Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 76

Θέμα: Αγορά ιαπωνέζικου Ι4 των 90s

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469

    Αγορά ιαπωνέζικου Ι4 των 90s

    Με έχει πιάσει τελευταία και χαζεύω τα γιαπωνέζικα 4κύλινδρα των 90s, μοτοσυκλέτες που λιγουρευόμουν όταν ήμουν έφηβος. CBR900RR, ZXR750, GSXR 750/1100W ήταν αυτά που μου άρεσαν ενώ πλέον γουστάρω και τους έντονους χρωματισμούς με τα μωβ, τα κίτρινα, τα γαλάζια εκείνης της περιόδου.
    Οι τιμές έχουν μεγάλες διακυμάνσεις ενώ λίγα είναι τα μηχανάκια που είναι σε στοκ μορφή. Πόσο δύσκολο είναι να υποστηριχθεί η κατοχή μιας τέτοιας μοτοσυκλέτας σήμερα? Υπάρχουν ανταλλακτικά (μτχ ή ιμιτασιόν), οι τιμές είναι λογικές? Από μια μικρή εμπειρία πρόσφατα με μοτο σχεδόν 20ετίας (Aprilia Tuono 1ης γενιάς) διαπίστωσα ότι κάποια ανταλλακτικά είναι πλέον δυσεύρετα ή ασύμφορα για αγορά ενώ για αρκετά δεν υπάρχει πλεόν ούτε σαν καινούργιο (το καλό με τα Aprilia είναι όμως ότι μεγάλο μέρος του μοτέρ και κάποια περιφερειακά είναι κοινά σε πληθώρα μοντέλων με τον Rotax ενώ υπάρχει και μεγάλη και ενεργή online κοινότητα).
    Δεν με ενδιαφέρει ποιο θα είναι το καλύτερο, το πιο άνετο, το πιο δυνατό, θα ήθελα απλά να μπορούσα να έχω ένα (σε όσο πιο στοκ μορφή) που να το βγάζω μια στις τόσες για μια βόλτα μέχρι το Σούνιο ή το Λουτράκι και να το χαζεύω.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων gsxr750.jpg‎   zxr750.jpg‎   Honda FireBlade CBR900RR05.jpg‎   Honda CBR900RR 92  7.jpg‎   gsxr1100w.jpg‎  

    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Ιστορικά μηχανάκια! Εδώ πλέον σπάνια τα βλέπεις να κυκλοφορούν όμως στο εξωτερικό υπάρχει κόσμος που δεν τα αλλάζει, ειδικά Γερμανοί. Οπότε ανταλλακτικά αν χρειαστεί σίγουρα απ'εξω. Για εδώ ίσως είναι πιο δύσκολο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Οτι βρεις στην καλυτερη δυνατη κατασταση σε καθε γωνια της χωρας.
    Τα Ι4 '90ties ηταν επος και συνεχιστές της χρυσής προηγουμενης 10ετιας.
    Gsxr και cbr ηταν τα πιο ασπαστα, zxr τα πιο κ@υλι@ρικα και τα fzr exup τα πιο τεχνολογικά προηγμένα

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Εδώ Ελλάντα πάντως πολύ δύσκολα θα βρεις όχι στοκ, μη κανιβαλισμένο με ότι αυτό συνεπάγεται.....
    Ωραία τα ιστορικά μηχανάκια, δεν λέω, (GPZ 900R έρωτας λέμε)
    Αλλά κάποιες φορές μάλλον είναι καλύτερα να μένουν ώς αναμνήσεις.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Πολυ καλό επίσης τότε και το ζιζιαρ της καβασακι!Ηταν όνειρο!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εδώ Ελλάντα πάντως πολύ δύσκολα θα βρεις όχι στοκ, μη κανιβαλισμένο με ότι αυτό συνεπάγεται.....
    Ωραία τα ιστορικά μηχανάκια, δεν λέω, (GPZ 900R έρωτας λέμε)
    Αλλά κάποιες φορές μάλλον είναι καλύτερα να μένουν ώς αναμνήσεις.....
    Μεγάλη αλήθεια!
    Όντως, υπάρχει ο κίνδυνος μιας μεγάλης απογοήτευσης από μια τέτοια αγορά. Και με τις τιμές που υπάρχουν στα μτχ (σε αρκετές περιπτώσεις πλησιάζουν αυτές πολύ πιο σύγχρονων μοτοσυκλετών) θέλει ακόμα περισσότερη σκέψη.
    Βέβαια, η πολυτέλεια της κατοχής μιας τέτοιας μοτοσυκλέτας μόνο για αναψυχή χρυσώνει λίγο το χάπι, θεωρητικά δεν θα με απασχολεί αν δεν λειτουργεί πάντα ή αν ένα ανταλλακτικό θα χρειαστεί αρκετό καιρό για να βρεθεί.
    Πολυτέλεια είναι όμως (για μένα) και η κατοχή 2 μοτοσυκλετών συν ένα σκούτερ για αστική μετακίνηση, οπότε και όλα προς το παρόν είναι αρκετά φλου.

    Τις αγγελίες τις χαζεύω κι εγώ, υπάρχουν κάποιες ωραίες περιπτώσεις αλλά το θέμα του μπάτζετ είναι σημαντικό. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω ποσά πάνω από 2500€ για μια νοσταλγική "πλάκα", δεν είμαι κάποιος συνειδητοποιημένος συλλέκτης ή λάτρης κλασσικών.

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Με έχει πιάσει τελευταία και χαζεύω τα γιαπωνέζικα 4κύλινδρα των 90s, μοτοσυκλέτες που λιγουρευόμουν όταν ήμουν έφηβος.
    Οι παιδικές αναμνήσεις και τα απωθημένα, μας κυνηγάνε μια ζωή και καθορίζουν πολλές φορές τον τρόπο που ορίζουμε την ευτυχία, συχνά καθόλου ορθολογιστικό.

    Με το καλό η αγορά!
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 26/01/2022 στις 10:12.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Εγώ που πήρα αντίστοιχη απόφαση πριν ενάμιση περίπου χρόνο μπορώ να σου πω πως αν μιλάς για 2500 σύνολο με τα μαζέματα τα Χόντα πχ τα ξεχνάς. Αν θες αποκλειστικά ss τότε μάλλον κανά srad θα βρεις σε αυτό το μπάτζετ (Φαντάζομαι εννοείς να πάρεις κάποιο λειτουργικό με πινακίδες και κτεο).Αν βάλεις και την κατηγορία sport touring τότε οι επιλογές αυξάνονται, κοιτάς zzr, rf, cbr 600f,, thunderace, απλά με εξαίρεση και πάλι τα χόντα οι επιλογές στο car είναι 7,8 για κάθε μοντέλο. Μην ξεχνάς να κοιτάς και marketplace πολλοί ανεβάζουν πλέον μόνο εκεί. Εγώ τελικά κατέληξα σε zzr 600, και η αλήθεια είναι μέχρι να βρω μηχανικό που να αναλαμβάνει στη Θεσσαλονίκη πέρασε αρκετός καιρός.

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αυτες ειναι οι μηχανές που μας αρεσαν οταν ημασταν πιο νέοι και σε καταλαβαίνω απόλυτα.
    Καπως ετσι πήρα κι εγω το bimota sb6 που ηταν ΤΟ dream bike για μένα τοτε.

    Θα σου πρότεινα κατ αρχην τα περιορίσεις το θέμα γιατι αλλιώς δεν θα βγαλεις ακρη.
    Κατ αρχήν κατα την διαρκεια των 90ς τα μηχανακια άλλαξαν παρα πολύ, ενα μοντέλο του 91 ειναι πολύ μακριά απο ενα του 99 σε πολλούς τομείς.
    Κατα 2ον σε τετοια αγορά παίζει μεγαλο ρόλο η ποιότητα κατασκευής κι η αντοχή της μοτο στην διάρκεια τόσων χρόνων.
    Σε αυτον τον τομέα τα Honda υπερτερουν κάπως αλλά τα Fireblade της εποχής ειναι με 16 τροχό εμπρός με οτι αυτό συνεπάγεται. Το 2000 βγηκε το CBR929 που ειναι τελείως αλλο πράγμα και ειναι και παρα πολύ καλή μοτο, αλλά δεν ειναι 90s.
    Oπως επίσης κι ενα GSXR750/1100W του 92 δεν εχει και πολύ μεγαλη σχεση με ενα SRAD του 97. Το SRAD ειξναι σαφως καλυτερη μοτο, αλλά εδώ το θέμα ειναι τι σου αρεσει εσενα!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    νομιζω ενα blackbird ειναι κοντα σε αυτο που θες με φοβερη ποιοτητα διαθεσιμα ανταλλακτικα και βατη τιμη
    δεν ειναι ss σαν αυτα που παρεθεσες αλλα ειναι Ι4 των 90s και πιστευω θα βρεις original και σε καλη κατασταση

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Πολυ καλό επίσης τότε και το ζιζιαρ της καβασακι!Ηταν όνειρο!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    νομιζω ενα blackbird ειναι κοντα σε αυτο που θες με φοβερη ποιοτητα διαθεσιμα ανταλλακτικα και βατη τιμη
    δεν ειναι ss σαν αυτα που παρεθεσες αλλα ειναι Ι4 των 90s και πιστευω θα βρεις original και σε καλη κατασταση
    Aν τον ενδιαφέρουν και Sport Touring μοτοσυκλέτες ανοίγει πολύ το πεδίο και το Blackbird ειναι σε μια κατηγορία μονο του πανω απο τα υπολοιπα αν τον ενδιαφέρει.
    Εχει αναφέρει μονο Supersport μοτο όμως στο αρχικό ποστ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.457
    Για ανταλλακτικά δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλο θέμα εφόσον θα το χρησιμοποιείς λίγο. Ειδικά αν έχει πουλήσει αρκετά το μοντέλο θα υπάρχει επάρκεια (έστω και με κάποια αναμονή).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Σε αυτον τον τομέα τα Honda υπερτερουν κάπως αλλά τα Fireblade της εποχής ειναι με 16 τροχό εμπρός με οτι αυτό συνεπάγεται. Το 2000 βγηκε το CBR929 που ειναι τελείως αλλο πράγμα και ειναι και παρα πολύ καλή μοτο, αλλά δεν ειναι 90s.
    Επειδή και εγώ ψιλό σκέφτομαι για κάτι αντίστοιχο με τον lopsi (αλλά σκέφτομαι και sport touring) έχω ένα απωθημένο πιο πολύ με CBR900 (κάποτε είχα φτάσει κοντά σε αγορά του).
    Για τον 16αρη έχουν γραφτεί και ειπωθεί πολλά πράγματα, μήπως τελικά το μεγαλύτερο 'μειονέκτημα' του είναι οι (πιθανώς) λιγότερες επιλογές σε ελαστικά;
    RIDE MORE TALK LESS

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αυτες ειναι οι μηχανές που μας αρεσαν οταν ημασταν πιο νέοι και σε καταλαβαίνω απόλυτα.
    Καπως ετσι πήρα κι εγω το bimota sb6 που ηταν ΤΟ dream bike για μένα τοτε.

    Θα σου πρότεινα κατ αρχην τα περιορίσεις το θέμα γιατι αλλιώς δεν θα βγαλεις ακρη.
    Κατ αρχήν κατα την διαρκεια των 90ς τα μηχανακια άλλαξαν παρα πολύ, ενα μοντέλο του 91 ειναι πολύ μακριά απο ενα του 99 σε πολλούς τομείς.
    Κατα 2ον σε τετοια αγορά παίζει μεγαλο ρόλο η ποιότητα κατασκευής κι η αντοχή της μοτο στην διάρκεια τόσων χρόνων.
    Σε αυτον τον τομέα τα Honda υπερτερουν κάπως αλλά τα Fireblade της εποχής ειναι με 16 τροχό εμπρός με οτι αυτό συνεπάγεται. Το 2000 βγηκε το CBR929 που ειναι τελείως αλλο πράγμα και ειναι και παρα πολύ καλή μοτο, αλλά δεν ειναι 90s.
    Oπως επίσης κι ενα GSXR750/1100W του 92 δεν εχει και πολύ μεγαλη σχεση με ενα SRAD του 97. Το SRAD ειξναι σαφως καλυτερη μοτο, αλλά εδώ το θέμα ειναι τι σου αρεσει εσενα!
    Καθώς και πόσα φράγκα (πολλά ...) Είναι πρόθυμος να αποχωριστεί.....
    Υπάρχουν σημερινά (2-3 ετών) χιλιάρια όπου με τα μισά και αρκετά λιγότερα μην πω, που θα κοστίσει ένα του 90 (αγορά και πιθανή ανακατασκευή) χωρίς τον φόβο θα βρω δεν θα βρω ανταλλακτικά.....

    Και θα κάνει και πιο ασφαλείς βόλτες μια στο τόσο που θέλει!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Καθώς και πόσα φράγκα (πολλά ...) Είναι πρόθυμος να αποχωριστεί.....
    Υπάρχουν σημερινά (2-3 ετών) χιλιάρια όπου με τα μισά και αρκετά λιγότερα μην πω, που θα κοστίσει ένα του 90 (αγορά και πιθανή ανακατασκευή) χωρίς τον φόβο θα βρω δεν θα βρω ανταλλακτικά.....

    Και θα κάνει και πιο ασφαλείς βόλτες μια στο τόσο που θέλει!
    Το παράκανες εσυ!
    Ποιο 2-3 ετων 1000ρι SS το παίρνεις με τα μισα απ ότι ενα καλό παλιότερο??? Sorry αλλά δεν ισχύει!

    Υπαρχουν πολύ καλές μοτοσυκλέτες της εποχής σε λογικες τιμές, θέλει έρευνα όμως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ 17-6-2012
    από peskandritsos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2012, 06:22
  2. Η νεα υποψηφια αγορα των νυν κατοχων varkadero
    από AFTER στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2008, 18:15
  3. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 16:21
  4. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF