Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Συναργεμός

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Jiannis21
    Εγγραφή
    01/10/2021
    Μηνύματα
    56

    Συναργεμός

    Καλησπερα στην ομάδα,

    Ενδιαφέρομαι να βάλω στην μοτοσυκλέτα μου συναργεμο. Έχω κάνει μια μικρή έρευνα αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Βλέπω Pandora V2 και V3, Spy και άλλους συναργεμους αλλά δεν γνωρίζω και πολλά. Υπάρχει και μεγάλο κόστος ειδικά αν προσθέσουμε και τα έξοδα τοποθέτησης, όποτε θα ήθελα να το ψάξω κι άλλο πριν τοποθετήσω κάποιον. Διαβάζω πως οι συναργεμόι χτυπάνε στην μπαταρία. Εσείς τι συναργεμο έχετε βάλει?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Από τα πιο άχρηστα πράγματα που μπορείς να βάλεις σε ένα όχημα.

    Δεν προσφέρει απολύτως τίποτα, κανένας, το τονίζω ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πρόκειται να σώσει το όχημά σου που το κλέβει κάποιος γιατί άκουσε που χτύπαγε ο συναγερμός, και σε λίγο καιρό δημιουργεί και προβλήματα, χαλάει κάποιο κύκλωμα, αρχίζει τραβάει ρεύμα που δεν πρέπει, πας το πρωι της Δευτέρας που βιάζεσαι, βρίσκεις άδεια την μπαταρία ή του έρχεται κάποια ''έμπνευση'' και σου κλειδώνει τα ηλεκτρονικά εκεί που δεν έχεις καμία βοήθεια.

    Η δε εξουδετέρωση, από οποιονδήποτε αξιοπρεπή κλέφτη, είναι αστεία υπόθεση για αυτόν.

    Πάρε κλειδαριές να το κλειδώνεις, και να το έχεις σε εσωτερικό χώρο να μην φαίνεται.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Καλά μην υπερβάλουμε κιόλας όμως. Ναι ο συναγερμός ίσως είναι λίγο άχρηστος αν βασιστεις εκεί για να μην σου κλέψουν την μηχανή αλλά μην το πάμε κ στο άλλο επίπεδο οτι είναι τελείως άχρηστο.
    Και απαντώ το γτ μόνος μου.
    Κλειδωνεις την μηχανή σου και πας για καφε. Αυτοι που λένε οτι την έχω παντα σε σημείο να την βλέπω απλα γελαω. Δεν την βλέπεις λοιπον. Κανει ο άλλος με το αμάξι όπισθεν και την πετάει κάτω. Την σηκώνει (στην καλυτερη περιπτωση) αφού σου έχει γδάρει τα μισά πλαστικά και σηκώνεται κ φεύγει. Εδώ θα ηταν χρήσιμος ένας συναγερμός.
    Επίσης όσον αφορα το κόστος οι 'ακριβοί' ας πούμε συναγερμοί συνήθως εχουν μεγαλυτερο πλεονέκτημα στο ποσο πολύ μπαταρία καταναλώνουν και στο οτι δεν σου δημιουργούν προβλήματα στη μηχανή.
    Αλλά κ αυτό σχετικό είναι. Εγώ είχα συναγερμό από τα βάθη της Κίνας και δεν είχα πρόβλημα με τη μείωση της ζωής της μπαταρίας ουτε με τα ηλεκτρικά είχα πρόβλημα. Απλα κάποια στιγμη μετα απο 8 χρόνια χάλασε. Μέχρι τοτε όμως τα 25€ που είχα δώσει με σώσανε 2 φορες που μου έριξαν κάτω τη μηχανή.

    Οποτε δεν είναι τελείως άχρηστος ένας συναγερμός.

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της Jiannis21
    Εγγραφή
    01/10/2021
    Μηνύματα
    56
    Και οντως είναι λίγο ακραίο το καθόλου, όπως είναι και τα 500€ για συναργεμο. Η ενημέρωση πάντως που κάνουν για το τι συμβαίνει στην μηχανή δεν είναι κακό.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    500€? Για εναν συναγερμό είναι παρα πολλά χρήματα. Νομιζω οτι με περί τα 100€ για εναν συναγερμό είναι μια λογική τιμή. Εγώ πάντως αν αγώνα τη μηχανή σε δημόσιο δρόμο θα είχα εναν.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jiannis21 Προβολή μηνύματος
    Και οντως είναι λίγο ακραίο το καθόλου, όπως είναι και τα 500€ για συναργεμο. Η ενημέρωση πάντως που κάνουν για το τι συμβαίνει στην μηχανή δεν είναι κακό.
    Λοιπον γνωμη μου θα βαλεις τον συναγερμο της steelmate με τηλεειδοποιηση. Τον ειχα σε 2 μηχανες και ημουν απολυτα ευχαριστημενος χωρις κανενα θεμα. Ο συναγερμος δεν ειναι αχρηστος. Απλα δεν προστατευει απο επιδοξο επαγγελματια κλεφτη. Ομως σε πολλες περιπτωσεις ειναι χρησιμος.. Πχ αφηνεις το οχημα κατω απο ενα σπιτι που κανεις επισκεψη. Ισως κανας ναρκομανης θελησει να σου φαει ενα πλαστικο. (Ενα πλαστικο ισως κανει και 500 €) οποτε εκει σε σωζει αν ειναι ερασιτεχνης. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις και ενα gps tracker. Δειχνει με ακριβεια τα παντα. Το εχω στο σκουτερακι που εχω και δειχνει τα παντα. Μπορεις να το χεις με συνδρομη η και χωρις. Αναλογως το κοστος.. GPS TRACKER ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΚΑΙ 2 ABUS και δεν σε κλεβουν ΠΟΤΕ.. Οι πιο πολλοι που τους κλεβουν ειναι χωρις καλα λουκετα. Εγω εχω παρει με υλικο γρανιτη και περιστρεφομενη μπιλια. Σε βιντεο στο ιντερνετ θελει καποια λεπτα για να κοπει με τροχο.. (πραμα που σημαινει θορυβος). Η περιπτωση να στο κλεψουν ολικα ειναι ελαχιστη.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    106
    Κανα link ρε παιδια για ολα αυτα που προτεινετε υπαρχει
    μπας και βοηθηθουμε κι οι υπολοιποι??

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Ισχύει πάντως ότι ο συναγερμός καταναλώνει μπαταρία. Δηλαδή, αν μένει η μοτοσυκλέτα ακίνητη για πολλές ημέρες, θα πρέπει να έχεις φορτιστή για να γεμίζεις τη μπαταρία στο ενδιάμεσο.

    Τα 500€ που αναφέρθηκαν μού φαίνονται πολλά. Επώνυμους συναγερμούς βρίσκεις και με 200€, με την τοποθέτηση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jiannis21 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα στην ομάδα,

    Ενδιαφέρομαι να βάλω στην μοτοσυκλέτα μου συναργεμο. Έχω κάνει μια μικρή έρευνα αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Βλέπω Pandora V2 και V3, Spy και άλλους συναργεμους αλλά δεν γνωρίζω και πολλά. Υπάρχει και μεγάλο κόστος ειδικά αν προσθέσουμε και τα έξοδα τοποθέτησης, όποτε θα ήθελα να το ψάξω κι άλλο πριν τοποθετήσω κάποιον. Διαβάζω πως οι συναργεμόι χτυπάνε στην μπαταρία. Εσείς τι συναργεμο έχετε βάλει?

    Ευχαριστώ
    Για εμένα Pandora. Σκοπεύω να τον βάλω και εγώ κάποια στιγμή. Ακριβός αλλά κορυφαίος.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ισχύει πάντως ότι ο συναγερμός καταναλώνει μπαταρία. Δηλαδή, αν μένει η μοτοσυκλέτα ακίνητη για πολλές ημέρες, θα πρέπει να έχεις φορτιστή για να γεμίζεις τη μπαταρία στο ενδιάμεσο.

    Τα 500€ που αναφέρθηκαν μού φαίνονται πολλά. Επώνυμους συναγερμούς βρίσκεις και με 200€, με την τοποθέτηση.
    Εγω στο γκαραζ που το βαζω τον συναγερμο δεν τον βαζω! Αν τον βαλεις και δεν τον δουλεψεις σε 3 μερες σου χει φαει την μπαταρια ο steelmate. Αυτο ειναι το κακο του αλλα προσωπικα δεν με επιρεαζει.

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Λοιπον γνωμη μου θα βαλεις τον συναγερμο της steelmate με τηλεειδοποιηση. Τον ειχα σε 2 μηχανες και ημουν απολυτα ευχαριστημενος χωρις κανενα θεμα. Ο συναγερμος δεν ειναι αχρηστος. Απλα δεν προστατευει απο επιδοξο επαγγελματια κλεφτη. Ομως σε πολλες περιπτωσεις ειναι χρησιμος.. Πχ αφηνεις το οχημα κατω απο ενα σπιτι που κανεις επισκεψη. Ισως κανας ναρκομανης θελησει να σου φαει ενα πλαστικο. (Ενα πλαστικο ισως κανει και 500 €) οποτε εκει σε σωζει αν ειναι ερασιτεχνης. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις και ενα gps tracker. Δειχνει με ακριβεια τα παντα. Το εχω στο σκουτερακι που εχω και δειχνει τα παντα. Μπορεις να το χεις με συνδρομη η και χωρις. Αναλογως το κοστος.. GPS TRACKER ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΚΑΙ 2 ABUS και δεν σε κλεβουν ΠΟΤΕ.. Οι πιο πολλοι που τους κλεβουν ειναι χωρις καλα λουκετα. Εγω εχω παρει με υλικο γρανιτη και περιστρεφομενη μπιλια. Σε βιντεο στο ιντερνετ θελει καποια λεπτα για να κοπει με τροχο.. (πραμα που σημαινει θορυβος). Η περιπτωση να στο κλεψουν ολικα ειναι ελαχιστη.
    Ποτέ να μη σου τύχει εύχομαι ειλικρινά, αλλά είναι αστεία η απολυτοτητα σου.
    Το "ποτέ" που το φωνάζεις τόσο ευθαρσώς, άσε να το ξέρουν όσοι κλαίνε τα μηχανάκια τους.

    Ο νηματοθετης ψάχνοντας ν βρει απαντήσεις σε κάτι που δε γνωρίζει, θίγει ένα μόλις χαρακτηριστικό των συναγερμών. Την αφαίμαξη της μπαταρίας. Και εσύ του προτείνεις κάτι που έχεις διαπιστώσει ο ίδιος ότι κάνει αυτό ακριβώς το που τον προβληματίζει.
    Ρε παίδες, είναι τόσο δύσκολο να σκεφτόμαστε λίγο τι συμβουλές δίνουμε;
    Μέσα από το γραπτό λόγο και απευθυνόμενοι σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε, η σωστή αξιολόγηση δυσκολεύει.
    Νομίζω κανείς δεν θα ήθελε να πάρει κάποιον στο λαιμό του με μια πρόταση που ενω έγινε με σωστή πρόθεση, θα φέρει λάθος αποτέλεσμα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Όπως σωστά γράφτηκε, ο συναγερμός ή/και το GPS tracker δε θα σε γλιτώσει στην περίπτωση που η μηχανή σου γίνει στόχος "επαγγελματία".
    Αυτό που θα κάνει είναι να σου δώσει ένα παραπάνω επίπεδο ηρεμίας, γνωρίζοντας ότι σε περίπτωση που κάποιος "περαστικός" πάει να κάνει κάτι θα ειδοποιηθείς άμεσα για να δεις τι γίνεται και ίσως λειτουργήσει αποτρεπτικά.

    Εγώ έχω έναν Spyball 6829 συνδυασμένο με ένα Teltonika FMB130 GPS tracker.
    Το κόστος αγοράς τους είναι κάτω από €300,00 και έχω κι ένα ετήσιο κόστος περίπου 40 Ευρώ για συνδρομές (SIM & platform) για το tracking.

    Την εγκατάσταση και την παραμετροποίηση την έχω κάνει μόνος μου...

    Θέμα με την μπαταρία δεν έχω καιώς και τα δύο μαζί σε κατάσταση πλήρως λειτουργικής αναμονής μακράς διάρκειας τραβάνε περίπου 5.5mA.
    Αν και χρησιμοποιώ battery tender, έχει τύχει να αφήσω τη μηχανή ακίνητη χωρίς εξωτερική τροφοδοσία ακόμα και για μήνα χωρίς πρόβλημα.

    My €0,02.


  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Δεν ξερω πραγματικά αν βοηθάει ενας συναγερμός και σε τι. Το σίγουρο είναι ότι σε βοηθάει στις αυταπάτες, που στην τελική βασίζεται και όλη η ανθρώπινη ύπαρξη.

    Με αυτο το γνώμονα (και στο ποιος κανει maximize τις αυταπάτες) έβαλα εγω τον PANDORA: SMART MOTO V2 DXL 1300L. Κόστος συναγερμού ~400. Εργατικά ~80. Κάρτα sim της planetsim 20. Σε οποιον και να ρωτήσεις θέλει μια εργασιμη να στο περάσει.

    Σχετικά με το συναγερμό. Έχεις πλήρη έλεγχο του τι συμβαίνει στη μηχανή σου, μέσω του app στο κινητό σου ή ακόμα περισσότερο μεσω της ιστοσελίδας της pandora. Μπορεις να κανεις πάρα πολλά πράγματα, όπως π.χ. αλλαγή ευαισθησίας αισθητήρων προσθήκη τηλεφώνων για ειδοποιήσεις σχετικά με παραβίαση ή παρενόχληση μπλα μπλα μπλα. Σε ενημερώνει με τηλέφωνο και με ειδοποιήσεις (notification)στο κινητό για οτιδήποτε συμβει. Επίσης βλέπεις σε real time που βρίσκεται η μηχανή πάνω στο χάρτη. Όταν μου την έστειλαν από Αθήνα πάνω στον Έβρο με μεταφορική, έβλεπα όλο το βράδυ πού ήταν και πως ταξίδευε. Ακόμα μπορείς να δεις ΟΛΕΣ τις διαδρομές που έχει κάνει η μηχανή σου και με τι ταχύτητα πάνω στο χάρτη. Έχει και δυο παπαράκια που όταν προσεγγίζεις με αυτά αφοπλίζει και όταν απομακρυνθείς οπλίζει ο συναγερμός για κατι αφηρημένους σαν εμένα. Επειδή όμως πάλι δεν εισαι σιγουρος αν έχει οπλίσει, κοιτάς το κινητό σου και ολα κομπλέ.

    Γενικά ο συναγερμός ειναι εξαιρετικός και έχεις την αυταπάτη ότι έχεις τον πλήρη έλεγχο του τι συμβαίνει στη μηχανή σου. Εγω το έχω συνδυάσει και με ένα μοσχαράκι της ABUS (GRANIT DETECTO X PLUS 8008 2.0 + ALARM) και νοιώθω πραγματικά ασφαλής. Ασχετα αν ειμαι.

    Κάτι τελευταίο. Ακουω διάφορους αγοράζουν πράγματα αξίας 10Κ κτλ και μετα πάνε να κανουν οικονομία απο το συναγερμο και το μπουφάν. Για μένα τα 200 πανω στο συναγερμό δεν είναι πολλά όταν έχεις ήδη δώσει 10-11Κ. Οπως επίσης δεν ειναι πολλά τα 200 ευρώ το χρόνο πάνω στην ασφάλεια για να είμαι καλυμμένος απο κλοπή.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Και εγώ έχω τον Pandora V2 Και συμφωνώ στην ιδέα να έχεις καλό συναγερμό άσχετα αν παρκάρεις σε γκαράζ ή στο δρόμο. Πάντα συνοδευόμενος με κάποια καλά λουκέτα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Τα συστήματα προφύλαξης είναι ανάλογα με το πόσο πιστεύεις ότι αξίζει η μηχανή σου και με το πόσο θέλεις να την κρατήσεις και να την προφυλάξεις (μιλάω πάντα για εμένα).


    Πριν χρόνια είχα παρκάρει στο πεζοδρόμιο (δεν είχα γκαράζ) και κατά τις 4:00 τα ξημερώματα με ξύπνησε ο συναγερμός από την τηλεειδοποίηση. Βγήκα στο μπαλκόνι και είδα δύο τύπους να φεύγουν τρέχοντας από τη μηχανή. Κατέβηκα κάτω και είδα όλο το φανάρι ξεβιδωμένο προσπαθώντας να βρουν τα καλώδια από ότι κατάλαβα. Εκείνο το βράδυ με έσωσε ο Elser που είχα της τάξης των 200 ευρώ.


    Πριν χρόνια πάλι σε άλλη μηχανή, συναγερμός που δεν θυμάμαι τη μάρκα του, δεν με έσωσε και μου πήραν μόνο τις εξατμίσεις, πάλι πάνω από το πεζοδρόμιο. Εκείνος ο συναγερμός ήταν αυτός που έβαζε η Yamaha σαν δώρο και επειδή σκέφτηκα ότι καλός είναι γιατί να μην τον βάλω (είναι και τσάμπα), καθησυχάστικα σε αυτόν.


    Πάντα είχα λουκέτα και δεν μου έχουν κλέψει μέχρι στιγμής ολόκληρη μηχανή. Πλέον έχω νοικιάσει γκαράζ και πάντα βάζω τα λουκέτα μαζί με το συναγερμό. Αυτά όλα δυστυχώς τα σκέφτεσαι (αν δεν τα έχεις κάνει) αφού γίνει το κακό!


    Για την ασφάλεια κλοπής στη δική μου περίπτωση ήταν περίπου ένα 500σάρικο το χρόνο παραπάνω. Δηλαδή κάτι περισσότερο από ότι μου στοιχίζει το γκαράζ στον χρόνο. Και επειδή έχω ακούσει αρκετά για τις ασφάλειες κλοπής σκέφτηκα να μην την κάνω.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Καλά το τι θεωρεί καθένας καλό για τη μηχανή του είναι τελείως υποκειμενικό. Απλά αν ειναι να δώσεις 400€ για ασφάλεια κλοπής και να την παρατάς στο πεζοδρόμιο για εμένα καλύτερα να επενδύσεις σε ένα πάρκινγκ. (Και για τους πιο προνομιούχους που έχουν δικό τους σπίτι καλύτερα να αγοράσουν αν δεν έχουν)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. συναργεμος meta legos 3 σε cb400 sf big1
    από peristeroman στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2014, 10:30
  2. Συναργεμός Patrol
    από Nrgman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2006, 08:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF