Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Πρόβλημα στα φώτα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227

    Πρόβλημα στα φώτα

    Καλησπέρα στην παρέα και καλώς σας βρήκα. Να ρωτήσω κάτι τους γνώστες που μπορεί να είναι εύκολο για εσάς. Σε σκουτερακι gilera runner 70cc:

    Το τελευταίο διάστημα , οταν ειναι σε λειτουργία, κάποιες φορές τα φωτα τρεμοπαίζαν (εκλειναν και αναβαν) και μπορεί να κλείσει το πίσω φως και να γίνουν πιο δυνατα του κοντερ και του μπροστινου. Μετά από ελάχιστα sec μπορει να ανάψει απο μόνο του. Αλλες φορές πάλι μπορεί να μην ξανανάψει ποτέ και να χρειαζεται να παίξω με τον διακόπτη φώτων για να λειτουργήσουν. Εβαλα wd40 στον διακοπτη (δεν έχω σπρει επαφών) και φαίνεται μαλλον να ανάβουν μονιμα πλέον, ωστόσο έχει πεσει παρα πολυ η αποδοση των φωτων του μπροστινου φανού και του κοντερ (και πριν το σπρει φυσικα). Αυτό με την μεγαλη πτώση της αποδοσης ξεκινησε αυτες τις μέρες.

    Μετρησα την ταση της μπαταρίας σβηστό και μου έβγαλε 14,1V !! (Skyrich LFP-15 4Ah ενώ οταν την είχα πρωτοαγορασει περισυ ειχε 13,2V). Οταν βάζω σε λειτουργία το μηχανάκι, το πολυμετρο τρελενεται και δείχνει αλλοτε τεράστια νουμερα και αλλοτε 0 -1 κλπ. Γενικά δεν μπορώ πλεον να μετρησω την τάση οταν είναι σε λειτουργία.

    Πηνία μου είχε αλλάξει ο μαστορας πριν 1-1,5 χρονο ,λιγα χλμ απο τότε, γιατι ελεγε οτι δεν εδινε ρεύμα οταν ηταν ζεστο το μηχανάκι. Τώρα τι μπορεί να φταίει; ανορθωτής/σταθεροποιητής; ηλεκτρονική ή βολάν;

    Υπάρχει κάτι που μπορώ να αποκλείσω και με τι σειρα θα προτείνατε να τα μετρήσω (αν μπορώ);

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Το πιθανότερο ανορθωτης και θα έλεγα να μην έχεις κουμπωμένη την λιθιου όσο το ρεύμα δεν είναι σταθερό, μην λαμπαδιασετε όλοι μαζί...

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Λογικο για τον ανορθωτή αλλα εξαρταται απο το τι εννοεις "τεραστια νουμερα"..

    (σου καίει τις λάμπες..??)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Την μπαταρία λιθίου ήδη την αφαίρεσα μόλις αντιλήφθηκα την τάση και έβαλα μια παλαιότερη μέχρι την αλλαγή του ανορθωτή. Όσον αφορά τα "τεραστια νούμερα", είναι τόσο στιγμιαία (κλάσματα του sec) που δεν προλαβαίνω να το δω με ακρίβεια. Απλά βλέπω την δεκάδα να πάιρνει τιμές 2-3 κλπ. Δεν εχουν καεί ούτε λάμπες ούτε ασφάλεια (7,5Α).

    οκ παω για ανορθωτή και βλέπουμε. Η αντιπροσωπεια πλεον δεν τον φέρνει και το μονο που βρίσκω σε τρίτους είναι ένας μάρκας langfang kokusan (49€) και ένας μάρκας roc στη μιση τιμή (28€). Ειναι καποια μαρκα να αποφυγω ή δεν παίζουν ρόλο μιας και είναι απλά κυκλώματα;

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ότι βγαζει η Kokusan ειναι εγγύηση..
    Αλλα παρε τον Roc εφοσον τσεκάρεις ακόμη..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Update 1: Υπάρχουν θετικα και αρνητικα νεα. Το θετικο είναι οτι αλλάχτηκε ο ανορθωτης που οντως ειχε πρόβλημα. Σε 2 συνδυασμους βυσμάτων το πολύμετρο (ρυθμισμένο στη δίοδο) έδειχνε νεκρό και σε έναν άλλο μεγαλυτερη τιμη από το καινούριο. Το αρνητικο ειναι οτι βλεπω οτι παραμενει το προβλημα με τις μεγαλες τασεις , και τα φώτα υπολειτουργούν. Το "καλό" είναι ότι η τάτη μπαταρίας σε λειτουργία δεν παίζει πλέον σε δεκάδες V όπως πρίν αλλα κινειται 11-19V ,πάλι στιγμιαία. Αυτο όμως σημαινει οτι και κάποιο άλλο part είναι χαλασμένο. Που πάμε τώρα; βολαν, ηλεκτρονική ή κατι άλλο;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Χωρίς να είμαι γνώστης εχω την εντύπωση ότι σε σκουτερακια τέτοιου τύπου προβλήματα με τα ηλεκτρικά δημιουργούσε η ηλεκτρονική.
    Είχε τύχει σε αρκετούς γνωστούς μου.
    Αλλά ξένα λέω επειδή δεν είμαι γνώστης μην σε πάρω στο λαιμό μου απλά έχε το κ αυτό σαν μια σκέψη.

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Η ηλεκτρονικη δεν μπορει να ειναι υπεύθυνη για την υπερταση (τα 19V ειναι πολλα)
    Επειδή ο σταθεροποιητής τασης ειναι ενσωματωμενος στον ανορθωτή (τον οποιο αλλαξες) μαλλον την δουλεια την κανουν τα πηνια με πρωτο υποπτο την γειωση τους..
    Δες το οσο γινεται πιο συντομα γιατι θα σου σουταρουν και τον καινουριο ανορθωτή..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    @ OldMan έπιασες διάνα, τα σέβη μου.

    final update:
    Μιας και είχα την προηγουμενη ηλεκτρονική με μολις 15K στην πλάτη της, είπα να την δοκιμάσω αλλά δεν άλλαξε κάτι με τα φώτα και την "ταση" (θα εξηγήσω μετα για τα ""). Έβγαλα και το βολάν , πένα οι μαγνήτες. Επιπλέον έλεγχο, στα πηνία, δεν μπορούσα να κάνω και έτσι πήγα στα μαστόρια , δύο στον αριθμό, τα οποία αφού τους μίλησα με παρέπεμψαν σε ηλεκτρολόγο. Ο ηλεκτρολόγος, αφού το άνοιξε, μίλησε για βραχυκύκλωμα στα πηνία και ότι στο ένα από αυτά ήθελε περίελιξη. Αφού το έφτιαξε , πλέον τα φώτα επανήλθαν στη σωστή ένταση και δεν "παίζουν" κατά τη διάρκεια της βόλτας.

    Αναφορικά με τα "" της τάσης μπαταρίας (10-19v όταν ήταν σε λειτουργία): Όταν πήγα να παραλάβω το μηχανάκι ,έλειπε ο ίδιος ο ηλεκτρολόγος, και πήγα να το τσεκάρω οτι ειναι όλα οκ. Τα φώτα έδειχναν οκ. Η ταση όμως παλι ήταν στα ύψη και τρελαινόταν το πολύμετρο μου! Παίρνω το πολύμετρο του ηλεκτρολογου μηπως και είχε το δικό μου πρόβλημα και ως δια μαγείας έδειχνε σταθερη ταση φόρτισης 14,5 V!!! Αυτό ήταν λέω, μόλλον έχει κάποιο πρόβλημα το πολύμετρο μου...Ίσως ναι ίσως και οχι. Όταν το ανέφερα στον ηλεκτρολόγο , σήκωσε ψηλά το πολύμετρο μου και εκεί καπως αρχιζε να σταθεροποιειται η τάση χωρίς να είναι και πάλι απόλυτα σταθερή αλλά πολύ καλύτερη όμως. Και εκεί θυμήθηκα ότι την τελευταια φορα που άλλαξα μπουζι δεν του εβαλα αντιπαρασιτικό και σε συνδυασμό με το 20ετίας πολύμετρο μου , μάλλον έκανε παρεμβολές το ένα στο άλλο σε αντίθεση με αυτό του ηλεκτρολόγου (parkside) που έδειξε ότι ειναι μονωμένο. Αν με αντιπαρασιτικό μπουζί , εμφανίσει σωστές τάσεις στη λειτουργία, τότε αυτή ήταν η αιτία του κακου για τις υψηλές τάσεις. Όσο ζεις μαθαίνεις. Πήρα ένα αντιπαρασιτικό και θα το τσεκάρω.

    Να ευχαριστήσω άπαντες για τα σχόλια.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Άρα τώρα μπορείς να το βάψεις μπλε και....

    Αφού τέλος καλό, μένουν μόνο οι
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άρα τώρα μπορείς να το βάψεις μπλε και....

    Αφού τέλος καλό, μένουν μόνο οι
    κατσε ρε συ , ουτε τα 23 δεν έχει κλείσει καλα καλά, πιπινι είναι ακόμα.

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Μιας και είχα την προηγουμενη ηλεκτρονική με μολις 15K στην πλάτη της,
    Οι ηλεκτρονικες δεν ειναι κοντερ..!!

    Η "γήρανση" τους έχει να κανει με τις ωρες λειτουργιας (πρωτίστως) και με την συνολικη διαρκεια ζωής τους (δευτερευόντως) και αφορα ΜΟΝΟ στα χωρητικα εξαρτήματα (πυκνωτικά timers)
    (οι ημιαγωγοι δεν χαμπαριαζουν απο χρονο λειτουργίας)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα στα φώτα του v Strom 650
    από Stellios στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2020, 18:51
  2. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2016, 14:12
  3. προβλημα στα φωτα πορειας.
    από johnny honda στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2008, 18:25
  4. ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΦΏΤΑ
    από giorgosxristou στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 21:32
  5. Πρόβλημα στα φώτα...
    από BILLY FILTH στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2007, 14:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF