Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 53

Θέμα: Voge 500ds μπροστινό γρανάζι αλλαγή

  1. #31
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.113
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Είναι πολύ λίγα τα 100, μια μικρή απόκλιση στο μέχρι πόσο θα το γεμίσει ο βενζινας θα αλλάξει το αποτέλεσμα,η μια διαφορά θερμοκρασίας,πόσο βγάζει η αντλία κτλ για σωστό αποτέλεσμα γεμίζεις τέρμα το αφήνεις μέχρι να μείνει στον δρόμο και μετράς τα χιλιόμετρα που έκανε. Και που πάλι λάθος θα είναι γιατί έχεις αλλάζει γρανάζι και δεν μετράει σωστά. Θα πρέπει να δεις ότι μια απόσταση είναι 40 χιλιόμετρα μετρημένη με google maps η με αυτοκίνητο, να την κάνεις και να δεις αν όντος το κοντέρ σου θα γράψει 40 χιλιόμετρα.
    Το κοιτάζω και εγώ συχνά για να την ταχύτητα, μπορούμε να πούμε ότι έχει μικρό σφάλμα ή καθόλου;

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Snowteo Προβολή μηνύματος
    Για επιλογή μιλάω.
    Το βγάζει με 47 άλογα αλλά δίνεις σε αυτό το καλούπι και επιλογή για πρόγραμμα και μετατροπές Α κατηγορίας όποιος θέλει.
    Δε νομίζω ότι μπορώ να το γράψω πιο απλά και κατανοητά !
    44 στον τροχό αν θυμάμαι καλά το είχε μετρήσει το περιοδικό Μοτό.

    Για να αυξηθεί η ιπποδύναμη στα νούμερα που περιγράφεις, θα έπρεπε ο κινητήρας να ανεβάζει πιο πολλές στροφές ανά λεπτό. Περισσότερες καύσεις στον χρόνο, περισσότερη ιπποδύναμη. Ομως αυτό θα σήμαινε ότι θα έπρεπε να έχει πολλά πράγματα διαφορετικά, όπως σχεδίαση αυλών, μεγέθη εκκεντροφόρων, μεγέθη βαλβίδων, μεγαλύτερος λόγος διαμέτρου προς διαδρομή, πιο ανθεκτικά πιστόνια και μπιέλες κ.ο.κ.

    Ολα αυτά, δεν είναι θέμα ενός προγράμματος που θα αλλάξει στον ψεκασμό, είναι μηχανικά χειροπιαστά πράγματα, δεν μπορεί δλδ να σου δίνει ένα πρόγραμμα επιλογή και το πρόγραμμα να αλλάζει μηχανικές ιδιότητες του κινητήρα.

    Αν είχε σχεδίαση και κατασκευή για μεγαλύτερη ιπποδύναμη, τότε θα έχανε σε άλλα πράγματα, ενδεχομένως θα έχανε λίγο σε οικονομία καυσίμου, λίγο σε απόδοση σε χαμηλές και μεσαίες στροφές.

    Οι σχεδιαστές της μοτοσυκλέτας, δεν ήθελαν αυτό, δεν το έκαναν έτσι.

    Μόνο με προγράμματα-χάρτες, εξατμίσεις και φίλτρα, ενδέχεται να μπορεί να πάρει λίγο, αλλά όχι στην κατηγορία των αλόγων που ζητάς.

    Αν δεν σου φτάνει η ιπποδύναμη για αυτά που θέλεις, ίσως θα έπρεπε να σκέφτεσαι αλλαγή της μοτοσυκλέτας με ισχυρότερη, κάποια στιγμή στο μέλλον.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #33
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Συμφωνω με τους αποπανω
    Και στην τελικη γιατι να εχει παραπάνω ιπποδύναμη, εφόσον υπαρχουν ενα σωρό μοντελα..
    Ηθελες με λιγα περισσοτερα φραγκα απο αυτα που εδωσες? με ενα χιλιαρικο σκαρτο παραπανω αγοράζεις το 800ρι cfmoto με 95hp.

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    29
    Παιδιά δεν είναι μόνο η ιπποδύναμη το θέμα μιας μηχανής. Αλλά το σύνολο. Και το σύνολό της είναι άριστο. Γι'αυτό και δεν θέλω να ψάξω κάτι άλλο. Απλά βλέπω κάποια ακριβά μοντέλα να έχουν χάρτες και να αλλάζουν πχ οι στροφές στο drive ή το sport mode και έλεγα μήπως υπήρχε κάτι ανάλογο και εδώ.

    Σήμερα έκανα την μέτρηση στα λίτρα με το 16αρι μπροστά και όντως έκαψε παραπάνω κατά 900ml.
    Δηλαδή 1,70€ παραπάνω στα 100 χιλιόμετρα.
    Προφανώς από το ζόρι που τρώει σε κάθε εκκίνηση.
    Σε ταξίδι ίσως βγει και 1 λίτρο πιο κάτω από το 15αρι, δεν το έχω δοκιμάσει. Μόνο εντός πόλεως το δοκίμασα.

    Τώρα ψάχνω κωδικό για το πίσω γρανάζι, ώστε να κάνω συνδιασμό 15αρι μπροστά με 46αρι πίσω (φοράει 48αρι).
    Νομίζω είναι ο JTR1068.46 αλλά περιμένω από την voge επιβεβαίωση προτού προχωρήσω σε παραγγελία.

    Ψάχνω τη Χρυσή τομή όσο και να μου κοστίσει. Το μηχανάκι είναι καταπληκτικό απλά
    Τελευταία τροποποίηση από Snowteo; 20/02/2022 στις 12:47.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Θες να μου εξηγήσεις πώς ακριβώς υπολογίζεις τη κατανάλωση ανά 100χλμ όταν ξέρεις μόνο το πόση βενζίνη έκαψες αλλά όχι το πόσα χιλιόμετρα διένυσες;

  6. #36
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Καλώς ή κακώς αυτή η αλλαγή στα γρανάζια έχει τα αποτελέσματα που αναφέρεις.
    Το νοιώθεις ''ψόφιο'' στην εκκίνηση.Προσωπικά για χρήση περισσότερο πόλης και πέριξ δεν θα ήθελα
    με τίποτα μακρύ γρανάζωμα.
    Στην δικιά μου μηχανή που είναι 850κε με περίπου +30hp σε σχέση με την δικιά σου είδα μεγάλη διαφορά στο ταξίδι,
    πάω με τα ίδια χλμ με χίλιες στροφές περίπου λιγότερες αλλά μέσα στην πόλη την νιώθω δυσκίνητη(και λιγότερο διασκεδαστική βεβαίως).
    Φυσικά ότι βολεύει τον καθένα ,είναι και αυτό ένα από τα ωραία της μηχανής που με την αλλαγή ενός μικρού φτηνού εξαρτήματος αλλάζει η αίσθηση της οδήγησης.
    porca miseria.

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Θες να μου εξηγήσεις πώς ακριβώς υπολογίζεις τη κατανάλωση ανά 100χλμ όταν ξέρεις μόνο το πόση βενζίνη έκαψες αλλά όχι το πόσα χιλιόμετρα διένυσες;
    Έβαλα δίπλα εφαρμογή με gps να καταγράφει.
    Το κοντέρ γράφει 8-9 χιλιόμετρα παραπάνω από το κανονικό.
    Δηλαδή αυτό έδειξε 100 αλλά είχα κάνει 108.
    Οπότε έκατσα έκανα υπολογισμούς και το βρήκα με τα χιλιόμετρα του gps

    Εντωμεταξύ η πλάκα είναι ότι με το 15αρι τα χιλιόμετρα που έγραφε ήταν σωστά αλλά το κοντέρ έδειχνε πιο λίγο σε ταχύτητα, ενώ τώρα με το 16αρι το κοντέρ δείχνει σωστά αλλά γράφει λιγότερα χιλιόμετρα από αυτά που έχει πραγματικά κάνει

    Σπαζοκεφαλια

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2022
    Μηνύματα
    1
    Καλημέρα,

    Μήπως εχεις τον κωδικό για το 16αρι γρανάζι?

  9. #39
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Γραφω εδω μιας και το βρισκω ποιο σχετικο απ ολα
    Εχω 6 μερες που αγορασα το voge 500 ds και θα παραθεσω την γνωμη μου ,αφου εχω κανει μεσα σ αυτες τις 6 μερες 950 χιλιομετρα 50 χιλιομετρα λιγωτερο απο το πρωτο σερβις των 1000 χιλιομετρων.
    Το μηχανακι το ειχα στο νου μου απο παλαιοτερα για αγορα,καθως και το cf moto 650,και τα ειχα κανει αμφοτερα τεστ.Η τελικη μου επιλογη με οδηγησε στο voge500ds ,λογω
    1)καλυτερης αισθητης ποιοτητας και περιφερειακων
    2)μεγαλυτερης,και αρχαιοτερης αντιπροσωπειας (moto trend kymco)
    3)χαμηλοτερης καταναλωσης 30%
    4)προσφορας 3 βαλιτσων με την σχαρα στηριξης τους στα 100 ευρω επι πλεον αντι για 600 ευρω
    6)το μαγαζι πωλησης ηταν το μονο (απ οσα εψαξα)που μου πηρε το aprilia scarabeo 200ie dual map ,σκουτερακι πουειχα (απριλια μεταπωληση 0 δυστυχως).
    Οι εντυπωσεις τωρα
    1)ομορφο μηχανακι,και με τις τρεις μεταλλικες (χωρητικοτητος λιγο πιο πανα απο 100 λιτρα και οι τρεις) βαλιτσες ακομη πιο ομορφο
    2)τιποτα δεν τριζει,ουτε οι βαλιτσες και οι βασεις.Συναρμογη πλαστικων και ορατη ποιοτης πολυ καλη.
    3)πολυ οικονομικο (σε ταχυτητες ρονταρισματος μεχρι 5500 στροφες και ταχυτητα μεχρι 110 χλμ /ωρα
    4)πολυ ελαστικος -σχετικα κοντος-γραναζωμενος κινητηρας ,μεταφερει ακοπα τα 140 κιλα μου (δυο ατομα επι της ουσιας)χωρις διαμαρτυρια ακομα και σε ανηφορικες βουνισιες διαδρομες σπανια θα πεσεις κατω απο 3η ταχυτητα πλην φουρκετων.
    5)ελαχιστα περισσοτεροι κραδασμοι απ οσο θα ηθελα (συνηθιζεται σιγα σιγα)καθως και θορυβος απ την εξατμιση (κι αυτο συνηθιζεται).Κοντερ ακριβες με αποκλιση 3 χλμ στα 100 (δειχνει 97) και οδομετρο με αποκλιση 8 στα χιλια (στα τριαντα ενα χιλιομετρα αποσταση δειχνει 30,750 μετρα.)
    6)ζελατινα απλως επαρκης για το υψος μου 1,85 ,και στις 2 ρυθμισεις υψους που εχει,πιθανη αλλαγη το χειμωνα με after market givi 16,5 ποντους ψηλοτερη και με πλευρικες προεκτασεις (αυτια).
    8)ΦΡΕΝΑ με ΑBS ,απαλα,προοδευτικα,το μπροστινο με απαλο αρχικο δαγκωμα,και με ακριβες και προοδευτικο abs ,εκει που χρειαζεται.
    9)Σκληρη και λιγο στενη σελλα για το μεγεθος μου (δεν φταιει το μηχανακι εγω ΔΕΝ ειμαι ο μεσος αναβατης)καθε μια ωρα κατεβαινω για λιγη ξεκουραση,ιδωμεν για επεμβαση στην σελλα στο μελλον.
    10)Ακλονητη στην ευθεια και στις στροφες με τις ταχυτητες ρονταρισματος,πολυ ευκολη στην αλλαγη κατευθυνσης,και με πολυ καλα λαστιχα 1ης τοποθετησης πιρελλι.
    11)πολυ οικονομικη (ταχυτητες ρονταρισματος μεχρι 100 χλμ/ωρα ,και σφιχτος ακομη κινητηρας)3,50 λιτρα/100χλμ.
    12)φωτα επαρκη χρειαζονται συνηθεια ,ειδικα σ αυτους που ηταν συνηθισμενοι σε λαμπες πυρακτωσεως και οχι led.
    13) εξαιρετικη εργονομια και εργομετρια,στο υψος μου,ανετες γωνιες,ανετες λαβες.
    14)μεχρι στιγμης μια πολυ καλη αγορα για μενα,τις αναγκες μου,και τις δυνατοτητες μου,οικονομικες και οδηγικες.


    Υ.Γ. νομιζω οτι για τα κιλα μου ΔΕΝ θα αλλαζα γραναζι ουτε εμπρος ουτε πισω,Ιδωμεν οταν ρονταρισθει και ''ανοιξει'' ο κινητηρας.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	εικόνα_Viber_2022-06-30_21-43-39-310.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	436777
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	εικόνα_Viber_2022-06-30_21-43-37-787.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	109,1 KB 
ID:	436778
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	εικόνα_Viber_2022-06-30_21-43-25-917.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	436779
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 06/07/2022 στις 15:08.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    318
    Πολλοί αφαίρεσαν τα κάγκελα και έφυγαν οι κραδασμών.

  11. #41
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Πολύ καλό !Καλές βόλτες να κάνετε παρέα !!!
    porca miseria.

  12. #42
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παναβουρη καλοριζικο και καλοταξιδο να το χαρεις!

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Καλοτάξιδο. Το έχω πετύχει στο δρόμο με τις βαλίτσες και μου άρεσε. Από κοντά βασικά είναι πιο ωραίο. Καλά χιλιόμετρα.

  14. #44
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.113
    Mε γειά σου Πάνο! Καλά χιλιόμετρα!

    Πότε θα μπορέσεις να κάνεις ένα αναλυτικό review των πλαϊνών βαλιτσών;

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Καλορίζικο και καλοτάξιδο, ειναι πολύ καλή αγορά



    Έχει δοκιμάσει κανείς πιο μακρύ γρανάζωμα πχ 1-2 δόντια και αν ναι πόσες στροφές ερι στα πραγματικα140?

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπροστινο γραναζι σε Bandit
    από animato στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2009, 00:10
  2. μπροστινο γραναζι cb500
    από vaspiou στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2008, 17:50
  3. Μπροστινό Γρανάζι - Ερώτηση
    από sadengr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 17:36
  4. Παξιμάδι στο μπροστινό γρανάζι μετάδοσης
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2005, 10:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF