Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Cagiva river 600

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2008
    Μηνύματα
    118

    Cagiva river 600

    Για πείτε γνώμες για καλοκαιρινή μότο. Για πολύ λίγα χιλιόμετρα π. Χ. 500km?αντί για παπί και skouter. Δεν θέλει κάτι δουλεύει κανονικά. Αγορά περίπου 700 ε. Ξέρω τι είναι και τι προβλήματα βγάζει.. Να το ρισκάρω?κάποιος που να το είχε η να έχει εμπειρία από αυτό?
    Τελευταία τροποποίηση από dpapag3; 17/01/2022 στις 16:21.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.745
    Στο περιοδικό Μοτό, σε παλιό τεύχος, το είχαν θάψει, ως κακή μοτοσυκλέτα, πράγμα ιδιαιτέρως περίεργο, μια και το περιοδικό Μοτο, δεν έθαβε τότε, που να του πήγαινες το χάλι το μαύρο να το κάνει τεστ. Φαντάσου πόσο κακό πρέπει να ήταν αυτό το River, που δεν κρατήθηκαν.

    Μάλιστα ο τίτλος του τεστ, ήταν το λογοπαίγνιο ''να το πάρει το ποτάμι;''

    Η αλήθεια είναι ότι έβγαζε 29 άλογα τροχό από 600 κυβικά, όταν ακόμα και το αρχαιοελληνικής τεχνολογίας XT600E ένα 35ρι-37ρι στον τροχό, το είχε.

    Οπότε μάλλον δίκαιο το Μοτό.

    Αν δεν σε απασχολεί η πολύ χαμηλή απόδοση, αν δεν σε φοβίζει το απίστευτα κακό όνομα στα θέματα αξιοπιστίας που είχε κάνει τότε η Cagiva, αν είσαι σίγουρος ότι δεν θα χρειαστεί εξειδικευμένα ανταλλακτικά που δεν θα υπάρχουν 1) τόσα χρόνια μετά για ένα 2) όχι πετυχημένο μοντέλο που 3)έχει κλείσει η εταιρία που το έβγαζε, τι να σου πω, πάρτο.


    Το λίγο μεταγενέστερο Canyon 500 , το είχε γνωστός, και του είχε βγεί καλό. Βέβαια, πριν το Canyon 500, ο ίδιος είχε ένα Bandit 400 VC με το οποίο διακοσάριζε, πυροβολούσε στα στροφιλίκια και γενικά πήγαινε σβέλτα κι ωραία, και πήρε το Canyon και δεν μπορούσε να προσπεράσει το ΚΤΕΛ στο κομμάτι από Φιλιππιάδα στα Γιάννενα, και από ευγένεια καθόμουν κι εγώ μαζί (με VFR400R εγώ) κι ακολουθάγαμε το ΚΤΕΛ με 70-80. Αλλά το ''ευρωπαικό είχε χαρακτήρα, δεν ήταν μίξερ σαν το γιαπωνέζικο''.

    Βρες κάτι άλλο καλέ μου άνθρωπε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ειχε τουλαχιστον 2 αλυτα προβληματα απο οσο θυμαμαι
    κομπλερ μιζας και αμορτισερ
    γιατι να μπλεξεις και μαλιστα χωρις διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων;
    παντως ηταν το ομορφοτερο απο τα παρατημενα

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2008
    Μηνύματα
    118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ειχε τουλαχιστον 2 αλυτα προβληματα απο οσο θυμαμαι
    κομπλερ μιζας και αμορτισερ
    γιατι να μπλεξεις και μαλιστα χωρις διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων;
    παντως ηταν το ομορφοτερο απο τα παρατημενα
    Ναι όλα αυτά τα ξέρω και τα καταλαβαίνω. Δεν είμαι και πρωτάρης στης Μότο..30 χρόνια πολλές μότο. Απλώς να μην κατεβάζω στο νησί την μηχανή. Λεω να πάρω μία να πηγενω στα μπάνια 2km απόσταση..δεν θέλω κάτι άλλο

  5. #5
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dpapag3 Προβολή μηνύματος
    Ναι όλα αυτά τα ξέρω και τα καταλαβαίνω. Δεν είμαι και πρωτάρης στης Μότο..30 χρόνια πολλές μότο. Απλώς να μην κατεβάζω στο νησί την μηχανή. Λεω να πάρω μία να πηγενω στα μπάνια 2km απόσταση..δεν θέλω κάτι άλλο
    και δεν το κάνεις με τα πόδια ;

    αν αυτή είναι η μόνη / βασική χρήση γιατί δεν βρίσκεις ένα παπί στα ίδια ή λίγο παραπάνω χρήματα, να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο..;

    λιγότερα έξοδα χρήσης / συντήρησης / ασφάλισης κτλ. ακόμα και μετά αποθήκευση όλον τον χειμώνα να θέλει σέρβις /επισκευή, σίγουρα θα έχει μάστορα το νησί ή έστω πρόσβαση στα βασικά ανταλλακτικά να το κάνεις μόνος σου....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2008
    Μηνύματα
    118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από div400 Προβολή μηνύματος
    και δεν το κάνεις με τα πόδια ;

    αν αυτή είναι η μόνη / βασική χρήση γιατί δεν βρίσκεις ένα παπί στα ίδια ή λίγο παραπάνω χρήματα, να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο..;

    λιγότερα έξοδα χρήσης / συντήρησης / ασφάλισης κτλ. ακόμα και μετά αποθήκευση όλον τον χειμώνα να θέλει σέρβις /επισκευή, σίγουρα θα έχει μάστορα το νησί ή έστω πρόσβαση στα βασικά ανταλλακτικά να το κάνεις μόνος σου....
    ωραία και σωστή η σκέψη σου φίλε μού αλλά έχω και εγώ τα κολλήματα μου..αποφεύγω τα παπια σαν ο διάβολος το λιβάνι.....30 χρόνια
    μότο ποτέ δεν είχα παπί.....δεν ξέρω για μέλλον η όταν 60ρισω αλλά τώρα ΟΧΙ

  7. #7
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dpapag3 Προβολή μηνύματος
    ωραία και σωστή η σκέψη σου φίλε μού αλλά έχω και εγώ τα κολλήματα μου..αποφεύγω τα παπια σαν ο διάβολος το λιβάνι.....30 χρόνια
    μότο ποτέ δεν είχα παπί.....δεν ξέρω για μέλλον η όταν 60ρισω αλλά τώρα ΟΧΙ
    για αυτό δεν το θες...γιατί ποτέ δεν είχες.
    δεν υπάρχει καλύτερο όχημα για την δουλειά που το θες.
    αν επιμένεις μηχανή όμως και εγώ μαζί σου άλλα δες κάτι που να είναι σκυλί ,εύκολο στην συντήρηση και με πολλά ανταλλακτικά. δες ένα 250 on off.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Αν περιμενεις απο προβληματικο καταργημενο μηχανακι να σου δουλευει δυο μηνες το χρόνο μετα απο δεκα ακινησια .....θα χασεις τα μπανια σου

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    μια λίστα προσαρμοσμένη για σένα
    https://www.car.gr/s/dd1y14p6/
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2008
    Μηνύματα
    118
    Μάλλον πάμε για freewind...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Αν θες να βάζεις βενζίνη,να φουσκώνεις λάστιχα να βαράς 10 μανιβελιες και να φεύγεις για μπάνιο τότε παλιό παπί τύπου townmate 50-80, glx50-90 vespa η κάνα dt50 αεροψυκτο.
    Και αυτό αφού έχεις αδειάσει ντεπόζιτο,καρμπυρατέρ και τα βάλεις σε κεντρικό Σταντ πριν την αποθήκευση.

    Οτιδήποτε άλλο θα ασχολείσαι με καινούριες μπαταρίες,εξαερώσεις η αλλαγή υγρών φρένων,καθάρισμα σκουριων από μπουκάλες και δισκοπλακες, ίσως και υγρά τσιμουχες σε αυτά, ίσως καθαρισμό μπεκ,αντλίες,λάδια,υγρά ψυγείου,και άλλα,(βάλε κάνα Πηνειό άμα πάρει υγρασία)

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dpapag3 Προβολή μηνύματος
    ωραία και σωστή η σκέψη σου φίλε μού αλλά έχω και εγώ τα κολλήματα μου..αποφεύγω τα παπια σαν ο διάβολος το λιβάνι.....30 χρόνια
    μότο ποτέ δεν είχα παπί.....δεν ξέρω για μέλλον η όταν 60ρισω αλλά τώρα ΟΧΙ
    Λες να ηρθε η ωρα να πουλησω το THUNDER να παρω παπι;
    Σε τρεις μηνες ειμαι 60

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Αν θες να βάζεις βενζίνη,να φουσκώνεις λάστιχα να βαράς 10 μανιβελιες και να φεύγεις για μπάνιο τότε παλιό παπί τύπου townmate 50-80, glx50-90 vespa η κάνα dt50 αεροψυκτο.
    Και αυτό αφού έχεις αδειάσει ντεπόζιτο,καρμπυρατέρ και τα βάλεις σε κεντρικό Σταντ πριν την αποθήκευση.

    Οτιδήποτε άλλο θα ασχολείσαι με καινούριες μπαταρίες,εξαερώσεις η αλλαγή υγρών φρένων,καθάρισμα σκουριων από μπουκάλες και δισκοπλακες, ίσως και υγρά τσιμουχες σε αυτά, ίσως καθαρισμό μπεκ,αντλίες,λάδια,υγρά ψυγείου,και άλλα,(βάλε κάνα Πηνειό άμα πάρει υγρασία)
    αμα παρει υγρασια και αλιακμονα μαζι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dpapag3 Προβολή μηνύματος
    Μάλλον πάμε για freewind...
    Σοφή επιλογή!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #15
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Εμένα μαρεσει το cagiva, μου θυμίζει την τραγουδαρα των foo fighters
    https://youtu.be/9cqHAgnub_M

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Cagiva River 500
    από CAMBOF στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2006, 08:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF