Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Οδηγηση μηχανης

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/01/2022
    Μηνύματα
    32

    Οδηγηση μηχανης

    Παιδες καλησπερα ειμαι νεος στο σιτε οποτε ζητω προκαταβολικα συγνωμη σε περιπτωση που το εχω βαλει σε λαθος τοπικ.
    Ειμαι 18 χρονων και σε λιγους μηνες γινομαι 19...Δυστυχως η ευτυχως(για μενα ευτυχως)εμπλεξα απο μικρος στον κοσμο της μοτοκινησεις.Απο μικρη σχετικα ηλικια ακομα οδηγαγα την Vespa μου 150cc και η αισθηση ηταν το κατι αλλο...Η αγαπη μου για τις μηχανες ειναι απεραντη και ειναι ισος το μοναδικο υλικο αγαθο που μου δινει χαρα σε αρκετες δυσκολες φασης της ζωης.Λογο σπουδων μετακομισα στην Αθηνα και εφυγα απο την επαρχεια μου που ειχα την αγαπημενη μου βεσπουλα,το θεμα μου ομως ειναι το εξης οτι δεν μπορω να οδηγησω ουτε αμαξι αλλα το κυριοτερο ουτε μηχανη γτ δεν εχω παρει λογο διπλωματος...Αρκετες αποξεις εχουν αναπτυχθει και σε αλλα τοπικ ωστοσο ειπα να κανω και εγω μια προσπαθεια γτ δυστυχως το διπλωμα θα το παρω σε εναμισο χρονο κοντα δλδ του χρονου τον Μαιο.Δεν ξερω τι να κανω πραγματικα...βλεπω ανθρωπους σε μηχανες και τρελενομαι.Για να μην πλατιαζω θα ηθελα να ρωτησωτ ο εξης επειδη τα λεφτα δεν τρεχουν απο τα μπατζακια μου σκεφτομουν να παρω κανα kawasaki kle 500 που το καλυπτει το διπλωμα στα 20.Το θεμα ομως ειναι οτι το θελω απο τωρα,φοβαμαι την στραβη γτ μπορει να σκασει και να χτυπησω καναν ανθρωπο και μετα να τον χρυσοπληρωνο.Τωρα το αλλο ειναι τα προστιματα που ειναι καπου στα 200 .Το μηχανακι σιγουρα δεν θα το παιρνω για μακρυνες αποσταστης μιλαμε για καμια 5αρια χλμ μακρυα απο το σπιτι μου και λιγοτερο,θελω να ακουσω πολυ τις γνωμες σας.(Σορρυ αν τα γραφω λιγο μπερδεμενα αλλα ειμαι,σκεφτομαι πως ο 1,5χρονος ειναι μαρτυριο και δεν ξερω τι να κανω,ολες οι αποψεις αποδεκτες ευχαριστω πολυ)!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NickTrick Προβολή μηνύματος
    Παιδες καλησπερα ειμαι νεος στο σιτε οποτε ζητω προκαταβολικα συγνωμη σε περιπτωση που το εχω βαλει σε λαθος τοπικ.
    Ειμαι 18 χρονων και σε λιγους μηνες γινομαι 19...Δυστυχως η ευτυχως(για μενα ευτυχως)εμπλεξα απο μικρος στον κοσμο της μοτοκινησεις.Απο μικρη σχετικα ηλικια ακομα οδηγαγα την Vespa μου 150cc και η αισθηση ηταν το κατι αλλο...Η αγαπη μου για τις μηχανες ειναι απεραντη και ειναι ισος το μοναδικο υλικο αγαθο που μου δινει χαρα σε αρκετες δυσκολες φασης της ζωης.Λογο σπουδων μετακομισα στην Αθηνα και εφυγα απο την επαρχεια μου που ειχα την αγαπημενη μου βεσπουλα,το θεμα μου ομως ειναι το εξης οτι δεν μπορω να οδηγησω ουτε αμαξι αλλα το κυριοτερο ουτε μηχανη γτ δεν εχω παρει λογο διπλωματος...Αρκετες αποξεις εχουν αναπτυχθει και σε αλλα τοπικ ωστοσο ειπα να κανω και εγω μια προσπαθεια γτ δυστυχως το διπλωμα θα το παρω σε εναμισο χρονο κοντα δλδ του χρονου τον Μαιο.Δεν ξερω τι να κανω πραγματικα...βλεπω ανθρωπους σε μηχανες και τρελενομαι.Για να μην πλατιαζω θα ηθελα να ρωτησωτ ο εξης επειδη τα λεφτα δεν τρεχουν απο τα μπατζακια μου σκεφτομουν να παρω κανα kawasaki kle 500 που το καλυπτει το διπλωμα στα 20.Το θεμα ομως ειναι οτι το θελω απο τωρα,φοβαμαι την στραβη γτ μπορει να σκασει και να χτυπησω καναν ανθρωπο και μετα να τον χρυσοπληρωνο.Τωρα το αλλο ειναι τα προστιματα που ειναι καπου στα 200 .Το μηχανακι σιγουρα δεν θα το παιρνω για μακρυνες αποσταστης μιλαμε για καμια 5αρια χλμ μακρυα απο το σπιτι μου και λιγοτερο,θελω να ακουσω πολυ τις γνωμες σας.(Σορρυ αν τα γραφω λιγο μπερδεμενα αλλα ειμαι,σκεφτομαι πως ο 1,5χρονος ειναι μαρτυριο και δεν ξερω τι να κανω,ολες οι αποψεις αποδεκτες ευχαριστω πολυ)!
    Αγορίνα καλως όρισες.
    Τι γνώμη να έχουμε περι του νόμου.
    Γιατο δρομο το θες οχι για πιστα έτσι?
    Το διπλωμα ειναι απαραίτητο.
    Παρε κάτι που να μπορει να σε καλύψει έχοντας και εσύ το αναλογο χαρτι.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/01/2022
    Μηνύματα
    32
    Καλως σε βρηκα φιλε μου,Για δρομο θελω προς ωρας,το ξερω δυστυχως οτι ειναι απαραιτητο απλα δεν θελω να παρω 125 η καποιο παπι δεν με συγκινουν,να σου πω την αληθεια ψαχνω καμια γνωμη να ξεχαστω γτ δεν θελω να παρω ενα μηχανακι να του δωσω 1000 και μετα να παρω κατι πιο μεγαλο και να το εχω στο υπογειο να στο πω ετσι...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της jimpap
    Εγγραφή
    19/08/2012
    Μηνύματα
    68
    Και μόνο που τα σκέφτεσαι και δεν είσαι στα @@ σου είναι πολύ θετικό!

    Σκέψου και κάτι ακόμα: 1,5 χρόνος δεν είναι τίποτα μπροστά σε μια ζωή μπλεξίματος από ατύχημα.

    Χωρίς δίπλωμα είσαι ανασφάλιστος - απροστάτευτος. Και να μην φταίς, ο άλλος θα τη βγάλει λάδι, και θα τον πληρώνεις κιόλας από την τσέπη σου, ως ανασφάλιστος.

    Υπομονή, πολλοί περάσαμε από αυτό το στάδιο, αμήχανοι είτε λόγω διπλώματος είτε λόγω αφραγκίας. Έχεις μια ζωή μπροστά σου, είσαι μικρός!

    εντιτ: Εκμεταλλεύσου τον 1,5 χρόνο για να βάλεις λεφτά στην άκρη, καλύτερη μηχανή, καλύτερος εξοπλισμός.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/01/2022
    Μηνύματα
    32
    φιλε μου σε ευχαριστω καπως πας να βοηθησεις χαχα,ναι σιγουρα δεν σκεφτομαι οτι ειμαι ο γαμιας που τους γραφω ολους γτ εχω μαθει να σεβομαι καποια πραγματα,κανε μου μια χαρη να μου φτιαξεις λιγο το κεφι επειδη φαινεστε γνωστες αρκετοι εδω μεσα και με μεγαλη εμπειρια εχετε να μου προτεινετε καποια μηχανη για Α2 μπας και δω κατι που να μου παρει το μυαλο και σκεφτω οτι σε λιγο καιρο θα το εχω...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    292
    Καλωσόρισες και από εμένα! Κατά την άποψή μου πάρε ένα 125 μέχρι τα 20 για να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και μετά πάρε αυτό που θέλεις.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/01/2022
    Μηνύματα
    32
    Καλως σε βρηκα φιλε μου κατι τετοιο θα κανω βσκ θα περιμενω να παρω κατι καλο εχεις να μου προτεινεις κανα μηχανακι για Α2 ή να μου πεις που να ψαξω γτ μονο ΚΛΕ και χτ εχω βρει

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2019
    Μηνύματα
    34
    Θεωρω πως ειναι λαθος το σκεπτικο σου.
    Εδω και 20 χρονια ανακυκλωνονται τα ιδια μηχανακια. Περνει κοσμος μηχανακια με 1000 - 2000 ευρω που εχουν περασει 10 χερια και σε ενα χρονο θελουν αλλα τοσα για να κυκλοφορουν με αξιοπρεπεια. Το φθηνο σου βγαινει ακριβο.
    99% δεν εχεις αναγκη το 500ρι. Μη τα υποτιμας τα μικρα μηχανακια. Περνω βολτες συχνα ενα gsx250r και εχω παει και ταξιδακια της ταξης των 300+300 χιλιομετρα μαζι του και ειναι φουλ διασκεδαστικο! (Σκεψου το δικο μου ειναι ενα cbr600). Παρε οτι βρεις πιο καινουριο και σε καλη κατασταση.
    Και κατ' επεκταση, εννοειται παρε μικρο.
    Ο κολλητος μου που εχει ενα ys125, το χρησιμοποιει καθημερινα στην Αθηνα (99% της χρησης) και φετος πηγε το καλοκαιρι απο Αθηνα στην Κεφαλονια (1%).

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/01/2022
    Μηνύματα
    32
    φιλε καταλαβαινω τι λες απλα εγω θελω να φυγω απο τα μικρα μηχανακια δεν τα υποτιμω καθολου ισα ισα τα θεωρω φουλ παιχνιδιαρικα απλα οταν βγαλω Α2 θα εχω την βεσπα οταν θελω να παιξω με κατι μικρο που αν γνωριζεις ειναι γενικα δυνατο μηχανακι και εχει και γκαζακι οποτε γιαυτο σκεφτομαι κατι μεγαλυτερο καποιο 500αρι δλδ για να κανω και ταξακια ανετος και να πηγαινω και στην πολυ μου που ειναι 300χλμ πρπ ευχαριστω για την γνωμη καταλαβαινω τι λες αλλα θελω κατι πιο δυνατο οπως σου πα...

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Δυστυχώς η εποχη αλλά και η πόλη που ήρθες, δεν επιτρέπουν τέτοια!
    Όλα εναντίον σου είναι.
    Κάνε τη χαρη στον εαυτό σου και μην οδηγάς οτιδήποτε που δεν το στηρίζει ανάλογο δίπλωμα.
    Την κάψα σου την νιώθουμε οι περισσότεροι.
    Κάποιοι κάναμε υπομονή πολύ πάνω από ενάμιση χρόνο που λες εσύ.
    Δείχνεις να καταλαβαίνεις, πράξε ανάλογα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/01/2022
    Μηνύματα
    32
    Ναι φιλε με βοηθησατε αρκετα και εξαλλου ο 1,5χρονος δεν ειναι και κατι τοσο ακραιο μαφου μεχρι να ψαξω να βρω κατι θα περασει γρηγορα σχετικα,και γενικα δεν θελω να περναω τα αγχη του να εισαι χωρης διπλωμα γιατι το κακο μια φορα σκαει και μεχρι στιγμης δεν μου εχει σκασει οποτε πιθανον να σκασει εδω και να γινει η μαλακια.Εχεις να μου προτεινεις κανα μηχανακι για Α2 ελεγα για κατι σαν kle η κανα xt αν και τα xt δεν κανουν και τοσο καλα ταξιδια,θα ηθελα να κινουμε στην αθηνα αλλα να μπορω να παω και ταξιδια μακρυα μια στο τοσο

  12. #12
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.838
    Πλέον υπάρχουν ωραία μηχανάκια που μπορείς να βρεις και να καλύπτονται από Α2.
    Πάρε ένα ''φιμωμένο'' και όταν βγάλεις το Α , βγάλε τον περιορισμό.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  13. #13
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Βασικά μια όχι τόσο biker friendly πρόταση, αλλά γνώμη ενός ανθρώπου που ασχολείται με την εκπαίδευση. Ασχολησου με τη σχολή για την οποία άφησες την βολή του σπιτιού σου. Πρώτα απο όλα θα δώσεις αξία στην μετακίνηση σου στην Αθήνα, εφόσον ο λόγος που ήρθες είναι οι σπουδές. Δεύτερο όπως σου είπαν τα παιδιά είναι ευκαιρία να μαζέψεις κάποια χρήματα. Το ενδεχόμενο να πάρεις ένα μικρό (παπί ας πούμε) και να κάνεις και καμιά δουλειά τύπου ντελιβερι μαζεύεις και χρήματα και μαθαίνεις και λίγο τη ζούγκλα της Αθήνας. Βασική προϋπόθεση βέβαια να πάρεις έστω το πρώτο δίπλωμα. Όλα όσα θες να πάρεις μηχανάκια θα υπάρχουν και αύριο. Όπως επίσης θα έχεις και περιθώριο να ψάξεις να βρεις ακριβώς αυτό που θέλεις και αυτο που σε συμφέρει!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NickTrick Προβολή μηνύματος
    Παιδες καλησπερα ειμαι νεος στο σιτε οποτε ζητω προκαταβολικα συγνωμη σε περιπτωση που το εχω βαλει σε λαθος τοπικ.
    Ειμαι 18 χρονων και σε λιγους μηνες γινομαι 19...Δυστυχως η ευτυχως(για μενα ευτυχως)εμπλεξα απο μικρος στον κοσμο της μοτοκινησεις.Απο μικρη σχετικα ηλικια ακομα οδηγαγα την Vespa μου 150cc και η αισθηση ηταν το κατι αλλο...Η αγαπη μου για τις μηχανες ειναι απεραντη και ειναι ισος το μοναδικο υλικο αγαθο που μου δινει χαρα σε αρκετες δυσκολες φασης της ζωης.Λογο σπουδων μετακομισα στην Αθηνα και εφυγα απο την επαρχεια μου που ειχα την αγαπημενη μου βεσπουλα,το θεμα μου ομως ειναι το εξης οτι δεν μπορω να οδηγησω ουτε αμαξι αλλα το κυριοτερο ουτε μηχανη γτ δεν εχω παρει λογο διπλωματος...Αρκετες αποξεις εχουν αναπτυχθει και σε αλλα τοπικ ωστοσο ειπα να κανω και εγω μια προσπαθεια γτ δυστυχως το διπλωμα θα το παρω σε εναμισο χρονο κοντα δλδ του χρονου τον Μαιο.Δεν ξερω τι να κανω πραγματικα...βλεπω ανθρωπους σε μηχανες και τρελενομαι.Για να μην πλατιαζω θα ηθελα να ρωτησωτ ο εξης επειδη τα λεφτα δεν τρεχουν απο τα μπατζακια μου σκεφτομουν να παρω κανα kawasaki kle 500 που το καλυπτει το διπλωμα στα 20.Το θεμα ομως ειναι οτι το θελω απο τωρα,φοβαμαι την στραβη γτ μπορει να σκασει και να χτυπησω καναν ανθρωπο και μετα να τον χρυσοπληρωνο.Τωρα το αλλο ειναι τα προστιματα που ειναι καπου στα 200 .Το μηχανακι σιγουρα δεν θα το παιρνω για μακρυνες αποσταστης μιλαμε για καμια 5αρια χλμ μακρυα απο το σπιτι μου και λιγοτερο,θελω να ακουσω πολυ τις γνωμες σας.(Σορρυ αν τα γραφω λιγο μπερδεμενα αλλα ειμαι,σκεφτομαι πως ο 1,5χρονος ειναι μαρτυριο και δεν ξερω τι να κανω,ολες οι αποψεις αποδεκτες ευχαριστω πολυ)!
    Για α2 θα κοιτουσα αρκετα μηχανακια. Ενα και καλυτερο το μτ03 οτι πιο ομορφο εχω δει. Δευτερον cb500r τριτον cb500x τεταρτον z300 πεμπτον daytona 500 maverick.. αν θες μηχανη με α2 να κανεις την καυλα σου πας σε mt03 το πιο καλο 300αρι πιο γρηγορο τελικη 170 ισως κι παραπανω με μερικες πινελιες. Αν δεν θες να τρεχεις και θες ενα commuter για τα παντα ολα πας σε daytona η cb500 x εγγυηση . Cb500r δες το επισης .

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/01/2022
    Μηνύματα
    32
    ευχαριστω πολυ για την αποψη ωστοσο εχω διπλωμα για 125 και γενικα οδηγαγα βεσπα 150cc οποτε δεν θελω κατι σε παπι δεν μαρεσει τοσο ηθελα κατι πιο μεγαλο γτ εχω καποια εμπειρια στο τιμονι,τωρα οσον αφορα την ζουγκλα της αθηνας ειναι σιγουρα πολυ σωστο γτ ακουω οτι γινονται πολλα....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2018, 11:45
  2. Οδηγηση μηχανης
    από Leela στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2016, 20:26
  3. Γιατί η οδήγηση της μηχανής βοηθά στην ανάπτυξη των στρατηγικών ικανοτήτων μας...
    από free rider στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2015, 14:52
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2008, 08:27
  5. Αέρας και οδήγηση μηχανής
    από anf125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 20:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF