Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Καινούρια Voge 500 dsx ή Μεταχειρισμένη Honda CB 500 X ;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/01/2022
    Μηνύματα
    12

    Καινούρια Voge 500 dsx ή Μεταχειρισμένη Honda CB 500 X ;

    Ξεκινώντας, να πω ότι είναι το πρώτο μου post σαν καινούριο μέλος του υπέροχου αυτού φόρουμ που διαβάζω τα τελευταία χρόνια και επιτέλους γράφτηκα.

    Τώρα, λίγο παραπάνω background για μένα, μικρότερος είχα μια στοιχειώδη επαφή με τις μηχανές αλλά πάντα με γοήτευαν. Είχα κιόλας τη τύχη να μου δανείσει ένας φίλος μου την τότε "εφεδρική" μηχανή του για να κάνουμε παρέα το γύρο της Χαλκιδικής. Πρόσφατα λοιπόν, στα μέσα του '21, πήρα και το δίπλωμά μου για τη τελευταία κατηγορία για μοτοσυκλέτες. Περιττό να πω ότι ξεκάθαρα δεν είχα την εμπειρία με μηχανές, πόσο μάλλον στην CBF650 με την οποία είχα την τεράστια χαρά να μάθω. Μερικοί μπορεί να πουν κιόλας ότι τη πρώτη φορά κόπηκα επίτηδες, για να περάσω παραπάνω χρόνο με την υπέροχη μηχανή του δασκάλου.

    Μην πολυλογήσω παραπάνω, όπως έχω γράψει και στο τίτλο, είμαι ανάμεσα σε δύο μηχανές που τεχνικά τις θεωρώ πάρα πολύ κοντά αλλά υπάρχουν και στις δύο περιπτώσεις πράγματα που με προβληματίζουν και θα ήθελα την γνώμη σας.

    Να προλάβω ίσως μερικούς και να πω ότι κοιτούσα για πρώτη μηχανή αρχικά κάτι μικρότερο σε κυβισμό αλλά διάφοροι παράγοντες με απέτρεψαν, με κύριο παράγοντα ότι τα δικά μου "κυβικά" είναι 1.90 ύψος και ~100 κιλά ( σε εορτινή περίοδο )

    Να θέσω καλύτερα το γιατί σκέφτομαι τη κάθε μία από αυτές τις δύο, ξεκινώντας από τη Voge. Έχει για αρχή τη σιγουριά του καινούριου, που παίζει προσωπικά αρκετά μεγάλο ρόλο στη σιγουριά που μου βγάζει. Συνεχίζοντας, στη τιμή της έρχεται με αρκετά πραγματάκια που σε οποιαδήποτε άλλη μηχανή θα έπρεπε να τα βάλω αργότερα. Παρόλο που η μάρκα είναι κινέζικη, έχει κομμάτια από Ιαπωνία και ένα αρκετά καλό ABS αλλά και κινητήρα από την Loncin το οποίο με γεμίζει σιγουριά για την αξιοπιστία του. Δύο προβληματάκια ίσως είναι πρώτον η διαθεσιμότητα, ειδικά τώρα με τον COVID, των ανταλλακτικών που μπορεί να χρειαστώ σε κάποιο σέρβις αλλά και οι σκληρές αναρτήσεις για τις οποίες γίνεται λόγος σχεδόν όπου έχω διαβάσει για τη συγκεκριμένη μηχανή (αν και είναι για το ds μοντέλο και όχι το dsx το οποίο φαίνεται να είναι πιο έτοιμο για λίγο χώμα με το μπροστινό 19ρη τροχό ). Ίσως και ένα κρυφό πρόβλημα που με καίει με το συγκεκριμένο είναι η μικρή αξία μεταπώλησής του.

    Όσον αφορά το CB500X νομίζω ότι δε χρειάζεται να γίνει εξίσου εκτενής περιγραφή διότι τεχνικά είναι αρκετά κοντά , κάτι το οποίο αποκλείει προσωπικά τη δυνατότητα για καινούριο CB500X το οποίο και θα ήταν πιθανότατα η πρώτη μου επιλογή. Η αλήθεια είναι ότι για αρκετό καιρό δε σκεφτόμουν καν για μεταχειρισμένη μηχανή από τη στιγμή που σκοπεύω να τη ξεζουμίσω στα ταξίδια αλλά να έχω και τη δυνατότητα να πάω και σε μερικά από τα χωμάτινα μονοπάτια για τα οποία ανά καιρούς έχω διαβάσει εδώ, χωρίς να με πιάνει πανικός με το παραμικρό διαφορετικό ήχο που ακούω από τη μηχανή. Σίγουρα η μεταχειρισμένη έρχεται όμως και με τη πιθανότητα να έχει διάφορα άλλα ωραία εξτραδάκια όπως πχ βαλίτσες, συναγερμό κλπ κλπ

    Να θέσω την ουσιαστική μου ερώτηση, στα ίδια χρήματα (~6.400) ποιό από τα δύο θα διαλέγατε;;;

    Ας με διαφωτίσει κάποιος μπας και προλάβω να τη χαρώ, όποια και αν είναι, μέσα στο καλοκαίρι, γιατί ήδη ένα δίμηνο τώρα το μελετάω το θέμα...

    Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ για την όποια απάντηση

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Καλησπέρα φίλε και με το καλό η αγορά της μοτοσυκλέτας που σου αρέσει!

    Απο εκεί και πέρα όπως είπες, έβγαλες πρόσφατα δίπλωμα και γενικότερα δεν έχεις εμπειρία. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι απο που προκύπτει η σιγουριά σου για την αξιοπιστία της Loncin?

    Σε κάθε περίπτωση οποιοδήποτε μεταχειρισμένο Japan και τόσο καινούργιο μοντέλο όπως το CB500 θα σε προβληματίσει σίγουρα λιγότερο(βασικά καθόλου) απο ένα Κινέζικο και εννοείται θα αντέξει πολλά περισσότερα km και θα κρατήσει περισσότερο την αξία του αν θελήσεις να το πουλήσεις. Η τελική επιλογή δική σου φυσικά!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Το 22ρι CB500X έχει USD πηρούνι και διάφορες βελτιώσεις στα σημεία. Πόσο έχει καινούριο; (ρωτάω, όντως δεν ξέρω).

    Μην είναι κανά 500ρι η διαφορά από το καινούριο Voge στο καινούριο Honda και δεν έχει νόημα το διλημμά σου;

    Λάβε υπόψιν σου, ότι τα Voge τα φέρνει η Mototrend που φέρνει και τα Kymco. Από την προσωπική μου εμπειρία, είναι τέρμα σοβαρή αντιπροσωπεία, με σωστή εξυπηρέτηση, επάρκεια ανταλλακτικών, ευγενικό προσωπικό κ.ο.κ. Και παλιά που είχα πάρει ένα Kymco που προέκυψε προβληματικό με κάλυψαν σε όλα, και τώρα που ψωνίζω ανταλλακτικά για το συνεργείο στο οποίο εργάζομαι και περνάω συχνά από την Kymco , η εμπειρία μου είναι εξαιρετική.

    Στο ίδιο μαγαζί, χαζεύω τα Voge που έχει στην έκθεση, μεταξύ των οποίων και δύο ηλεκτρικά πρωτότυπα και το 300RR που δυστυχώς δεν θα εισαχθεί τελικά, και η εντύπωση που μου δίνουν, εξωτερικά πάντα (δεν μπορώ να ξέρω πως είναι ο στροφαλοφόρος από μέσα) είναι πολύ καλή.

    Voge, ΕΓΩ, θα έπαιρνα μια φορά. (αλλά όχι το DS, το 300RR μου γυάλισε εμένα)
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/01/2022
    Μηνύματα
    12
    Αναφέρω την Loncin σαν κάτι αρκετά θετικό διότι εδώ και χρόνια κατασκευάζει τους κινητήρες για πάρα πολλά μοντέλα της BMW. Πέραν αυτού δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω απ' το λίγο που έψαξα για την εταιρία.

    Ξεκαθαρίζω ότι αν είχα το budget, ούτε που θα την ήξερα αυτή τη στιγμή τη Voge να πω την αλήθεια, αλλά από την άλλη επειδή δεν είχα ιδιάιτερη επαφή με το άθλημα πέραν από ένα πραγματικά αθάνατο ZIPάκι και μία CRF125 φοβάμαι μη με δώσω λεφτά για μία "πατάτα", εννοώντας ότι θα πάρω πχ CBX αλλά με τα λεφτά που θα δώσω για να το φέρω σε αξιοπρεπή κατάσταση θα μου βγουν όσο να το πάρω καινούριο...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/01/2022
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το 22ρι CB500X έχει USD πηρούνι και διάφορες βελτιώσεις στα σημεία. Πόσο έχει καινούριο; (ρωτάω, όντως δεν ξέρω).

    Μην είναι κανά 500ρι η διαφορά από το καινούριο Voge στο καινούριο Honda και δεν έχει νόημα το διλημμά σου;

    Λάβε υπόψιν σου, ότι τα Voge τα φέρνει η Mototrend που φέρνει και τα Kymco. Από την προσωπική μου εμπειρία, είναι τέρμα σοβαρή αντιπροσωπεία, με σωστή εξυπηρέτηση, επάρκεια ανταλλακτικών, ευγενικό προσωπικό κ.ο.κ. Και παλιά που είχα πάρει ένα Kymco που προέκυψε προβληματικό με κάλυψαν σε όλα, και τώρα που ψωνίζω ανταλλακτικά για το συνεργείο στο οποίο εργάζομαι και περνάω συχνά από την Kymco , η εμπειρία μου είναι εξαιρετική.

    Στο ίδιο μαγαζί, χαζεύω τα Voge που έχει στην έκθεση, μεταξύ των οποίων και δύο ηλεκτρικά πρωτότυπα και το 300RR που δυστυχώς δεν θα εισαχθεί τελικά, και η εντύπωση που μου δίνουν, εξωτερικά πάντα (δεν μπορώ να ξέρω πως είναι ο στροφαλοφόρος από μέσα) είναι πολύ καλή.

    Voge, ΕΓΩ, θα έπαιρνα μια φορά. (αλλά όχι το DS, το 300RR μου γυάλισε εμένα)
    Το 22αρι CB500X παρότι πανέμορφο, έρχεται στα 7.670 και το 500 dsx στα 6.395.

    Ίσως η διαφορά να μην είναι αρκετά μεγάλη περίπου στα χίλια ευρώ αλλά με όλα αυτά που έχει το voge αν πω να τα βάλω στη honda θα ανεβεί ακόμα περισσότερο η διαφορά.
    Εντάξει, ίσως να μη χρειάζονται και όλα αλλά από τα κάγκελα για παράδειγμα και μόνο πάει αμέσως στα ~8 χιλιάρικα η Honda.
    Από αυτούς τους υπολογισμούς προέκυψε το δίλημμά μου. Ότι για παράδειγμα μπορεί να βρω μια μεταχειρισμένη που να χει αυτά τα εξτραδάκια και να ναι και μέσα στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω...
    Αλλά, αν ήταν μεταχειρησμένο αυτοκίνητο θα καταλάβαινα πολύ περισσότερα μόνο και μόνο οπτικά από μερικά πράγματα για τη γενική κατάσταση του οχήματος, αλλά η σκέψη της μεταχειρισμένης μοτο και μόνο μου είναι τελείως ξένη (πέραν από δεκάδες βίντεο στο youtube )

    Έχω κλείσει από βδομάδα να πάω να δοκιμάσω και τις δύο που πιστεύω ότι θα βοηθήσει

    Όντως και οι R της voge μου φαίνονται πανέμορφες, απλά οι δρόμοι της βόρειας ελλάδας και γενικά τα σχέδια και οι χάρτες που έχω μαζέψει δε συμφωνούν τόσο.
    Τη κοιτάμε για δεύτερη αυτή ή "εφεδρική"

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Μπορεις να παρεις το '21 με κανα 7ρι προσφορα αν πας κασερι και δε καιγεσαι με το usd μπροστινό.
    Το σίγουρο ειναι οτι η χοντα πουλησε την πατέντα και η loncin αντεγρεψε τα παντα απο το μοτέρ αυτο.
    Αν θα ειναι το ιδιο αξιόπιστο θα αφήσουμε τον χρονο να δειξει.

    Αν ψηνεσαι περισσοτερο με την ιδεα καινούργιο μπορεις να δεις και την πρόταση της cfmoto 650mt αν το σηκώνει το διπλωμα σου

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/01/2022
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Μπορεις να παρεις το '21 με κανα 7ρι προσφορα αν πας κασερι και δε καιγεσαι με το usd μπροστινό.
    Το σίγουρο ειναι οτι η χοντα πουλησε την πατέντα και η loncin αντεγρεψε τα παντα απο το μοτέρ αυτο.
    Αν θα ειναι το ιδιο αξιόπιστο θα αφήσουμε τον χρονο να δειξει.

    Αν ψηνεσαι περισσοτερο με την ιδεα καινούργιο μπορεις να δεις και την πρόταση της cfmoto 650mt αν το σηκώνει το διπλωμα σου
    Το έριξα μια καλή ματιά το cf moto επειδή μου το χε πετάξει σαν ιδέα και ο πωλητής στο μαγαζί αλλά κάτι στα πλαστικά του και στις βίδες, γενικά λίγο στη ποιότητα κατασκευής δε μου πολυ κάθεται καλά...
    Αυτή κιόλας είναι η μόνη από τις 3 μηχανές που αναφέρουμε εδώ ( CB500X και Voge 500 dsx )που μπόρεσα και είδα τουλάχιστον από κοντά.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Μια άλλη καλή σκέψη από μένα είναι να κάνεις το μειωνέκτημα του Voge πλεονέκτημα αναζητόντας και αγοράζοντάς το μεταχειρισμένο σε καλή τιμή μιας και όπως είπες χάνουν σε μεταπωλητική αξία κάτι που δεν συμβαίνει με τα CBX που πουλάνε δύο ετών μηχανάκι 500 ευρώ πιο κάτω από το καινούριο κάτι που σαφώς σε εξωθεί να πας σε καινούριο. Επίσης αν πάρεις Voge ελαφρός μεταχ αν θες να το δώσεις δεν θα χάσεις πολλά χρήματα. Προσωπικά έχω πάρει το CFmoto mt-650 με 7500χλμ δηλαδή πρακτικά καινούριο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.157
    Καλώς τον!!!
    Πάω κατευθείαν στο ψητό
    Λίγο το κόλλημα μου, λίγο μία μικρή αναζήτηση που έκανα στο car, λίγο πως ότι έχω δει σε κινέζικο μου βγάζει την αίσθηση του φτηνού και ψιλοπροβληματικού....
    Θα πω το Honda.
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-cbx-500
    Αυτό για μένα είναι καινούργιο, και είναι ένα απλό παράδειγμα.

    Ήθελες δεν ήθελες ρε άτιμε, εδώ θα μας στείλεις πάλι.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Αναφέρεις ότι φτάνεις τώρα, μέχρι τα 6400€.
    Κάνε λίγο υπομονή και μάζεψε λίγα παραπάνω και καρφί για το σιμπι.
    Είτε το καινούριο του '22 είτε κάνα στοκ του '19.
    Για τέτοια διαφορά,δεν αξίζει να συζητάς καν για το άλλο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Καλώς τον!!!
    Πάω κατευθείαν στο ψητό
    Λίγο το κόλλημα μου, λίγο μία μικρή αναζήτηση που έκανα στο car, λίγο πως ότι έχω δει σε κινέζικο μου βγάζει την αίσθηση του φτηνού και ψιλοπροβληματικού....
    Θα πω το Honda.
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-cbx-500
    Αυτό για μένα είναι καινούργιο, και είναι ένα απλό παράδειγμα.
    Και γιατι να μη παρεις του πυργου με 2 χρονια warranty
    https://www.car.gr/21676323?utm_sour...ontent=aggelia

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Πριν λίγο καιρό ειχα το ιδιο διλημμα με εσένα. Το διλλημα υπηρχε καθαρα επειδή φαινεται ότι η τιμή ειναι κοντινη αναμεσα στα δυο. Πάντα μιλώντας για καινουρια.

    H honda ειναι χίλια χρόνια εταιρια ενω η voge μόνο 2. Επομένως υπάρχει ενα ρίσκο ως προς την πιθανή αξιοπιστία της δεύτερης. Αυτο στην Ελλάδα γίνεται ακόμα πιο έντονο γιατί εχουμε συνδεσει το κινέζικο με το Jumbo. Μπορείς να δεις σε μια κοινωνία όχι τοσο συντηριτική (Ιταλία) τι συμβαίνει με μια άλλη κινέζικη μάρκα. Παει γ@μ#$%ας.

    Λόγω της δουλειάς μου εμπιστευομαι την τεχνολογική εξέλιξη και δεν εχω στεγανα του στυλ ο Κινέζος, ο Πατρινός και ο Γερμανός. Οι κινέζοι πουλανε φτηνοτερα γιατι μπορουν και γιατι πρεπει να μπουν στην αγορά. Οχι γιατι απαραίτητα δίνουν κατώτερα ποιοτικά προιόντα. Πριν καποια χρόνια ο κόσμος δεν εμπιστευόταν τα dell γιατι ήταν φτηνότερα όλων. Τωρα πια..... μονο dell. Σε πεντε- δεκα χρόνια που θα εχει αποδειχθει η αξιοπιστία τους θα γινει και εξίσωση τιμών. Ας ελπίσουμε οτι τα ακριβα θα πανε προς τα κατω και οχι το αντιθετο (Αν και χλωμό).

    Τεσπα η τελική σκεψη που έκανα και κατέληξα στο voge ηταν η εξής.

    Αν στα φερουν απο την αντιπροσωπεια καινουργια τότε εχεις μια διαφορά τιμής 1400 ευρώ. Για ποιο σωστή συγκριση θα πρεπει να πούμε ότι η voge εχει α) κεντρικό σταντ β) προστατευτικά κάγκελα και γ) προστατευτικό κινητήρα στον βασικό εξοπλισμο. Στη χόντα τα α) και β) εχουν 400 ευρω μαζι. Το άλλο δεν το βρίσκω στα αξεσουάρ.

    Οπως και εσυ, ονειρευομαι να κανω και κανενα μικρο ταξιδακι. Αρα θα πρεπει να εχω σχαρες-βαλίτσες κτλ. Στη voge με 650 είχα τις βαλίτσες της εταιριας μαζι με σχαρες κλειδαριές κτλ. Προφανώς στο χόντα θα βάλεις κατι σε αφτερ μαρκετ γιατι αν μπεις στο σιτε και δεις τα αυθεντικά θα κλαψεις. Νομίζω μόνο η σχάρα για πλαινες και πισω εχει 770.

    Αρα τί ειπα εγω? Με 7Κ εχω φουλ εξτρα και βαλίτσες και προβολάκια. Ετοιμο. Μια που ηρθε και μια που καβάλησα. Στην άλλη ξεκινάω με 7700 και έχει ο θεος.

    Φυσικά όλα τα παραπάνω τα γράφω για την συγκριση δυο καινουργιων. Για μένα το να δωσω για οτιδήποτε μεταχειρισμένο ίδια λεφτα με κατι καινούργιο, χωρις εγγυηση και χωρίς ο πωλητής να ειναι τουλάχιστον ο αδερφός μου απλα δεν παίζει.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.157
    Δεν είναι μόνο θέμα αξιοπιστίας του οχήματος αλλα και θέμα εταιρίας και αντιπροσωπείας στην Ελλάδα.
    Μια εταιρία 2 ετών μπορεί να βαρέσει διάλυση στα επόμενα 2. Και ποσό μάλλον, να βαρέσει διάλυση η αντιπροσωπία στην Ελλάδα.
    Άντε βρες ανταλλακτικό. Όσο αξιόπιστο και να είναι.
    Για το Honda και ειδικά ένα από τα πιο περπατημένα μηχανάκια των τελευταίων ετών, θα βρίσκεις ανταλλακτικά και στο περίπτερο.
    Ρίξε μια ματιά εδώ, να δεις τις τιμές και τη συζήτηση σε ένα θέμα που τρέχει τώρα εδώ μέσα, και να καταλάβεις τι πάει να πει εταιρία που έχει κλείσει.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Όσα αναφέρεις είναι πολύ σωστά καο λογικά.

    Απλά δεν μιλάμε για οποιαδήποτε εταιρία. Ούτε η loncin παίζει να βαρέσει κανονι, ούτε η moto trend.

    Η voge πάει αρκετά καλά και μέσα στο 22 δίνει και άλλα 3 νομίζω μοντέλα. Η δυναμική της εταιρίας προς το παρόν προσφέρει αρκετή αισιοδοξία

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Το καινούργιο είναι πάντα καινούργιο κ δεν συγκρίνεται με μεταχειρο.Ακομα κ με λίγα χιλ..
    Στην θέση σου αν κ έχω την ds500 αν ήταν να πάρω καινούργια κ διέθετα κοντά στα 7κ θα έπαιρνα την cb
    Αν ήταν να πάρω ελαφρώς μεταχειρο θα έπαιρνα την ds500 εφόσον την έβρισκα σε τιμη με αρκετά μεγάλη διαφορά σε σχέση με το cb.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι λέτε για το Honda CB 500;
    από Wheelie στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 10:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF