Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Αγορά cb500x και προβληματισμοί

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/05/2020
    Μηνύματα
    6

    Αγορά cb500x και προβληματισμοί

    Καλησπέρα στην παρέα,
    τα τελευταία 2 χρόνια κυκλοφορώ με ένα cbf125 το οποίο με έχει καταβολέψει μέσα στην πόλη, αλλά εκτός με περιορίζει αρκετά ιδιαίτερα σε δρόμους με κίνηση που πρέπει να αναπτύξω ταχύτητα και επίσης με προβληματίζει η έλλειψη abs μιας και πήγε να μπλοκάρει ο πίσω τροχός μια δυο φορές σε απότομο φρενάρισμα, χωρίς ωστόσο να την πατήσω μέχρι τώρα...
    Οπότε έχω αποφασίσει τους επόμενους 1-2 μήνες να κινηθώ σε αγορά νέας μηχανής.
    Έχω σχεδόν καταλήξει στο cb500x, μάλλον πρώτης γενιάς.
    Ένα από τα θέματα που με προβληματίζει είναι η εμπορικότητα του μοντέλου και το κατά πόσο μπορεί να γίνει στόχος κλοπής, αφού δεν έχω ιδιωτικό πάρκινγκ ούτε κάποιο ενοικιαζόμενο που να βολεύει.
    Έχω ήδη μια αλυσίδα-κλειδαριά της abus με την οποία θα το δένω σε σταθερό σημείο και σκέφτομαι για αγορά λουκέτου με συναγερμό και τοποθέτηση gps tracker στη μηχανή ή απλό λουκέτο και συναγερμό-gps tracker.
    Ποια είναι η άποψη σας για τα παραπάνω; Αρκούν; Μήπως είμαι υπερβολικός που αγχώνομαι πριν καν πάρω τη μηχανή;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα! Δεν είσαι υπερβολικός, πρόκειται για μια από τις πιο εμπορικές μοτοσυκλέτες της αγοράς και προφανώς μπορεί να αποτελέσει στόχο. Το καλύτερο μέτρο είναι το κλειστό parking. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, όποια άλλα αποτρεπτικά μέσα μπορείς να διαθέσεις, καλό θα κάνουν και όχι κακό. Και ασφάλεια κλοπής.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karvouniaris Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα,
    τα τελευταία 2 χρόνια κυκλοφορώ με ένα cbf125 το οποίο με έχει καταβολέψει μέσα στην πόλη, αλλά εκτός με περιορίζει αρκετά ιδιαίτερα σε δρόμους με κίνηση που πρέπει να αναπτύξω ταχύτητα και επίσης με προβληματίζει η έλλειψη abs μιας και πήγε να μπλοκάρει ο πίσω τροχός μια δυο φορές σε απότομο φρενάρισμα, χωρίς ωστόσο να την πατήσω μέχρι τώρα...
    Οπότε έχω αποφασίσει τους επόμενους 1-2 μήνες να κινηθώ σε αγορά νέας μηχανής.
    Έχω σχεδόν καταλήξει στο cb500x, μάλλον πρώτης γενιάς.
    Ένα από τα θέματα που με προβληματίζει είναι η εμπορικότητα του μοντέλου και το κατά πόσο μπορεί να γίνει στόχος κλοπής, αφού δεν έχω ιδιωτικό πάρκινγκ ούτε κάποιο ενοικιαζόμενο που να βολεύει.
    Έχω ήδη μια αλυσίδα-κλειδαριά της abus με την οποία θα το δένω σε σταθερό σημείο και σκέφτομαι για αγορά λουκέτου με συναγερμό και τοποθέτηση gps tracker στη μηχανή ή απλό λουκέτο και συναγερμό-gps tracker.
    Ποια είναι η άποψη σας για τα παραπάνω; Αρκούν; Μήπως είμαι υπερβολικός που αγχώνομαι πριν καν πάρω τη μηχανή;
    Και να το δεσεις αμα θελουν να σου φανε δυο πλαστικα τα λυνουν σε 5 λεπτα 3 το βραδυ και δεν παιρνεις χαμπαρι.. δυο πλαστικα 500 ευρω ζημια.. παει δεν θες κατι αλλο! Μια λυση εχεις ασφαλεια ολικης και μερικης κλοπης.

Παρόμοια θέματα

  1. Δάνειο για αγορά μηχανής και προβληματισμοί του παρελθόντος…
    από sarlis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2019, 19:14
  2. Αγορα αδιαβροχου και ζεστου συνθετικου jacket
    από AFTER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2006, 00:08
  3. ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ....
    από HELLSPIRIT στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2005, 23:14
  4. Αγορά κράνους και μπουφάν
    από MikeG στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 22:46
  5. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2005, 14:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF