Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Αδυναμία τοποθέτησης pinlock

  1. #16
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως το pinlock το έχω πάνω στο κράνος 4-5 χρόνια. Χειμώνα καλοκαίρι. Και δουλεύει άψογα.
    Φοριέται καθημερινά, με κάθε καιρό, και σε ταξίδια.
    4 φορές όλες κι όλες. Σε καταρρακτώδη βροχή έχει πάρει σταγόνα και έκανε έναν μικρό λεκέ, ο οποίος έφευγε μόνος του σε 3-4 μέρες.
    ψιτ...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από packman Προβολή μηνύματος
    απ ότι ξέρω μερικοί το κρατάνε πάνω συνέχεια.
    Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να το βγάζω. Φοβάμαι με το βάλε-βγάλε μη γίνει καμια στραβή και σπάσει κανένα βιδάκι.
    Προτιμώ να το έχω μόνιμα πάνω. Πιστεύετε θα υπάρξει θέμα;
    Αν περασει το καλοκαιρι και ειναι επανω; Οταν θα θελησεις καποια στιγμη να την βγαλεις η σιλικονη θα εχει ξεραθει πανω στην ζελατινα και φευγουν κομματια της. Πιστευω να κρατησες την συσκευασια της. Την βγαζεις τον Απριλιο πχ και την φυλας σε σκοτεινο μερος ισια μεχρι να την χρειαστεις ξανα. θα ζησει χρονια ετσι

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Και γτ να θελήσεις να τη βγάλεις? Πολλές φορές και το καλοκαίρι θολώνει η ζελατίνα. Το βραδάκι ή σε περίπτωση που λαχανιαζεις το καλοκαίρι θολώνει. Και μετά από πολλά βάλε βγάλε ίσως πάρει μέντα και αρχίσει να αφήνει φουσκάλες.

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Από τον ήλιο στεγνώνει η σιλικόνη και δεν εφαρμόζει μετά καλά. Έχω κατορθώσει όντως να σπάσω το βιδάκι της ζελατίνας ξανατοποθετώντας την όμως.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2015
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xbul Προβολή μηνύματος
    Από τον ήλιο στεγνώνει η σιλικόνη και δεν εφαρμόζει μετά καλά. Έχω κατορθώσει όντως να σπάσω το βιδάκι της ζελατίνας ξανατοποθετώντας την όμως.
    ακριβώς αυτό φοβάμαι.

    Σήμερα τη δοκίμασα και κάνει δουλειά. Ο καιρός ήταν ιδανικός. έβγαλα το κράνος και είχε θολώσει-είχε πιάσει χνώτα στη ζελατίνα περιμετρικά του pinlock, αυτό το ελάχιστο που δεν κάλυπτε το pinlock. Δεν εμφανίστηκαν "λεκέδες" πουθενά.
    όσο για τη συσκευασία, την έχω αλλά δεν είχε κατι ιδιαίτερο. ένα χαρτονάκι διπλομένο και η ζελατίνα ανάμεσα σαν πιτόγυρο. θα την πετάξω. και πολύ άργησα

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Όταν λέμε στεγνώνει από τον ήλιο και δεν εφαρμόζει δεν το πολυκαταλαβαινω. Στεγνώνει λόγω ζέστης?
    Και σε πόσα χρόνια? Έχω κράνος 5χρονια και το έβαλα όταν το πήρα κ ακόμα φαίνεται οκ

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Αλλοιώνεται από την ηλιακή ακτινοβολία. Δεν το ήξερα και το άλλαξα στα 4 (νομίζω) χρόνια. Η διαφορά με το καινούριο ήταν ορατή.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ψιτ...
    Τι βαράς ρε; Τι λέω λάθος;
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  9. #24
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Τι βαράς ρε; Τι λέω λάθος;
    Αν πας να πάρεις καινούργιο pinlock θα καταλάβεις τι λάθος λες......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xbul Προβολή μηνύματος
    Αλλοιώνεται από την ηλιακή ακτινοβολία. Δεν το ήξερα και το άλλαξα στα 4 (νομίζω) χρόνια. Η διαφορά με το καινούριο ήταν ορατή.
    Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Θα το κοιτάξω να δω αν έχει συμβεί στο παλιό μου κράνος. (Όχι τπτ αλλά είναι και ακριβό το pinlock)

    Πάντως αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι στο μαγαζί που το αγόρασα μου είχαν πει ότι το βάζεις και δεν το ξαναβγαζεις. Προφανώς το για πάντα είναι μεγάλη κουβέντα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αν πας να πάρεις καινούργιο pinlock θα καταλάβεις τι λάθος λες......
    Από την πρώτη μέρα μέχρι τώρα δεν έχει αλλάξει απόδοση, δε βρίσκω λόγο να το αλλάξω.

    Edit: Για να είμαι πιο ακριβείς,
    την πρώτη φορά που πήρε νερό ήταν 2 μηνών κράνος με χιονοθύελλα Δίστομο-Λιβαδειά
    δεύτερη φορά έξω από τη Βαλένθια με τουλούμια νερού, αν θυμάστε τον αγώνα του '18 με τις διακοπές λόγο βροχής.
    τρίτη φορά, τον Οκτώβρη, γυρνώντας από Βελιγράδι, έξω από τη Λαμία, εμείς πηγαίναμε με 40 και τα αμάξια με 50-60 γιατί δεν βλέπαμε από το νερό
    Τελευταία τροποποίηση από sanctusan; 10/02/2022 στις 12:37.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  12. #27
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Εγω μετα απο 5 χρονια με το μαμα pinlock της Arai κ 4 χρονια με το δευτερο που αγορασα το 120 δεν εχω δει καμια διαφορα.
    Ειναι χαρα. Κ το μπαζοβγαζω τα καλοκαιρια κανονικα.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Λοιπον επανέρχομαι στο θέμα γτ μου συνεβη κτ περίεργο χθες. Πήγαμε μια κοντινή βόλτα χθες με κτ φιλους και κάναμε μια στάση για καφέ κάπου παραλιακά. Ενω πολύ σπάνια αφήνω το κράνος στην μπαγαζιερα το άφησα μέσα. Μετα απο κάποια ωρα όπως γύρισε ο ήλιος χτύπαγε τη μηχανη. Όταν πήγαμε να φύγουμε εβγαλα το κράνος κ αυτο είχε 2τεραστιες φυσαλίδες που βέβαια δεν ενοχλούσαν στην όραση αλλά ενοχλούσαν εμένα που τις έβλεπα.
    Μετα πήγαμε για φαγητο σπίτι και το άφησα στην σκιά και εξαφανίστηκαν στο μεγαλυτερο μέρος τους (έμεινε μονο μια πολύ μικρή). Όταν έβγαλα όμως την ζελατίνα για να δω τι θα κάνω όπως τεντωσε το πλαστικό εξαφανίστηκε κ αυτή.
    Οποτε ουτε η ζέστη κανει καλό στο pinlock κ ας μην το βλέπει απ ευθείας ο ήλιος.
    Να κάνω κ μια ερώτηση. Με τι καθαριζουμε το pinlock. Πανί και νεράκι όπως την ζελατίνα εξωτερικά?

  14. #29
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Ναι και άμα δεις πολύ μακα (καυσαέρια κλπ),λίγο υγρό πιάτων βοηθάει
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 213
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2015, 15:23
  2. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2008, 13:11
  3. Αντιθαμβωτικη ζελατινα Pinlock.
    από firefox στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2006, 20:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF