδα,η δοκιμές εξαρτημάτων σε άλλα πάπια να είναι μια αρχή.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Βρηκα πολυμετρο και εκατσα και μετρησα ολα τα καλωδια.Ολες οι συνδεσεις ειναι οκ,ξυλωσα ακομα και κλειδαρια και τσεκαρα.
    Η ηλεκτρονικη συνδεεται κανονικα και με γειωση και με πολλαπλασιαστη και παιρνει και ρευμα.
    Αρα το μονο που εμεινε ειναι το ματι βολαν.Θα το μετρησω αυριο να δω τι αντισταση θα δωσει καθως ειναι μεσα ,διπλα στα πηνια.Και θα ειναι και θεμα να βγαλω το καπακι καθως εχει βιδες με σταυρο και εφοσον δεν εχουν ανοιχτει πολυ,αμφιβαλλω οτι θα συνεργαστουν.
    Τα πηνια δε τα εχω τσεκαρει,ειναι τα μονα.Αλλα εφοσον η ηλεκτρονικη παιρνει απο τη μπαταρια απευθειας τοτε νομιζω πως εφοσον η μπαταρια ειναι φορτισμενη ,θα επρεπε να λειτουργει ακομα και καμμενα να ειναι τα πηνια.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Χωρις να λυσεις καπακι πηνιων μετρα στη φισα της ηλεκτρονικης ταση στα δυο καλωδια του ματιου ενω μιζαρεις

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Χωρις να λυσεις καπακι πηνιων μετρα στη φισα της ηλεκτρονικης ταση στα δυο καλωδια του ματιου ενω μιζαρεις
    Στην ηλεκτρονικη απο το ματι παει μονο ενα καλωδιο.
    Θα φανει τιποτα με το πολυμετρο ενω μιζαρω?Θα το δοκιμασω μεν να δω.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    η ηλεκτρονικη παιρνει απο την μπαταρια?
    δεν νομιζω,πηνιο μου μυριζει καμμενο.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Ναι απο τη μπαταρια παιρνει.Μετρησα κιολας και ερχονται κανονικα τα 12V στη φισα της ηλεκτρονικης.
    Και λογικο ειναι.Ετσι και αλλιως ο θετικος πολος ειναι συνδεδεμενος με τον ανορθωτη οποτε και απο εκει να επαιρνε,εαν ειναι μπαταρια πανω,παλι 12V θα εβλεπε.
    Απευθειας απο τα πηνια χωρις να εχει γινε ανορθωση,δε παιζει να επαιρνε.Εκτος και αν γινοταν σε τιποτα παλια παπια.Προσωπικα δε το εχω πετυχει.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εγω δεν εχω πετυχει ενα καλωδιο απο το ματι

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Typhoon 125 δε δινει σπιθα στο μπουζι
    από thagro στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2013, 20:16
  2. Tzr 125 δεν φερνει ρευμα στο μπουζι...
    από D-NAME στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2009, 11:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF