Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Ερωτηση για Ψυγειο μηχανης

  1. #16
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν ισιώσει μία-μία τις εκατοντάδες στραβωμένες κυψέλες με τσιμπιδάκι, πάει μετά καρφί για ζεν μοναχός στο Θιβέτ.
    Άλλοι το κάνουν για ψυχοθεραπεία!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Άλλοι το κάνουν για ψυχοθεραπεία!
    Παιδια το ψαξα στο youtube και αφου καθαριστει θελει ισιωμα λεει η καθε κυψελη.. ο αλλος το κανε με κατσαβιδι ισιο μικρο μια μια τις κυψελες και εγινε τελειο!!!

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Σουβλι ή κάτι αιχμηρό? Στο ψυγείο? Στον χαλκοσωληνα?
    Θα του πεις και τι ζημιά μπορεί να κάνει ή όχι!
    Με λίγη προσοχή, δεν θα κάνει καμμία ζημιά.
    Το έχω κάνει (όπως και άλλοι).

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    251
    Φουλ τσαλακωμενες κυψέλες. Σίγουρα ήταν ευκαιρία το μηχανάκι? Όλο με αυτό ασχολείσαι

  5. #20
    μελος Το avatar του/της mikepap
    Εγγραφή
    02/02/2013
    Μηνύματα
    154
    αν δειτε αντρα σε μπαλκονι,να ποτιζει γλαστρες,προφανως τα φυτα καπνιζονται.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Φουλ τσαλακωμενες κυψέλες. Σίγουρα ήταν ευκαιρία το μηχανάκι? Όλο με αυτό ασχολείσαι
    Ασχολουμαι με το μηχανακι μεχρι να το κανω καινουργιο.. αγοραζω βιδες εξαρτηματα που βλεπω σε φθορα και προσπαθω να το κανω στην εν τελεια..Μηχανικα ηταν ευκαιρια.. τα πλαστικα μια χαρα. Απλα αυτος που το χε το χε στον ηλιο και εκτεθειμενο σε καιρικες συνθηκες μαλλον και γενικα υπηρχαν καποια σημεια με σκουρια που σιγα σιγα το αντικαθιστω. Τωρα οσο αφορα το ψυγειο οι κυψελες στραβωνουν και με πιεστικο!

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Ποιο πάνω ειπώθηκε ότι είναι από χαλκό τα ψυγεία.
    Δεν νομίζω, θα ήταν πανάκριβα,θα τα παίρνανε οι γύφτοι και θα κολλούσαν εύκολα,. Ποιο πολύ για αλουμινίο μου κάνει και θέλει tig αλουμινοκολληση αν κάνει τρυπα, αυτό ξέρω, τώρα αν υπάρχουν και από χαλκό οκ.

    Από τις ψήκτρες που βλέπεις δεν περνάει νερό. Το νερό περνάει ποιο μέσα σε κάτι σαν λεπτά σωληνάκια μεταλικα ίσια που πάνω τους είναι κολλημένες οι ψήκτρες

    Θέλει αρκετα αδέξιο άτομο για να πάθει ζημιά,
    Δεν κοπάνας,δεν σπρώχνεις,ζουλας, έχεις συγκέντρωση προσοχή και χέρι με δύναμη μωρού και σταθερότητα μονάχου Σαολίν.

    Πάντα όταν λύνω μια μότο και μπαίνει μέσα στο σπίτι κάθομαι και τις ισιωσω γιατί θα έχει καλητερη ψύξη και δείχνει ποιο ωραίο,

    Βέβαια παίρνει από 4-6 ώρες σε ένα σκετικα καλό ψυγειο αν το πας σερί η και παραπάνω αν θέλεις τέλειο αποτέλεσμα, μην ξεχνάς οτι πρέπει να γίνει και από την πίσω μεριά.

    Το δικό σου έτσι όπως φαίνεται μπορεί να πάρει και 10 ώρες σερί

    Πρέπει να περάσεις από πάνω κάθε ψυκτρα,να την σηκώσεις σταδιακά αν έχει πατικωθει προς τα μέσα η είναι κολλημένη με διπλανή,κάτι που παίρνει ώρα και θέλει προσοχή, μετά να την κεντραρεις,ισιωσεις και να δεις να έχει ίδια απόσταση με τις διπλανές. Βάλε και καθάρισμα τα χώματα.

    Ακόμα και με λυμενο ψυγείο και η επισκευή στο κρεβάτι θα υποφέρεις και θα έχεις πονοκέφαλο, κούραση κτλ,.

    Με το ψυγείο πάνω στην μηχανή το θεωρω αδύνατο να γίνει αυτή η δουλειά, η δεν θα γίνει σωστά,η ζημιά,η φυσικοθεραπευτής μετά.

    Από εργαλεία εμένα με βολεψαν κατσαβίδια και κοπιδια κυριος

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Ποιο πάνω ειπώθηκε ότι είναι από χαλκό τα ψυγεία.
    Δεν νομίζω, θα ήταν πανάκριβα,θα τα παίρνανε οι γύφτοι και θα κολλούσαν εύκολα,. Ποιο πολύ για αλουμινίο μου κάνει και θέλει tig αλουμινοκολληση αν κάνει τρυπα, αυτό ξέρω, τώρα αν υπάρχουν και από χαλκό οκ.

    Από τις ψήκτρες που βλέπεις δεν περνάει νερό. Το νερό περνάει ποιο μέσα σε κάτι σαν λεπτά σωληνάκια μεταλικα ίσια που πάνω τους είναι κολλημένες οι ψήκτρες

    Θέλει αρκετα αδέξιο άτομο για να πάθει ζημιά,
    Δεν κοπάνας,δεν σπρώχνεις,ζουλας, έχεις συγκέντρωση προσοχή και χέρι με δύναμη μωρού και σταθερότητα μονάχου Σαολίν.

    Πάντα όταν λύνω μια μότο και μπαίνει μέσα στο σπίτι κάθομαι και τις ισιωσω γιατί θα έχει καλητερη ψύξη και δείχνει ποιο ωραίο,

    Βέβαια παίρνει από 4-6 ώρες σε ένα σκετικα καλό ψυγειο αν το πας σερί η και παραπάνω αν θέλεις τέλειο αποτέλεσμα, μην ξεχνάς οτι πρέπει να γίνει και από την πίσω μεριά.

    Το δικό σου έτσι όπως φαίνεται μπορεί να πάρει και 10 ώρες σερί

    Πρέπει να περάσεις από πάνω κάθε ψυκτρα,να την σηκώσεις σταδιακά αν έχει πατικωθει προς τα μέσα η είναι κολλημένη με διπλανή,κάτι που παίρνει ώρα και θέλει προσοχή, μετά να την κεντραρεις,ισιωσεις και να δεις να έχει ίδια απόσταση με τις διπλανές. Βάλε και καθάρισμα τα χώματα.

    Ακόμα και με λυμενο ψυγείο και η επισκευή στο κρεβάτι θα υποφέρεις και θα έχεις πονοκέφαλο, κούραση κτλ,.

    Με το ψυγείο πάνω στην μηχανή το θεωρω αδύνατο να γίνει αυτή η δουλειά, η δεν θα γίνει σωστά,η ζημιά,η φυσικοθεραπευτής μετά.

    Από εργαλεία εμένα με βολεψαν κατσαβίδια και κοπιδια κυριος
    Ασε αν ειναι να παθω τετοια ζημια στην μεση φιλε ειμαι και παχυς θα μου βγει ο κ@@ς... Οποτε θα ριξω καθαριστικο εξωτερικων μοναδων για καθαρισμο και ισως το βγαλω να το κανω σιγα σιγα ενα σαββατο στο δωματιο.. Το θεμα ειναι ποσο ευκολο ειναι να βγει το ψυγειο?? Τι γνωσεις χρειαζεται?

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Ποιο πάνω ειπώθηκε ότι είναι από χαλκό τα ψυγεία.
    Ειναι τοσο εκτος πραγματικοτητας το ''ψυγειο απο χαλκο'', που σχεδον δεν χρειαζοταν η διορθωση.

    Τα ψυγεια ειναι απο αλουμινιο, απο καταβολης υδροψυξης. Και φυσικα, οπως το εγραψες, το νερο περναει στα οριζοντια περασματα, οχι στις ψυκτρες τις ιδιες.

    Επι του θεματος τωρα που ρωταει ο φιλος, αν το συστημα ψυξης ΔΕΝ παρουσιαζει προβληματα υπερθερμανσης, μην ασχοληθεις να ισιωνεις ψυκτρες. Ενα πλυσιμο να φυγουν βρωμιες και στερεοποιημενες λασπες αναμεσα στις ψυκτρες αρκει. Το καθαριστικο που προτεινω ειναι εξαιρετικο για αυτην την δουλεια.

    Αυτα, και προσοχη και επιβεβαιωση σε οτι διαβαζεις, γιατι βλεπεις τι ακυρα γραφονται.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ειναι τοσο εκτος πραγματικοτητας το ''ψυγειο απο χαλκο'', που σχεδον δεν χρειαζοταν η διορθωση.

    Τα ψυγεια ειναι απο αλουμινιο, απο καταβολης υδροψυξης. Και φυσικα, οπως το εγραψες, το νερο περναει στα οριζοντια περασματα, οχι στις ψυκτρες τις ιδιες.

    Επι του θεματος τωρα που ρωταει ο φιλος, αν το συστημα ψυξης ΔΕΝ παρουσιαζει προβληματα υπερθερμανσης, μην ασχοληθεις να ισιωνεις ψυκτρες. Ενα πλυσιμο να φυγουν βρωμιες και στερεοποιημενες λασπες αναμεσα στις ψυκτρες αρκει. Το καθαριστικο που προτεινω ειναι εξαιρετικο για αυτην την δουλεια.

    Αυτα, και προσοχη και επιβεβαιωση σε οτι διαβαζεις, γιατι βλεπεις τι ακυρα γραφονται.
    Ποιο καθαριστικο προτεινεις ομως δεν μου ειπες.

  11. #26
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.108
    ...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    ...
    Φιλε αυτο απο οτι ειδα ειναι για το μοτερ για την βρωμια.. Προσωπικα για μοτερ βρωμιες βαζω καθαριστικο για καμενα λιπη κουζινας.. πολυ καλη δουλεια. Στο συγκεκριμενο αφου ειναι ψυγειο ισως ειναι καλυτερο το καθαριστικο για εξωτερικες μοναδες air condition. Αφριζει και βγαζει την βρωμα..

  13. #28
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ειναι τοσο εκτος πραγματικοτητας το ''ψυγειο απο χαλκο'', που σχεδον δεν χρειαζοταν η διορθωση.

    Τα ψυγεια ειναι απο αλουμινιο.
    Το ψυγείο στο strada ήταν από χαλκό, το έμαθα όταν πήγα να βγάλω το πλαϊνό πλαστικό προστατευτικο και η κολλημένη βάση της βίδας έφυγε μαζί με την βιδα! Τώρα σε άλλες μάρκες και άλλες μηχανές πραγματικά δεν ξέρω γιατί δεν έχω ασχοληθεί με άλλης εταιρίας ψυγεία.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  14. #29
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Φιλε αυτο απο οτι ειδα ειναι για το μοτερ για την βρωμια.. Προσωπικα για μοτερ βρωμιες βαζω καθαριστικο για καμενα λιπη κουζινας.. πολυ καλη δουλεια. Στο συγκεκριμενο αφου ειναι ψυγειο ισως ειναι καλυτερο το καθαριστικο για εξωτερικες μοναδες air condition. Αφριζει και βγαζει την βρωμα..
    Αυτο που ξέρω είναι ότι δεν προτάθηκε για συζήτηση.
    Χρειαζόσουν καθαριστικό και σου πρότεινε μηχανικός αυτό που έχει τσεκάρει.
    Τα προϊόντα που προορίζονται για καθαρισμό αλουμινίου από άλατα σε εξωτερικές συνθήκες είναι πολύ πιθανά όμοια με διαφορετικές
    αναλογίες ανάλογα την επικινδυνότητα ή το κόστος επισκευής της εφαρμογής.

    Αν σου βρίσκεται για AC μπορείς να δοκιμάσεις. Το έχει τσεκάρει όμως κάποιος;
    Εγώ βάζω καθαριστικό για ζάντες. Το κλείνω σε σακούλα όμως γιατί όπου αλλού πέσει κάνει σημάδια και το ψυγείο βγαίνει σαν παραλλαγή με τόνους αλουμινίου.
    Αν είσαι τεχνικός, κοίταξε μήπως έχεις την δυνατότητα να του φτιάξεις μια σίτα - σχάρα για να το προστατεύεις.

  15. #30
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Άντε βγάλε άκρη τώρα:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Πάρε καθαριστικό για εξωτερικες μονάδες κλιματισμού. Το ψεκάζεις, αφήνεις να περάσουν λίγα λεπτά και ξεπλένεις. Ίσως χρειαστεί δύο - τρεις φορές.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Φιλε αυτο απο οτι ειδα ειναι για το μοτερ για την βρωμια.. Προσωπικα για μοτερ βρωμιες βαζω καθαριστικο για καμενα λιπη κουζινας.. πολυ καλη δουλεια.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    αφου ειναι ψυγειο ισως ειναι καλυτερο το καθαριστικο για εξωτερικες μοναδες air condition. Αφριζει και βγαζει την βρωμα..
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εγώ βάζω καθαριστικό για ζάντες. Το κλείνω σε σακούλα όμως γιατί όπου αλλού πέσει κάνει σημάδια και το ψυγείο βγαίνει σαν παραλλαγή με τόνους αλουμινίου.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 23/01/2022 στις 16:11.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2017, 14:33
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2016, 13:54
  3. Ερώτηση σχετικά με εξετάσεις για δίπλωμα μηχανής - Λαμογιά?
    από trela στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2014, 18:57
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2010, 14:00
  5. Ερώτηση για έλεγχο μεταχ/νης μηχανής
    από zanny στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2006, 14:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF