Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Πρώτη μηχανή

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/02/2022
    Μηνύματα
    2

    Πρώτη μηχανή

    Καλησπέρα παιδιά νέος οδηγός και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να μου πρότεινε κάποια μοντέλα μπας και επιλέξω πρώτη μηχανή. Είμαι 28 οδηγάω 7 χρόνια αμάξι και έχω Α2 για μηχανή. Θέλω να ναι σε κατηγορία on off να είναι ευέλικτο και να μην έχει πολύ νεύρο για να συγχωρεί και κάνα λάθος απειρίας.

  2. #2
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Καλημέρα φίλε και καλώς ήρθες!! Αυτή τη στιγμή η αγορά δείχνει μεγάλη προτίμηση στο Honda CB500X που καλύπτεται από το δίπλωμα Α2.
    Με τι budget είσαι;

    Άλλες επιλογές είναι το CRF300L σε περίπτωση που το OFF παίζει μεγάλο ρόλο για σένα αλλά αν το θες για commuter στο κέντρο της Αθήνας αλλάζεις αμέσως λάστιχα γιατί ο συνδυασμός βρεγμένη άσφαλτος και απειρία και OFF ελαστικό δεν είναι πολύ καλός.

    Άλλες ενδιαφέρουσες επιλογές θα ήταν το Kawasaki versys 300, Suzuki vstrom 250, Benelli TRK και το Voge 300ds η 500Ds

    Σίγουρα με τα 500 θα είσαι πιο future proof, με τα 300 θα ξεκινήσεις «λίγο πιο εύκολα» αλλά μπορεί να αναζητήσεις περισσότερα κυβικά πιο σύντομα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I5Aoplo Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά νέος οδηγός και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να μου πρότεινε κάποια μοντέλα μπας και επιλέξω πρώτη μηχανή. Είμαι 28 οδηγάω 7 χρόνια αμάξι και έχω Α2 για μηχανή. Θέλω να ναι σε κατηγορία on off να είναι ευέλικτο και να μην έχει πολύ νεύρο για να συγχωρεί και κάνα λάθος απειρίας.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα φίλε και καλώς ήρθες!! Αυτή τη στιγμή η αγορά δείχνει μεγάλη προτίμηση στο Honda CB500X που καλύπτεται από το δίπλωμα Α2.
    Με τι budget είσαι;

    Άλλες επιλογές είναι το CRF300L σε περίπτωση που το OFF παίζει μεγάλο ρόλο για σένα αλλά αν το θες για commuter στο κέντρο της Αθήνας αλλάζεις αμέσως λάστιχα γιατί ο συνδυασμός βρεγμένη άσφαλτος και απειρία και OFF ελαστικό δεν είναι πολύ καλός.

    Άλλες ενδιαφέρουσες επιλογές θα ήταν το Kawasaki versys 300, Suzuki vstrom 250, Benelli TRK και το Voge 300ds η 500Ds

    Σίγουρα με τα 500 θα είσαι πιο future proof, με τα 300 θα ξεκινήσεις «λίγο πιο εύκολα» αλλά μπορεί να αναζητήσεις περισσότερα κυβικά πιο σύντομα.
    Συμφωνώ, περιγράφεις το cb. (χωρίς βέβαια να έχω άποψη για κάτι άλλο )

    Εξαιρετικά ήρεμο μηχανάκι και γλυκό σε όλα του.

    Επίσης τα 500cc αποτελούν διαβατήριο στο να ζητήσεις κάτι περισσότερο (ταξίδι, σβελτάδα, τελική) έναντι των 300cc, χωρίς να ματώνεις σε βενζίνη και σέρβις.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    επικο νικνέημ!!!
    Βουρ για σιμπί.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/02/2022
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά και εγώ το cb είχα δει αλλά ήθελα να δω και κάνα άλλο μοντέλο. Μιας και είμαστε εδώ ξέρει κανείς αν αξίζει να πάρω 4 εποχών μπουφάν ή ένα τώρα για χειμώνα και το καλοκαίρι άλλο ένα για τις ζέστες?

  6. #6
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Όποιο τεσσάρων εποχών και να πάρεις το καλοκαίρι θα χρειαστεί να πάρεις ένα διάτρητο.
    Όποτε γνώμη μου να πάρεις ένα χειμωνιάτικο αδιάβροχο με επένδυση και ένα καλοκαιρινό όταν έρθει η ώρα. Το ίδιο και τα γάντια.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Όποιο τεσσάρων εποχών και να πάρεις το καλοκαίρι θα χρειαστεί να πάρεις ένα διάτρητο.
    Όποτε γνώμη μου να πάρεις ένα χειμωνιάτικο αδιάβροχο με επένδυση και ένα καλοκαιρινό όταν έρθει η ώρα. Το ίδιο και τα γάντια.
    +1 στα παραπάνω και προσωπικά για καλοκαιρινο ειμαι της γνώμης για ανοιχτού χρώματος και όχι σκουρο.

  8. #8
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    +1 στα παραπάνω και προσωπικά για καλοκαιρινο ειμαι της γνώμης για ανοιχτού χρώματος και όχι σκουρο.
    Το έχω κάνει αυτό το λάθος. Αν το έχεις για καθημερινό μέσα στο κέντρο, μετά την πρώτη σεζόν δεν ξαναγίνεται ποτέ όπως πριν. Κατά τα άλλα, σαφώς καλύτερη επιλογή το ανοιχτόχρωμο από το μαύρο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Πάντως κ εγώ ενώ η λογική λέει ανοιχτόχρωμο είμαι τελείως υπέρ του μαύρου. Αγοράσαμε με ένα φίλο 2 καλοκαιρινά μπουφάν ίδιο μοντέλο. Το δικό μου κατάμαυρο το δικό του ασπρο-ανθρακι. Μόνο μέσα στο ίδιο καλοκαίρι το έβαλε η γυναίκα του για πλύσιμο πάνω από 5 φορες. Το επόμενο καλοκαίρι δε είχε γίνει μπεζ ανθρακι. Το δικό μου από την άλλη με αρκετά περισσότερη χρήση είναι σε κατάσταση καινούριου.
    Δεν έχω εμπειρία από ανοιχτόχρωμο βέβαια και σε συνθήκες μεγαλουπολης, αλλά στο διάτρητο όσο περνάει από μέσα αέρας δεν σε επηρεάζει τόσο πολύ το χρώμα.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    221
    Ναι είναι προβλημα τα ανοιχτου χρωματος με την καθαριότητα , όσο και να προσέχεις θα σου λερώσει. Από την άλλη μαυρο, δεν πιστευω οτι παλεύεται μεσημερι καλοκαιριου.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Ότι και να πάρεις, καλά και ασφαλή χλμ να έχεις!
    Για μπουφάν, συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες, καλύτερα 2 μπουφάν, για το ελληνικό καλοκαίρι το 4 εποχών ΔΕΝ κάνει.
    Ευτυχώς, στα καλοκαιρινά μπουφάν υπάρχει ποικιλία χρωμάτων για να διαλέξεις, είχα κάνει το λάθος και πήρα ανοικτόχρωμο την πρώτη φορά και βρωμιζει πολύ. Τώρα πήρα ένα καφετί και είναι μια χαρά!

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/11/2011
    Μηνύματα
    67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I5Aoplo Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά νέος οδηγός και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να μου πρότεινε κάποια μοντέλα μπας και επιλέξω πρώτη μηχανή. Είμαι 28 οδηγάω 7 χρόνια αμάξι και έχω Α2 για μηχανή. Θέλω να ναι σε κατηγορία on off να είναι ευέλικτο και να μην έχει πολύ νεύρο για να συγχωρεί και κάνα λάθος απειρίας.
    καλημέρα φίλε, εγώ θα πρότεινα να εξετάσεις και την επιλογή του kle400 ή kle500. Βρίσκεις αξιόλογα μοντέλα με 1000ευρώ περίπου και τα υπόλοιπα τα επενδύεις σε εξοπλισμό.

    Καλωσήρθες!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Ότι και να πάρεις, καλά και ασφαλή χλμ να έχεις!
    Για μπουφάν, συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες, καλύτερα 2 μπουφάν, για το ελληνικό καλοκαίρι το 4 εποχών ΔΕΝ κάνει.
    Ευτυχώς, στα καλοκαιρινά μπουφάν υπάρχει ποικιλία χρωμάτων για να διαλέξεις, είχα κάνει το λάθος και πήρα ανοικτόχρωμο την πρώτη φορά και βρωμιζει πολύ. Τώρα πήρα ένα καφετί και είναι μια χαρά!
    αρα το καφετί δεν βρωμίζει

    προφανώς και βρωμίζει , απλά το σκουρόχρωμο τη κρύβει καλύτερα

    Γενικά όλα αυτά που χρησιμοποιούμε θέλουν τη βαρετή μεν αλλά απαραίτητη δε καθαριότητα-συντήρηση τους.

    Κ εγώ θα προτιμήσω ανοικτόχρωμους συνδυασμούς στη χώρα μας για άνεση και ασφάλεια κ ας χρειάζεται πιο συχνό καθάρισμα για να μη φαίνεται η μάκα

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    αρα το καφετί δεν βρωμίζει

    προφανώς και βρωμίζει , απλά το σκουρόχρωμο τη κρύβει καλύτερα

    Γενικά όλα αυτά που χρησιμοποιούμε θέλουν τη βαρετή μεν αλλά απαραίτητη δε καθαριότητα-συντήρηση τους.

    Κ εγώ θα προτιμήσω ανοικτόχρωμους συνδυασμούς στη χώρα μας για άνεση και ασφάλεια κ ας χρειάζεται πιο συχνό καθάρισμα για να μη φαίνεται η μάκα
    Χα!
    Δεν κατάλαβες...Το ανοικτόχρωμο βρωμιζει και ΔΕΝ βγαίνει με το πλύσιμο. Με το πέρασμα του χρόνου, όσο και να το πλένεις, θα έχει σημάδια και λεκέδες.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34
    Να μοιραστώ την εμπειρία μου με το καλοκαιρινό Revit Eclipse το άσπρο. Το έχω 4-5 χρόνια, και τα καλοκαίρια που το χρησιμοποιώ κάθε μέρα στην κίνηση κέντρου-εθνικής και γύρω γύρω, πράγματι φαίνεται λερωμένο σύντομα. Ωστόσο το πλένω κάθε 2-3 βδομάδες στο χέρι με πράσινο σαπούνι και τρίψιμο με σφουγγάρι. Γίνεται σαν καινούριο και έτσι είναι ακόμα και μετά από χρόνια. Εκτός από ένα-δύο σημεία που έχω ακουμπήσει γράσο κάπου στο μανίκι, οι υπόλοιποι λεκέδες από καυσαέρια βγαίνουν πάντα. Τέλος, επειδή το έχω δοκιμάσει και στο πλυντήριο, δε γίνεται το ίδιο καθάρισμα με την καμία. Θέλει στο χέρι και καλό βούρτσισμα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 09:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 11:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 13:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 01:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 23:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF