Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Εκβολές Αχελώου-Βαλτί-Δάσος Φράξου 13-2-2022

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031

    Εκβολές Αχελώου-Βαλτί-Δάσος Φράξου 13-2-2022

    Πολλές φορές μέσα απο δύσκολες συνθήκες προκύπτει κάτι όμορφο. Είτε γιατί τις απέφυγες είτε γιατί τις αντιμετώπισες. Στην προκειμένη περίπτωση επικράτησε η αποφυγή αν και λίγο νωρίτερα αυτόν τον χρόνο αντιμετώπισα αρκετές δύσκολες καταστάσεις. Με την αστάθεια που επικρατούσε στα βουνά την Κυριακή που μας πέρασε δεν είχα πολλές επιλογές. Υπήρχε ένα γεννάιο ''άνοιγμα'' του καιρού στη δυτική Ελλάδα το οποίο για να είμαι ειλικρινής περίμενα για αρκετό καιρό. Ήθελα να κάνω μια εξόρμηση που να εστιάσει στα σημεία του τίτλου. Είχα βρεθεί ξανά στην ευρύτερη περιοχή 2-3 χρόνια πριν όμως αυτή η φορά ήταν διαφορετική και η αστάθεια του καιρού βοήθησε πολύ σε αυτό.

    Προετοιμαστείτε κατάλληλα γιατί οι εικόνες που θα δείτε είναι ικανές να σας ξεσηκώσουν και αύριο να παρατήσετε δουλειές και να οδηγήσετε μέχρι εκείνα τα μέρη.


    Ήδη πριζώνομαι για το πότε θα ξαναπάω!!!



    Ανεβαίνοντας απο παλιά εθνική απο το Αντίρριο και μετά στο ύψος του Ευηνοχωρίου έπαθα ένα μικρό σοκ.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	434141





    Η κεντρική γέφυρα έχει σχεδόν καταρρεύσει εδώ και 2 μήνες. Η διπλανή παλιά γέφυρα που πέρναγε κάποτε τραίνο διαλύθηκε. Με 2 ντόπιους που μίλησα μου είπαν ότι δεν υπάρχει εναλλακτική και ότι θα έπρεπε να πάω πίσω πάλι και να ανέβω απο την καινούργια. Πήγα με τα πόδια στο σημείο που έχει πάθει καθίζηση και είδα ότι μπορούσα να περάσω. Τώρα εντάξει αν έπεφτε τελείως την ώρα που θα πέρναγα εγώ ήταν άλλο θέμα. Κρίμα που δεν έπαιξα κανα τζόκερ θα έλεγα στα τελευταία δευτερόλεπτα μου.




    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Απο εκεί συνέχισα για Αιτωλικό-Κατοχή και τράβηξα το δρόμο προς το Τσιμάρι. Μια αμμώδη χερσόνησο στον όρμο Διόνι που κάποτε ήταν νησί. Η διαδρομή απλά καταπληκτική. Στο τέλος έμοιαζε με μια αμμώδη γλώσσα που επιπλέει στη θάλασσα.









    Μοναδικές εικόνες. Δώστε βάση στον ουρανό! Όταν στα περισσότερα μέρη στην Ελλάδα έβρεχε εκεί επικρατούσε άλλος Θεός...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	88,8 KB 
ID:	434142





    Άφησα το μηχανάκι και περιπλανήθηκα σε αυτό το μαγικό τοπίο το οποίο ''μίλησε στην ψυχή μου''.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	51,3 KB 
ID:	434143





    Απομόνωση. Ένα πραγματικό ησυχαστήριο!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	83,9 KB 
ID:	434144





    Κάπου εδώ το καλοκαίρι λειτουργεί ένα αναψυκτήριο ονόματι ''Ναυαγός''. Δεν ξέρω αν είναι αυτό εδώ




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	87,8 KB 
ID:	434145





    Περπάτησα μέχρι τέρμα αυτό το αμμώδες ακρωτήρι. Και θα το περπάταγα για ώρες, μη σας πω για μέρες...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	73,2 KB 
ID:	434146





    Η βραχονησίδα Μάκρη στο βάθος





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	71,6 KB 
ID:	434147





    Το αιχμηρό νησάκι Οξειά σε 1ο πλάνο. Μια εντυπωσιακή έξαρση που μου είχε τραβήξει την προσοχή μέχρι και απο τον Μπούμιστο που είχα ανέβει στις 28 Οκτώβρη και βρίσκεται χιλιόμετρα μακριά. Είναι πραγματικά πολύ απότομο και φαίνεται σαν πυραμίδα μέσα στη θάλασσα ειδικά απο ψηλότερα.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	81,3 KB 
ID:	434148
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Απέραντες εκτάσεις που μοιάζουν με έρημο.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	44,6 KB 
ID:	434149





    Απο αυτήν την πλευρά εκβάλλει ο Αχελώος στη θάλασσα





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	42,7 KB 
ID:	434150




    Επιστρέφοντας απο την πλευρά του Αχελώου





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	63,6 KB 
ID:	434151





    ''Η ανθρώπινη εφευρετικότητα ποτέ δε θα γεννήσει κάτι πιο όμορφο, πιο απλό και ακριβές από τη φύση'' - Λεονάρντο Ντα Βίντσι




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	72,3 KB 
ID:	434152





    Υποκλίνομαι και δεν έχω άλλα λόγια. Μόνο ένα ευχαριστώ στον καιρό που έτυχε να ανοίξει σε αυτό το μέρος και σε αυτό το κομμάτι ζελέ που περιέχει το κρανίο μου που με διάφορα τυχαία ηλεκτρικά σήματα δημιουργήθηκε η σκέψη και η βούληση να βρεθώ τη συγκεκριμένη στιγμή σε αυτό το μέρος.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	82,8 KB 
ID:	434153






    Σας μιλάω έντιμα, όταν έφτασα στο μηχανάκι είχε σταματήσει να λειτουργεί το μυαλό μου. Δε θυμόμουν τι ήθελα να κάνω και που ήθελα να πάω μετά. Είχα θολώσει.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Με τα πολλά συνήλθα και συνέχισα προς τα πίσω ώσπου σε ένα μικρό κομμάτι λιμνοθάλασσας διέκρινα μερικά φλαμίνγκο. Για καλή μου τύχη είχα προνοήσει να πάρω την ψηφιακή μου μαζί οπότε δεν έχασα ευκαιρία να τα φωτογραφήσω.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13α.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	79,8 KB 
ID:	434154




    Ονομάζονται και φοινικόπτεροι στα ελληνικά. Το Φλαμίνγκο προέρχεται απο το Ισπανικό Flamengo που σημαίνει αυτός που έχει το χρώμα της φλόγας. Τρέφονται κυρίως με γαρίδες, άλγες, και υδρόβια φυτά και το χρώμα τους οφείλεται στις καροτενοειδείς χρωστικές που περιέχουν οι τροφές που καταναλώνουν. Συχνά στέκονται στο ένα πόδι καθώς πιστεύεται ότι με αυτόν τον τρόπο εξοικονομούν ενέργεια καθώς δεν απαιτείται καμία μυϊκη δραστηριότητα σύμφωνα με έρευνες που έχουν γίνει. Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για ένα εντυπωσιακό πτηνό με απαράμιλλη ομορφιά και κινήσεις ''μπαλαρίνας''





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13β.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	66,8 KB 
ID:	434155





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13γ.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	74,7 KB 
ID:	434156





    Βρισκόμουν στο ύψος της Χερσονήσου ''Διόνι''. Απο εκεί προωθήθηκα βορειότερα στο Βαλτί. Ένα μικρό ψαροχώρι σε μια απομονωμένη τοποθεσία.










    Στη διαδρομή ένα τεράστιο πουλί πετάχτηκε απο δεξιά. Νομίζω ότι είναι αετός. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας πει.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pouli pros Valti 2.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	83,3 KB 
ID:	434157




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	poyli pros Valti.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	66,5 KB 
ID:	434158





    Άφιξη στο Βαλτί χτισμένο μερικά μέτρα ψηλότερα απο την επιφάνεια της θάλασσας για ευνόητους λόγους.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	105,8 KB 
ID:	434159





    Εδώ εκβάλλει ένας μικρός παραπόταμος του Αχελώου





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	107,4 KB 
ID:	434160
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Απο το Βαλτί είχα διακρίνει έναν χωματόδρομο που συνέχιζε βόρεια και φυσικά θα πήγαινα προς τα εκεί. Το Βαλτί ουσιαστικά βρίσκεται στη βάση ενός ημιορεινού όγκου που ονομάζεται Καντήλια-Βαλτί και έχει ύψος 405 μέτρα. Μάλιστα έχει κυρηχτεί ώς καταφύγιο άγριας ζωής. Μόνο στην Ελλαδάρα βέβαια χτίζουμε ανεμογεννήτριες σε ένα καταφύγιο άγριας ζωής. Είμαστε παγκόσμιας κλάσης λαμόγια. Η διαδρομή πάντως άξιζε γιατί είναι απο τα ψηλότερα σημεία της περιοχής και προσέφερε άπλετη θέα. Απολαύστε τη διαδρομή περιμετρικά του ορεινού όγκου με τελική κατάληξη στην κορυφή του.











    Στην κορυφή αυτού του ημιορεινού όγκου. Στο βάθος ο κόλπος του Αστακού.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	92,4 KB 
ID:	434161





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	434162





    Οι προορισμοί δεν είχαν τελειώσει στο ''Καντήλια-Βαλτί''. Υπήρχε κάτι ακόμα που θα έκλεβε την παράσταση. Επιστρέφοντας απο το αιολικό πάρκο βγήκα στο δρόμο Αστακού-Κατοχής. Εκεί ένας σύντροφος είχε αφήσει το στίγμα του. Κάτι που όλοι σκεφτόμαστε εδώ και 2 χρόνια. Κάτι που θέλουμε όλοι να φωνάξουμε μαζί δυνατά χωρίς φόβο και πάθος.

    Δικό σας σύντροφοι!





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	434163
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Εντάξει καλό το σύνθημα που όλους μας ενώνει αλλά δεν ήταν αυτό το αξιοθέατο που θα έκλεβε την παράσταση. Συνέχισα λίγο το δρόμο προς Λεσίνι και αμέσως μπήκα σε έναν κάθετο χωματόδρομο στα δεξιά. Μετά απο 5km μιας εκπληκτικής χωμάτινης διαδρομής έφτασα στη μονή Φανερωμένης.










    Απο αυτήν την πλευρά δεσπόζουν κατακόρυφοι βράχοι και το τοπίο αγριεύει. Η μονή είναι χτισμένη σε ιδανικό σημείο όπως αναμενόταν.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	106,1 KB 
ID:	434164





    Θα μπορούσε να είναι αναρριχητικό πεδίο εύκολα. Δεν ξέρω βέβαια σε τι κατάσταση είναι οι βράχοι και κατά πόσο έχουν διαβρωθεί με τη θάλασσα σε τόσο κοντινή απόσταση.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	106,2 KB 
ID:	434165





    Εντός του περιβάλλοντα χώρου της μονής.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	107,4 KB 
ID:	434166




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	107,5 KB 
ID:	434167






    Η τοποθεσία χάνει πολύ στις φωτογραφίες δυστυχώς. Και πάλι όμως παίρνετε μια καλή γεύση.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	434168




    Καταπληκτική θέα στον κάμπο. Χαμηλά περνάει ο παραπόταμος του Αχελώου που καταλήγει στο Βαλτί. Ουσιαστικά έκανα τον γύρο του ημιορεινού όγκου και προσέγγισα απο την πάνω πλευρά το μοναστήρι.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	104,0 KB 
ID:	434169




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	25.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	105,2 KB 
ID:	434170






    Επιστρέφοντας ήθελα να έχω και σε φωτογραφία αυτή τη διαδρομάρα.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	105,3 KB 
ID:	434171
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Επόμενος προορισμός σε πολύ κοντινή απόσταση το σπανιότατο δάσος Φράξου στο Λεσίνι. Περιμετρικά υπήρχε ένας χωματόδρομος ο οποίος όμως τερμάτισε σύντομα.










    Το δάσος είναι περιφραγμένο και κάποτε είχαν γίνει έργα άναδειξης με παγκάκια και το κυριότερο, ένα πετρόχτιστο καλντερίμι που το διασχίζει. Μπήκα απο μια σιδερένια πύλη και συνέχισα με τα πόδια για να αφουγκραστώ τους ήχους και τις εικόνες του δάσους




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	107,7 KB 
ID:	434172





    Από ιστορικά στοιχεία προκύπτει ότι στο χώρο του δάσους και στην περιοχή που το περιβάλλει υπήρχε βαλτολίμνη 80.000 στρεμμάτων, με την ονομασία Κυνία (Γκυνιάς)




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	106,0 KB 
ID:	434173





    Η συγκεκριμένη δασώδης έκταση υπολογίζεται περί τα 600 στρέμματα και σχηματίζεται κυρίως από αιωνόβιους Φράξους, του είδους Fraxinus oxycarpa. Πέρα από αυτό, υπάρχουν Ημίλευκες (Populus alba), Ασημοϊτιές (Salix alba), Φτελιές (Ulmus minor) και Δάφνες (Laurus nobilis). Τα τεράστια αυτά αιωνόβια δέντρα είναι πνιγμένα από τα αναρριχητικά φυτά, όπως η Hedera helix, η Vitis vinifera sylvestris, o Smilax aspera και ο Tamus communis.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	434174





    Σε μια διασταύρωση επέλεξα το δεξιό μονοπάτι το οποίο με οδήγησε σε ένα γεφυράκι με σιδερένιο σκελετό και χοντρό συρματόπλεγμα στην πάνω πλευρά. Εντάξει όχι ότι πιο ασφαλές αλλά το πέρασα κουτσά στραβά.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	30.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	106,7 KB 
ID:	434175




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	107,8 KB 
ID:	434176






    Σύντομα όμως έπεσα πάνω σε εικόνες εγκατάλειψης.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	32.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	107,2 KB 
ID:	434177




    Εντυπωσιακός ο συνδυασμός των πανύψηλων δέντρων με τα αναρριχητικά φυτά.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	33.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	105,2 KB 
ID:	434178





    Συνεχίζοντας στο μονοπάτι.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	106,7 KB 
ID:	434179







    Πέτυχα μερικές αγελάδες. Απο που τρύπωσαν άγνωστο καθώς δεν είδα πουθενά κάποιο άνοιγμα





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	434180




    Πραγματικά μοναδικό.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	105,8 KB 
ID:	434181
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	37.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	105,1 KB 
ID:	434182



    Αλλά σε μερικά σημεία το μονοπάτι κοντεύει να κρυφτεί. Ενώ κάποια στιγμή δε μπορούσα να προχωρήσω άλλο καθώς είχαν πέσει αρκετά δέντρα ενώ δεξιά αριστερά πυκνή και αδιάβατη βλάστηση. Παρατημένα στο έλεος του Θεού όλα. Πολύ κρίμα...





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	38.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	434183





    Μιας και είχα χρόνο, μόλις έφτασα στην Κατοχή πήρα μια διαφορετική διαδρομή που κατέληξε κοντά στο Τσιμάρι που είχα πάει το πρωί αλλά απέναντι, στις εκβολές του Αχελώου.











    Απέναντι το Τσιμάρι




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	39.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	434184
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Τώρα που το θυμήθηκα. Ξέχασα να αναφέρω ότι το πρωί στο Τσιμάρι έπιασα κουβέντα με 2 λοκάλια. Ο ένας μου πρότεινε ''αν έχω κότσια'' να ανέβω με το μηχανάκι σε έναν ημιορεινό όγκο που φαινόταν απέναντι, τον Κουτσιλάρη. Χρησιμοποίησε ακριβώς αυτήν την έκφραση και κάτι τέτοια μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον! Δεν ξέρω γιατί!


    Δέχθηκα λοιπόν την πρόκληση και δοκίμασα να ανέβω. Ο δρόμος όντως ήταν χάλια και απο ένα σημείο και πάνω δεν θεωρώ ότι πιάνεται για δρόμος!











    Η θέα μέχρι εκεί που έφτασα πάντως ήταν εκπληκτική με την Οξειά να δεσπόζει στο πλάνο κλέβοντας την παράσταση





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	40.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	434185





    Απέναντι το Τσιμάρι που ήμουν το πρωί. Άλλος φωτισμός πια με κάποια αστάθεια προς τα δυτικά η οποία όμως βοήθησε πολύ στη συνέχεια. Θα αντιληφθείτε σύντομα τι εννοώ.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	41.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	434186





    Κατεβαίνοντας πέτυχα τον βοσκό για τον οποίον κάποτε έγινε η προσπάθεια να ανοιχτεί ο δρόμος για τον Κουτσιλάρη ώστε να φτιαχτεί μια στέρνα ψηλά και να δροσίζονται τα ζώα του. Έμεινε ημιτελής η προσπάθεια και ο άνθρωπος αφέθηκε και αυτός στην τύχη του. Πολλές φορές έχω την εντύπωση ότι περιπλανιέμαι σε μια χώρα φάντασμα. Τα πάντα έχουν μείνει στάσιμα και σιγά σιγά τα τοπία ερημώνουν. Κάποια στιγμή δε θα υπάρχει κανείς σε όλα αυτά τα μέρη. Που παέι αυτή η κατάσταση?



    Επιστρέφοντας η αστάθεια στα δυτικά μου έδωσε ακόμα μια μαγική εικόνα που θα μείνει για πάντα αποτυπωμένη στο μυαλό μου.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	42.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	434187





    Δεν ξέρω τι άλλο να πω...





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	43.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	72,5 KB 
ID:	434188





    Αυτός ο τόπος μαζί με τη Μάνη εντάχθηκε στους αγαπημένους μου παραθαλάσσιους προορισμούς. Οι λόγοι είναι αρκετοί και μόλις τους είδατε. Τα τοπία ήταν εξωπραγματικά. Σε συνδυασμό με τον άστατο καιρό στην Ελλάδα μου χαρίστηκαν πολλές ''χρυσαφένιες στιγμες'' οι οποίες κάθε φορά που θα μου έρχονται στο μυαλό, μηχανικά θα σηκώνομαι να πάω να βάλω μπροστά και να ταξιδέψω πάλι προς εκείνα τα μέρη. Ακόμη και όταν δε θα μπορώ να καβαλάω πια είμαι σίγουρος πως θα νιώθω την ίδια ορμή σαν να με τραβάει ένας μαγνήτης.



    Πάντα όρθιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Τελευταία όλο στα μέρη μας τριγυρνάς................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  11. #11
    Ωραίος!

  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Εξαιρετικός!!!
    Ευχαριστούμε για τις όμοφες φωτογραφίες!
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Τελευταία όλο στα μέρη μας τριγυρνάς................
    απ οπ ου σι σι ρε πιδι;

  14. #14

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Τελευταία όλο στα μέρη μας τριγυρνάς................

    Και έχω ακόμα πολύ υλικό προς τα μέρη σας!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaslion Προβολή μηνύματος
    Ωραίος!



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IliasBr Προβολή μηνύματος
    Εξαιρετικός!!!
    Ευχαριστούμε για τις όμοφες φωτογραφίες!

    Να είσαι καλά φίλε μου!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexxxcbr Προβολή μηνύματος

    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. mini εκδρομή κυριακή 13/6
    από idi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2004, 07:27
  2. ο νόμος του αφεντικου (13 άρθρα)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2004, 21:18
  3. Στο δάσος........
    από ctpanoramix στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2004, 21:52
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:27
  5. quiz 12 ή 13 άντρες
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2004, 12:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF