Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Μελλοντικος οδηγος..Ανασφαλεια

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    276
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Arracnar Προβολή μηνύματος
    Ειχα κανει αιτηση στην Wolt και την αποδεχθηκαν.Οποτε με το που βγαλω το διπλωμα μπορω να ξεκινησω.Η Wolt εχει το θετικο οτι δουλευω οσο θελω και αποδεχομαι οποια παραγγελια θελω εγω οποτε μπορω να το παω σιγα σιγα στην αρχη.Να δουλευω κανα 4ωρο και σχετικα κοντινες αποστασεις.Θα προσεχω βεβαια.Απλως νιωθω καποια ανασφαλεια σαν αρχαριος.Δεν εχω και καποιον κοντινο μου που να ασχολειται με μηχανες να ρωτησω.Απλως αισθανομαι οτι στο σημειο που βρισκομαι επρεπε να τα πηγαινω καλυτερα.Μπορει να κανω και λαθος.Απλως δεν εχω μετρο συγκρισης.Τις 2 δοκιμασιες που εχω κανει μεχρι τωρα(αργο,κωνους) μια τις βγαζω μια δεν τις βγαζω.Τις αλλες με την επιταχυνση δεν με εχει βαλει ακομα γιατι λεει η αλυσιδα θελει αλλαγη επειδη πηδαει δοντια και υπαρχει περιπτωση να βγει και να ξεμεινουμε στην πιστα.Εχω τρελος αγχος ρε παιδια.Περιμενα η μηχανη να ειναι σχετικα ευκολη στην οδηγηση.Δεν περιμενα να εχω τετοια θεματα.
    Μια χαρά τα πας, μην το σκέφτεσαι αυτό. Ξεκινάς όχι απλά από 0 αλλά από υπό το μηδέν κατά κάποιο τρόπο. Αυτό που λες για την αλυσίδα δείχνει απαράδεκτο δάσκαλο. Πες του καμιά κουβέντα ν' ασχοληθεί, έλεος. Και αν δεν, άλλαξε πάλι σχολή τι να σου πω. Αυτό πάντως που λέει ο Vanda για το ποδήλατο πολύ σωστό. Ξεκίνα έτσι.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Arracnar Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σας παιδια.Ψαχνοντας σχετικα με οδηγηση μοτοσυκλετας βρηκα αυτο το site και φανταζομαι οτι θα υπαρχουν αρκετοι εμπειροι οδηγοι σε αυτο το φορουμ.Κοιταξτε τι συμβαινει με την περιπτωση μου.
    Ειμαι 30 χρονων και δεν εχω κανενα διπλωμα εως τωρα.Λογω ανεργιας αποφασισα να βγαλω διπλωμα μηχανης καθως βλεπω οτι δουλευουν αρκετα τα ντελιβερυ τωρα.Αποφασισα να παω για απεριοριστο μιας κι εχω την ηλικια.
    Γραφτηκα σε μια σχολη και εκανα 2 μαθηματα αλλα ο δασκαλος μου φανηκε πολυ αδιαφορος.Στην σχολη ηταν ο πατερας και εμενα μου εκανε μαθηματα ο γιος του ενας πιτσιρικας.Εκτος του οτι με εγραφε κανονικα φωναζε κι ολλας.

    Σηκωνομαι λοιπον και φευγω και γραφομαι σε αλλη σχολη.Εχω κανει 4 μαθηματα εκει.Μου εδειξε λοιπον και αυτος λιγο στην αρχη αλλα παλι μετα απο λιγο με αγνοει.Οποτε γυριζω το κεφαλι μου τον βλεπω καθιστο να κοιταει το κινητο του.Δεν εχω καθολου σιγουρια.Δεν μπορω να ελεγξω το γκαζι.Παω να δωσω λιγο και ειτε δεν δινω καθολου η υπερβολικο και η μηχανη πεταγεται μπροστα.
    Δεν ξερω πως ξεκιναω.Αφηνω σιγα τον συμπλεκτη και οταν αρχισει να τσουλαει δινω και γκαζι?.Η δινω γκαζι ενω εχω μεσα συμπλεκτη και τον αφηνω σιγα σιγα για να φυγω?.Με μια χορνετ 600αρα κανω μαθηματα.
    Στο τελευταιο μαθημα μου ειπε και για λαδι.Εγω παπι θελω να παρω δεν προκειται να οδηγησω ποτε μεγαλη μηχανη.Δεν θελω να βγω στον δρομο και να ειμαι ασχετος.Δεν ξερω ποτε αλλαζω ταχυτητα.Στο αργο και στους κωνουν μια μου βγαινει μια οχι.

    Τι να κανω να αλλαξω παλι σχολη?
    Νιωθω τελειως ασχετος.
    Νομίζω λίγο οτι τα τραγικοποιεις και δινεις λάθος εντυπώσεις και στα παιδιά.
    Το να πας απευθειας στο 600 αρι ειναι καπως.
    Ξεκινα απο κανα παπάκι με ταχύτητες σαν το fx 125.
    Κανε καποια μαθηματα και αφου εχεις παρει τον αερα,πας σε cb400
    και μετα στο 600αρι.
    Και μην κρινεις ετσι τους δασκάλους μπορει απλά να ειναι χαλαροι για να σε χαλαρώσουν και σενα.
    Δηλαδή τι να σου πουνε προσεξε φιλαρακι θα σκοτωθεις η προσεξε μη σπασεις το μηχανάκι?
    Δεν ειναι και καμμια επιστημη κατι πρακτικο ειναι,εξασκηση θελει
    Για το ντελιβερυ οντας αρχαριος ξεχνατο ,για μενα τα παιδια ειναι ηρωες .
    Ειναι μακραν απο τα πιο επικινδυνα επαγγελματα ειδικα στην Αθήνα που γινεται χαμος.
    Αντε και καλές βόλτες

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2022
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Για το ντελιβερυ οντας αρχαριος ξεχνατο ,για μενα τα παιδια ειναι ηρωες .
    Ειναι μακραν απο τα πιο επικινδυνα επαγγελματα ειδικα στην Αθήνα που γινεται χαμος.
    Αυτο εκατσε.Θα παω και ο θεος βοηθος

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Arracnar Προβολή μηνύματος
    ........γιατι λεει η αλυσιδα θελει αλλαγη επειδη πηδαει δοντια και υπαρχει περιπτωση να βγει και να ξεμεινουμε στην πιστα.
    Τι έκανε λέει;
    Σήκω και φύγε ΧΘΕΣ
    Βρες άλλη σχολή άνθρωπε μου.
    Έπρεπε να σε προβληματίσει το πόσο σοβαρά παίρνουν την εργασία τους και την ασφάλεια ενός υποψήφιου οδηγού.
    Δρόμο, τζους και ξουτ.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Arracnar Προβολή μηνύματος
    Ειχα κανει αιτηση στην Wolt και την αποδεχθηκαν.Οποτε με το που βγαλω το διπλωμα μπορω να ξεκινησω.Η Wolt εχει το θετικο οτι δουλευω οσο θελω και αποδεχομαι οποια παραγγελια θελω εγω οποτε μπορω να το παω σιγα σιγα στην αρχη.Να δουλευω κανα 4ωρο και σχετικα κοντινες αποστασεις.Θα προσεχω βεβαια.Απλως νιωθω καποια ανασφαλεια σαν αρχαριος.Δεν εχω και καποιον κοντινο μου που να ασχολειται με μηχανες να ρωτησω.Απλως αισθανομαι οτι στο σημειο που βρισκομαι επρεπε να τα πηγαινω καλυτερα.Μπορει να κανω και λαθος.Απλως δεν εχω μετρο συγκρισης.Τις 2 δοκιμασιες που εχω κανει μεχρι τωρα(αργο,κωνους) μια τις βγαζω μια δεν τις βγαζω.Τις αλλες με την επιταχυνση δεν με εχει βαλει ακομα γιατι λεει η αλυσιδα θελει αλλαγη επειδη πηδαει δοντια και υπαρχει περιπτωση να βγει και να ξεμεινουμε στην πιστα.Εχω τρελος αγχος ρε παιδια.Περιμενα η μηχανη να ειναι σχετικα ευκολη στην οδηγηση.Δεν περιμενα να εχω τετοια θεματα.


    Μηπως να δεις ασφαλείς επιλογές τύπου Yamaha Tricity και Piaggio Mp3 που είναι τρίτροχα? Παίρνεις ένα τέτοιο για δουλειά και αργότερα έχοντας γράψει χιλιόμετρα και έχοντας μαζέψει κανα φράγκο πας σιγά σιγά και σε ένα κανονικό μηχανάκι.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2022
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Μηπως να δεις ασφαλείς επιλογές τύπου Yamaha Tricity και Piaggio Mp3 που είναι τρίτροχα? Παίρνεις ένα τέτοιο για δουλειά και αργότερα έχοντας γράψει χιλιόμετρα και έχοντας μαζέψει κανα φράγκο πας σιγά σιγά και σε ένα κανονικό μηχανάκι.
    Μακαρι να ειχα τα λεφτα.Με αυτα που εχω με το ζορι να βρω ενα μεταχειρισμενο παπακι.

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    221
    @ Arracnar σκέψου εναλλακτικές για δουλεια πχ περίπτερο (ειδικά βράδυ) ή φούρνο κλπ και ταυτόχρονα βγάζεις και το δίπλωμα. Το να βγεις delivery οταν δεν έχεις καν οδηγική εμπείρια, είναι αυτοκτονία. Αυτά θέλουν το χρόνο τους. Είναι πολύ νωρίς για να πηγαίνει άνετα το χέρι και στο γκάζι και στον συμπλέκτη. Εδωσαν οδηγιες καποια παιδια. Υπάρχουν και ελληνικά βιντεακια στο youtube για αυτό. Με το καιρό θα αποκτήσεις την άνεση αλλά το νούμερο 1 πρόβλημα δεν είναι να μάθεις το παπακι αλλά ο δρόμος. Ειδικα για Αθηνα, μην το υποτιμάς καθολου αυτό. Πρεπει να είσαι καιρό οδηγός για να πας για delivery και να είσαι "ασφαλής".

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος μελλοντικος οδηγός
    από suzukimaniac στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2005, 09:27
  2. Αλλός ένας Μελλοντικός Ζητάς
    από MikeZ στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2005, 17:06
  3. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 12:24
  4. Οδηγός επιβίωσης - κοινόχρηστη τουαλέτα
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 21:47
  5. Γυναίκα 55-60 (θείτσα) & οδηγός...
    από almalibera στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 19:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF