Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 95

Θέμα: Titivismata Vs Covid In Europe Central Court

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ξυπνάω μούσκεμα, μέσα στην σκηνή είχε άνετα μια κατσαρόλα νερό. Ο υπνόσακος μούσκεμα ευτυχώς είχα αφήσει τα υπόλοιπα πράγματα μου στην καρέκλα κάτω από το υπόστεγο. Πάω και το φειζερ στο υπόστεγο και προσπαθώ να ανασυνταχθώ λιγάκι.

    Με κοιτούσαν οι Ελβετοί με απορία και εγώ τους έγνεφα με νόημα. Μετά από αρκετοί ώρα πήγα να μαζέψω την σκηνή και τον υπνόσακο. Ουτο σι άλλος ήταν μούσκεμα, ποιος ο λόγος για βιασύνη. Από εδώ και μπρος ξενοδοχείο… Από όλο αυτό το συμβάν έβγαλα το συμπέρασμα, ότι δεν το έχω με το τέντωμα της σκηνής. Και άμα βρέξει την γάμησα. Άρα θα περνώ και ένα χοντρό νάυλον μαζί μου, θα το ρίχνω πάνω από την σκηνή, and the problems solved

    Βάζω μπρος και φεύγω, Αρε μηχαναρα που έχω.Μηχαναρα είχα κορμί δεν είχα. Παρέπαια και μετά από λίγα χιλιόμετρα που βρήκα βενζινάδικο, ξεράθηκα πάνω σε μια καρέκλα.

    Είσαι καλά

    Τι

    Είσαι καλά

    Ναι απλά κουρασμένος είμαι

    Ένας μηχανόβιος ανησύχησε για μένα, αφού κοιμόμουν με το κεφάλι κάτω, σαν πτώμα… Πως να μην ανησυχήσει

    Ο καιρός ήταν σκατα, έβρεχε είχε ομίχλη και παγωνιά. Πολλές φορές άνοιγα το κράνος να βραχώ λίγο για να ξυπνήσω

    Ευτυχώς έφτασα βέβαια μέχρι να το βρω μάτωσα. Περνώ πόζα για το μηχανάκι και ξεκινώ το περπάτημα. Στους καταρράκτες του Ρήνου.

    Περπατώ και ακούω ελληνικα… Αρε πατρίδα παντού βρίσκεσαι

    Τι λέει πατριώτες τουρίστες

    Να εγώ εδω μένω και ξεναγώ τα δύο φιλαράκια μου

    Κάπου έχει νομίζω ένα σημείο που βλέπεις τους καταρράκτες από πολλή χαμηλά, νιώθοντας την αστείρευτη πίεση του νερού.

    Α δεν ξέρω ..

    Ρε Άγγελε που το είδαμε στην τηλεόραση αυτό

    Στο που είσαι που είσαι μπαμπά

    Σίγουρα

    Ναιιιιιιι

    Περπάτησα το όμορφο μέρος βλέποντας τους καταρράκτες που χυνόταν στο ποτάμι. Ένα κάστρο χτισμένο σε ένα βραχο, δέσποζε σε όλο το σκηνικό. Πιο μακριά είχε καφετέριες και εστιατόρια που ήταν κλειστά.

    Ρώτησα κάποιους διερχόμενους, δεν ήξεραν. Κοιτάω το Google είχε και άλλα σημείο καταχωρημένο ως viewpoint και ξεκίνησα για εκεί.

    Πηγαίνοντας να πάρω το μηχανάκι πος κοιτάω κάτω, τα παπούτσια μου βγάζαν σαπουνάδα. Ε τι άλλο παρανορμαλ θα μου συμβεί σε αυτό το ταξίδι…

    Το μέρος που θα πήγαινα ήταν στην απέναντι πλευρά από το ποτάμι και αναγκάστηκα να κάνω τον γύρο όλης της γης για να φτάσω…

    Έφτασα ρε και με το που κόβω Εισιτήριο ξέρω ότι έφτασα στο σωστό μέρος. Εισιτήρια άσκοπα δεν κόβεις στην Ελβετία.

    Μπαίνω σε ένα κάστρο και βλέπω μέσα από τα πολυβολεία τους καταρράκτες από την απέναντι πλευρά. Κατεβενω επίπεδο από κάτι σκαλοπάτια και φτάνω σε μια εξέδρα ακριβώς μπροστά εκεί που σκάει ο καταρράκτης. Μιλάμε με έπιασε δέος και ανατριχίλα. Είσαι δίπλα του σχεδόν τον αγγίζεις και αυτός είναι έτοιμος να σε κατασπαράξει και να σε διαμέλιση. Αλλά ταυτόχρονα νιώθεις και την ασφάλεια, μπορώντας να απολαύσεις και να θαυμάσεις την δύναμη της φύσης.

    Έχω πάει στους πιο πολύκροτους καταρράκτες της Ευρώπης όπως στην Ισλανδία. Στην Ισλανδία τους βλέπεις από απόσταση και πανοραμικα ενώ στον Ρήνο είσαι τόσο κοντά που πραγματικά το τι νιώθεις, υποσκελίζει ότι είχες βιώσει στο παρελθόν

    Να σας ρωτήσω κάτι, το έχω πραγματικά απορία

    Θεωρείται ότι, Οπότε θυμάμαι χαίρομαι;;;;



    Τι είπατε δεν σας άκουσα

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Αφού αγόρασα μπρελόκ και κάποια άλλα σουβενίρ ξεκίνησα. Ο καιρός ήταν χάλια, όπως και εγώ. Έριχνε στραγάλια και συν της άλλης, είχα μηδενική ορατότητα στο κινητό. Για να το προστατέψω έβαλα μια ζελατίνα από πάνω, αυτή θάμπωσε και δεν διάκρινα τίποτα.

    Πάω σε ένα βενζινάδικο να πάρω ανάσες και φευγωντας δεν μπορούσα να βρω το δρόμο για την εθνική. Το μυαλό μου πάλι δεν με συντρόφευε.

    Είχα ανχος γιατί θα έμπαινα Γερμανία και η Γερμανοί είναι αν μη τη άλλο σχολαστική σε θέματα όπως ο κοβιτ.

    Φτάνω στα σύνορα, τίποτα. Συνέχισα και βγήκε ήλιος. Σήμερα ήθελα να κάνω ένα τελευταίο πέρασμα πριν γυρίσω αύριο καρφωτά για Θεσσαλονίκη.

    Τον Μελανά Δρυμό….The black forest, Ο Β500 Road. Είναι πασίγνωστος παγκόσμιος και ίσως ο πιο διάσημος δρόμος της Γερμανίας. Όλα τα εκδρομικά site στο διαδίκτυο τον έχουν ως μια από της καλύτερες διαδρομές στην Ευρώπη. Από όσους γράφουν μόνο αυτός με είχε απομείνει και έπρεπε να τον οδηγήσω…

    Ωραίος…,Αλλα. Πολλή γρήγορος σαν να οδηγάς σε πιστα φόρμουλα ενα...Αλλα. Ασφαλτος αψεγάδιαστη…Αλλά. Είναι όλος μέσα σε ένα δάσος και μόνο δέντρα βλέπεις. Ούτε ένα άνοιγμα ούτε ένα σημείο με θέα, τίποτα. Μόνο δρόμος βουνό και δέντρα, τίποτα άλλο.

    Αφού δεν εβγαλα ούτε ένα βίντεο, από το μέρος. Τι να βγάλω δάσος και δέντρα, σιγά τετοια είδα χιλιάδες…

    Ξαναπήγα Γαλλία από άλλη είσοδο μιας και είχα κλείσει διανυκτέρευση στο Colmar. Που χαρακτηρίζεται ως η πιο όμορφη μεσαιωνική κωμόπολη της Ευρώπης. Τελευταίο μου τουριστικό βράδυ, ας το απολαύσουμε λοιπόν.

    Βρίσκω ξενοδοχείο στο ίντερνετ αλλά επειδή φοβάμαι να κάνω προπληρωμές τους παίρνω τηλέφωνο.

    Ναι είδα ότι έχετε δωμάτιο στο booking, επειδή δεν έχω κάρτα μπορώ να το κλείσω τηλεφωνικά

    No English only France

    Άντε βγάλε συνεννόηση τώρα.

    Παίρνω άλλο… τα ίδια. Τελικά με πολύ υπομονή βρήκα ένα Ibis κοντά στο κέντρο.

    Με πολλή αγανάκτηση και περισσότερα βρισίδια το βρήκα. Πάω στην ρεσεψιόν.

    Ναι έκλεισα δωμάτιο, τηλεφωνικά

    Α δεν γνωρίζω κάτι

    Πριν δέκα λεπτά μίλησα με μια κοπέλα

    Μα εγώ είμαι συνέχεια στην ρεσεψιόν. Ξέρεις πως την λένε

    Άρχισα να τρέμω από τα νεύρα μου.

    Όχι. Να δείτε εδώ που τηλεφώνησα και την διάρκεια κλήσης

    Οκ… Φυσικά, να σε πάμε στο δωμάτιο

    Μάλλον είχαν εκπτώσεις μέσο ίντερνετ και θέλαν να πάρουν περισσότερα λεφτά. Βάζω το μηχανάκι στο υπόγειο γκαράζ και πάω στο δωμάτιο. Που ήταν σαν κουκέτα πλοίου… Αφού πάνω από το κρεβάτι μου είχε σφηνομενο και ένα ακόμα κρεβάτι. Ενώ η τουαλέτα ήταν σαν φέρετρο.

    Αλλάζω και ξεκινώ για εξερεύνηση. Ρωτάω κάτι περαστικούς προς τα πού θα κινηθώ για το κέντρο μου λένε δεξιά. Κοιτάζω το χάρτη είναι αριστερά, ωραίος.

    Προσεγγίζω το κέντρο και αρχικά κατηφορίζω πλακόστρωτα σοκάκια ευρωπαϊκής αρχιτεκτονικής. Περνάω από κάτι πλατείες που κάνουν την εμφάνιση τους δειλά δειλά τα πρώτα εστιατόρια και καφέ. Ο κόσμος πληθαίνει ενώ εμφανίζονται τα πρώτα κανάλια με νερό. Όλα προσεγμένα και διατηρημένα στην εντέλεια. Ήταν απόγευμα και έκανα έρευνα που μπορούσα πιο μετά να φάω. Τα περισσότερα εστιατόρια δούλευαν με προκρατήσεις και ήταν άδεια.

    Να κάτσω

    Όχι δυστυχώς

    Συνέχισα και τότε έφτασα στην μικρή Βενετία της Γαλλίας. Αντίκρυσα Κανάλια στολισμένα με ημικυκλικά παρτέρια γεμάτα λουλούδια όλον τον χρωμάτων. Γόνδολες με γονδολιέρηδές φοροντας παραδοσιακές στολές έπλεαν γεμάτοι τουρίστες, ενώ κάποιοι άλλη περίμεναν υπομονετικά τους δικούς τους καλεσμένους. Τα τριγύρω κτήρια γεμάτα από ζωγραφιές με απεικονίσεις πουλιών λουλουδιών, ενώ μια ρομαντική μουσική να πλανιεται στον ορίζοντα από πλανόδιους μουσικούς. Ζωγράφοι να κάνουν πορτρέτα, Πάπιες να κολυμπούν ανέμελες στα ήρεμα νερά και ο κόσμος να κάθεται στα γραφικά καφέ, αυτού του πλωτού μεσαιωνικού χωριού. Πανέμορφα… Φυσικά πανέμορφα και στο καλόπιαναν.

    Έκανα και άλλη γύρα ψάχνοντας εστιατόριο αλλά φυσικά να είναι και κάπως γραφικά. Όλα ρεζερβέ και μισογεμάτα. Βρήκα ένα που είχε πινακίδα δεν κάνουμε προκρατήσεις και ήταν γεμάτο με δέκα άτομα όρθια σε σειρά αναμονής. Τώρα ποιοι δούλευαν επιχειρηματικά πιο σωστά δεν ξέρω, εσείς τι λέτε.

    Δεύτερο επιχειρηματικό τιπς… Αν ανοίξετε εστιατόριο εκει, καλύτερα χωρίς προκρατήσεις. Αλλά με λιγότερα λεφτά, παγωτατζιδικο. Μιλάμε πολλή Χρήμα..

    IBAN

    GBWT DEGF 3245 4684 4378 35

    Για περισσότερες πληροφορίες μόνο με dollar’s, το τζάμπα πέθανε…

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Περιμένω στην ουρά και μόλις άδειασε τραπέζι που με χωράει… Έκατσα. Μιλάμε τα τραπέζια κολιττα, ο ένας πάνω στον άλλον, μια οχλαγωγία μια βοη. Η σερβιτόροι να κάνουν επιδείξεις ενόργανης γυμναστικής για να χωρέσουν ανάμεσα από τα τραπέζια και μόλις έφευγε ένας, άμεση αντικατάσταση. Που να πας τουαλέτα εκεί, στα μάζεψαν όλα και ο λογαριασμός στην κάρτα…Την άλλη φορά μόνο με Pampers.

    Ένιωθα ότι ήμουν σε κριτικό γάμο, μόνο η λύρα έλειπε. Αχ και ο Πέτρος του Σασμου, τι κρίμα. Χάθηκε τόσο άδικα από μια παρεξήγηση. Γιατί δώσανε ψεύτικο άλλοθι, θεέ μου γιατί. Αχ καπετάνισσά αχ, είσαι για πολλά σκαμπίλια.

    Ξέφυγε το πράγμα, καλά επανέρχομαι. Κυρία Παγώνη εδώ δεν έχει κοβιτ. Έχει Dollar’s, Πίος τον γαμαει τον κοβιτ…,(Αν το διάβαζεται και σας στεναχωρούν αυτά γιατί αφορούν θέματα υγείας, σας ζητώ συγγνώμη. Αλλά αυτά έβλεπα αυτά βίωνα αυτά σκεφτόμουν και αυτά γράφω. Λάθος, σωστά αυτά που βίωσα εκφράζω σε αυτό το ταξιδιωτικό. Συνεστηματα, αλλά και σκέψεις… ορθές η λανθασμένες, αλλά δικές μου.

    Και πάλι σας ζητώ συγγνώμη αν σας στεναχωρώ)

    Παραγγέλνω στην τύχη, είχε μενού και στα αγγλικά αλλά δεν κατάλαβα πάλι τίποτα. Έρχεται το φαγητό, δεν κατάλαβα τι ήταν, αλλά ευτυχώς ήταν νόστιμο.

    Ο σερβιτόρος επέβλεπε σαν γύπας. Μόλις σήκωσα το χέρι για να πληρώσω, σε πέντε δευτερόλεπτα πλήρωσα. Κάποιοι τουρίστες χειροκροτούσαν χαρούμενη που έφευγα και μόλις σήκωσα το ποδάρι, το τραπέζι καλύφθηκε. Είναι πολλά τα dollar’s και ο μόνος μας εχθρός, ο χρόνος. Αφού οι ανταγωνιστές μας είναι προκρατημενοι και άδειοι…

    Ξαναπάω στης γόνδολες, χτυπάω ένα παγωτό και περιφέρομαι ακόμα πιο μακριά στο κανάλι. Από εδώ και πέρα ο κόσμος είναι πιο περιορισμένος όπως και τα μαγαζιά. Είχε βέβαια αλλά πιο ήσυχα, πιο ρομαντικά. Αν πάτε με παρέα εκεί να απολαύσετε την μικρή Βενετία και αν, περάσετε καλά…

    ΙΒΑΝ

    GGET WYGK 4765 9758 2534 36

    Περίμενα να νυχτώσει να δω το μέρος φωτισμένο, όχι και τρέλα πραγματα. Χαμηλός φωτισμός λες και ζουσες σε περασμένους αιώνες. Και πήγα στο ξενοδοχείο


    Καλό σας βράδυ…



  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    02-08-2022



    Ξύπνησα και ετοιμάστηκα ψυχολογικά για την μεγάλη επιστροφή. Μετά από πολλά ταξίδια στο εξωτερικό και αφού μου το έχουν φορέσει πολλές φορές με τα διόδια, θεωρώ ότι έμαθα. Ο πιο φτηνός τρόπος για να διασχίσεις κάθετα την Ευρώπη είναι μέσω Ελβετίας. Πληρώνεις 40 ευρώ για ένα χρόνο, μπαίνεις βόρεια του Μιλάνου και βγαίνεις κεντρική Γαλλία. Έχεις και φτηνότερα καύσιμα σε σχέση με τους πουστηδες Ιταλούς. Φθηνότερα από αυτά που βάζεις μόνος σου, γιατί σε αυτά που στο βάζουν… Άστο.

    Άρα από εκεί οδευω για τα σύνορα με Ελβετία και καλό μου ταξίδι. Καλά γινόταν κοσμοπλημμύρα, στην εθνικοί οδό. Χιλιάδες αυτοκίνητα μποτιλιάρισμενα όχι από τον έλεγχο για κοβιτ αλλά από τον όγκο τούς. Που να τους ελενξεις αυτούς, και πέρασα αέρα στην χώρα.

    Διασχίζοντας περιφερειακά την Ελβετία καταλάβενεις ότι δεν είναι όλη αγροσπιτα λιβάδια και αγελάδες, αλλά κονονικη χώρα με της μεγαλουπόλεις της με ότι συνεπάγεται. Όλο τον πολυβοω τρόπο ζωής . Όλοι στην Ελβετία δεν ζούν μέσα στα παραμύθια αλλά σε κανονικές πόλης που δουλεύουν και μοχθούν στην καθημερινή τους βιοπάλη για να επιβιώσουν.

    Αγναντεψα αμφιθεατρικά της λίμνες της Ελβετίας, και θυμήθηκα την λίμνη της Αυστρίας. Όχι αυτήν στο κάμπινγκ που έμεινα, την Zell Am See από το περσινό μου ταξίδι.

    Μην στεναχωριέστε δεν πρόκειται να μακρηγορήσω πολλη, απλά θα πάμε μέχρι το 2015 έξι χρονακια πίσω. Επί Τσίπρα τότε με το δημοψήφισμα, θυμάστε. Τότε εγώ είχα επιστρέφει από Νορβηγία και η Ανθή είχε έρθει με το αεροπλάνο Μόναχο. Τοτε η πρώτη μας από κοινού εκδρομή ήταν αρχικά στην λίμνη και μετά στο Globcnoker. Φτάνουμε λίμνη και δεν μπορέσαμε να την προσεγγίσουμε γιατί είχε ποδηλατικό αγώνα. Άρα πήγα πέρσι μόνος μου για την ρεβάνς, έστω και μόνος.

    Φτάνω στην λίμνη και να μην μπορώ να την προσεγγίσω γιατί όλη ήταν κλεισμένη από της παραλίμνιες έπαυλης και της αυλές τους. Έκανα πόσα χιλιόμετρα για να βρω ένα ελάχιστο άνοιγμα να την δω, που τελικά την είδα. Έλεος. Οκ θα μπορούσα να πάω από το παραλίμνιο πεζόδρομο που φαντάζομαι ότι έχει αλλά επειδή ήμουν με αυτοκίνητο, άντε βρες και πάρκαρε τώρα.

    Η Ανθή τότε τα είχε τινάξει Μοναχο Globcnoker και πάλι πίσω, αρα αρκεστήκαμε σε πιο κοντινές εξωτμησεις. Οπότε το περσινό μου ταξίδι είχε σαν στόχο να καλύψει αυτό το γεωγραφικό κενό από την Βιέννη μέχρι την Ιταλία που είχα αμελήσει. 2000 χιλιόμετρα σε τέσσερις μέρες.

    Ένα άλλο ξενερωμα που είχα φάει τότε είχαν που πήγα σε ένα διάσημο Panoramic Strase. Πληρωσα εικοσάρικο ανέβηκα επάνω και δεν είδα τίποτα από την ομίχλη. Αλλά τουλάχιστον το έκανα παρότι δεν το είδα…

    Άς αφήσουμε τον Panoramic Strase που δεν το είδαμε και σε ας πάμε στης Panoramic λίμνες της Ελβετίας που της βλέπουμε.

    Κούραση μεγάλη και στάσεις για αναπνοές απαραίτητες. Μπήκα Ιταλία Αερααααααα όπως το 1940. Είδα στον δρόμο ένα φορτηγό να έχει χτυπήσει στο προστατευτικό τείχος που έχουν για την ηχορύπανση και να έχει λιώσει πραγματικά. Ενώ όλος ο τόπος να μυρίζει καμένο πλαστικό και μέταλο.

    Σε ένα σταου ( μποτιλιάρισμα) πέρασα ανάμεσα από τα αμάξια και μια τύπισσα μέσα από ένα Βαν με κόλλησε ένα αυτοκόλλητο στον καθρέφτη από το μηχανάκι. Φυσικά και το κράτησα, ως αξία ανεκτίμητη.

    Αύριο είχε καράβι από Βενετία Ηγουμενίτσα και το σκεφτόμουν, αλλά φοβόμουν το ραπίντ τέστ αν βγεί θετικο. Μετά καραντίνα και ο θεός μαζί μας. Άστο θα γυρίσω οδικός.

    Βρίσκω στο ίντερνετ φτηνά δωμάτια για Βενετία, γουστάρω ρε. Από την μικρή Βενετία στην κανονική.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Φτάνω στα προάστια και προσεγγίζω το κέντρο. Περνάω από μια πολλή στενή λωρίδα γης ανάμεσα στην θάλασσα και πλησιάζω. Το κινητό με καθοδηγούσε και εγώ από πίσω του. Όταν με λέει να πάω από ένα δρόμο που δεν υπάρχει. Προσπαθώ να το βρω με οδήγησε μέσα από κάτι γκαράζ αυτοκινήτων που κατέληγαν σε αδιέξοδο. Ξανά προσπαθώ με στέλνει πάλι πίσω από την στενή λωρίδα γης να κάνω αναστροφή και με ξανά στέλνει στην μάντρα.

    Ρωτάω

    Α δεν έχει δρόμο με καραβάκι πας

    Τι σίγουρα

    Ναι εκεί μένω

    Σκατα την φάγαμε. Τι μαθαίνει κανείς στα γεράματα. Είσαι σίγουρος

    Ναι...Εχει εδώ ένα ελεύθερο πάρκινγκ για το μηχανάκι… Κοιτάω μια αλάνα με πέντε μηχανές. Η το πολυόροφα πίσω σου

    Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει δρόμο…

    Δηλαδή θα έπρεπε να πάω στο πάρκινγκ από εκεί να περπατήσω μια ώρα για το ξενοδοχείο και αύριο να ξαναγυρίσω στο πάρκινγκ και να πάω οδικός Θεσσαλονίκη. Μεγάλο τράβηγμα ρε νικο το σκέφτομαι , θα πάω. Φτάνω στο πάρκινγκ 30 ευρώ, χαλάλι. Και να μην ανοίγει η μπάρα για να εισέλθω. Δοκιμάζω, τίποτα κακός οιωνός. Κοιτάζω το πάρκινγκ ούτε φύλακας ούτε τίποτα, δεν το έλεγες και ασφαλές για να αφήσω τα πράγματα. Χεστο πάμε να φύγουμε…

    Αποπροσανατολίζομαι έτσι όπως ήμουν ζαλισμενος και πάω ανάποδα σε μονόδρομο, ενώ από την στροφή έμπαινε αμάξι… Παραλίγο ευτυχώς που πάω σαν κότα.

    Πάμε να οδηγήσουμε μέχρι όσο πάει και Βενετία, θα έρθω οικογενειακός.

    Ο καιρός άρχισε να σφίγγει, έβγαλε δυνατό αέρα και μαύρισε ο τόπος. Στο βάθος έπεφταν αστραπές βροντές και όλο με πλησίαζαν. Ενώ τα σύννεφα στον ουρανό σχημάτιζαν ομόκεντρους κύκλους. Όπως βλέπεις στη τηλεόραση, φοβήθηκα. Τυφώνας ερχόταν κατά επάνω μου. Αρχινάω να γκαζώνω το φειζερ μέχρι το πλησιέστερο βενζινάδικο, να βρω ασφάλεια. Κοιτούσα τον ουρανό και όλο πλησίαζε το χάος, όλο πιο γρήγορα και εγώ. Ενώ οι ριπές του ανέμου, με τράνταζαν, ευχόμουν πραγματικά η πορεία του δρόμου μην με οδήγηση προς το μάτι αυτού του ιπτάμενος τέρατος… Συγκλονιστική εμπειρία.

    Βρίσκω βενζινάδικο, καβατζονω το φειζερ και περιμένω. Πολλοί και με αυτοκίνητα είχαν σταθμεύσει βλέποντας τον καιρό. Μπαίνω ίντερνετ, όλα ήταν κόκκινα. Κίνδυνος ακραία καιρικά φαινόμενα προσοχή…

    Μιλαω με την Ανθή


    Έπεσα σε τυφώνα, μην φοβάσαι εδώ θα μείνω.

    Τι… Πρόσεχε… Ναι κάτσε εκεί…

    Της έστειλα φωτογραφίες, χάζεψε.



    Τελικά με προσπέρασε, ευτυχώς. Αλλά μιλάμε για εμπειρία ζωής

    Πήγα πήρα κάτι πίτσες της κακιάς ωρας και απλώνοντας τα πόδια μου σε μια καρέκλα, σε μια άλλη αποκοιμήθηκα. Ουτο σι άλλος Τιτιβίσματα χωρις υπνο σε βενζινάδικο δεν νοούνται

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    03-08-2021



    Κοιμόμουν μια ώρα, ξηπνουσα μισή ώρα. Ξανά κοιμόμουν, ξανά ξηπνουσα… Ταλαιπωρία.

    Αφού άρχισε να ξημερώνει, ξεκίνησα. Στάσεις όταν άρχισα να σβήνω και οδήγηση για όσο πιο μακριά γίνεται…

    Νίκο ξέρουμε ότι είσαι κομμάτια, μας τα έπρηξες.

    Και τι να κάνω ρε παιδιά έχω αστείρευτη θέληση να ταξιδέψω…

    Ε πες μας τότε για την αστηρευτη σου θέληση να ταξιδέψεις στην Σκοτία

    Πιο το γύρω της Σκοτίας σε 60 ώρες, σιγουριά…

    Ε πιο ενδιαφέρον θα είναι από αυτό

    Οκ λοιπόν, ας ξεκινήσουμε, αφού το ζητά ο οργανισμός σας

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    25-08-2020



    Φεύγω με μεσημεριανή πτήση μέσο Βιέννης, πάω στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης ερημιά. Στο αεροπλάνο είμαι μόνος σε όλη την σειρά καθυσματον, μιας και το αεροπλάνο ζήτημα να είχε 20% πληρότητα.

    Φτάνω Βιέννη λες και έχει πέσει πυρηνική βόμβα, τίποτα. Είχα πολλές ώρες αναμονής μέχρι να πετάξω για Εδιμβούργο, άντε να δούμε πως θα σκοτώσουμε τον χρόνο μας. Αυτό είναι άλλωστε και το μεγαλύτερο τίμημα για της φτηνές πτήσεις του εξωτερικού. Αν θες να φτάσεις γρήγορα πλήρωσε δίπλα λεφτά, αν θες να πας οικονομικά, περίμενε εφτά ώρες στο αεροδρόμιο.

    Άκουσα λίγο τον ΠΑΟΚ που επεζε ευροπαικο παιχνίδι, πέρασε η ώρα. Επιβιβάζομαι το αεροπλάνο είχε περισσότερους επιβάτες αλλά και πάλι θεωρούταν άδειο.

    Τοτε τα υγειονομικά πρωτοκολλά δεν σε υποχρέωναν για ραπίντ τέστ στην είσοδο της χώρας. Αλλά δειγματοληπτικά εξέταζαν κάποιους στο αεροδρόμιο και ανάλογος έπρατταν. Έπρεπε επίσης να δηλώσεις όλες της διανυκτερεύσεις σου, για να σε βρουν. Εγώ δεν είχα φυσικά διανυκτέρευσης κλεισμένες εκτός από την πρώτη σε ξενοδοχείο του αεροδρομίου, και έγραψα στο κουτουρου…

    Προσγειωνόμαστε και σαν το λωποδύτη περιμένω να αδειάσει το αεροπλάνο και να βγω τελευταίος…. Ε θα ελενξουν θα χορτάσουν και θα περάσω κύριος, έλεγα…

    Μπαίνω στην φυσούνα ακολουθώ το διάδρομο και φτάνω σε μια τεράστια ουρά από ταξιδιώτες. Με ταινίες κάναν τους κλασικούς διαδρόμους για να τους κατευθύνουν, και εσύ περίμενες από πίσω.

    Φτάνω μπροστά σε ένα κουβούκλιο λες και έβγαζα εισιτήρια στο σταθμό τον τρένον.

    Με ρωτάει μια κοπέλα τι θέλω εκεί…

    Διακοπές road trip

    Που θα μείνεις

    Κάμπινγκ

    Που

    Highland’s

    Με ρωτούσε και άλλα περίεργα αλλά δεν κατάλαβα, έχουν και αυτή την προφορά

    What… Road trip Highland’s

    Ok Go…

    Παει και αυτό…

    Ζορίζομαι λίγο αλλά βρίσκω το ξενοδοχείο και πάω ρεσεψιόν

    Ναι έχω κάνει κράτηση

    Ναι σε περιμέναμε. Αύριο το πρωινό σερβίρεται από της εφτά, αλλά δυστυχώς δεν έχει μπουφέ λόγο κοβιτ .Πάρε και την κάρτα για το κλειδί. Δυστυχώς αν πεινάς μόνο για καμία πίτσα, αν θες

    Όχι Να σε πληρώσω

    Tomorrow, no stress mate. No stress no hard feelings

    Πάω δωμάτιο, είναι σπέσιαλ. Χτυπάω και τους ξηρούς καρπούς και καληνύχτα. Αλλά λόγω της υπερέντασης δεν κοιμήθηκα πολύ καλά.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    26-08-2020



    Ξύπνησα, πήρα το κονσερβοποιημένο αλακαρτ πρωινό και έκατσα να το απολαύσω.

    Πλήρωσα και ξεκίνησα με τα πόδια για το αυτοκίνητο. Ήταν η πιο απομακρυσμένη και δυσκολοβρετη εταιρεία από όλες. Ούτε πινακίδες δεν είχε ούτε τίποτα, αλλά την βρήκα.

    Είναι μια κυρία, περίμενε λέει να τα πούμε έξω…

    Πάμε στο αμάξι. Τα κλειδιά είναι αυτά, το συμβόλαιο. Με κάρτα θα πληρώσεις.

    Ναι

    Βγάζει το POS πληρώνω και την εγγύησή, μιας και δεν έχω πιστωτική κάρτα. Το αμάξι έχει αυτά τα χτυπήματα αλλά αφού έχεις all inclusive ασφάλεια, δεν σε νοιάζει. Απορίες

    Όχι

    Περίμενε να τα απολυμάνω όλα μπροστά σου και έφυγες ..

    Έφυγα αλλά όταν έκατσα ανάποδα χέστηκα…

    Περίεργος όμως δεν με ξένισε καθόλου. Βάζω πρώτη και έφυγα χωρίς να έχω καμία δυσκολία στο χειροκίνητο σασμάν

    Δυσκολία έχω με τον χρόνο.

    60 00 00

    59 59 59

    59 59 58

    Ωχ δεν θα προλάβουμε… Μαλακισμενη Ryanair δεν θα μου χαλάσεις το ταξίδι, θα προλάβω…

    Φυσικά μπορούσατε να μεταβώ καρφωτά στην Route 500 , αλλά εγώ ήθελα να πάω από την πιο όμορφη διαδρομή. Την πιο στενή και μακρινη , αλλά και χρονοβόρα. Εδώ ο κόσμος καίγεται, ξέρετε…

    Πήγα προς Γλασκώβη και από εκεί μέσω του Fort William πήγα στην λίμνη του Lock Ness, ρομάντζαδα ρε.

    Δεν θυμάμαι τίποτα ευτυχώς που υπάρχει το χρονολόγιο του Google maps.

    Το Fort William πολύ κοσμοπολίτικο με ακριβές έπαυλης να κρέμονται πάνω στην κοίτη του ποταμού. Όπως φυσικά και η λίμνη του Lock Ness. Αρε και να είχα ένα Ness τώρα αλλά που, μόνο καραβίσιο. Ούτε Ness ούτε το τέρας, πάμε να φύγουμε.

    Είδα κάτι περίεργα φωτάκια στο ταμπλό του αυτοκινήτου, Αγχώθηκα. Μη χαλάσει το αμάξι και τρέχουμε. Τους περνώ τηλέφωνο… Με βγαίνει ηχογραφημένο μήνυμα, περιμένω πέντε λεπτά. Όταν

    Yes

    Hi problems with the car

    Oh i am sorry. One moment

    Το ένα λεπτό έγινε πέντε και το έκλισα. Αφού με γράφουν αυτή και εγώ μπορώ.

    Χάζεψα μια γέφυρα νομίζοντας ότι είμαι στην Νεράιδα της Κοζάνης, πραγματικά ίδια

    Μέσα σε βροχή και μια απαλή ομίχλη τεμαχίζω συντροφιά με το δρόμο, διαγώνια ένα άδενδρο βουνό και να λέω, αμάξι έχω ρε βρε δεν πάει και να χιονίσει

    Ανηφορίζω και περνάω από το Urguhart Castle. Περνάω από τα ταμεία μπροστά και παρκάρω στο βάθος της αλάνας. Με φωνάζει ο φύλακας να πάω προς αυτόν, κλείσαμε.

    Εχει κάποιο μέρος που μπορώ να δω το κάστρο.

    Έχει κλείσει, αύριο.

    Βρε από εδώ να το δω, τώρα

    Α… εκεί που είσαι, τριάντα μέτρα δεξιά.

    Οκ

    Ε… Δεξιά όχι αριστερά. Σκόρδο όχι κρεμμύδι

    Οκ… Καμία φορά μπερδεύομαι, εσείς

    Το είδα, ωραίο ήταν. Όπως φανταζόσουν ότι θα είναι. Πάνω στο ποτάμι, με τον πυργίσκο του και τα καταπράσινα βουνά να απλώνονται τριγύρω

    Clock is ticking…πάμε να φύγουμε. Προσπερνάω το Ινβερνές και ξεκινάω ουσιαστικά την διάσημη διαδρομή Route 500. Η λεγόμενη Route 66 της Ευρώπης. Στην αρχή δεν τρελάθηκα, γιατί δεν ήταν παραλιακή διαδρομή, αλλά πιο χωμένη στην ενδοχώρα.

    Βλέπω στο δρόμο κάστρο και πάω. Στρίβω δεξιά σε ένα τοπικού χαρακτήρα δρομάκι μέσα στο δάσος, με της φυλλωσιές να σκεπάζουν τον ουρανό. Περνάω την πύλη και φτάνω Στο Dunrobin Castle & Gardens. Μα που βρίσκομαι στης Βερσαλλίες τέτοιας αρχιτεκτονικής ήταν κυριλέ, οχι για όποιον και όποιον από βασιλιά και πάνω. Ενώ και οι κήποι ήταν Βερσαλλίες νοοτροπίας, τι μισές δουλειές θα κάνουμε. Σχημάτιζαν διαδρόμους σαν μικρούς λαβύρινθους για να τους πορευτείς.

    Φεύγω συνεχίζω βόρεια και αρχινάει να νυχτώνει. Σκατα μα είναι εννιά και, ήλπιζα ότι θα νυχτώνει πιο αργα. Σκατα.

    Οκ το να οδηγήσω νύχτα, είναι μεγάλη βλακεία γιατί δεν θα δω τίποτα. Κάτσε να βρούμε θάλασσα να κοιμηθώ…

    Μπουρδουκλώθηκα πάλι, το κινητό με έλεγε δεξιά εγώ πήγαινα αριστερά… Μπερδεύομαι καμία φορά, εσείς. Χάθηκα σε ένα χωριό μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα. Βρίσκω ένα αδιέξοδο δρομάκι να αράξω, δεν με άρεσε… Δεν είχε θάλασσα.

    Πάω αλλού, κατηφορίζω τέρμα κάτω ένα δρόμο και φτάνω θάλασσα. Περιφέρομαι λίγο να βρω καβαντζα και μόλις την βρήκα, άραξα…

    Έφαγα κάτι λίγο και ακούγοντας σκωτσέζικους σταθμούς στο ράδιο, κοιμήθηκα…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-d7e420a730009168657d0c06a4d7f91b0723874f597d3db972bf507aef5be873_37c56bbc71543372.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	69,9 KB 
ID:	434718

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    27-08-2020



    Ξυπνάω πέντε το πρωί, πόση ώρα έχω…

    42 25 34

    42 25 33

    Καλά είναι ξεκουράστηκα, πάμε να φύγουμε…

    Οδηγάω προς το John O Groat’s. Το τοπίο έχει αλλάξει αισθητά. Δεν έχει υψίπεδα είναι μια απέραντη έκταση παράλληλη με τον ορίζοντα, ενώ ο δρόμος την ακόλουθη πιστά…. Μου θυμίζει έντονα τα τελευταία χιλιόμετρα για το Nordkapp με μόνη διαφορά, τους χρωματισμούς του εδάφους.

    Μέχρι που έφτασα παρκάρω στο πάρκινγκ, μόνος. Είχε διάφορα μαγαζιά με σουβενίρ και μπιραρίες φυσικά ήταν κλειστά. Ήταν δεν ήταν έξι και μισή το πρωί…

    Πάω στης πολύχρωμες αποθήκες και βγάζω σελφι στο μνημείο αλλά και στην πινακίδα που σηματοδοτεί το τέλος του νησιού.

    Πάω στο πάρκινγκ και βάζω προορισμό για John O Groat’s, με βγάζει ότι έφτασες. Τι έπαθες αυτό κόλλησε, ξαναβάζω τα ίδια. Και πως κοιτάω εγώ νόμιζα ότι στον χάρτη ήμουν στο Isle Of Skye σε όλη μου την διαδρομή, Και νομίζοντας ότι είμαι εκεί έβαζα να με πάει στο John O Groat’s…. Τι να λέμε τώρα, εσάς σας συμβενουν αυτά.

    Έφυγα από εκεί και πήγα ακόμα πιο στην άκρη του νησιού σε ένα φάρο. Φτάνω από ένα αγροτικό δρόμο, με ανηφόρες και στροφές χωρίς την παραμικρή ορατότητα. Οδηγώντας ανάποδα, άλλαζα ταχύτητες με το αριστερό και κρατούσα το κινητό με το δεξί μαζί με το τιμόνι… Μιλάμε οδηγούσα πιο άνετα και από Σκωτσέζος, αλλά στην οδική συμπεριφορά… Άστο.

    Επίσης ένα ενδιαφέρον ταξιδιοτικο tips είναι ότι στους απομακρυσμένους δρόμους της Σκωτίας χωράει μόνο ένα αμάξι, τίποτα άλλο. Ούτε μηχανή ούτε ποδήλατο μόνο ένα αμάξι τίποτα άλλο. Βέβαια ανά ταχτικά διαστήματα ο δρόμος κάνει ένα πλάτωμα, ο ένας να σταματήσει και ο άλλος να προχωρήσει.

    Και όταν ανταμώνουν αντικρυστά δύο αμάξια ο πιο γενναίος περνάει και ο πιο δειλός σταματάει. Της δύο πρώτες μέρες εγώ ήμουν ο δειλός, τη Τρίτη τους πετούσα μέσα στα χωράφια. CHICKEN παίζαμε και όποιος βγει νικητής…

    Περπάτησα λίγο στον Duncansby Head Lighthouse που ήταν γεμάτος γλαροπούλια. Ενώ έφτασα σε ένα σημείο που έβλεπες όλη την ακτογραμμή της Σκωτίας. Σαν να ήμουν στους Cliff’s Of Moyer’s, όχι της Ιρλανδίας αλλά της Σκωτίας.

    Καθώς γυρνάω πίσω από τους αγροτοδρομους να πω ότι σκεφτόμουν έντονα να πάω Ιρλανδία με την αλλαγή του εισιτηρίου και να γυρίσω από εκεί Θεσσαλονίκη. Να μην πάω Αυστρία δηλαδή. Αλλά δεν βρήκα εταιρία ενοικίασης αυτοκινήτου με χρεωστική κάρτα και δεν το ρίσκαρα, να πάω στα τυφλά στο νησί. Τζάμπα έξοδα θα έκανα και Αυστρία, κάτι θα βρω να κάνω

    Φεύγω και πιάνω τέρμα παραλιακό δρόμο. Με πολλή κλειστές διαδρομές και αν ερχόταν αμάξι ο ένας, στην θάλασσα. Ο δρόμος βέβαια παρεκληνε και προς την ενδοχώρα μέχρι να ξαναβρώ κύμα

    Είδα της απίστευτης ομορφιάς άσπρες παραλίες. Είχα δει και στην Νορβηγία κάποιες αλλά εδώ ήταν παντού.

    Κάποια στιγμή φτάνω σε μια λιμνοθάλασσα που την διασχίζει μια πολύ στενή λωρίδα γης. Ήμουν στο Tongue viewpoint. Είχε βότσαλα στην άκρη του δρόμου και αν ήθελες έκανες το κλασικό Πυργάκη, για να σου φέρει καλή τύχη. Βέβαια τα βότσαλα επεκτεινόταν σε όλη την παραλία, μιας και το νερό λόγο της άμπωτης είχαν τραβηχτεί βαθιά μέσα στον ορίζοντα.

    Ήταν ενας πατέρας εκεί και έπαιζε με τους δύο γιους του και σκέφτηκα ότι κάποτε, αυτά τα ταξίδια θα τα κάνουμε όλη μαζί οικογενειακός. Βέβαια όχι σε τέτοιους ρυθμούς, γιατί αυτούς τους ρυθμούς ούτε εγώ δεν μπορώ να τους ακολουθήσω. Αλλά η θέληση μου να δω με παρακινεί

    Χρόνος

    30 28 34

    30 28 33

    Ωχ πολύ κάτσαμε πάμε να φύγουμε… Το είδαμε, τρέχουμε τώρα.

    Βλέπω στα δεξιά μου την SMOO cave και πάω. Φυσικά χωρίς να ξέρω το παραμικρό. Παρκάρω και κατεβαίνω καμία εκατό σκαλιά μέχρι την θάλασσα. Είχε μια τεράστια είσοδο λες και κατοικούσε μέσα Κύκλωπας, πραγματικά εντυπωσιακή.

    Πάω κατά εκεί και με λένε ότι είναι κλειστεί λόγω Κοβιτ. Κρίμα..Και μόλις έμαθα ότι πας με καραβάκι και έχει υπόγειους καταρράκτες, έριχνα τα Βρισίδια. Τώρα άντε καλο μου σκαλοπάτι τώρα.

    Εκεί φεύγοντας από το πάρκινγκ πήγα να τρακάρω μετωπικά, με το ερχόμενο όχημα που έγραψα πιο πρην… Θέλει μεγάλη προσοχή η οδήγηση στο ενωμένο βασίλειο.

    Εχτές με γραφαν στα τέτοια τους στο τηλέφωνο για την πιθανή βλάβη του αυτοκινήτου, σήμερα που δεν θα έμενε ρόδα, να τους δω.

    Πάω σε ένα άλλο καταρράκτη που βρικα στην άκρη του δρόμου, παρκάρω.

    Πόση ώρα περπάτημα

    Μια ώρα πάνε έλα

    Πόσο χρόνο έχω

    28 36 56

    28 36 55

    Χεστο, έχω δει πόλους….

    Έφαγα άκυρο από δύο καταρράκτες, αλλά μετά από τέσσερις μέρες πήγα σε έναν καλύτερο. Στην Αυστρία στον ψηλότερο καταρράκτη της Ευρώπης, ας πούμε για αυτόν

    Passport

    Ti

    Passport

    What

    Border’s Slovenia. Passport

    A… έφτασα σύνορα ρε παιδιά, πο πο ξεχάστηκα. Για κοβιτ δεν με ελέγξαν παντός.

    Οδηγάω Σλοβενία σκέφτομαι Σκωτία και θυμάμαι Αυστρία. Μεγάλες ευθείες πως να περάσει ο χρόνος και… Συνεχίζουμε

    Πιο ότι να ναι ταξιδιοτικο αποκλείεται να έχετε διαβάσει… Και γραμμένο εν ώρα εργασιας .

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Παραγγελία Νίκο

    Τώρα αμάν έρχομαι

    Καταρράκτες Krimmler λοιπόν ασε την παραγγελία να περιμείνει

    Και ένα κουίζ για να σπάσει η μονοτονία

    Πας σε καταρράκτη και παρκάρεις μόνο με εισιτήριο και τον βλέπεις μόνο με εισιτήριο… Που είσαι

    ΑΥΣΤΡΊΑ

    Ναι πως το βρήκατε…

    Κόβω τα εισιτήρια ευτυχώς ήταν φτηνά, δέκα ευρώ συνολικά… ύποπτο.

    Και κατηφορίζω ένα δρόμο μέσα στο δάσος. Μετά από αρκετά εσακια έφτασα. Βλέπεις το όγκο του νερού και την πίεση που πέφτει από ψηλά αλλά δεν βλέπεις το ύψος του. Αν ήθελες περπατούσες καμία ώρα η έπαιρνες ασανσέρ, φυσικά με εισιτήριο. Τρία εισιτήρια για έναν καταρράκτη. Αυστρία ρε…

    Δεν πειράζει ερχόμενος προς την πηγή του, τον είδα και από πιο μακριά θαυμάζοντας ένα μέρος από το ύψος του

    Ταξιδιωτικό τιπς

    Αν έρχεστε και βρείτε το παρκινκ για τους καταρράκτες στα αριστερά σας, συνεχίζουμε ευθεία. Μετά από λίγο θα πέσετε σε έναν ανηφορικό βουνίσιο δρόμο με κλειστή στροφή αριστερά. Ανεβενωντας περνώντας ένα τούνελ θα δείτε μπροστά σας όλο τον καταρράκτη.

    Αν φτάσατε στο καταρράκτη και έχετε το πάρκινγκ στα δεξιά σας και δεν περάσατε από τον κατηφορικό δρόμο για εσάς, που σας είπα…. Αναστροφή και πίσω.

    IBAN

    HFHY KVRH 5478 6468 65

    Έλα για μια τετραμελής οικογένεια ένα κατοστάρικο σας γλυτώνω μέσα στο νερό. Εγώ με ένα πενηντάρικο είμαι ικανοποιημένος

    Ρε τι κάνουν αυτοί χάζεψαν, γιατί πάνε ανάποδα. Α Σκωτία είμαι τώρα, μπερδεύτηκα Σόρρυ

    Οδηγώ και φτάνω στο ASSYNT viewpoint. Έχε χάρη που είδα κόσμο και αμάξια στο λόφο επάνω, αλλιώς χαμπάρι δεν θα το έπαιρνα.

    Ένα σημείο που έβλεπες πανοραμικά όλοι την καταπράσινη κοιλάδα της Σκοτίας τυλιγμένη μέσα στα βουνά και τα φιόρδ της…

    Ταξιδιωτικό τιπς

    Αν είμαστε σε ξένο μέρος, όπου βλέπεις κόσμο και αμάξια σταματάμε

    Δωρεάν αυτό ρε, για να μην λέτε

    Απόγευμα φτάνω στο ARTVRECK castle, αλλά ένα ερείπιο ήταν που απλά, έστεκε όρθιο

    Συνεχίζω και φτάνω στους πρόποδες του Applecross που θυμίζει κάτι από ελληνικό ψαροχώρι. Με το μόνο κακο, ότι ήταν γεμάτο Άγγλους τουρίστες. Είχε και κάμπινγκ εκεί, καταλαβαίνεται.

    Ήταν ένας μικρός δρόμος που από την μια είχε τα εστιατόρια και της μπυραρίες και από την πλευρά της θάλασσας τα τραπέζια με τους Άγγλους. Γραφικά μπορώ να πω ότι ήταν…

    Οδηγώ όλο το δρόμο μέχρι πέρα που καταλήγει σε ένα αδιέξοδο κάμπινγκ. Γυρνάω πίσω, παρκάρω και πάω να φάω επιτέλους fish and chips. Πάω σε καντίνα take away

    25 Pounds only fish

    Χόρτασα είδη…

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Έχουν χαζεψει αυτή και μετά λένε ότι η Ελλάδα είναι ακριβή

    Άσε που είχε και ένα εκατομμύριο μύγες για συνοδευτικό με τα fish. Ευχαριστώ χόρτασα

    Κάθομαι λίγο στο μέρος δίπλα σε μια ελληνικής καταγωγής βαρκούλα και έφυγα για τα βουνά…

    Ανέβηκα το APPLECROSS ότι πιο όμορφο και πιο μάχιμο έκανα στην Σκωτία, να το κάνετε οπωσδήποτε αν βρεθείτε εκεί.

    Νύχτωνε και σνεβενα ένα πολύ στενό και ανηφορικό δρόμο με συνεχόμενες κλειστές στροφές. Παντού είχε πινακίδες

    Danger strong wind. Dangerous Road. Careful. Do not cross at night.Danger

    Και σχεδόν ήταν νύχτα. Στην αρχή μου φάνηκαν υπερβολικά όλα αυτά, αλλά βλέποντας συνέχεια της πινακίδες, την άκουσα λιγάκι

    Το αμάξι κουνούσε από τους πλευρικούς ανέμους και εγώ στη κοσμαρα μου. Οδηγούσα και τραβούσα και βίντεο με το χέρι, ε πως θα το αποθανατίσω

    Φτάνω Κορυφή λεπτά προτού να με κάλυψη το σκοτάδι. Είχε και βαρεου τύπου οχήματα παρκαρισμένα, τροχόσπιτα τζιπ mini van. Άρα τα πράγματα είναι σοβαρά, άσχετα που εγώ τα πείρα αψήφιστα. Παρκάρω δίπλα από ένα τροχόσπιτο και ένα αμάξι για να με κόβει τον αέρα, πάλι κουνούσε απίστευτο.

    Με λέγαν στην Ισλανδία για επικίνδυνος ανέμους και τους βρήκα εδώ…

    Έκανα λίγο βόλτα χαζεύοντας το αποκοσμου τοπίο και αφού έφαγα ότι είχα μαζί μου… αποκοιμήθηκα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-9a3e04c4889111988cc2f144b444a42cf86ef314919b23d4c85c06c3c855d3b3_ef7dcf14ab11ed8d.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	60,4 KB 
ID:	434720
    Τελευταία τροποποίηση από NIKANTHI; 18/03/2022 στις 08:34.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    28-08-2020



    Παγωσα

    Τον δάγκωσα

    Αμάν τι κρύο είναι αυτό

    Τι ώρα είναι πέντε παρά

    Γουστάρω πάμε να φύγουμε, να προλάβω

    20 02 04

    20 02 03

    Πάμε πάμε…

    Καφέ στα γρήγορα και ξεκινάω μέσα στην νύχτα να κατέβω το πιο επικίνδυνο δρόμο της Σκωτίας. Και βάση πινακίδων αλλά και βιωματικά μιλώντας.

    Στην αρχή δεν έβλεπα τίποτα, αλλά άρχισε να ξημερώνει σιγά σιγά και άρχισα να αγναντεύω, όχι μόνο να οδηγώ. Με το κινητό στο χέρι, εννοείτε

    Μου θύμισε το Gavia που είναι ίσως το πιο μάχιμο από όλα τα διάσημα πάσα τον Άλπεων…. Αλλά σε σκωτσέζικη έκδοση

    Φτάνω στο επίπεδο της θάλασσας όταν βλέπω ένα κοπάδι από ελάφια να με ακόλουθη, μέχρι να εξαφανιστεί μέσα στο δάσος

    Κάπου πάλι μπερδεύτηκα, αλλού με έλεγε να πάω το κινητό σου πηγενα. Το μόνιμο πρόβλημα με το δεξιά αριστερά, ξέρετε… Όταν στην αναμπουμπούλα και τα Βρισίδια προσγειώνομε μπροστά στο EILIAN DONAN CASTLE, Άγγελε Πίος ήρθε εδώ

    Ο που είσαι που είσαι μπαμπά

    Αυτό μου άρεσε πιο πολύ από όλα τα κάστρα. Ήταν Highlander κάστρο αφού νόμιζες ότι θα έβγαινε ο Sean Connery να διδάξει τα μιστυκα αλλά και την δύναμη του ξίφους στον εκπαιδευόμενο Highlander.

    Ήταν πάνω σε ένα βράχο μέσα στην θάλασσα που πήγαινες από ένα λιθόστρωτο δρομάκι. Εγώ δεν πήγα, άστο έχουμε πρόγραμμα. Αφού το είδα σιγά, ούτω σι άλλος είναι κλειστό.

    Συνεχίζω να προσεγγίζω το ISLE OF SKYE, και σταματάω σε ένα καταρράκτη που χύνετε από τα βράχια της Σκωτίας κατευθείαν στον Ατλαντικό ωκεανό. Αλλά λόγο εποχής δεν είχε πολλή πίεση το νερό. Από την απέναντι μεριά του καταρράκτη, τα βράχια ήταν πολύ πιο εντυπωσιακά, πιο δραματικά και μου άρεσαν περισσότερο σαν συνολικό τοπίο.

    Είχε κάποια γκρουπ κινεζών τουριστών που βγάζαν φωτογραφίες μια μαρμάρινη πλάκα με κάτι ζωώδη αποτυπώματα.

    Τι είναι αυτό ρώτησα…

    Αυτά είναι απολιθώματα δεινοσαύρων

    Σώπα ρε, Α για αυτό έχει φωτογραφία δεινοσαύρων από πάνω... Δεν με έκοψε.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ξεκιναω μέσα στην βροχή και μπαίνω στο διάσημο νησάκι που χαρακτηρίζεται ος το Πιο όμορφο μέρος της Σκωτίας. Θαυμάζω από μακριά το THE OLD MAN OF STORR. Ένα σύμπλεγμα δυο βραχον, που βρίσκονται κάπου στην Σκωτσέζικη απεραντοσύνη. Για να πας εκεί θέλει καμία τρεις ώρες περπάτημα, πάνε έλα οπότε ούτε που το σκέφτηκα.

    Τοτε ένας απίστευτος ήλιος με περιλούζει καθρεφτίζοντας και φωτίζοντας τα πάντα, με μια χρυσαφένια πινελιά. Παραμυθένιο σκηνικό πραγματικά. Σταματάω να τραβήξω , με πάει πίσω λίγο το αυτοκίνητο και με κορνάρει ένα λεωφορείο που πήγα να το σουτάρω. Ανώμαλη προσγείωση από το παραμύθι στην πραγματικότητα.

    Φτάνω στο DUNVEGAN CASTLE ρωτάω, μόνο με προκρατήσεις.

    Όχι, αν υπάρχει κάποιο σημείο που μπορώ να το δω

    Με στέλνει μέσα από κάτι αγροτοδρομους δίπλα στην θάλασσα και το είδα

    Αυτό ήταν king’s Arthur castle Εβλεπα τον Richard Gere να κάθεται στο πυργισκο του και να χαζεύει το τοπίο. Ξύνοντας το κεφάλι του μετά από το κέρατο που του κάρφωσε ο Λάνσελοτ.

    Θέλαν δηλαδή να κόψω Εισιτήριο για νσε δω το κάστρο του κερατά… βλακείες

    Κομματιασμένος ξαπλώνω στην άκρη του δρόμου να κλείσω τα μάτια μου και πετάγομαι από τον ύπνο μου λες και είχα ξεχάσει το λάδι στην φωτια.

    Ωχ πόση ώρα κοιμήθηκα, κοντά δύο ώρες. Σκατα… όχι ρε πουστη μου. Πάμε …

    Αφήνω τα φιόρδ και πιάνω την ενδοχώρα για να πάω στο πιο διάσημο ορεινό δρόμο της Σκωτίας. THE OLD MILITARY ROAD. Έβρεχε είχε και ομίχλη, εγώ φυσικά χαμογελούσα που ήμουν στα στεγνά. Δεν το είδα και πολύ καλά αλλά ήταν ένας φαρδύς δρόμος που ανηφόριζε σε μια αχανείς έκταση. Καμία σχέση με το APPLECROSS που ήταν παρασάγγας καλύτερο.

    Από εκεί πάω στο BRAEMAR CASTLE. Πηδάω ένα τειχακη και περπατάω στους κήπους του για να το δω Πιο κοντά. Σαν να είδα φώτα, ίσως να κατοικείτε.

    Αυτό μου θύμησε το κάστρο του DOCTOR WHO. Μια σειρά επιστημονικής φαντασίας πριν εξήντα χρόνια που βλέπαμε στην ΕΡΤ. Όπως καταλαβαίνετε είχε πολλή ντενεκέ. Και το κάστρο ντενεκεδισιο ήταν….

    Πάμε να φύγουμε πριν μας πάρουν για ανθρώπινο δείγμα οι εξωγήινη. Και τι δείγμα, κελεπουρισιο…

    Φτάνω στο CLAMIS CASTLE αυτό ηταν BUCKINGHAM PALACE, το πιο ακριβό. Δεν μπόρεσαν να μπω είχε κάγκελα, όταν έρχεται ένας φύλακας προς το μέρος μου

    Passport

    What

    Passport

    Σκοτία είμαι όχι Αγγλία, η το κάστρο υπάγεται στην Αγγλία

    Όχι Σερβία είσαι passport

    Jetlag έχω πάθει

    ΕΜΕΊΣ ΝΑ ΔΕΙΣ.

    Αλλά για Κοβιτ δεν με ζήτησαν, ευτυχώς.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Νύχτωσε και εγώ οδηγούσα και έβριζα γιατί δεν έβλεπα τα τοπία που προσπερνούσα. Έψαχνα να βρω καβαντζα για να ξεκουραστώ και δεν έβρισκα. Τελικά σε ένα πάρκινγκ της κακιάς ώρας την έπεσα. Ήμουν τόσο χάλια που όταν περνούσα αμάξι από το δρόμο κουνιόμουν

    Κοιμήθηκα κανά δίωρο και ξυπνώντας αποφάσισα να φύγω για Εδιμβούργο. Το σκεφτόμουν να πάω η να συνεχίσω το ταξίδι, αλλά τελικά πήγα…

    Κατά τα ξημερώματα βρήκα ένα πάρκινγκ ενός εμπορικού κέντρου και την έπεσα. Ενώ με το πρώτο χάραγμα….

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-05-e870c3729f23654ff5459fcba364f2b866272ed25472ade05c2875669c403d26_952ead1a5b4c0c8f.jpg 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	67,2 KB 
ID:	434721

    Μπήκα Βελιγράδι

    Είχα κλείσει ξενοδοχείο πάνω στο πεζόδρομο του Βελιγραδίου αλλά το κινητό με οδήγησε στο πάρκινγκ του. Για να το βρω μάτωσα. Εμπενα στο πεζόδρομο όλη με έβριζαν, ρωτούσα για την είσοδο δεν την έβρισκα. Ξανά έκανα κύκλους τιποτα, με έβριζαν έβριζα και εγώ. Έλεος πια, μέχρι που το βρήκα.

    Ταξιδιωτικό τιπς

    Αν βάζετε να σας οδηγήσει το κινητό στο ξενοδοχείο με τους χάρτες του βοοκινγκ , καλύτερα ψάξτε το στο ίντερνετ και από εκεί μπορεί να το βρείτε ευκολότερα…γιατί το στίγμα καμία φορά το βγάζει όπου να ναι.

    Πάω κάνω τσεκιν

    Να ξέρετε ότι έχει και υπόγειο πάρκινγκ από την πίσω πλευρά του ξενοδοχείου

    Το ξέρω τρεις φορές πέρασα από εκεί…

    Αφού παρκαρα πάω στο δωμάτιο και ήταν σούπερ. Άνοιγα το παράθυρο και έβλεπα της καφετέριες και τα εστιατόρια κάτω από τα πόδια μου

    Παμε βόλτα να δούμε το Βελιγράδι και να πάρουμε γενικός, ΜΆΤΙ

    Μιας που περιγραφικά είμαι και στο Εδιμβούργο και στο Βελιγράδι ας κάνουμε και την κριτική επιτροπή στα καλλιστεία….

    3 θέση Ισλανδία …Εκεί έχει άλλες ομορφιές.

    2 θέση Σκοτία

    And the winner is… Σερβία

    Η γυναίκες είναι απίστευτες.

    Περπάτησα αρκετά όπως φυσικά και στο Εδιμβούργο. Παρότι είχα ξαναέρθει Βελιγράδι ένα χειμώνα πριν χρόνια και πάλι εντυπωσιάστηκα. Το καλοκαίρι είναι τέλειος διαφορετικά για οποιαδήποτε πόλη.

    Παντού έβλεπα fast food και με έπιανε το στομάχι μου. Ήθελα απεγνωσμένα να φάω μακαρόνια, και ρώτησα ένα συνάδελφο πακετα

    Εκεί θα πας

    Ευχαριστώ πολλή

    Είδα και της εταιρείας delivery efood και wolt που στην μια εκ των δύο δουλεύω και εγώ… Μέλος πολυεθνικής εταιρείας ο δικός σου… Τι να λέμε.

    Πάω παραγγέλνω

    Bolognese with salad all together bring to my. Ok i will wait…. All together

    Αν είσαι παθών έτσι είναι…

    Όσο I wait ανοίγω και πάλι την εφαρμογή εργασίας μου στο κινητό και η παραγγελίες να πέφτουν βροχή… Στην Θεσσαλονίκη να μουν λιγότερες θα έπαιρνα. Τα χουν χάση τέλειος, λες να διάβασαν το ταξιδιωτικό μου

    Τι να κάνω τώρα, κάτσε να δω το βίντεο από τις περσινές μου διακοπές στην Σκοτία



    Όχι αυτό, άλλο. Αυτό ούτε εγώ δεν το έχω δεί…Αλήθεια λεω, δείτε το εσείς και αν έχω καλές κριτικές, ίσως…. Το δω

    Είναι λίγο βαρετό, καλύτερα μην το δείτε εκτός…

    ΑΝ σκοπεύετε να ταξιδέψετε στην Σκωτία, τότε αφιερώστε μια ώρα και δείτε το. Έχει κομμάτια από όλη την Σκοτία και αν σας αρέσει πάτε, αλλιώς τραβάτε για αλλού.

    Επίσης είναι καλό για αϋπνίες δέκα λεπτά και φυτευτικες….

    Έφαγα τα μακαρόνια και αφού περπάτησα λίγο ακόμα, γύρισα στο ξενοδοχείο και αντιος….
    Τελευταία τροποποίηση από NIKANTHI; 18/03/2022 στις 08:39.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    4-08-2021



    Ξυπνάω πάω περνώ το πρωινό σε μια κυριλέ αλλά μουντή αίθουσα. Έφαγα μόνο γλυκά γιατί δεν κατέβαινε τίποτα άλλο και αφού ήπιά δέκα καφέδες, ξεκίνησα.

    Το κινητό με βγάζει από ένα δρόμο που ήταν κλειστός λόγω έργον, ενώ όλες η εναλλακτικές μου διαδρομές ήταν μονόδρομοι. Άρχισα πάλι τα βρισίδια μέχρι που με άφησαν να περάσω από το πεζοδρόμιο.

    Βγήκα στο κεντρικό και άρχισα πλέων τα τελευταία διαδικαστικά χιλιόμετρα μέχρι Θεσσαλονίκη…

    Πιστεύω ξέρετε πόσο βαριέμαι να οδηγώ αλλά και να περιγράφω αυτά τα χιλιόμετρα… Οπότε ας αναπολήσουμε λίγο…

    Ισλανδία τι λέτε… Αυτα που θα περιγράψω για την Ισλανδία ( Και Σκοτία )όταν ταξίδευα δεν είχα σκοπό να τα γράψω και δεν κρατούσα αρχείο, για να θυμάμαι…λεπτομέρειες. Βέβαια τότε που να φανταστώ ότι θα έφτανα στο σήμερα, σε τέτοια εργασιακή παράνοια. Άρα το ταξιδιωτικό από εδώ και εμπρός μπορεί να είναι λίγο μπερδεμένο…. ΚΑΙ ΆΛΛΟ. ΝΑΙ ΚΑΛΆ ΔΙΑΒΆΣΑΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ…

    Πάμε λοιπόν

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τόρνος Πάγκου - Made in Europe, Rusia
    από 2-Chri στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2021, 13:15
  2. Disorder in the American Courts
    από Ktm.Prestige στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2010, 06:03
  3. 'Disorder in the American Courts'
    από rsp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2009, 18:28
  4. Rossi vs Bayliss in Qatar !!
    από byron στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2009, 16:14
  5. not for use in europe
    από fantacid στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2008, 15:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF