Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: Τι να τον κάνω τον μάστορα

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    η ανακατασκευη ρημαδιου μπορει να συμφερει αν εχει κανεις τις γνωσεις να το κανει μονος του η εστω να μπορει να καταλαβει και να αξιολογησει τι λεει ο μαστορας
    αν καποιος δεν γνωριζει το αντικειμενο ειναι καλυτερα να αγοραζει καινουριο η καλομεταχειρισμενο πληρωνοντας βεβαια το αντιστοιχο τιμημα
    οι μαστορες δε γουσταρουν τις ανακατασκευες γιατι μπορουν να βγαλουν ευκολα λεφτα στον ιδιο χρονο με απλα σερβις και επισκευες

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Κανένας μάστορας δε θέλει να κρατήσει ένα μηχανάκι για μήνες.
    Καθε μέρα να το βάζει και να το βγάζει απο το μαγαζί οσο και να το πεις είναι ευθύνη.
    Η εργατοώρα θα πληρωθεί το ίδιο,είτε αλλάζει λάδια,είτε δένει μοτερ.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Γνωστός γιουτιουμπερ πάντως στέλνει το μηχανάκι του από Αθηνα στήν Κρητη.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Γνωστός γιουτιουμπερ πάντως στέλνει το μηχανάκι του από Αθηνα στήν Κρητη.
    Ενας τύπος με hayabusa?

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Κανένας μάστορας δε θέλει να κρατήσει ένα μηχανάκι για μήνες.
    Καθε μέρα να το βάζει και να το βγάζει απο το μαγαζί οσο και να το πεις είναι ευθύνη.
    Η εργατοώρα θα πληρωθεί το ίδιο,είτε αλλάζει λάδια,είτε δένει μοτερ.
    Δεν είναι έτσι ακριβώς ... Κάνει σέρβις μισή ώρα, παραδίδει πληρώνεται μια ώρα, δένει μοτέρ 5 ώρες, πληρώνεται 5 ώρες και παράλληλα χάνει τα "ημίωρα" , συνεπώς.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Γενικεύεις πολύ κατά την γνώμη μου και μπλέκεις μαγαζιά που δεν έχουν την δυνατότητα να αναλάβουν ανακατασκευή με άλλα που έχουν.
    Εμένα οι μηχανικοί που έχω γνωρίσει - χρησιμοποιήσει δεν μου δίνουν αυτή την εντύπωση αλλά το αντίθετο.

    Σε μοτοσυκλέτες που γνωρίζουν καλά, κάνουν πρώτα λίστα ανταλλακτικών που θα χρειαστούν, να τα έχουν όταν θα παραλάβουν την μοτό
    για να μειώσουν τον χρόνο αναμονής στο κατάστημα.

    Μια ανακατασκευή δεσμεύει πολλά παραπάνω από μια ράμπα. Πάγκος, μέγγενη, εργαλεία, ράφια, κ.λπ.
    Μιλάμε για διπλά και βάλε τον εξοπλισμό σε αντίστοιχο χώρο.

    Επίσης, δεν νοείται να περνάς για καφέ και κουβέντα ή σερβισάκι απο τον μηχανικό σου!
    Μπορεί να είστε φίλοι και να αγαπιέστε και να καβαλάς λουλούδια που έχει φτιάξει εκείνος, εκεί είναι η δουλειά του και την γ@μ@ς!
    Κλείνει σασμάν που το ζηλεύουν ρολόγια και έχει εμένα να αποφορτίζω την ημέρα μου ρωτώντας, φιλικά, φίλοι είμαστε, αν θα επηρεάσει
    τις χαμηλές 3mm μεγαλύτερη διαδρομή..

    Πρέπει να καταλαβαίνουμε παιδιά, σε όλους τους άλλους θα πάρουμε τηλέφωνο για ραντεβού, θα μας πουν πότε και τι χρειάζεται να έχουμε
    μαζί μας.
    Έτσι και στον μηχανικό για να μπορούμε να πάμε απροειδοποίητα σε ώρα ανάγκης.
    Για να μπορούμε να βγούμε με το φίλο μας ένα Σάββατο απόγευμα και να τσεκάρουμε σε άλλο φόντο
    αν θα παρανοήσει με τα 3mm της διαδρομής..
    Που στην τελική, δεν καταλαβαίνω γιατί φρικάρει, σιγά τη μετατροπή..

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Σωστός ο doctor john. Εγώ έχω φιλο μηχανικό ας πούμε που κάνουμε παρα πολύ παρέα εκτός συνεργείου. Γνωρίζει οτι δεν μ αρέσει η ποιότητα δουλειάς του γτ και οι 2 μπερδευουμε το φιλικό με το επαγγελματικο κυρίως αυτός επειδή λόγω φιλίας δεν θέλει να με σφάξει και νετσι μπορεί να αφήσει προβλήματα στη μηχανή σε φαση "Τασαρα δουλεύει αλλά θα χρειαστείς και αυτό κάποια στιγμη". Έτσι μονίμως επερνα ενα μηχανάκι μισο έτοιμο. Σε βάθος χρονου επελεξα να δοκιμαζω κατα καιρούς και σε αλλους μηχανικούς για να μην χαλάνε τις καρδιές μας συνέχεια.

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Σαφώς οπως σε ολα τα επαγγέλματα, υπάρχουν σωστοί μαστορες και καλοι επαγγελματίες.
    Ομως η ερευνα για το που θα καταλήξεις θα επρεπε να την κανεις πριν και να ειχες επιβεβαιώσει στο μέγιστο εφικτο απο πολλούς αναβατες την εντιμότητα και την ικανότητα του μαστορα που θα εκανε μια τόσο απαιτητική δουλεια.
    Κριμα που επεσες οπως μας λες θυμα, ισως πρεπει να το καταγγελεις ρωτα δικηγόρο αν θες να διεκδικήσεις δικαίωση
    Την επομενη φορα ομως να εισαι περισσότερο ψαγμένος

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Που στην τελική, δεν καταλαβαίνω γιατί φρικάρει, σιγά τη μετατροπή..
    Φρικάρει γιατί ξέρει ότι θα ποστάρεις φωτογραφίες του πιστονιού που πέρασε μέσα από την μπουζότρυπα στο μοτο.γρ και θα καταστρέψεις τη καλή του φήμη
    ή ακόμα χειρότερα ότι θα δουλέψει και θα αναγκαστεί να κάνει και σε άλλους την ίδια δουλειά

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Σαφώς οπως σε ολα τα επαγγέλματα, υπάρχουν σωστοί μαστορες και καλοι επαγγελματίες.
    Το πρόβλημα είναι ότι το "σωστός μάστορας και καλός επαγγελματίας" είναι απόψεις πελατών.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/02/2022
    Μηνύματα
    6
    Καλησπερα σε όλους
    Η παρουσίαση αυτής της ιστορίας είχε μόνο και μόνο έναν σκοπό
    Την αποφυγή λανθασμένων επιλογών
    Εγώ έκανα ένα μεγάλο λάθος που εμπιστεύτηκα ,ενώ από την αρχή σχεδόν ,αν και ήταν δύσκολη η επίσκεψη στο συνεργείο λόγω απόστασης , μου είχε δείξει τα δείγματα του .
    Η μη αναφορά του ονοματος της επιχείρησης είναι σκόπιμη και δεν θέλει να θίξει την επιχείρηση από ένα λάθος
    Ούτε ανθρωποφάγος είμαι ούτε μισάνθρωπος ούτε γενικεύω
    Υπάρχουν πολλοί καταξιωμένοι στον χώρο επαγγελματίες
    Εύχομαι σε όλους να έχουν εγρήγορση και καλύτερη τύχη από μένα στην συγκεκριμένη επιλογή

  12. #27
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Εχω την εντύπωση οτι οι μαστορες κανουν δουλεια και οχι λειτουργημα..

    Τουτου δοθεντος, δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να διαχωριζονται απο τον χασαπη που σου πασσαρει κατιμα για μπον-φιλε ή τον εμπορο που σου πασσαρει τσοχα για εγγλεζικο κασμιρ..
    ΟΙ προαναφερθεντες χαρακτηριζονται αυτοδικαια και με συνοπτικες διαδικασιες καθικια ενω στους μαστορες πρεπει να κανουμε λεπτομερη αναλυση κοστολογιων, εργατωρων, φύρας, αστοχιών, παρερμηνειων κ.λ.π. κ.λ.π.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/12/2012
    Μηνύματα
    14
    Με το συμπάθιο, δεν είναι το ίδιο να σου πουλήσει ο χασάπης χοιρινό με φυραμα για χωριάτικο έναντι 8 ευρώ το κιλό, με το να δώσεις τριψήφιο/τετραψήφιο ποσό για εργασίες που θα γίνουν λειψές ή δεν θα γίνουν καθόλου.
    Ακόμη, η βαρεμάρα, η απροσεξία ή η ατιμία του μάστορα μπορεί να σου στοιχίσουν τη ζωή. Μεγάλος μάστορας με περγαμηνές, διαπιστευτήρια κλπ, εκ Κλεισθένους ορμώμενος, μετά αλλαγή ρουλεμάν τροχών και λοιπών εργασιών που χρυσοπλήρωσα (και δεν τις έκανε όλες γιατί έκρινε ότι είμαι χάπατο και άξιζε να με εξαπατήσει), επανατοποθέτησε τον πίσω άξονα κατάλληλα ώστε την επομένη, κατά την εκκίνηση, να λασκάρει ο τροχός. Αν, για κακή τύχη μου, λάσκαρε ο τροχός κατά την ημέρα παραλαβής, προς/ από την εργασία μου και με ταχύτητα/ εν κινήσει, τί θα γινόταν; Εν τέλει ο "κύριος" και "μάστορας/τεχνίτης" αυτός δεν μου ζήτησε καν συγγνώμη για την αδικαιολόγητη για επαγγελματία και εξαιρετικά επικίνδυνη για την ασφάλειά μου απροσεξία του.
    Εν κατακλείδι, όπως ανέφεραν τόσοι, ο >μέσος< Νεοέλληνας μάστορας είναι τυπικό δείγμα συμπατριώτη μας, (κουτο-)πόνηρος, ατζαμής και άτιμος.

  14. #29
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ektor Προβολή μηνύματος
    Με το συμπάθιο,
    "..συντασσονται τα μεγεθους σημαντικά.."

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ektor Προβολή μηνύματος
    όπως ανέφεραν τόσοι, ο >μέσος< Νεοέλληνας μάστορας είναι τυπικό δείγμα συμπατριώτη μας, (κουτο-)πόνηρος, ατζαμής και άτιμος.
    Αυτο το πραγμα που, ο αριθμος των συμπατριωτων μας, οι οποιοι μεμφονται και οικτίρουν τον "μεσο" Νεοέλληνα ειναι πολύ μεγαλυτερος απο τον αριθμό των "μεσων" Νεοελλήνων, πραγματικα με ξεπερνάει..
    (και μαθηματικώς και ορθολογιστικώς)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    "..συντασσονται τα μεγεθους σημαντικά.."



    Αυτο το πραγμα που, ο αριθμος των συμπατριωτων μας, οι οποιοι μεμφονται και οικτίρουν τον "μεσο" Νεοέλληνα ειναι πολύ μεγαλυτερος απο τον αριθμό των "μεσων" Νεοελλήνων, πραγματικα με ξεπερνάει..
    (και μαθηματικώς και ορθολογιστικώς)
    Μαλλον το συνολο των συμπατριωτών είναι υπεραριθμήσιμο τουτέστιν έχει μεγαλύτερο aleph number

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2018, 18:14
  2. Κι έλεγα τι να τα κάνω το λεφτά....
    από xtapodias στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 11:50
  3. Τι να πω για τον τύπο με το CBR το πρωί;
    από NLS στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2004, 05:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF