Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: Καινούρια Voge 500 dsx ή Μεταχειρισμένη Honda CB 500 X ;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Λέω αυτό και σταματάω
    Υποτίθεται ότι κάνουμε σύγκριση τώρα
    Loncin με Honda
    Moto Trend με Σαρακάκη
    Και
    Αισιοδοξία με Σιγουριά

    Η αισιοδοξία με τη σιγουριά είναι 2 μη συγκρίσιμες έννοιες
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Λέω αυτό και σταματάω
    Υποτίθεται ότι κάνουμε σύγκριση τώρα
    Loncin με Honda
    Moto Trend με Σαρακάκη
    Και
    Αισιοδοξία με Σιγουριά

    Η αισιοδοξία με τη σιγουριά είναι 2 μη συγκρίσιμες έννοιες
    Καλα κανεις και το σταματας. Το ιδιο και εγω. Θα μονοπωλήσουμε τη συζητηση και δεν εχει νοημα.

    Απλα σε σχέση με το bold που εγραψες. Δεν συγκριναμε ποια ειναι πιο πιθανο να δωσει πιστολα (αρα δεν εχει νοημα το loncin vs honda ή Σαρακάκης vs mototrend). Μιλάμε μονο για την πιθανοτητα πιστολας της voge

    Επομένως, αν γίνει εκτίμηση του ρίσκου να δωσει κανονι, αυτο ειναι εξαιρετικά χαμηλο εως και μηδαμινο για τη συγκεκριμένη εταιρια. Φυσικά ειναι μηδενικό για την honda.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Κατά την προσωπική μου άποψη ο μόνος λόγος να προτιμήσεις καινούριο ds500 σε σχέση με μτχ cb500x είναι ότι μάλλον κλέβεται λιγότερο.
    ΥΓ @Dr.Monty Τι κατανάλωση έχεις στο ds σου;

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gimli Προβολή μηνύματος
    Κατά την προσωπική μου άποψη ο μόνος λόγος να προτιμήσεις καινούριο ds500 σε σχέση με μτχ cb500x είναι ότι μάλλον κλέβεται λιγότερο.
    ΥΓ @Dr.Monty Τι κατανάλωση έχεις στο ds σου;
    3,8-4,1. Πρώτα 1300κμ μέχρι 5Κ στροφές. Μεικτή, περισσότερο πολη. Κανενα ταξιδι.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Μεταχειρισμένο voge να φοράει τα έξτρα που θες. Η ποιο οικονομική λύση, αφού δεν έχουν μεταπώληση θα το βρεις πολύ φτηνά και θα κάνει αυτό που θες αν είναι αξιόπιστη κατασκευή και είχε σωστή χρήση και συντήρηση.

    Εγώ χωρίς εμπειρία, δηλαδή να εχω 50.000-100.000 χιλιόμετρα θα φοβόμουν να δώσω 6.000 για πρώτη μηχανή για το ενδεχόμενο τις πτώσης-τρακαρισματος

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Η διαφορα μεταξυ τους στη μεταπωληση οοοοοοοταν το πουλησεις θα ειναι ιδια με τη τιμη αγορας οποτε μη το σκεφτεσαι.
    Εχουν σα κανουρια διαφορα 1400 οπου αν προσθεσεις τα καγκελα κεντρικο σταντ προστασια κινητηρα κλπ πας στα 2000.
    Αυτα οσον αφορα καινουρια.
    Οσον αφορα μεταχειρισμενο CBX γιατι να μη παρεις καινουριο voge με εγγυηση που ειναι και αστρωτο απο αντιπροσωπεια σοβαρη οπως της κυμκο?
    Για την επαρκεια ανταλλακτικων της χοντα ρωτα ποσο περιμενα για ενα πισω αμορτισερ στο sh300 που ειναι και εμπορευσιμο μοντελο

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Αυτή είναι μια πλήρης πρόταση σε Voge μτχ στα 5.900€. https://www.car.gr/classifieds/bikes...#bigger-photos

    Σε ό,τι αφορά στα αξεσουάρ του CB, προσωπικά μου κόστισαν ~ 900+ € (κεντρικό σταντ, χούφτες, κάγκελα, σχάρα και μπαγκαζίερα - όλα χόντα, μοντ. '19).

    Αν βάλεις after market πχ givi, η τιμή πάει περίπου στο μισό.

    Στο CB - αν ενδιαφέρει κάποιον - έχεις επίσης τον 19άρι τροχό σε σχέση με το DS (εκτός αν πας για το DSX που έχει και εκεινο 19-17).

    Από κατανάλωση είναι τα ίδια.
    Τελευταία τροποποίηση από Panos76; 20/01/2022 στις 08:03. Αιτία: ξέχασα τα κάγκελα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ανεξαρτητως μοντελων συγκρισης στο γενικοτερο διλημμα καινουριο η μεταχειρισμενο υπαρχει ο εξης παραγοντας:
    αν θελω κατι να το παντρευτω συμφερει το καινουριο για να ζησω τα καλυτερα του χρονια και με εγγυηση
    αν θελω κατι για σχετικα λιγο καιρο αξιζει το μεταχειρισμενο για να μη φορτωθω τη ραγδαια πτωση τιμης της πρωτης τριετιας

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/01/2022
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Αναφέρεις ότι φτάνεις τώρα, μέχρι τα 6400€.
    Κάνε λίγο υπομονή και μάζεψε λίγα παραπάνω και καρφί για το σιμπι.
    Είτε το καινούριο του '22 είτε κάνα στοκ του '19.
    Για τέτοια διαφορά,δεν αξίζει να συζητάς καν για το άλλο.
    Ο τρόπος που υπολογίζω το ουσιαστικό κόστος μου είναι ότι αν διαλέξω τελικά το καινούριο Voge το μόνο που μένει είναι να πάρω τον έξτρα εξοπλισμό που θέλω, που μου πηγαίνει το κόστος βαριά στα 7100 ας πούμε. Ενώ διαλέγοντας έναι καινούριο CB το κόστος μου θα φτάσει γύρο στα 8μιση. Αυτό για να βάλω πράγματα που θεωρώ λίπο πολύ απαραίτητα, όπως τα κάγκελα. Γι αυτό αναφέρω ότι θέλω να φτάσω μέχρι εκείνα τα χρήματα.

    Πήρα μερικά τηλέφωνα σε διάφορες αγκελίες και βρήκα ας πούμε δύο πολύ ωραία cb με ~10-12k χιλιόμετρα, με μπόλικα από τα πράγματα που θα ήθελα να έχω, μέσα στα χρήματα που θέλω να διαθέσω και κάτι τελευταίο πολύ θετικό είναι ότι είναι του '18-19.

    Δεν αποκλείω τη πιθανότητα κιόλας να κάνω και αυτό που λες, απλά να περιμένω, αλλά προσπαθώ να εξαντήλω πλήρως τις επιλογές μου πριν καταλήξω σε αυτή.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/01/2022
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος

    Ήθελες δεν ήθελες ρε άτιμε, εδώ θα μας στείλεις πάλι.
    Χαχαχα, όντως, δε περίμενα να δημιουργηθεί τέτοια αντιπαράθεση αλλά πρέπει να έθιξα κάποια φλέβα με όλη τη δημοτικότητα που φαίνεται να παίρνουν τα κινέζικα μοντέλα στην Ελλάδα.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/01/2022
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Και γιατι να μη παρεις του πυργου με 2 χρονια warranty
    https://www.car.gr/21676323?utm_sour...ontent=aggelia
    Πέφτει λιγουλάκι μακριά... Γενικότερα προς βόρεια Ελλάδα κοιτάω περισσότερο για να έχω τη δυνατότητα να το δω και από κοντά, αλλιώς και 500 μέτρα να χε η μηχανή σε βολική τιμή, δε θα την έδεινα σημασία

    Σας ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ που μπήκατε στο κόπο και ψάξατε

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/01/2022
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Πριν λίγο καιρό ειχα το ιδιο διλημμα με εσένα. Το διλλημα υπηρχε καθαρα επειδή φαινεται ότι η τιμή ειναι κοντινη αναμεσα στα δυο. Πάντα μιλώντας για καινουρια.

    H honda ειναι χίλια χρόνια εταιρια ενω η voge μόνο 2. Επομένως υπάρχει ενα ρίσκο ως προς την πιθανή αξιοπιστία της δεύτερης. Αυτο στην Ελλάδα γίνεται ακόμα πιο έντονο γιατί εχουμε συνδεσει το κινέζικο με το Jumbo. Μπορείς να δεις σε μια κοινωνία όχι τοσο συντηριτική (Ιταλία) τι συμβαίνει με μια άλλη κινέζικη μάρκα. Παει γ@μ#$%ας.

    Λόγω της δουλειάς μου εμπιστευομαι την τεχνολογική εξέλιξη και δεν εχω στεγανα του στυλ ο Κινέζος, ο Πατρινός και ο Γερμανός. Οι κινέζοι πουλανε φτηνοτερα γιατι μπορουν και γιατι πρεπει να μπουν στην αγορά. Οχι γιατι απαραίτητα δίνουν κατώτερα ποιοτικά προιόντα. Πριν καποια χρόνια ο κόσμος δεν εμπιστευόταν τα dell γιατι ήταν φτηνότερα όλων. Τωρα πια..... μονο dell. Σε πεντε- δεκα χρόνια που θα εχει αποδειχθει η αξιοπιστία τους θα γινει και εξίσωση τιμών. Ας ελπίσουμε οτι τα ακριβα θα πανε προς τα κατω και οχι το αντιθετο (Αν και χλωμό).

    Τεσπα η τελική σκεψη που έκανα και κατέληξα στο voge ηταν η εξής.

    Αν στα φερουν απο την αντιπροσωπεια καινουργια τότε εχεις μια διαφορά τιμής 1400 ευρώ. Για ποιο σωστή συγκριση θα πρεπει να πούμε ότι η voge εχει α) κεντρικό σταντ β) προστατευτικά κάγκελα και γ) προστατευτικό κινητήρα στον βασικό εξοπλισμο. Στη χόντα τα α) και β) εχουν 400 ευρω μαζι. Το άλλο δεν το βρίσκω στα αξεσουάρ.

    Οπως και εσυ, ονειρευομαι να κανω και κανενα μικρο ταξιδακι. Αρα θα πρεπει να εχω σχαρες-βαλίτσες κτλ. Στη voge με 650 είχα τις βαλίτσες της εταιριας μαζι με σχαρες κλειδαριές κτλ. Προφανώς στο χόντα θα βάλεις κατι σε αφτερ μαρκετ γιατι αν μπεις στο σιτε και δεις τα αυθεντικά θα κλαψεις. Νομίζω μόνο η σχάρα για πλαινες και πισω εχει 770.

    Αρα τί ειπα εγω? Με 7Κ εχω φουλ εξτρα και βαλίτσες και προβολάκια. Ετοιμο. Μια που ηρθε και μια που καβάλησα. Στην άλλη ξεκινάω με 7700 και έχει ο θεος.

    Φυσικά όλα τα παραπάνω τα γράφω για την συγκριση δυο καινουργιων. Για μένα το να δωσω για οτιδήποτε μεταχειρισμένο ίδια λεφτα με κατι καινούργιο, χωρις εγγυηση και χωρίς ο πωλητής να ειναι τουλάχιστον ο αδερφός μου απλα δεν παίζει.
    Αυτό ακριβώς που λες για τη τεχνολογία, επίσης λόγω δουλειάς, βλέπω τη τελευταία 5 ετία μια απίστευτη έκρηξη, στην Ελλάδα πάντα η οποία έχει μία τάση να αργεί λίγο σε αυτά τα πράγματα.
    Το θέμα που με προβληματίζει απλά πάνω σε αυτό, ξανά επειδή δεν είχα και τόσο ουσιαστική επαφή με το χώρο, είναι η μακροβιότητα και η διαθεσιμότητα σε ανταλλακτικά.
    Εννοείται ότι δε μιλάω για τώρα, αλλά πχ σε βάθος χρόνου, δηλαδή μη ξυπνήσω μια μέρα το 2024 και δω "Φεύγει η Voge από την Ελλάδα"...

    Αν ήταν υπήρχε παραπάνω χρόνια η Voge πιστεύω μπορεί να μην είχα κάνει καν την αρχική ερώτηση

    Όσο γι αυτό που λες για τον βασικό εξοπλισμό είναι ξανά ο λόγος που έγινε η αρχική ερώτηση και αυτό το 650αρι για το τριβάλιτσο νομίζω είναι τεράστιο πλας!
    Δεν έγινα αρκετά ξεκάθαρος στο αρχικό ποστ αλλά όταν λέω μεταχειρισμένο CB500X εννοούσα σχετικά καινούριο (όπως κάποια που ανέφερα προηγουμένος 10-12k χιλιόμετρα ) και να χει τουλάχιστον μια βαλίτσα και κάγκελα.

    Τέλος να πω την αλήθεια, άρχισα να κλείνω λίγο παράνω τώρα προς το Voge 500 DSX με όλα κι όλα αλλά από βδομάδα λογικά θα καταλήξω που θα ευελπιστώ να καταφέρω να δοκιμάσω και τις 2.

  13. #28
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Ο αδερφός μου όταν το πήρε από πασίγνωστο έμπορο χαμηλά στη Θησέως (νιάου νιάου), του έβαλε τα κάγκελα και πάνω και κάτω δώρο.
    Ενδεικτικά στο αναφέρω καθώς φαίνεται πως δίνεις πολύ σημασία στα αξεσουάρ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #29
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Ο δαίμων ξαναχτύπησε.
    Κατά λάθος κλειδώθηκε,συνεχατε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2019
    Μηνύματα
    18
    To Cb500x το αγόρασα Οκτώβριο του 19 με δώρο top case κάγκελα και ζελατίνα που την έκανα με ένα 50ρικο χούφτες. Δεν ξέρω πόσο σημασία έχει που τα λεφτά ήταν κασέρι και ότι την πήρα πριν τον κορονοιο . Εγώ θα σου πρότεινα ξαψετο καλά για καινούργιο cb με δώρα ή μεταχειρισμένο το voge. Και μην ξεχνάς ότι θέλεις κράνος και λοιπό εξοπλισμό

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι λέτε για το Honda CB 500;
    από Wheelie στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 10:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF