Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 76

Θέμα: Αγορά ιαπωνέζικου Ι4 των 90s

  1. #16
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το παράκανες εσυ!
    Ποιο 2-3 ετων 1000ρι SS το παίρνεις με τα μισα απ ότι ενα καλό παλιότερο??? Sorry αλλά δεν ισχύει!

    Υπαρχουν πολύ καλές μοτοσυκλέτες της εποχής σε λογικες τιμές, θέλει έρευνα όμως.
    Ακαδημαϊκό ήταν ρε συ Άρη, για να δείξω ότι εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο μια τέτοια επιλογή. Οκ ίσως να το ξεχείλωσα κάπως
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Για ανταλλακτικά δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλο θέμα εφόσον θα το χρησιμοποιείς λίγο. Ειδικά αν έχει πουλήσει αρκετά το μοντέλο θα υπάρχει επάρκεια (έστω και με κάποια αναμονή).



    Επειδή και εγώ ψιλό σκέφτομαι για κάτι αντίστοιχο με τον lopsi (αλλά σκέφτομαι και sport touring) έχω ένα απωθημένο πιο πολύ με CBR900 (κάποτε είχα φτάσει κοντά σε αγορά του).
    Για τον 16αρη έχουν γραφτεί και ειπωθεί πολλά πράγματα, μήπως τελικά το μεγαλύτερο 'μειονέκτημα' του είναι οι (πιθανώς) λιγότερες επιλογές σε ελαστικά;
    Οι επιλογές ελαστικών σημερα για 16ρη εμπρός ειναι σαφως περιορισμένες, και πολλοί ιδιοκτήτες τα εχουν ματετρεψει σε 17.
    Ο 16ρης εχει μια ιδιαίτερη συμπεριφορά, δίνει μια ευκινησία και ευκολία αλλαγής κατευθυνσης που δεν υπάρχει στον 17, αλλά δίνει και μια αισθηση νευρικότητας ταυτόχρονα που δεν την θέλεις στα πολλά χλμ!
    Δεν ειναι λιγοι αυτοί που την πατησαν με τον 16ρη του Fireblade και την ιδιαίτερη συμπεριφορά του, με πρωτο και καλυτερο τον Χατζάρα του Μοτο που εφαγε γερη τούμπα στο test τότε αν θυμαμαι καλα.
    Οπως και να χει ειναι μειονέκτημα σημερα ο 16ρης παντως.
    Η δικη μου εμπειρία απο 16ρηδες παντως ειναι μπερδεμένη. πχ μου αρεσε στο VFR400R, και στο RG500 αλλά δεν μου αρεσε στο GPz600R. Fireblade με 16ρη δεν εχω καβαλήσει.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 26/01/2022 στις 10:25.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Οι επιλογές ελαστικών σημερα για 16ρη εμπρός ειναι σαφως περιορισμένες, και πολλοί ιδιοκτήτες τα εχουν ματετρεψει σε 17.
    Ο 16ρης εχει μια ιδιαίτερη συμπεριφορά, δίνει μια ευκινησία και ευκολία αλλαγής κατευθυνσης που δεν υπάρχει στον 17, αλλά δίνει και μια αισθηση νευρικότητας ταυτόχρονα που δεν την θέλεις στα πολλά χλμ!
    Δεν ειναι λιγοι αυτοί που την πατησαν με τον 16ρη του Fireblade και την ιδιαίτερη συμπεροφορά του, με πρωτο και καλυτερο τον Χατζάρα του Μοτο που εφαγε γερη τούμπα στο test τότε αν θυμαμαι καλα.
    Οπως και να χει ειναι μειονέκτημα σημερα ο 16ρης παντως.
    Ναι το θυμάμαι το περιστατικό με τον Χατζάρα, κάποιοι βέβαια ισχυρίζονται ότι έγινε κάποιο λάθος στον χειρισμό της μοτοσυκλέτας..Δεν το έχω ψάξει γενικότερα το θέμα, εκτός από τον 17αρη ίσως ένα σταμπιλιζατέρ να έσωνε παρόμοιες καταστάσεις.
    Οπως και να'χει νομίζω σαν στοκ είναι καλή επιλογή για βόλτες και αν αυξηθούν οι απαιτήσεις/δυνατότητες του αναβάτη να χρειαστεί βελτίωση.
    RIDE MORE TALK LESS

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Πόσο δύσκολο είναι να υποστηριχθεί η κατοχή μιας τέτοιας μοτοσυκλέτας σήμερα;
    Δεν είναι καθόλου δύσκολο, ότι κόστος συντήρησης και κόστος γραφειοκρατικό έχουν τα ''παλιά'', τα ίδια έχουν και τα νέα. Θα κάνεις ενδεχομένως και ένα μάζεμα σε δυο-τρία πράγματα, μπορεί να χρειάζεται και κανά συμπληρωματάκι λάδι που και που, και κάτι έγινε. Για τον ερασιτέχνη μηχανικό, ένα μοτό δεκαετίας '90 είναι σαφώς προτιμότερο, λόγω απλούστερου συστήματος ανάφλεξης-τροφοδοσίας.

    Αυτό όμως, ισχύει για ανθρώπους που ΔΕΝ χρειάζονται ερώτηση στα φόρουμ. Αν φτάνεις να κάνεις τέτοια ερώτηση, αυτομάτως πάει να πει ότι δεν είναι για εσένα. Οχι για τεχνικούς λόγους. Για ψυχολογικούς. Δεν κάνεις εσύ για αυτό, όχι αυτό για εσένα.

    Μείνε στην φαντασίωση, κρέμασε καμιά αφίσσα κανά fireblade ή ότι άλλο σου αρέσει και ζήσε ευτυχισμένος. Οποιαδήποτε άλλη εμπλοκή ΣΟΥ, θα ΣΟΥ φέρει μόνο γκρίνια και έξοδο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις. Καταρχήν να διευκρινίσω ότι προς το παρόν είναι μια σκέψη και μόνο η απόκτηση μιας τέτοιας μοτοσυκλέτας, δεν ξέρω τελικά αν θα επιχειρήσω κάποια αγορά.
    Από εκεί και πέρα, όσον αφορά τι μοτοσυκλέτα θα ήθελα να αποκτήσω, με ενδιαφέρουν συγκεκριμένες μοτοσυκλέτες που θαύμαζα όταν ήμουν έφηβος. Αυτές ήταν το CBR900RR (από τα πρώτα 92αρια έως και τα τελευταία 98αρια) τα οποία βλέπω ότι είναι σε αρκετά λογικές τιμές, τα αεροελαιοψυκτα GSXR W (750 ή 1100, όχι όμως τα πρώτα της δεκαετίας του 80 όσο αυτά του 1990-1995) που όμως είναι αρκετά τσιμπημένα, τα ZXR750 (ίσως και τα πρώτα ZX-7R του 1996). Για κάποιο λόγο, δεν με τράβηξαν ποτέ ιδιαίτερα τα FZR αν και το σουλούπι των τελευταίων 600/1000 το θεωρώ πολύ ωραίο (είτε με τον μόνο, είτε με τον διπλό προβολέα εμπρός) ενώ χαραγμένη στη μνήμη μου έχει μείνει μια φωτογραφία από τεστ των 2τροχων με το FZR 1000 του 1991 ή 1992 να βγαίνει σουζάροντας με ελαφρά κλίση από στροφή. Δεν υπάρχουν δυστυχώς καλά δείγματα μτχ στο car από αυτά.
    Δεν με απασχολεί τόσο αν είναι καλή μοτοσυκλετα με τα σημερινά δεδομένα (έχω εξάλλου σύγχρονη μοτό) ή αν ήταν η καλύτερη της εποχής, όσο να ζήσω το όνειρο... Και φυσικά, να είναι σε όσο το δυνατόν καλύτερη και μαμίσια κατάσταση (με έμφαση στο μαμίσια).

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    721
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι καθόλου δύσκολο, ότι κόστος συντήρησης και κόστος γραφειοκρατικό έχουν τα ''παλιά'', τα ίδια έχουν και τα νέα. Θα κάνεις ενδεχομένως και ένα μάζεμα σε δυο-τρία πράγματα, μπορεί να χρειάζεται και κανά συμπληρωματάκι λάδι που και που, και κάτι έγινε. Για τον ερασιτέχνη μηχανικό, ένα μοτό δεκαετίας '90 είναι σαφώς προτιμότερο, λόγω απλούστερου συστήματος ανάφλεξης-τροφοδοσίας.

    Αυτό όμως, ισχύει για ανθρώπους που ΔΕΝ χρειάζονται ερώτηση στα φόρουμ. Αν φτάνεις να κάνεις τέτοια ερώτηση, αυτομάτως πάει να πει ότι δεν είναι για εσένα. Οχι για τεχνικούς λόγους. Για ψυχολογικούς. Δεν κάνεις εσύ για αυτό, όχι αυτό για εσένα.

    Μείνε στην φαντασίωση, κρέμασε καμιά αφίσσα κανά fireblade ή ότι άλλο σου αρέσει και ζήσε ευτυχισμένος. Οποιαδήποτε άλλη εμπλοκή ΣΟΥ, θα ΣΟΥ φέρει μόνο γκρίνια και έξοδο.
    Εννοείς ότι έχει νόημα η απόκτηση αν έχεις βασικές γνώσεις για να τη συντηρείς μόνος σου;;

  7. #22
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Πιθανά το ότι ο μοτοσυκλετιστής του '22 που θα επιλέξει κάτι τέτοιο, γνωρίζει ποιο, γιατί, πως θα συντηριθεί, σε ποιον μηχανικό
    τι θα πρέπει να στοκαριστεί απο τον ίδιο αλλά και το τι προσφέρει κάτι τέτοιο.

    Το 'χεις καημό με λίγα λόγια, το παίρνεις για να το έχεις.

    Είμαι υπέρ της συντήρισης από χομπίστα μηχανικό, εφόσον όμως έχει γίνει σχεδόν καινούριο από επαγγελματία
    που έχει την επίβλεψη της συντήρησης.
    Μην βλέπουμε τον Χριστόδουλο και νομίζουμε ότι γίνονται αυτά. Είναι πολύ υψηλό το επίπεδό του.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πιθανά το ότι ο μοτοσυκλετιστής του '22 που θα επιλέξει κάτι τέτοιο, γνωρίζει ποιο, γιατί, πως θα συντηριθεί, σε ποιον μηχανικό
    τι θα πρέπει να στοκαριστεί απο τον ίδιο αλλά και το τι προσφέρει κάτι τέτοιο.

    Το 'χεις καημό με λίγα λόγια, το παίρνεις για να το έχεις.

    Είμαι υπέρ της συντήρισης από χομπίστα μηχανικό, εφόσον όμως έχει γίνει σχεδόν καινούριο από επαγγελματία
    που έχει την επίβλεψη της συντήρησης.
    Μην βλέπουμε τον Χριστόδουλο και νομίζουμε ότι γίνονται αυτά. Είναι πολύ υψηλό το επίπεδό του.
    Συμφωνώ απόλυτα στο θέμα της συντήρησης.
    Αν και κάποια βασικά πράγματα μπορώ να τα κάνω μόνος μου, θα προτιμήσω κάτι σχετικά έτοιμο (και άρα σχετικά τσιμπημένο σε τιμή).

    Καημό δεν έχω αλλά θα ήθελα να αποκτήσω ένα παλιό απωθημένο, διάβαζα σε ένα άρθρο σήμερα ότι αυτές οι αναλαμπές χτυπούν τους άνω των 50 ετών, μάλλον εμένα με έπιασαν λίγο νωρίτερα

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Προς το παρόν, χαζοψάχνω διάφορα μοντέλα, μάλλον θα κινηθώ σε μέσα προς τέλος 90s, τα gsxr w μου φαίνονται αρκετά ακριβά. Θα ήθελα πολύ να το πάρω απόφαση και να αποκτήσω τελικά κάποιο srad ή fireblade (μακάρι να έβρισκα κάνα yzf 750, θα έθετε σοβαρή υποψηφιότητα), να το έχω στο υπόγειο και μία στις τόσες να το βγάζω για μια κοντινή βόλτα...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.453
    Αν βρεις κάνα THUNDERACE πάρε το.
    Θα εκπλαγεί πόσο καλά στέκεται ακόμα και σήμερα στο δρόμο.
    Ροπή από το μηδέν,φοβερό μπροστινό, αρκετά καλά φρένα , ακλόνητο ακόμα και κοντά στην τελική του,αρκετά βολική σελα για τον συνεπιβάτη.
    Ένα μεγάλο μειονέκτημα του είναι(όχι όλα )ότι κάποια κομμάτια καίνε περισσότερο λάδι παρά βενζίνη.
    Ασπαστος κινητήρας.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Αν βρεις κάνα THUNDERACE πάρε το.
    Θα εκπλαγεί πόσο καλά στέκεται ακόμα και σήμερα στο δρόμο.
    Ροπή από το μηδέν,φοβερό μπροστινό, αρκετά καλά φρένα , ακλόνητο ακόμα και κοντά στην τελική του,αρκετά βολική σελα για τον συνεπιβάτη.
    Ένα μεγάλο μειονέκτημα του είναι(όχι όλα )ότι κάποια κομμάτια καίνε περισσότερο λάδι παρά βενζίνη.
    Ασπαστος κινητήρας.
    Καλημέρα φίλε!
    Σίγουρα το thunderace είναι πολύ ικανό μηχανάκι ακόμα και σήμερα, δεν ήταν όμως ένα από τα αυτά που είχα ονειρευτεί σαν έφηβος.
    Εξάλλου, δεν με νοιάζει να στέκεται καλά στο δρόμο ακόμα και σήμερα, δεν ψάχνω δηλαδή κάτι καλό και φθηνό για να καλύψει τις μοτοσυκλετιστικές μου ανάγκες...

  12. #27

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Αδιάβαστος!!! GSXR ελαιόψυκτο δεν εχει W Κωδικό και εβγαιναν μεχρι το 1ο εξαμηνο του 1992 σε 1100 και 750. 600αρι της εποχης απίθανο να βρεις Ελλάδα και μονο υδροψυκτο. Πας σε SRAD. Τα υδρόψυκτα ξεχωρίζουν από το πλαστικο στην γωνία του L σκελετού.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Αδιάβαστος!!! GSXR ελαιόψυκτο δεν εχει W Κωδικό και εβγαιναν μεχρι το 1ο εξαμηνο του 1992 σε 1100 και 750. 600αρι της εποχης απίθανο να βρεις Ελλάδα και μονο υδροψυκτο. Πας σε SRAD. Τα υδρόψυκτα ξεχωρίζουν από το πλαστικο στην γωνία του L σκελετού.
    Σωστός, είχα την εντύπωση ότι τα w ήταν αεροελαιοψυκτα, δεν το θυμόμουν καλά. Όσο τα χαζεύω, τα ξαναθυμήθηκα. Χρονολογίες, μοντέλα κτλ.
    600αρι δεν ψάχνω εκτός και αν βρεθεί κάτι πολύ ενδιαφέρον, σίγουρα υδρόψυκτο. Νομίζω πως η πρώτη επιλογή είναι το fireblade πάντως, είπαμε ότι πάω για προσωπικό dream bike.
    Είναι δύσκολο πάντως να βρεθούν τέτοιες μοτοσυκλέτες σε καλή (και κυρίως ΟΕΜ) κατάσταση και όταν συμβεί αυτό, είναι δύσκολο να χωνέψεις την τιμή...

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.330
    Το srad έχει πολύ γρήγορη γεωμετρία και θέλει προσοχή στα πολλά γκάζια. Πέρα από αυτό είναι πολύ ωραία μοτοσυκλέτα.

    Είχε γράψει ο Παπανδρέου ένα πολύ ωραίο τεστ στο Motorsport τότε. Ηταν και κάτοχος του 750.

    Μου αρέσουν και μένα πολύ τα παλιότερα SS που είχαν και ουρές καλοσχεδιασμένες γιατί τα καινούργια είναι κοψοκόλικα. Θα πήγαινα σε λίγο πιο μετά μοντέλα σε zx900 με τον διπλό προβολέα ή σε fireblade το τελευταίο 900ρι με τους 17ρηδες αυτό που βγήκε όταν παρουσιάστηκε το πρώτο R1. Και τα δύο είναι άνετα για SS και μάλιστα το zx κάνει και για συνεπιβάτη αφού έχει 2 πολύ άνετες σέλες.

    Tα παλιότερα gsxr θέλουν τον τρόπο τους για να στρίψουν, ειδικά τα 1100. Θα προτιμούσα 750 ως 900 κυβικά.

    Αλλά το ZXR 750 είναι στα μάτια μου μία από τις πιο όμορφες sport μηχανές παραγωγής (με κανονική τιμή) όλων των εποχών. Καθώς και όλα τα 400ρια ss της εποχής εκείνης.
    Τελευταία τροποποίηση από kordix; 30/01/2022 στις 18:02.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ 17-6-2012
    από peskandritsos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2012, 06:22
  2. Η νεα υποψηφια αγορα των νυν κατοχων varkadero
    από AFTER στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2008, 18:15
  3. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 16:21
  4. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF