Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Καινούρια Voge 500 dsx ή Μεταχειρισμένη Honda CB 500 X ;

  1. #31
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    απο voge αυτό που πρότεινε ο Πάνος 76 παραπάνω φαίνεται ιδανική περίπτωση
    σε 9 μήνες έχει 2500χλμ και ένα χιλιαρικο κάτω

    όπως και αυτό, 3μηνών 500χλμ με βάσεις-κάγκελα-βαλίτσα στα 5k
    Τελευταία τροποποίηση από doctoras; 20/01/2022 στις 14:09.
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    180
    Εγώ έχω έναν κάλο στον εγκέφαλο με τα κινέζικα και ας είναι η loncin ένας κολοσσός και ας προμηθεύει κινητήρες για την bmw μέχρι τα 900 κυβικά. Μια μηχανή δεν είναι μόνο ο κινητήρας. Από την άλλη cb500x έχω και το μηχανάκι το έχω λατρέψει για την κατανάλωση του και το πόσο εύκολο είναι, και ότι είναι ένα πολυχρηστικό όχημα .

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/01/2022
    Μηνύματα
    12
    Θα μπορούσε κάποιος από εσάς που γράψατε για τα voge να μου πείτε στο περίπου τι σας κοστίζει μέχρι στιγμής συντήριση, ασφάλειες κλπ;
    Κάτι για να πάρω μία γενική ιδέα και για αυτό το κομμάτι, επειδή για τα cb βρήκα εκτενέστατα αρχεία για τα παραπάνω και πολύ αναλυτικά όλα του τα σέρβις αλλά λόγο του πόσο καινούρια είναι τα voge δε μπορώ να βρω κάτι στο περίπου.

    Επίσης, δε ξέρω αν υπάρχει κάποια πιο ουσιαστική διαφορά, τεχνικά δηλαδή, από το DS στο DSX μοντέλο, μιλόντας πάντα για τα 500 κυβικά, πέραν του τύπου των ζαντών και του διαμετρήματος της μπροστινής ζάντας.

    Όσο για τα διάφορα cf moto που αναφέρθηκαν, κάτι το έξτρα βάρος, κάτι τα 650 κυβικά (επαναλαμβάνω ότι πιστεύω ότι δεν έχω την εμπειρία για να τα "υποστηρίξω") και κάτι που την είδα από κοντά και δε μου πολυ γέμισε το μάτι, με ψιλοαπέτρεψαν από να τη θεωρήσω σαν πιθανή επιλογή. Παρόλα αυτά ο συγκεκριμμένος πωλητής δε με άφησε καν να κάτσω πάνω χωρίς να του δώσω ένα συμβολικό ποσό των 50 ευρώ
    Τελευταία τροποποίηση από fotisk; 20/01/2022 στις 14:11.

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/01/2022
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ανεξαρτητως μοντελων συγκρισης στο γενικοτερο διλημμα καινουριο η μεταχειρισμενο υπαρχει ο εξης παραγοντας:
    αν θελω κατι να το παντρευτω συμφερει το καινουριο για να ζησω τα καλυτερα του χρονια και με εγγυηση
    αν θελω κατι για σχετικα λιγο καιρο αξιζει το μεταχειρισμενο για να μη φορτωθω τη ραγδαια πτωση τιμης της πρωτης τριετιας
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μπει σε αυτή τη διαδικασία με το σκεπτικό ότι θα την αλλάξω την όποια μηχανή μέσα σε μία τριετία για παράδειγμα, αλλά το θεωρώ μία έξτρα "ασφάλεια" ΑΝ όντως το θελήσω, να μπορώ να το κάνω χωρίς να μπω μέσα πάρα πολύ.

    Τώρα, βλέποντας διάφορα βίντεο για το CB500X πάρα πολλά αναφέρουν ότι είναι άβολο για αναβάτες άνω του 1,83 χώρις τη προσθήκη bar risers, χαμηλωμένα πατηράκια και έξτρα ανεμοθώρακα. Πάντα, όταν μιλάμε για ταξίδια και όχι απλή καθημερινή μετακίνηση.
    Αυτό είναι κάτι που για το δικό μου 1,90 μη δημιουργεί κάποιους έξτρα προβληματισμούς και πιθανότα μειώνει ακόμα περισσότερο τα μπάντζετ που μπορώ να διαθέσω σε μία μεταχειρισμένη μηχανή, με το σκεπτικό ότι πέραν του εξοπλισμού που μου λείπει (πέραν του κράνους και των γαντιών που έχω) θα πρέπει να συνυπολογίσω και αυτά αν πω να κάνω κάποιο ταξίδι...

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fotisk Προβολή μηνύματος
    Παρόλα αυτά ο συγκεκριμμένος πωλητής δε με άφησε καν να κάτσω πάνω χωρίς να του δώσω ένα συμβολικό ποσό των 50 ευρώ
    Πλάκα κανεις ετσι?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fotisk Προβολή μηνύματος
    Επίσης, δε ξέρω αν υπάρχει κάποια πιο ουσιαστική διαφορά, τεχνικά δηλαδή, από το DS στο DSX μοντέλο, μιλόντας πάντα για τα 500 κυβικά, πέραν του τύπου των ζαντών και του διαμετρήματος της μπροστινής ζάντας.
    Οι διαφορές ειναι μόνο στο οτι το Χ έχει ακτινωτές ζάντες, 19 μπορστά τροχό και ότι απενεργοποιείται το ABS

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fotisk Προβολή μηνύματος
    Θα μπορούσε κάποιος από εσάς που γράψατε για τα voge να μου πείτε στο περίπου τι σας κοστίζει μέχρι στιγμής συντήριση, ασφάλειες κλπ;
    Τα μόνα που έχουν γραφτει ειναι απο μένα σε δύο πόστ στο παρακάτω θέμα.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160740

    Στο πρώτο ποστ εχει διάφορες πληροφορίες και σε ενα δεύτερο πόστ γραφω μετά το πρώτο σέρβις.

    Η ασφάλεια ειναι 380 σε Ιντεραμερικαν με κλοπή χωρίς απαλλαγή, οδική βοήθεια και επασφάλιστρο νέου οδηγου (αν δεν εισαι νεος οδηγός νομίζω θα ειναι μειον 80 ευρω).

    Τέλος συγκεκριμένος dealer κανει ή αρκετα δώρα ή 250 εκπτωση. Εγω επελεξα την εκπτωση γιατι πολλα απο αυτα που έδινε τα ειχα παρει.

    Οτι θελεις ρώτα. Το μηχανάκι ειναι κουκλι.

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    50 ευρώ; Εγώ τις προάλλες μπήκα σε τρία μαγαζιά να κοιτάξω οχήματα και εννοείται να κάτσω Επάνω αλλά δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο.Τα Vogue μου τα πρότεινε πολύ ο πωλητής . Βέβαια εγώ χαζευα το royal Enfield περισσότερο .. χαχα

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω έναν κάλο στον εγκέφαλο με τα κινέζικα και ας είναι η loncin ένας κολοσσός και ας προμηθεύει κινητήρες για την bmw μέχρι τα 900 κυβικά. Μια μηχανή δεν είναι μόνο ο κινητήρας. Από την άλλη cb500x έχω και το μηχανάκι το έχω λατρέψει για την κατανάλωση του και το πόσο εύκολο είναι, και ότι είναι ένα πολυχρηστικό όχημα .
    Φυσικα κ δεν είναι μόνο ο κινητήρας.. Η ds500 φοράει φρενα της nissin με διπλες δισκοπλακες ,αναρτήσεις της KYB με usd,abs της Bosch,tft εγχρωμη οθονη με πολλές πληροφορίες κ γενικά είναι προσεγμένη μοτο στην ποιότητα κατασκευης..Επισης η κατανάλωση παιζει απο 3,8 έως 4,2 l..

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Καλά τα νούμερα αλλά εάν δεν το κάνεις μια βόλτα να δείς αν σου αρέσει στο δρόμο δουλειά δεν γίνεται.
    Γεωμετρία βάρος αίσθηση συμπεριφορά θέση οδήγησης δεν φαίνονται στα χαρτιά, ούτε προκύπτει από γνώμες.

  9. #39
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Καλά τα νούμερα αλλά εάν δεν το κάνεις μια βόλτα να δείς αν σου αρέσει στο δρόμο δουλειά δεν γίνεται.
    Γεωμετρία βάρος αίσθηση συμπεριφορά θέση οδήγησης δεν φαίνονται στα χαρτιά, ούτε προκύπτει από γνώμες.
    εξαρτάτε ποιος θα καβαλήσει, τι εμπειρία έχει, με τι θα έχει στο νου του να συγκρίνει, πόσο γρήγορα μπορεί να αφομοιώσει την πληροφορία απο την εμπειρία της οδήγησης, ποσο ξεκάθαρα συμπεράσματα μπορεί να βγάλει από τα υποκειμενικά του κριτήρια ή πόσο περισσότερο θα μπερδευτεί στα διλήμματα του και πολλά άλλα
    Δεν είναι για όλους
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fotisk Προβολή μηνύματος
    ...του διαμετρήματος της μπροστινής ζάντας...
    (ΠΒ) ε;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/01/2022
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Potis Προβολή μηνύματος
    50 ευρώ; Εγώ τις προάλλες μπήκα σε τρία μαγαζιά να κοιτάξω οχήματα και εννοείται να κάτσω Επάνω αλλά δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο.Τα Vogue μου τα πρότεινε πολύ ο πωλητής . Βέβαια εγώ χαζευα το royal Enfield περισσότερο .. χαχα
    Αυτό η αλήθεια είναι ότι σε όποιον το είπα έφριξε αλλά τελικά τη βρήκα αλλού και τη δοκίμασα χωρίς δράματα αυτή τη φορά... Μου άρεσε αρκετά το voge και σίγουρα δεν έχει ας πούμε αέρα κινέζικου.
    Επίσης δοκίμασα και ένα cbx στη ξάνθη σήμερα, αυτό μεταχειρισμένο αλλά με ελλάχιστα χιλιόμετρα.

    Μπορώ να πω ότι νιώθω πιο μαζεμένος στο cbx αλλά απ την άλλη με κάνει να νιώθω πιο σίγουρος, ας πούμε, απ ότι στο Voge. Επίσης ξανά για το CBX μου φαίνεται πάρα πάρα πολύ καλά ζυγισμένο σε σύγκριση με το άλλο. Όχι ότι είχα την ευκαιρία να "ζορίσω" κάποιο παραπάνω, αλλά μπορώ να πω ότι ακόμα και με την απειρία μου ήταν αισθητή η διαφορά.

    Πέραν αυτού, δε περίμενα να είμαι 100% άνετα σε κάποια μηχανή κάτω των 650cc αλλά το μπάντζετ και η έλλειψη εμπειρίας μου δε θα μπορούσαν να υποστηρίξουν κάτι τύπου V-Strom 650...
    Παρόλαυτα, δε μπορώ να πω ότι ήμουν αρκετά άβολα στο cbx για να πω ότι θα με ενοχλήσει σε πιο μεγάλα ταξίδια αλλά το Voge είχε εδώ αρκετά μεγάλη διαφορά με τον έξτρα όγκο που έχει.

    Με βλέπω δυστυχώς για μερικούς και ευτυχώς για άλλους να κλείνω το CBX τις επόμενες μέρες

  12. #42
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Βρίσκω την τελευταία πρόταση εξαιρετικά λάθος!
    Για σένα παίρνεις μηχανάκι όχι για να ικανοποιήσεις τη γνώμη κάποιου άλλου.
    Βάλτο στο κεφάλι σου αυτό, ότι κι αν διαλέξεις.
    Και με το καλό καβαλάρης.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/01/2022
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Βρίσκω την τελευταία πρόταση εξαιρετικά λάθος!
    Για σένα παίρνεις μηχανάκι όχι για να ικανοποιήσεις τη γνώμη κάποιου άλλου.
    Βάλτο στο κεφάλι σου αυτό, ότι κι αν διαλέξεις.
    Και με το καλό καβαλάρης.
    Καλά, αυτό εννοείται. Απλά αυτό που εννοούσα ήταν ότι μπορεί μερικοί να συμφωνήσουν και άλλοι να διαφωνήσουν με την επιλογή μου. Σίγουρα η επιλογή είναι δική μου.

    Λογικά αυτό θα είναι και το τελευταίο update στο συγκεκριμμένο thread καθώς έκλεισα τελικά τη CBX που δοκίμασα στη Ξάνθη

    Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και τη πολύ μεγάλη βοήθεια που μου δώσατε τις τελευταίες εβδομάδες

  14. #44
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    καλοτάξιδο να είναι !

    μεγάλο παπάκι είναι, το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω είναι ότι θα το ήθελα πιο σκληρό στις αναρτήσεις του, αλλά κατά τα άλλα το μηχανάκι νομίζω αποτελεί πάρα πολύ καλή επιλογή

    Τώρα για τον αέρα κτλ που έλεγες πιο πριν, έχω οδηγήσει αρκετά on-off, και μικρά και μεγάλα, στο δικό μου 1.84, κανένα δεν βρήκα ότι με καλύπτει (ούτε καν το 1200GS)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    29
    Ως κάτοχος του ds500 ύψος 1,89 στα 83 κιλά, θα πω τα εξής όπου έχω κάνει και τις μετρήσεις μου...

    Το μηχανάκι έχει θέμα με το 15αρι μπροστινό γρανάζι στις αλλαγές ταχύτητας και γι'αυτό του έβαλα ένα after market 16αρι από Αγγλία που ήρθε (συνολικό κόστος με τοποθέτηση 32€) και τώρα μιλάμε για μια εξαιρετικότατη μηχανή σε όλα τα θέματα.

    Μέση κατανάλωση γράφει μεν 4,1 άνα 100χιλ αλλά η αντλία στο βενζινάδικο (σελ) έδειξε 4,44 λίτρα (δηλαδή απόκλιση του μετρητή της μηχανής στα 8%).

    Τελική βαράει 160+ όπου θα επιταχύνει γρήγορα μέχρι τα 130

    Επιτάχυνση μέχρι τα 100 στα 7,1

    Ως έξτρα που δεν τα έχουν όλα τα υπόλοιπα μηχανάκια αλλά μερικά, φοράει από κάτω προστασία κινητήρα, διπλό σταντ, ανεστραμμένο πιρούνι, διπλό δισκόφρενο, κάγκελα προστασίας, φώτα led μπρος πίσω και φλας + διακόπτη αλαρμ, με ενδείξεις στο καντράν που θα ζήλευαν και οι πιο ακριβές μηχανές με α) μπαταρία β) πίεση ελαστικών γ) θερμοκρασία κινητήρα δ) εξωτερική θερμοκρασία καιρού

    Και δεν βλέπω κανέναν σας να μιλάει για την εξάτμιση, όπου βγάζει απίστευτο και γαμάτο ήχο, όπου αν όχι όλοι, πιστεύω τουλάχιστον πως πάνω από το 50-60% των αναβατών δίνει λεφτά για after market εξάτμιση !

    Βάλε όλα αυτά ως έξτρα στο cb του 2022 (γιατί μόνο με αυτό μπορεί να συγκριθεί, μιας και μόνο του 2022 έχει μπροστά ανεστραμμένο με διπλό δισκόφρενο και με κανένα προγενέστερο) και μετά έλα να μου πεις πόσο εύκολη ή δύσκολη θα είναι η επιλογή σου.

    Πάμε παρακάτω...

    Σύγκριση σε τιμές ανταλλακτικών.
    Ζημία σε περίπτωση κλεψιάς (δυστυχώς το σκεφτόμαστε ΚΑΙ αυτό).
    Οι αναρτήσεις είναι άριστες.
    Η πίσω ήταν λίγο σκληρή αλλά την ρύθμισα τέρμα επάνω και τώρα είναι κομπλέ !
    Η μπροστινή είναι τέλεια.
    Επίσης τί σε χαλάει η μεταπώληση σε χαμηλή τιμή, όταν ήδη εσύ ο ίδιος το αγόρασες σε χαμηλή τιμή?

    Και 3000 να το δώσεις μετά που θα το έχεις χορτάσει (αναλόγως βέβαια), τα λεφτά του τα έβγαλε !

    Προσωπικά το αγόρασα με μόλις 2,300χιλ στα 5200€ και δηλώνω φουλ ικανοποιημένος και ευχαριστημένος !!!

    Στο κομμάτι της άνεσης τώρα, επειδή έχουμε το ίδιο ύψος, θα σου προτείνω να κοιτάξεις ξεκάθαρα το dsx όπου είναι ανεπαίσθητα πιο ψηλό.
    Όχι ότι δεν θα σου κάνει και το ds, απλά θέλει ένα τόσο δα κλικ πιο πάνω για το δικό μας ύψος για ακόμη πιο άνετα.
    Και αν θες να δοκιμάσεις και κάτι ακόμη που θα σου αυξήσει ακόμη περισσότερο την άνεση και την παθητική ασφάλεια, βάλε καβαλέτα/αποστάτες τιμονιού να ανέβει 2,5εκατοστά πιο ψηλά, να έχεις και πιο ίσιο κορμό αλλά και ελαφρώς πιο ψηλά τους καθρέφτες να βλέπεις πιο καθαρά πίσω σου (κόστος 28€ στο Σκρουτζ)

    Ds/dsx500

    Και πολύ το σκέφτηκες
    Τελευταία τροποποίηση από Snowteo; 14/02/2022 στις 02:33.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι λέτε για το Honda CB 500;
    από Wheelie στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 11:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF