Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 76

Θέμα: Αγορά ιαπωνέζικου Ι4 των 90s

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Το srad έχει πολύ γρήγορη γεωμετρία και θέλει προσοχή στα πολλά γκάζια. Πέρα από αυτό είναι πολύ ωραία μοτοσυκλέτα.

    Είχε γράψει ο Παπανδρέου ένα πολύ ωραίο τεστ στο Motorsport τότε. Ηταν και κάτοχος του 1000.

    Μου αρέσουν και μένα πολύ τα παλιότερα SS που είχαν και ουρές καλοσχεδιασμένες γιατί τα καινούργια είναι κοψοκόλικα. Θα πήγαινα σε λίγο πιο μετά μοντέλα σε zx900 με τον διπλό προβολέα ή σε fireblade το τελευταίο 900ρι με τους 17ρηδες αυτό που βγήκε όταν παρουσιάστηκε το πρώτο R1. Και τα δύο είναι άνετα για SS και μάλιστα το zx κάνει και για συνεπιβάτη αφού έχει 2 πολύ άνετες σέλες.

    Tα παλιότερα gsxr θέλουν τον τρόπο τους για να στρίψουν, ειδικά τα 1100. Θα προτιμούσα 750 ως 900 κυβικά.

    Αλλά το ZXR 750 είναι στα μάτια μου μία από τις πιο όμορφες sport μηχανές παραγωγής (με κανονική τιμή) όλων των εποχών. Καθώς και όλα τα 400ρια ss της εποχής εκείνης.
    Ότι και αν πάρω, δεν πρόκειται να το "κυνηγήσω" τόσο ώστε να παρουσιάσει τις οποίες αδυναμίες του.
    Ένα από τα ZX9R ή CBR 900RR του 98 θα είναι ιδανικά για μένα νομίζω (σχετικά ευρύχωρα και με τις εικόνες τους στα περιοδικά της εποχής αποτυπωμένες στο μυαλό μου - το 98αρι CBR ήταν το τελευταίο με 16αρη μπροστινό τροχό), θα κοιτάζα και SRAD 600/750 ή ZX6R που θα είναι και πιο οικονομικά στα ετήσια πάγια κόστη. Γενικά ακόμα το ψάχνω, ZXR 750 ή ZX7R επίσης παίζουν αλλά υπάρχουν ελάχιστα μηχανάκια στο car ενώ οι τιμές έχουν πολλές διακυμάνσεις.
    Τα 400αρια είναι μια ενδιαφέρουσα ιδέα επίσης, μάλιστα πριν από καιρό τα κοίταγα (μαζί με τα αντίστοιχα 250αρια) αλλά επίσης σπανίζουν στην κατάσταση που θέλω να είναι.
    Εξάλλου, πάω για dream bike

  2. #32

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Το έχω δει και αυτό. Δεν βγάζει πινακίδα λέει και άρα δεν ασφαλίζεται οπότε και για μένα δεν έχει νόημα η αγορά του.
    Φαίνεται σε πολύ καλή κατάσταση πάντως!

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    η αγορα του εχει νοημα αν βρεις ενα ιδιο ρημαδι με πινακιδα

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η αγορα του εχει νοημα αν βρεις ενα ιδιο ρημαδι με πινακιδα
    Αυτο ! Ή στην καλυτερη περιπτωση να εχεις εσυ ενα πεταμενο καπου.

    Παντος οποιος βρει ενα κατεστραμενο τζαμπα , τοτε αξιζει και με το παραπανω ....
    Αρκει να χεις χρονο χωρο και το βασικοτερο να θες το συγκεκρημενο μοντελο

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Αυτο ! Ή στην καλυτερη περιπτωση να εχεις εσυ ενα πεταμενο καπου.

    Παντος οποιος βρει ενα κατεστραμενο τζαμπα , τοτε αξιζει και με το παραπανω ....
    Αρκει να χεις χρονο χωρο και το βασικοτερο να θες το συγκεκρημενο μοντελο
    Το κατεστραμμένο,παρατημενο πρέπει να έχει και ανανεωμένα χαρτια,. Τα περισσότερα δεν έχουν κανένα χαρτί η χρωστανε 30 χρόνια....

    Δλδ πρέπει να βρεθεί Έλληνας που κάθε χρόνο πλήρωνε 22 η 40 η 50 ευρώ για μια σωρό σίδερα που είχε πεταμένα στην αυλή η το χωράφι,. Η να τα πλήρωσε ξαφνικά μαζεμένα τα τελευταία χρονια πχ 500,1000,1500+? Για την σωρό από σίδερα και μετά να δήλωσε προσωρινή ακινησία,.
    Πράγμα δύσκολο να συμβεί εκτός αν το μηχανάκι αξίζει η μπορεί να δουλέψει,φταχτει εύκολα,η δούλευε μέχρι πολύ πρόσφατα , που τότε δεν θα το δώσει τζάμπα.

    Μια μικρή πιθανότητα υπάρχει να βρεθεί σκελετός με Κόμπλε χαρτιά για παλιό, σπάνιο μηχανάκι αλλά μπορεί να βρεθεί αύριο,μπορεί και σε 2 χρόνια και ίσως δεν θα είναι όσο φτηνό θα θέλαμε γιατί κ αυτός ξέρει ότι πουλάει κάτι σπάνιο.

    Μετά αν τα πάρεις και τα 2 (χρεπι με χαρτιά και καλό χωρίς χαρτιά) πιθανότατα θα περάσει κάποιος καιρός για να λυθεί,αλλαχτεί πλαίσιο, Κάρτερ,δεθεί,γίνουν μαζεματα και να έρθει σε κατάσταση να περνάει ΚΤΕΟ και αν περάσει μετά να γίνει η μεταβίβαση (από όσο ξέρω όχι σιγουρα η μεταβίβαση γίνεται αφότου έχει περάσει ΚΤΕΟ)

    Στο ενδιάμεσο τα χαρτιά μεταβιβασης θα έχουν λήξει (νομίζω για 1 η 3 μήνες υσχυει η εξουσιοδότηση για μεταβίβαση) και θα ξανάψαχνεις τον ιδιοκτήτη να ξανακάνει εξουσιοδότηση. Αν τον βρεις κ υπάρχει ακόμα τοτε

    Ξεκινάει ο Γολγοθάς γραφειοκρατίας για αν χρειαστεί να βγάλεις καινούρια πινακιδα,άρση ακινησιας, καινούρια άδεια (αν υπάρχει στο σύστημα αλλά όχι σε χαρτί,αλλαγή χρώματος στην άδεια,ασφαλεια η ότι αλλο. Σε όλα αυτά βάλε και ραντεβού με λίστα αναμονής σε εφορίες, μηχανολογικό αν χρειαστεί να πας, δεν θα απαντάνε τηλέφωνα,η θα ακούς ελάτε την άλλη βδομάδα γιατί τελείωσε η λαμαρίνα για πινακίδες κτλ.

    (Αν και ορισμένα από αυτα γίνονται κ ηλεκτρονικά πλέων ευτυχος η ορισμένα είναι ευθύνη αυτού που πουλάει).

    Μετά από όλα αυτά θα έχει ένα καλό μηχανάκι και νόμιμο,.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    γιατι τοση δυσκολια;
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...zuki-gsx-r-750
    3000 και τα δυο ακουραστα αβαδιστα.......
    δε φτιαχνεις ενα τελειο;
    με μια απλη μεταβιβαση

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Όχι παιδιά, δεν μπλέκω με διπλά μηχανάκια. Ούτε μεγάλο χώρο έχω για αποθήκευση τόσων μοτοσυκλετών (υπάρχει ήδη μια + ένα σκούτερ), ούτε ικανότητα (ή και όρεξη για να μάθω) να κάνω τράμπα πλαίσια κτλ.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα τις κατηγορίας αλλά επειδή κοιτάω τα srad γύρω στα 2 χρόνια. Μέχρι πέρσι έβρισκες με 1800 μηχανάκι σε καλή κατάσταση στάνταρ.
    Και εμφανιζόντουσαν που και που και κάποια στα 1200 - 1400 σε καλή κατάσταση πάντα.
    Τώρα τα χρέπια έχουν 1800 και τα φυσιολογικά απο 2500 και πάνω.
    Δεν ξέρω αν είναι η ακρίβεια των ημερών σε όλα τα υλικά. Αλλα υπάρχει και μια περίπτωση τα λίγα να έχουν μαζευτεί απο κάποιους και τα πολλά να έχουν γίνει ανταλλακτικά.
    Οπότε ερχόμαστε στην άλλη κουβέντα του συλλεκτικού κλασσικού.
    Συμπέρασμα πάρτε τώρα που υπάρχουν σε λίγα χρόνια δεν θα μπορούμε. Σίγουρα μπορείς να πάρεις ένα νεότερο αλλά εμείς θέλουμε αυτά που ονειρευόμασταν παιδιά!!
    Για την ιστορία δεν πήρα τίποτα γιατί στην συγκεκριμένη χρονικά ( μεγάλη ) περίοδο δεν υπάρχει χρόνος ούτε για μια βόλτα στο τρίμηνο. Και ότι έχω δεν μπορώ να το βλέπω να κάθεται.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    γιατι τοση δυσκολια;
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...zuki-gsx-r-750
    3000 και τα δυο ακουραστα αβαδιστα.......
    δε φτιαχνεις ενα τελειο;
    με μια απλη μεταβιβαση
    Aυτό λέει 1992 αλλά πλαστικά είναι 89-90 και χρωματα ασχετα!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Μα μονο σκελετο και αδεια θες

  12. #42
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Aυτό λέει 1992 αλλά πλαστικά είναι 89-90 και χρωματα ασχετα!
    Δεν ειναι ασχετα, GSXR750W του 1993 ειναι.
    https://www.suzukicycles.org/GSX-R-s...shtml~isoraami
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #43
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι ασχετα, GSXR750W του 1993 ειναι με υδρόψυκτο μοτέρ.
    https://www.suzukicycles.org/GSX-R-s...shtml~isoraami
    Το αλλο GSXR που ειναι στο FB και δεν βγαζει πινακιδα ειναι του 1991 με αεροελαιόψυκτο μοτέρ.
    Ειναι τελείως ασύμβατα μεταξυ τους αυτα τα δύο.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 05/02/2022 στις 12:15.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    κατοχος fzr 1000 genesis του 1988 απο το 2004, βρισκω ανετα ανταλλακτικα μεχρι σημερα οταν χρειαστω. αν και το πιο εξιδικευμενο που χρειαστηκα ποτε ηταν τα μεταλακια των καπελοτων για να ρυθμισω βαλβιδες και τα τσιμουχακια, και τα βρηκα την ιδια ημερα. απο εκει και περα ολα τα υπολοιπα π.χ. αλυσιδογραναζα, μπαταρια ειναι ιδια με πολλα μηχανακια, οποτε βρισκω παντα ευκολα.
    αν παρεις κατι που ειχε πουλησει πολυ καποτε, δεν πιστευω να εχεις προβλημα με ανταλλακτικα.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα τις κατηγορίας αλλά επειδή κοιτάω τα srad γύρω στα 2 χρόνια. Μέχρι πέρσι έβρισκες με 1800 μηχανάκι σε καλή κατάσταση στάνταρ.
    Και εμφανιζόντουσαν που και που και κάποια στα 1200 - 1400 σε καλή κατάσταση πάντα.
    Τώρα τα χρέπια έχουν 1800 και τα φυσιολογικά απο 2500 και πάνω.
    Δεν ξέρω αν είναι η ακρίβεια των ημερών σε όλα τα υλικά. Αλλα υπάρχει και μια περίπτωση τα λίγα να έχουν μαζευτεί απο κάποιους και τα πολλά να έχουν γίνει ανταλλακτικά.
    Οπότε ερχόμαστε στην άλλη κουβέντα του συλλεκτικού κλασσικού.
    Συμπέρασμα πάρτε τώρα που υπάρχουν σε λίγα χρόνια δεν θα μπορούμε. Σίγουρα μπορείς να πάρεις ένα νεότερο αλλά εμείς θέλουμε αυτά που ονειρευόμασταν παιδιά!!
    Για την ιστορία δεν πήρα τίποτα γιατί στην συγκεκριμένη χρονικά ( μεγάλη ) περίοδο δεν υπάρχει χρόνος ούτε για μια βόλτα στο τρίμηνο. Και ότι έχω δεν μπορώ να το βλέπω να κάθεται.
    Ανταλλακτικά υπάρχουν για αυτά τα μηχανάκια?

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ 17-6-2012
    από peskandritsos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2012, 06:22
  2. Η νεα υποψηφια αγορα των νυν κατοχων varkadero
    από AFTER στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2008, 18:15
  3. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 16:21
  4. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF