Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Το φάντασμα στον ψεκασμο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2018
    Μηνύματα
    47

    Το φάντασμα στον ψεκασμο

    Η αλλιώς τι έχει το έρμο και δυσκολεύετε να πάρει μπρος ???

    Έχω ένα cbr600f abs 2011-2013 , πανομοιότυπο σχεδόν με το Hornet 600 του 2007 και μετά , το οποίο σε εντελώς random φάσεις δυσκολεύετε να ξεκινήσει σε σχέση με όταν το πήρα πχ , επέρνε πάντα με την μίση μιζια και τώρα μπορεί να χρειαστεί 2 και 3 μιζίες και άν είναι ζεστό μπορεί να χρειαστεί να επιμένω να πατάω το κουμπάκι της μίζας .

    Υποψιάζομαι σαν πιθανούς ένοχους το IACV (Idle Air Control Valve) , το βηματικό μοτέρ το οποίο είναι υπεύθυνο για το ρελαντί ή να πηγαίνει κάτι λάθος με την τρόμπα βενζίνης , αν και την άλλαξα πρόσφατα μαζί με το φίλτρο .

    Εννοείται έχει γίνει σέρβις σε μπουζια βαλβίδες κλπ κλπ

    Καμιά ιδέα ???

  2. #2
    οταν παιρνει και μετα τις 7κ στροφες κομπιαζει? αν ναι τοτε πας για τρομπα.

    Dezavou....

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    η μπαταρία σε τι κατάσταση είναι;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2018
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borbos Προβολή μηνύματος
    οταν παιρνει και μετα τις 7κ στροφες κομπιαζει? αν ναι τοτε πας για τρομπα.

    όχι δεν μου κάνει κάποιο θέμα αφου πάρει , ουτε κομπιασματα ούτε μείωση της ισχυος

    Dezavou....
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    η μπαταρία σε τι κατάσταση είναι;
    μου το κάνει ακόμα και μετά απο μεγαλη βολτα που η μπαταρία έχει φορτίσει καλα γιαυτο την έβγαλά έξω απ την εξίσωση

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    να σου φερω ενα παράδειγμα .
    αμα είναι η ωρα της τότε το πόσο απότομα χάνει φορτίο ( ή η ικανότητα της να το διατηρεί), παίζει ρόλο.
    Σε φρεσκοφορτισμένη μπαταρία (η οποία το προηγουμενο διάστημα καθόταν), έκανα το δρομολόγιο Πειραιάς Πάτρα με σταθερά πάνω απο 140χαω.
    Φτανω στο λιμάνι, παρκάρω να παρω εισητηρια και πάω για το πλοιο. Εξω απο τη μπουκαπόρτα σβήνω, μέχρι να μας ελέγξει ο υπάλληλος. Ξαναγυρνάω διακόπτη να βάλω μπρος, μουλάρι η μπαταρία... Με έσπρωξε ο φίλος μου για να το βάλω σκαστό με 2α. Στη βόλτα που ακουλούθησε σε Ιταλία Αυστρία κλπ, εγώ ήμουν συνέχεια με το άγχος, κάθε που έσβηνα.
    Αμα την έχεις πολλά χρόνια, κάνε μια αλλαγή. Οπως και να'χει, χαμένη δεν πάει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.745
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από general_nikolai Προβολή μηνύματος
    Η αλλιώς τι έχει το έρμο και δυσκολεύετε να πάρει μπρος ???

    Έχω ένα cbr600f abs 2011-2013 , πανομοιότυπο σχεδόν με το Hornet 600 του 2007 και μετά , το οποίο σε εντελώς random φάσεις δυσκολεύετε να ξεκινήσει σε σχέση με όταν το πήρα πχ , επέρνε πάντα με την μίση μιζια και τώρα μπορεί να χρειαστεί 2 και 3 μιζίες και άν είναι ζεστό μπορεί να χρειαστεί να επιμένω να πατάω το κουμπάκι της μίζας .

    Υποψιάζομαι σαν πιθανούς ένοχους το IACV (Idle Air Control Valve) , το βηματικό μοτέρ το οποίο είναι υπεύθυνο για το ρελαντί ή να πηγαίνει κάτι λάθος με την τρόμπα βενζίνης , αν και την άλλαξα πρόσφατα μαζί με το φίλτρο .

    Εννοείται έχει γίνει σέρβις σε μπουζια βαλβίδες κλπ κλπ

    Καμιά ιδέα ???
    Αυλοί γύρω από τις πεταλούδες, καθαροί; Ή εχουν πιάσει βρωμιά; Τους έχεις κάνει καθάρισμα με οδοντόβουρτα και καθαριστικό σπρέι;

    Δεν ξέρω τι παράκαμψη του αέρα η της βενζίνης για το ρελαντί, έχει το δικό σου. Σε κάποια η Honda κάνει την εξής υλοποίηση, έχει κάτω από τις πεταλούδες, μια τρυπούλα στον αυλό που δίνει μια εξτρά βενζίνη ή αέρα ή μίγμα, ανάλογα την υλοποίηση, και συνήθως όλο αυτό ελέγχεται από κάποιο μηχανισμό ηλεκτρονικομηχανικό. Τσέκαρε τι έχει το δικό σου, και δες αν είναι όλα όπως πρέπει.

    Βάλε βολτόμετρο στα όργανα, να δείχνει συνέχεια την τάση στους πόλους της μπαταρίας. Ενδέχεται να εκπλαγείς.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Σε μια αντίστοιχη περίπτωση φίλου με άλλη μηχανή, όπου έπαιρνε μπρος πάντα κρύο κ ποτέ ζεστό , ένοχος αποδείχθηκε ο αισθητήρας θέσης στροφαλου που όταν ζεσταίνοταν άνοιγε το διάκενο του κ δεν διάβαζε την θέση.

    Το αναφέρω απλά ως μία εκδοχή δεν ξέρω εάν έχει εφαρμογή στην περίπτωση σου

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 487
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2012, 23:54
  2. Το φάντασμα με τη μαύρη Honda
    από Naxame στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2010, 11:32
  3. Το "enduro " στον ANT1!
    από STOYBI στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 09:45
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2009, 21:17
  5. για το τριημερο στον βολο 18-19-20-/6
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 17:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF