Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πρόβλημα με βενζίνα Ζ750 2008’

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2022
    Μηνύματα
    3

    Πρόβλημα με βενζίνα Ζ750 2008’

    Καλησπέρα στην παρέα .
    Θα ήθελα την βοήθεια σας με ένα θέμα που Αντιμετωπίζω αρκετό καιρό .να επισημάνω ότι είμαι αρκετά άσχετος με μηχανικά , απλά αναζητώ απεγνωσμένα έστω μια ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει.
    Έχω ένα Ζ750 του 2008 , πριν αρκετό καιρό η μηχανή μου έσβησε στα καλά καθούμενα , ενώ περίμενα σε φανάρι , με τα πολλά ήρθε και την μάζεψε ο μηχανικός γιατί δεν ξανά πήρε ποτέ μπροστά . Μετά που την άνοιξε μου ειπε ότι πήρε σκουπίδι η τρόμπα βενζίνης και κόλλησε , και μου έκαψε και ασφάλεια ( σας λέω , μέχρι όσα ξέρω ) . Αλλάχθηκαν όλα όσα έπρεπε.όταν ξανά πήρα την μηχανή , έκανε μπερδέματα του τύπου , σαν να έχει ξεμείνει από βενζίνα , παρότι το ντεπόζιτο ήταν τουλάχιστον στην μέση από βενζίνα .
    Όταν είναι η ένδειξη της βενζινάς στην μέση , συμπεριφέρεται σαν να είναι άδειο , ( δεν με έχει αφήσει ποτέ , αλλά ανοίγω γκάζι και απλά ρεταρει). Όταν το γεμίζω με βενζίνα , δεν εχω κανένα απόλυτος πρόβλημα . Όταν φτάνει στην μέση κάνει τα ίδια .
    Επίσης εχω παρατηρήσει , ακόμα και γεμάτο να είναι , κάνει το ίδιο μπερδεμένα μετά τα 200-205 χλμ/ώρα . Όσο πέφτει η βεντζινα , αυτό το πλαφόν πέφτει και πάει .. αν κατανάλωθει λιγο η βενζίνη , κάνει μπερδέματα στα 170, μετά στα 140 και πάει λέγοντας , μου φαίνεται παρά πολύ περίεργο όλο αυτό. Τις ταχύτητες μου τις κοφταρει χωρίς πρόβλημα ,και νευρικό είναι οπως πριν ,τις μπαντεσ Μου κανονικά , η επιτάχυνση είναι άψογη(αρκεί να είναι γεμάτο το ντεπόζιτο ) , όποτε σκέφτηκα ότι δεν υπάρχει κάποιον πρόβλημα στον ψεκασμό .

    Εμπιστεύτηκα τον μηχανικό μου και αλλαξα τρόμπα και αντλία βενζίνης , και τελικά το πρόβλημα παρέμεινε ακριβώς το ίδιο χωρίς την παραμικρή βελτίωση.

    Πριν ξανά πάω στον μηχανικό , προτίμησα να ακούσω την δίκη σας γνώμη και αν έχετε ξανά αντιμωπισει κάτι παρόμοιο.

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Καλώς ήρθες στο forum.

    Θα έλεγα ότι είναι αντλία βενζίνης, αλλά είπες ότι την άλλαξες πρόσφατα. Γνήσια έβαλες, καινούρια;


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Adalkar Προβολή μηνύματος
    ... κάνει το ίδιο μπερδεμένα μετά τα 200-205 χλμ/ώρα ...Τις ταχύτητες μου τις κοφταρει χωρίς πρόβλημα ,και νευρικό είναι οπως πριν ,τις μπαντεσ Μου κανονικά ...
    Έχεις τίποτα ξαρδερφοκούμπαρο κανένα Dalton;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2022
    Μηνύματα
    3
    [QUOTE=νεοσσός;3124534]Καλώς ήρθες στο forum.

    Θα έλεγα ότι είναι αντλία βενζίνης, αλλά είπες ότι την άλλαξες πρόσφατα. Γνήσια έβαλες, καινούρια;


    Γνήσια έβαλα ναι , όχι ομως καινούργια .

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Άλλαξε μηχανικό για αρχή αφού δεν βρήκε το πρόβλημα με 3 προσπάθειες, αλλιώς θα συνεχίσει να αλλάζει τυχαία ανταλλακτικά μέχρι και αν τυχαία λυθεί το πρόβλημα, στο ενδιάμεσο θα έχεις αγοράσει την μισή μηχανή σε νέα ανταλακτικα..

    μήπως είναι κάποιο μπεκ βουλωμένο χαλασμένο? Η κάποιο σωληνάκι εξαέρωσης του ντεπόζιτου βουλωμένο? Όταν αδειάζει η βενζίνη από το ντεπόζιτο ο κενός χώρος που δημιουργείται πρέπει να γεμίζει εύκολα με αέρα, άλλιος δημιουργείται υποπίεση,. Πράγμα που εξηγεί την δυσκολία να ρουφήξει βενζίνη όσο αδειάζει το ντεπόζιτο.. τα παραπάνω αν έχει τετειο σύστημα το z. Κάτι θα έχει η σωληνάκια από την κάτω μερια η τρύπες κοντά στην ταπα ντεπόζιτου. Μπορεί να έγινε και βλακεία στο δέσιμο και το σωληνάκι να τσακισε- πιάστηκε υπό μεγάλη γωνία κάπου η όταν ξαναμπήκε το ντεπόζιτο να το ματζακωσε κάπου και να το φρακαρε..

    Μια ίσως λύση να δεις αν είναι αυτό θα ήταν να κάνεις ανοίγματα με μισό η ποιο λιγο γεμάτο ντεπόζιτο και ανοικτή εντελος την τάπα βενζίνης ( προσοχή μην κάνεις μπάνιο με βενζίνη)

    Τσεκαρε και πόσα βολτ κρατάει η μπαταρία σου. Είναι στα 12,8 παρκαρισμένο και κοντά στα 14 όταν δουλεύει?

    Δεν είναι ότι καλητερο να το δουλεύεις, και να το πας και τέρμα όταν δείχνει ότι μένει από καύσιμο,. Δημιουργείται φτωχό μίγμα, μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασίες και να κολλήσει- ανατιναχτεί. Μετά πας στο τι αντλία βενζίνης έβαλε και τι πίεση καυσιμου έχεις.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Λογικά τρόμπα βενζίνης.. Εφόσον δεν είναι καινούργια μπορεί να μην είναι κ πλήρως λειτουργική..

  6. #6
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Πιθανόν να έχει νερό στο τεπόζιτο....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2011
    Μηνύματα
    28
    Καλημέρα, γι αρχή καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με ογκομέτρηση τις αντλίας σου ώστε να απορρίψεις το ενδεχόμενο ελλατωματος τις παράλληλα να ελέγξεις το σωληνάκι εξαερισμού. Εάν αυτά είναι σωστά ψάχνεις παρακάτω

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2022
    Μηνύματα
    3
    Παιδιά σαν ευχαριστώ όλους παρά πολύ για το ενδιαφέρον σας , θα αρχίσω να τσεκάρω όλα όσα μου είπατε με την σειρά , και επιστρέφω

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με R6 2008
    από ALEXR62008 στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2010, 17:25
  2. Sos ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ Hornet Abs 2008 !!
    από mantzou στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2009, 00:57
  3. Προβλημα Με Ζ750
    από giannisman στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2005, 22:33
  4. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:27
  5. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF