Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 95

Θέμα: Titivismata Vs Covid In Europe Central Court

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170

    Titivismata Vs Covid In Europe Central Court

    Το ταξιδιωτικό αυτό είναι πολύ διαφορετικό από όλα τα προηγούμενα γιατί γράφετε εν ώρα εργασίας, μιας και είμαι ένας μαραζωμένος διανομέας χωρίς διανομές. Στο σπίτι με το παιδί είναι αδύνατο να γράψω στον υπολογιστή, αφου κρέμεται από τα χέρια μου σαν το Ταρζάν. Άρα δεν θα έχει πολλές φανφάρες.

    Επίσης τα τελευταία χρόνια έχω μια μικρή αποστροφή από της φωτογραφίες, οπότε δεν θα έχει ούτε μία….

    Από τότε που έκοψα το τσιγάρο δεν έχω υπομονή να βγάζω φωτογραφίες. Έτσι τραβούσα βίντεο και κάνοντας screenshot, θα βγουν κάποιες…

    Το θέμα του τσιγάρου ήταν ένα μεγάλο μου άγχος για το ταξίδι, Εφόσον τα τελευταία είκοσι πέντε χρόνια οι στάσης κάπου στην μέση του δρόμου η για να ξαποστάσεις, η για να θαυμάζεις κάποιο αξιοθέατο συνοδεύονται πάντα, με τσιγάρο και το έχεις κόψει … Φοβόμουν γιατί μηχανή ταξίδι και τσιγάρο ήταν αλληλένδετα και δεν ήξερα αν θα ανταπεξέλθω, η ακόμα και αν θα γουστάρω….


    Αυτά ειναι τα πριν του ταξιδιωτικού πάμε τώρα στα πριν, του ταξιδιού


    Από το 2017 που πήγα στης γαλλικές Άλπεις με την γυναίκα μου, μεσολαβήσαν πολλά. Γίναμε γονείς και την μέρα που μάθαμε ότι η οικογένεια μας θα αυξηθεί, εγώ μόλις είχα βγει από το χειρουργείο με κάταγμα ισχίου σε εργατικό ατύχημα.

    Με το που έγινα καλά επακολούθησαν τα λοκνταουν και φυσικά, η έλλειψη της ψυχολογίας.

    Όλο αυτό οδήγησε σε μια τρίχρονη χειμερία νάρκη για το φειζερ, μέχρι που ήρθε ο προηγούμενος Σεπτέμβρης…




    Άνθη θα το φτιάξω φτάνει τόσο

    Ε ναι καιρός ήταν

    Βαρέθηκα να το έχω, να μην το οδηγώ και μόνο να το πληρώνω

    Ε Ναι

    Αν δεν το φτιάξω και δεν πάω πουθενά, σκέφτομαι να το δωσω

    Όχι τόσα ταξίδια έχεις κάνει δεν δίνεται αυτό το μηχανάκι και σάμπως, τι θα αγοράσεις με αυτά τα λεφτά. Άντε πες ότι αγοράζεις κάτι και τι έγινε, θα έχεις εμπειρίες που θα σε δένουν με αυτό

    Ναι



    Η αλήθεια είναι ότι είμαι συνεστιματιας και δένομαι με τα οχήματα μου αλλιώς, θα είχε πάρει από καιρό τον πουλο

    Πάω στο γκαράζ το μόνιμο μου έξοδο δηλαδή και του λέω



    Ελα να το βάλουμε μπρος

    Σώπα ρε, Ποιος φούρνος γκρεμίστηκε



    Φυσικά μπαταρία δεν είχε το μηχανάκι, συνδέουμε τον εκκινητη και πήρε… Απίστευτο


    Παω περνώ πινακίδες, κάνω ασφάλεια. Φωνάζω τον ηλεκτρολόγο για να μου περάσει μπαταρία


    Δεν ανεβάζει την σωστή τάση, κάτω από δεκατρία πιάνει. Να δες το


    Πάω κάνω μια βόλτα μέχρι την Περαία γύρω στα 25 χιλιόμετρα μακριά. Ε το λυπήθηκα και έδωσα ραντεβού με τον μηχανικό μου για σέρβις

    Το ακούει ο Μάκης, αφού του εξήγησα το ιστορικό του



    Δεν δουλεύει ο ένας κύλινδρος

    Σοβαρά δεν ακούω κάτι…Αλλά σάμπως, θυμόμουν και πως δούλευε

    Ναι θα το κάνουμε σέρβις και θα δούμε



    Άλλαξε όλα τα υγρά και ότι ήταν φθαρμένο από την ακινησία. Με τηλεφωνεί και μου λέει


    Ακόμα δουλεύει με τρεις κύλινδρος να το ανοίξω. Λογικά αν καθαρίσουμε τα καρμπυρατέρ θα στρώση

    Ε ναι οκ



    Και όντως αυτό ήταν, ευτυχώς. Επειδή το μηχανάκι το είχα στον πλαγιοστατη από την πλευρά που έγερνε, είχε μαζέψει λάσπη το καρμπυρατέρ και δυσλειτουργούσε.

    Έκανα κάποιες βόλτες, πιο πολύ για να μην τα τινάξει η μπαταρία. Σε κάποια φάση πάω στο γκαράζ βάζω μπρος και βλέπω, κάτω από τον κινητήρα να στάζει ποτάμι υγρό… Ωχ λάδι είναι


    Πάω σπίτι, περνώ πανιά για να σκουπίσω τα λάδια και τηλεφωνώ τον μηχανικό



    Λάδια τι λες ρε Νικόλα

    Ναι ποτάμι, με έπιασε πανικός

    Καλά φερτό από εδώ, με την οδική


    Πάω με ένα τσουβάλι πανιά να καθαρίσω φτάνω στο γκαράζ, δεν είχε τίποτα… Ρε σύ παραίσθησης έχω. Μα τα είδα θα τρελαθούμε


    Ρε άνθη δεν είχε τίποτα


    Ματιαγμενος είσαι


    Όχι ρε τα είδα


    Χμ βενζίνη θα ήταν….


    Μπράβο ρε άνθη … Αν δεν είχα και σένα, σε ψυχιατρείο θα κατέληγα


    Πίος την χάρη μου


    Μάκη βενζίνη ήταν


    Ε πιο λογικό αυτό από ότι λάδι ( πηραγμενος είναι )



    Απλά επειδή είχε ήδη καυσαέρια το γκαράζ από το δούλεμα του κινητήρα, δεν με έκοψε πάνω στο πανικό μου


    Λογικό ( Φρούτα υπάρχουν πολλά, άλλα σαν αυτόν κανένας ) . Φερτό με τη οδική


    Το πάω μετά από κάποιες ώρες

    Μάκη τι έγινε

    Δεν έχει τίποτα

    Τι Ρε λες να έχω πρόβλημα, αφού το είδα. Άνθη τι λες δεν σε άκουσα

    ΕΧΕΙΣ

    Μάκη συγνώμη με διέκοψε η Ανθή

    Την άκουσα

    Μάκη είδα την βενζίνη, θα τρελαθούμε δηλαδή

    Μπορεί κανένα σκουπιδακι να έκατσε πάνω στον αισθητήρα και να έκανε υπερχείλιση

    Α …

    Ευτυχώς γλίτωσα, ρε τι μηχαναρα έχω. Καμάρι μου εσύ, από ατσάλι σκέτο είσαι φτιαγμένο.
    Τελευταία τροποποίηση από NIKANTHI; 10/03/2022 στις 20:53.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Μετα ήρθε το δεύτερο λοκνταουν, το φειζερ κυκλοφορούσε ελάχιστα μέχρι που που πήγα να το βάλω μπρος, και δεν πήρε. Τι έλεγα ατσάλι, Άκυρο

    Άντε πάλι τα γνωστά ηλεκτρολογικά προβλήματα, Θα σκάσω

    Τα τελευταία τέσσερα χρόνια μόνο πληρώνω και δεν οδηγώ, ένιωθα ότι ερχόμουν σε οριστική ρήξη με το μηχανάκι… Βρε έχει χάρη που είμαι συνεστιματιας αλλιώς, στον Θερμαϊκό

    Ευτυχώς που με τα χρόνια είχα βρει καλό και αξιόπιστο ηλεκτρολόγο


    Θάνο το μηχανάκι δεν παίρνει μπρος. Το στροφόμετρο τρελαίνεται, ανάβουν τα φωτάκια στο ταμπλό και μετά και τα δικά μου.



    Τελικά ήταν κάποια καμένα καλώδια και άλλα διάφορα. Ουφ ευτυχώς…

    Μέχρι να πάω ταξίδι μετά από τέσσερις μήνες, δεν ξανά πήγα σε μηχανικό. Το μηχανάκι δούλευε άριστα, άσε μην το πάω και συμβεί το οτιδήποτε.



    Που θα πάω τώρα και πως θα πάω με τον κοβιτ. Εγώ εμβόλιο δεν έχω κάνει και θα πρέπει, να κάνω συνεχεία τέστ όταν θα περνάω τα σύνορα. Άρα θα πρέπει να πάω όπου πάω, το πολύ μέχρι 48 ώρες από την ώρα που θα κάνω το τέστ

    Και PCR να κάνω μέχρι να εκδοθεί το αποτέλεσμα την επόμενη μέρα, το πλεονέκτημα τον 72 ωρών που μου έδωσε, ουσιαστικά χάνατε

    Άρα τι κάνουμε.

    Φυσικά το άγχος μου ήταν αν βγω θετικός στο εξωτερικό, οπότε καταλαβαίνετε καταστροφή. Καραντίνα ξενοδοχεία απομόνωσης, το φειζερ κάπου στο άγνωστο

    Αλλά και κατά την αναχώρηση μου αν βγω θετικός το μόνο αξιοθέατο που θα δω στα διακοπές μου, θα είναι από το μπαλκόνι του σπιτιού μου

    Είχα κανονίσει δύο άδειες από την δουλειά. Την πρώτη να την περνούσαμε οικογενειακός και την δεύτερη, μοναχικά με μόνη μου συντροφιά την μηχανή μου. Αλλά βλέποντας τα κρούσματα μέσα στον Ιούλιο να ανεβαίνουν, η γυναίκα μου με πρότεινε να πάω αρχικά μόνος και μετά όλη μαζί

    Γιατί αν δεν πας λόγο του κοβιτ, θα φρικάρεις και ποιός σε ακούει μετά

    Γιουπι

    Αρα σε λίγο ταξιδεύω, λάστιχα να βάλω και έφυγα

    Αφού είχα θεωρητικά λίγες μέρες άδεια, κόλλησα και ένα ρεπό σαν προαναχώρηση. Ενώ με το που φόρτωσα τα πράγματα στο μηχανάκι, πήγα για το τεστ



    Μιλάμε για τρελό άγχος όχι αστεία, ούτε για δίπλωμα να έδινα .Ευτυχώς τα αποτελέσματα βγήκαν σε μια ώρα και ήμουν….



    Θετικός… Ωχ τι πουτσα φάγαμε

    Αχ Παναγία μου, τώρα. Όλα ετοιμασίες προγράμματα άδειες όλα πάνε. Και που θα πάμε τώρα…Στο μπαλκόνι θα πάμε..

    Άντε ρε πλάκα κάνω, υγιέστατος είμαι. Λάμπω από υγεία και με πιστοποίηση

    Όταν πήρα το αποτέλεσμα μου το δώσανε σε ένα απλό χαρτί, ούτε barcode ούτε τίποτα

    Τι είναι αυτό, πολύ απλό το βλέπω

    Αυτά εκδίδουμε για ταξίδια στο εξωτερικό, μην προβληματίζεσαι

    Φοβάμαι μην έχω πρόβλημα

    Όχι

    Πω πω όλο θέματα ήμαστε

    Το άλλο θέμα είναι ότι ανέβηκε η δουλειά και πως θα γράψουμε τώρα….

    Ε ρε όλο προβλήματα με αυτό το ταξίδι και ακόμα, δεν έχω κάνει ούτε ένα screen shot για να δώσω και καμιά φωτογραφία… Tragic

    Κάτσε να δούμε λοιπόν τι μπορούμε ακόμα να γράψουμε για να κερδίσουμε χρόνο μιας και δεν, υπάρχουν φωτογραφίες

    Α ναι θυμήθηκα



    Ειχα κανονίσει δύο άδειες από την δουλειά….

    Ρε αυτά τα έχεις γράψει …

    Α ναι δεν το πρόσεξα


    Για το ταξίδι είχα αγοράσει ένα power bank 20000 βολτ για καβαντζα. Όπως και ένα εκκινητη μπαταρίας για ψυχολογικούς λόγους, μην έχω πιθανών πάλι τα ίδια με τα ηλεκτρολογικά του φειζερ. Όταν το αγόρασα ο υπάλληλος με είπε ότι λειτουργεί και σαν φακός αλλά και για να φορτίζεις το κινητό.

    Μπόμπα και πόσες φορές το φορτίζει

    Αμέτρητες καμία εκατό

    Ναι επιτέλους δεν θα έχω θέματα με το κινητό…Αμήν. Θυμάστε τα παλιά τι… δεν τα θυμάστε Λοιπόν ακούστε να δείτε… Α τα θυμάστε

    Οπότε power Bank εκκινητης, κινητό με μεγάλη μπαταρία και σύστημα να φορτίζω το τηλέφωνο από το μηχανάκι… Ε του πουστη

    Πάω να δοκιμάσω το κινητό αν φορτίζει από το μηχανάκι … μπα. Ωχ κακός οιωνός. Φυσικά ούτε λόγος να το φτιάξω πειράζοντας τα τέλεια μου ηλεκτρολογικά, τζιτζιρι μιτζιρι… Εχω και τα άλλα gadgets, δεν μασάω

    Πηγα το φειζερ στο γκαράζ και μετά προσπάθησα να αναπαυτώ, μιας που κατά τις τέσσερις τα ξημερώματα θα ξεκινούσα το ταξίδι. Ώστε να έχω περιθώρια 36 ωρών μέχρι να περάσω τα σύνορα του τελευταίου μου προορισμού γιατί μετά, θα μου λήξει το τέστ… Ανετα ήμουν, αλλά ήθελα να γλιτώσω και την πρωινή ζέστη. Αλλά και την πιθανή καθυστέρηση στα σύνορα

    Πήρα και της κονσέρβες μου ως προμήθειες για φαγητό, όχι πολλά πράγματα. Ούτω σι άλλος δεν είχα πολλές μέρες περιθώριο, αλλά και να έτρωγα και από έξω.

    Γενικά να γράψω ότι στης διακοπές μου μόνος με το μηχανάκι, κάνω ότι δεν κάνω στην καθημερινότητα .Ας πούμε ότι κονσέρβες είχα να φάω από της τελευταίες μου διακοπές με το φειζερ πρίν τέσσερα χρόνια, χωρίς υπερβολές. Η διακοπές μου δηλαδή, προσπαθώ να μου είναι αξιομνημόνευτες και ως προς την ρουτίνα της καθημερινότητας





    Φεύγω…
    Τελευταία τροποποίηση από NIKANTHI; 10/03/2022 στις 21:29.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Α πρώτου να φύγω να πω ότι άλλαξα γνώμη με τα screenshot και της φωτογραφίες. Είναι μπελάς και με τον άγγελο τον γιο, είναι αδύνατο. Δύο φορές προσπάθησα να τον κοιμίσω για να το προσπαθήσω το πράγμα και τελικά, με έβαλε για Ύπνο αυτός. Με πείρε αγκαλίτσα από το πόδι



    Έλα μπαμπά πάμε νάνι



    Οπότε καταλαβαίνετε δεν γίνεται. Κάτι άλλο σκέφτηκα, μια πρωτοποριακή σκέψη και ίσως και πρωτοποριακή βλακεία

    Φεύγω ρε οριστικά



    15-07-2021



    Ξύπνησα τα χαράματα κατά τις τρεις και μετά από καμιά ώρα είχα πάει στο γκαράζ, πήρα το φειζερ και ήμουν στον δρόμο.

    Έκανα μια στάση λίγο πρώτου βγω από την Θεσσαλονίκη και ξεκίνησα για οξω

    Λίγο πριν το χάραμα έφτασα στα σύνορα συνειδητοποιώντας, ότι μέχρι τώρα στο ταξίδι μου είχα κάνει πιο πολλά χιλιόμετρα με το φειζερ, από ότι στα τελευταία τέσσερα χρόνια

    Φτάνω στον έλεγχο μου ελέγχουν τα χαρτιά, το κοβιτ passport και βγαίνω από την χώρα

    Πάω να φύγω δεν βρίσκω το κινητό. Ωχ τι έγινε εδώ ψάχνω ψάχνω τίποτα, αγχώθηκα. Αφού έβαλα τον αστυνομικό να με πάρει τηλέφωνο για να το βρω … Αχ δεν ξεκινήσαμε καλά. Τελικά ήταν κάπου χωμένο στο tangbag

    Αφου έκανα στάση στο βενζινάδικο για φτηνά καύσιμα, έπιασα συζήτηση με ένα ζευγάρι ξένων που είχαμε κοινό προορισμό

    Έλα μαζί μας ακόλουθα το αυτοκίνητο

    Σώθηκες



    Η ταχύτητες μου είναι αυτοκτονιακες που μόνο, τα ποδήλατα μπορώ να ακολουθήσω. Και μόνο, αν δεν έχουν κέφια και δεν έχει μεγάλη κατηφόρα.

    Συνέχισα το δρόμο μου μέχρι που διέσχισα μια μεγάλη ημικυκλική γέφυρα, όπου ήταν σταματημένες εκατοντάδες νταλίκες. Αλλά χωρίς να έχω πρόβλημα, έφτασα στο φυλάκιο τον συνόρων

    Έδωσα τα απαραίτητα έγγραφα χωρίς να με ζητήσουν το κοβιτ sertifukate ( Εγραψα πάλι ε… Ναι αλλά πώς το έγραψες) και έφτασα στον τελικό προορισμό μου… Γιοπι ωραία είναι δεν νομίζετε


    Ε Νικανθη

    Παρακαλώ αγαπητέ μου αναγνώστη

    Ρε μας δουλεύεις. Φωτογραφίες δεν βάζεις. Μας έχεις γράψει ένα τεράστιο κείμενο εξιστορώντας, όλα τα εσώψυχά σου και δεν μας είπες ούτε που πάς, ούτε που βρίσκεσαι


    Και ο γιατρός μου τα ίδια λέει, γνωρίζεστε. Α μωρε υπερβολές. Μην προτρέχετε όλα θα γίνουν

    Μιλάω με την άνθη στο τηλέφωνο

    Έλα έφτασα

    Έφτασες

    Ναι άντε συνεχίζω

    Ε μετά από έφτασα ξενοδοχείο και καλός σας βράδυ.

    Ρε που είσαι διακοπές

    Α είμαι στ

    Μπαμπά μπαμπά

    Τι είναι αγάπη μου χρυσή

    Ξεκινάει ο Σασμοςςςςς

    Κιόλας

    Μπαμπά τελιωσεςςςςς με τον υπολογιστήηηηη, ξεκιναειιιι

    Χεστους…

    Συνεχίζεται, παλικάρια συνεχίζεται. Για πες για πες, τι έχασα ..
    Τελευταία τροποποίηση από NIKANTHI; 10/03/2022 στις 21:30.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ρουμανία είμαι ρε Ρουμανία. Αμάν ποια με πρήξατε

    Γενικά δεν ήμουν και στα καλύτερα μου. Μια η ζέστη από την άλλη η κούραση και φυσικά, ότι είχα να οδηγήσω το φειζερ ουσιαστικά τέσσερα χρόνια.

    Αλλά και ταξιδιωτικά δεν την παλεβα, μιλάμε για τραγική κατάσταση. Δεν είχε κάποιο μέρος, κάπου να κάτσω στην άκρη του δρόμου. Μια προεξοχή ένα άνοιγμα οτιδήποτε, να πάρω μια ανάσα. Καλά για πάρκινγκ δεν το συζητώ. Δεν μπορούσα να πιω νερό η να ουρήσω κάπου χωρίς να χρειαστεί να μπω μέσα σε χωράφια και να κινδυνεύω, να με πατήσουν η να πέσει το φειζερ από της ανωμαλίες του εδάφους. Εκνευριζόμουν.

    Όλος ο δρόμος ήταν δύο λωρίδες ανά ρεύμα και τίποτα άλλο. Αν είχες αμάξι και είχες πρόβλημα τι θα έκανες, η αν νύσταζες...Θα κοιμόσουν στο τιμόνι, αυτό θα έκανες.

    Έριχνα τρέλα Βρισίδια. Εντωμεταξύ όσα ταξιδιωτικά διάβαζα η από το Facebook όλοι λέγαν τα καλύτερα για την Ρουμανία, πανέμορφα τοπία και διάφορα Δεν μου άρεσε καθόλου, τουλάχιστον προς το παρών

    Έκατσα στο όρθιο σε ένα βενζινάδικο πίνοντας ένα καφέ από αυτόματο μηχάνημά, χωρίς να βρω κάπου να κάτσω

    Φτάνω Horezu μια πόλη κάπου στο πουθενά και προσπερνάω βενζινάδικο με τραπεζάκια, αναστροφή με την μια και επιτέλους έκατσα

    Είχα ψοφήσει από την πείνα και δεν είχα βρει κάπου να φάω, τα τυροπιτάκια της γυναίκας μου από την Θεσσαλονίκη…Απίστευτο. .

    Είχε φτάσει απόγευμα και αφού έκατσα κανένα μισάωρο, ξεκίνησα για να προσεγγίσω την Transalpina. Ειχα δεί κάτι ξενοδοχεία στο booking κοντά στο πέρασμα, ιδανικά για την αυριανή μου εξόρμηση

    Ούτε κινητό δεν βάζω ούτε τίποτα, το έχω ρε. Κάνω καμιά τριάντα χιλιόμετρα για να δω λέω, που βρισκόμαστε. Κοιτάω, ωρε μαλακά πίσω γύρισα, πάλι τα ίδιο σκατα… Μιλάμε μόνο που δεν έκλαψα στο δρόμο. Τελικά μάλλον δεν είναι για μένα αυτά τα ταξίδια, αναλογιζόμουν . Το πήρα άσκημα δεν ξέρω, βάλε και όλη την ταλαιπωρία της ημέρας. Και είπα από εδώ και πέρα, ούτε για την χεστρα χωρίς gps

    Ξαναγυρναω πίσω, βρίζοντας και φτάνω και πάλι στο βενζινάδικο που είχα αράξει. Όταν το είχα πρωτοδεί είχα ξεχάσει ότι είχα κάνει αναστροφή για να το προσεγγίσω και μετά το διάλειμμα μου, έφυγα και πάλι κατά μπροστά… Α για αυτό,

    Ετσι όπως τα κάναμε κάτσε να βρούμε εδώ ξενοδοχείο. Μπαίνω στο booking και βλέπω ένα με 25 ευρώ με ωραίο προαύλιο χώρο, με δέντρα γκαζόν και διάφορα. Πάω με το gps βλέπω το κήπο και μπαίνω στο κατάλυμα. Εμφανίζεται μια μεσήλικη Ρουμάνα

    Ναι έκανα μια κράτηση

    Όχι με λέει

    Λέω το όνομα του ξενοδοχείου

    Α το απέναντι είναι

    Πουστηδες. Απέναντι είχε ένα άθλιο κτήριο και είχε ως θέα στο ίντερνετ, το κτήριο που βρισκόμουν τώρα…Λαμόγια

    Και εμείς έχουμε δωμάτια

    Α ναι… Δεν με έκοψε

    25 ευρώ

    Γιουπι καπαρώθηκε

    Το είδα, γαμάτο ήταν και μπαλκόνι μπροστά στο κήπο με τραπεζάκι. Είμαι και μερακλής πως να το κάνουμε.

    Βολέψαμε το φειζερ στην είσοδο του ξενώνα και έκανα μια γύρα στην κωμόπολη. Οκ δεν είχε και κάτι ιδιαίτερο, αυτό που θυμάμαι είναι ότι είχε ένα μαγαζί με τεράστιο εξωτερικό χώρο με διάσπαρτα τραπέζια. Είχε μια μεγάλη τηλεόραση που μετέδιδε ποδόσφαιρο και αρκετούς ντόπιους, που έπιναν μπύρες. Ε δεν τρελάθηκα κιόλας…

    Ούτε και εμείς με το ταξιδιωτικό, καλά τι ταξιδιωτικό είναι αυτό

    Άντε μωρέ



    Οπότε πήγα στο δωμάτιο άραξα στο μπαλκόνι έφαγα τα τυροπιτάκια τις γυναίκας μου, χτύπησα και ένα καραβίσιο καφεδάκι. Οκ δεν έκατσα και πολύ λόγο κούρασης, αλλά και ότι δεν κάπνιζα.

    Μετά από λίγο ξάπλωσα για να ολοκληρωθεί αυτή η πρώτη, ταξιδιωτική μερα

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ξύπνησα νωρίς κατέβηκα να τοποθετήσω τα πράγματα και η ξενοδόχος, με κέρασε καφεδάκι Πλήρωσα έβαλα μπρος το φειζερ, ζορίστηκε μαζί του και εγώ. Μπουκωμένο ακουγόταν από την υγρασία λογικά, κοίταξε να δεις που δεν θα την βγάλει το φειζερ. Ευτυχώς που είχα μαζί μου τον εκκινητη για ψυχολογική υποστήριξη αλλιώς, θα ήμουν για κρέμασμα. Διασχίζω και πάλι το απογοητευτικό τοπίο με κατεύθυνση προς Transalpina. Χαλιά δεν είχε τίποτα ούτε καν κάποιο μέρος για να κατουρησεις, αν πρόκυπτε ανάγκη . Άθλια διαδρομή δεν μπορούσα να το χωνέψω μάλλον είχα πολύ αυξημένες προσδοκίες, τι να πω

    Μέχρι που ευτυχώς άρχισα να ανηφορίζω το πάσο που οπός το περίμενα, ήταν παγκόσμιου βεληνεκούς. Καθώς ανέβαινα στροφή στη στροφή από την αντανάκλαση το φωτός η ακόμα και από την μορφολογία του εδάφους, βρισκόμουν μέσα σε μια κατακιτρινη ζωγραφιά. Πρωί ήταν ψυχή δεν είχε και ουσιαστικά, ήμουν μόνος στο βουνό. Έφτασα κορυφή μάλλον δηλαδή γιατί ταμπέλα δεν είδα. Υπέθεσα ότι είμαι κορυφή γιατί είχε πολλά κιόσκια αριστερά του δρόμου, που τα πιο πολλά ήταν κλειστά. Μετά από όσο θυμάμαι και από της φωτογραφίες που τραβηξα…. Χαχα καλό ε. Υπήρχε μια τεράστια ευθεία που οδηγούσε σε ένα ορεινό αυτοκινητόδρομο με κάποιο χωριό να κρέμεται αριστερά του βουνού… Περίεργα πράγματα τι να πω,ρε λες να μην πήγα. Αγχώθηκα

    Αυτή τη στιγμή που γράφω το ταξιδιωτικό σταματάω το γράψιμο και ψάχνω στο ίντερνετ, τι στο καλό έγινε…. Ωχ λες

    Νίκο παραγγελία

    Τώρα βρικε

    Τι

    Τίποτα boss τίποτα



    Γύρισα από την παραγγελία αλλά δεν έχω τα κουράγιο να το δω. Χεστο είναι και χειμώνας, για εκεί επάνω δεν με παίρνει. Καλύτερα σε άγνοια παρά χειμωνιάτικα στην Transalpina

    Κατέβηκα το βουνό μέσα σε ένα πράσινο τοπίο και σε μια στάση με το φειζερ, έβγαλα την μοναδική φωτογραφία με την dslr. Από εκεί και πέρα ούτε που ξανά ασχολήθηκα μαζί της, την πέταξα στην μπαγαζιερα μέχρι να την κουβαλήσω στην Θεσσαλονίκη. Χίλια ευρώ μηχανή πέρα δώθε χωρίς να βγάζω φωτογραφίες… Ρε τελικά μήπως είμαι όντως πειραγμένος, μάλλον πρέπει να το πιστέψω

    Πολλές φορές τον δρόμο μου με διέκοπταν αγγελαδες κοιτώντας με το γνωστό απορημένο τούς βλέμμα, γιατί δεν φωτογραφίζω με την dslr… Από τότε που έκοψα το τσιγάρο και σε άλλα δύο roadtrip που έκανα, νιώθω ένα απίστευτο στρεσάρισμα για το κύλισμα του χρόνου. Να πάω να δω να προλάβω, μην χάσω χρόνο και δεν τα καταφέρω. Γιατί μετά ισως και δίκαιος, θα κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν βίωσα ότι ήθελα να βιώσω . Λες και κάποιος με κυνηγάει με μαστίγιο να έχω την μέγιστη παραγωγικότητα εμπειριών στης διακοπές μου, αλλιώς στα λιοντάρια. Και παλιότερα το είχα αυτό βλέπε Νορβηγία αλλά πλέον, έχει πολλαπλασιαστεί σε απίστευτο βαθμό. Παλιότερα έκανα τουλάχιστον πολλά διαλείμματα, πλέον όμως όχι. Η λαχτάρα μου να ταξιδέψω μετατρέπεται σε εθισμό

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Στο δρόμο ανεβαίνοντας το βουνό είχα δεί πολλά βενζινάδικο που με έκαναν θετική εντύπωση. Να και κάτι αξιέπαινο σε αυτή την χώρα γιατί από χώρους ανάπαυσης των οδηγών, άστο

    Συνέχισα να προσεγγίζω το Transfagarasan και στην αρχή ο δρόμος ήταν χωματόδρομος, ωχ την κάτσαμε. Εγώ στην άσφαλτο οδηγώ με το ζόρι για χώματα, δεν είμαστε.

    Συνάντησα πολλά κάρα στο δρόμο περνώντας εικόνες, από την ορεινή ρουμανική βιοπάλη. Πέρασα από γέφυρες που τεμάχισαν λίμνες και έφτασα σε κάποια φράγματα, νομίζοντάς ότι είναι το διάσημο. Αλλά όχι

    Είχα μισό ντεπόζιτο και έλεγα άντε κάπου να βάλω βενζίνη να μην έχω άγχος. Ναι καλά δεν είχε ούτε ένα, στην Transalpina είχε δεκάδες βενζινάδικα και στο Transfagarasan, ούτε ένα…Γιατί κύριε Τσαουσέσκου

    Ανεβενα το βουνό μέσα σε ένα ψιλόβροχο ανάμεσα από ένα πέπλο ομίχλης και ψοφοκρυο. Αντί όμως να απολαμβάνω εβριζα για τα βενζινάδικα και έβγαζα φρίκη, γιατί το μηχανάκι δεν το άκουγα καλά. Είχε αρκετή κίνηση και με τα συμπλεκταρισματα, ζοριζόταν να ανέβει και δεν δούλευε σωστά. Ωχ δεν με βλέπω καλά

    Ευτυχώς με τα πολλά έφτασα κορυφή. Πάρκαρα ακριβώς μπροστά από δύο διαδοχικά τούνελ, ενώ το φειζερ ακουγόταν σκατα. Είχε υγρασία ομίχλη καταχνιά, κατέβαινω το κοιτάω σαν τρακτέρ ακουγόταν… Αστο λέω και έφυγα για να μην το σβήσω.

    Από όσα είδα εκεί πάνω στα ψηλά, εξελισσόταν πανήγυρι κανονικό. Είχε καμία πενηνταριά κιόσκια και ήταν γεμάτο υπαίθριες ψησταριές, με λουκάνικα και ντόπια κρεατικά. Ούτε στο πανηγύρι του Αγίου Μαμά στην Χαλκιδική να είχα πάει. Φυσικά από κόσμο γινόταν χαμός λεωφορεία με γκρουπ, οικογένειες με παιδιά μηχανές… Και ένα ετοιμοθάνατο φειζερ.

    Την λίμνη δεν την είδα υπέθεσα ότι θα ήταν κάπου εκεί τριγύρω από της καντίνες, βυθισμένη στην ομίχλη. Ακόμα ένας λόγος που έφυγα ήταν και αυτός

    Κοιτάζοντας το χάρτη για το ταξιδιωτικό είδα ότι ίσως η λίμνη είναι αλλού από εκεί που έφτασα, λες . Αλλά φυσικά δεν το έψαξα για του γνωστούς λόγους. Εσείς βλέποντας της φωτογραφίες τι λέτε…

    Διέσχισα τα τούνελ φεύγοντας από εκεί πάνω γιατί έβλεπα σε λίγο να χιονίζει και περνώντας από την άλλη πλευρά του βουνού, ήρθε ξαφνικά το καλοκαίρι

    Κάνω μια στάση με αναμμένο τον κινητήρα να θαυμάσω το τοπίο και είμαι έτοιμος, να κάνω αναστροφή για πίσω στα τούνελ. Μιας και σαν να άνοιξε ο καιρός αλλά θυμήθηκα, ότι δεν έχω πολλή βενζίνη. Ξενέρωσα αλλά δεν το ρίσκαρα, χεστο

    Έκανα κάμποσα χιλιόμετρα αλλά ντιπ βενζινάδικο, ήμουν κάτω από το 25%

    Το συμπέρασμα λοιπόν είναι

    Βενζινάδικο Vs φωτογραφίες 0-0

    Συνεχίζω όταν βλέπω μποτιλιάρισμα και πως κοιτάω, είχε κάτι αρκούδες στην άκρη του δρόμου… Ωχ θα μείνουμε με το φειζερ και θα μας φάνε ζωντανούς

    Πιο κάτω είδα και άλλες, οικογένεια ολόκληρη με τα μικρά τους και πως παρατήρησα, είχαν κρεμασμένες κουδουνες από το λαιμό. Εξημερωμένες ήταν ε ναι, σαν τουριστική ατραξιόν. Η τουλάχιστον, έτσι ήθελα να πιστεύω



    Έφτασα στο γνωστό φράγμα όπου έκανα δύο ερωτήσεις, χωρίς να κατέβω από το μηχανάκι

    Αν από εκεί στα δεξιά οδηγεί κάπου ο δρόμος πάνω από το φράγμα, η είναι αδιέξοδο

    Αδιέξοδο

    Και που στο πουτσο έχει βενζινάδικο

    20 χιλιόμετρα

    Δηλαδή έλεος

    Μέχρι που έφτασα σε ένα ελεεινό βενζινάδικο του 40 και αν .. Πάει και αυτό

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Μιλάμε με έφυγε ένα τρελό βάρος. Εφόσον έκανα τα κύρια περάσματα του ταξιδιού και να με άφηνε το φειζερ, in my balls. Φυσικά είχα και άλλα να κάνω αλλά δεν θα πέθαινα κιόλας. Ουτο σι άλλος το γενικότερο τοπίο μέχρι εκεί που έφτασα, ήταν άθλιο

    Θα γυρνούσα στο παιδί και μια χαρά … Αλλά ήθελα να ταξιδέψω και ούτε, να σουτάρω το φειζερ στον Θερμαϊκό

    Ανέβηκα σε κάποια φάση ένα λόφο όπου είχε ένα μνημείο σαν το άνθρωπο του da Vinci και σε όλο το δρόμο, είχε καμία 500 αγελάδες που ανηφόριζαν ατάραχες το δικό τους Γολγοθά. Μιλάμε κομφούζιο αμάξια αγελάδες μποτιλιάρισμα, αλλά δεν κόρναρε κάνεις

    Μέχρι που σούρουπο πια έφτασα στο κάστρο του Δράκουλα. Ω γαμάτο είναι. Έστεκε επιβλητικό μέσα σε ένα τεράστιο κήπο και αυτό, εδραίε ψηλά σε ένα λόφο.

    Είχε και ένα δρακουλιστικο πανό που έλεγε, μόνο για εμβολιασμένους από το άλλο αίμα δεν θέλουμε.

    Ακριβώς απέναντι από κάτι παραδοσιακά souvenir shops, χτύπησα ένα δρακουλιστικο αυτοκόλλητο αλλά δεν είχε χώρο που να το κολλήσω στο μηχανάκι. Τελικά το έβαλα στην εσωτερική πλευρά της ζελατίνας πίσω από το καντράν και που ουσιαστικά, δεν το βαράει ο Ήλιος ούτε που φαίνεται στο φως της μέρας. Το πιο to the point sticker ever. Αυτά τα αυτοκόλλητα έχουν σώσει την ύπαρξη του φειζερ, αμέτρητες φορές.

    Ήθελα να αγοράσω ένα αναμνηστικό μπρελόκ με το κάστρο, η τον ιδιοκτήτη… Κοιτάω δεν βρήκα

    Ρωτάω

    Α δεν έχουμε μόνο Μερσεντές Honda BMW, αν σε αρέσει κατι

    What τι πεζή εδώ… Ρε απέναντι από το κάστρο είμαι δεν θέλω Μερσεντές, το Κάστρο θέλω

    Δεν έχουμε, Μερσεντές μόνο

    Άντε να βρούμε κατάλυμα τώρα. Κοιτάω booking στο Μπραν που ήμουν όλα ήταν φωτιά, εκατό ευρώ και …

    Άρχισα οδηγώντας και ρωτώντας να ψάχνω, Τζιφός. Όλα ήταν σε αναπαλαιωμένα κτίρια γοτθικού στυλ (Έγραψα πάλι, για να μην με έχετε για ντουβαρισιο .)



    Πήγα σε ένα που είχε μια εσοχή μπαίνοντας από την είσοδο και κατέληγε, σε ένα τεράστιο κήπο γεμάτο παιχνίδια για τους λιλιπούτειους ενοίκους του…. Εκεί σκέφτηκα το παιδί μου με Θλίψη

    Είμαστε γεμάτοι, δύσκολο να βρεις

    Και άλλοι σφαλιάρα

    Όλα ήταν και πανάκριβα και πλήρες και σε κάποια άλλα, ούτε και ο Δράκουλας δεν θα έμενε.

    Εντωμεταξύ νύχτωνε ενώ το φειζερ δεν δούλευε καλά. Μπούκωνε στα χαμηλά και αναγκάστηκα, συμπλεκταριζα στα ψηλά. Φυσικά επ ‘ουδενί, δεν ήθελα να ανάψω φώτα

    Μέσο ίντερνετ βρισκω ένα ανθρώπινο κατάλυμα και σε ανθρώπινη τιμή. Το gps με ανεβάζει σε ένα λόφο από τοπικούς δρόμους όπου το ξενοδοχείο, ήταν στα δεξιά πάνω σε ένα απότομο ύψωμα.

    Δεν είχε ούτε αμάξια ούτε τίποτα, κλειστό θα ηταν. Το σκέφτομαι… Θα ανέβω, ανεβαίνω και με σβήνει το μηχανάκι. Καλά να πάθεις παλιό βλαξ. Δοκιμάζω να πάρει μπρος, τίποτα. Τελικά με πολύ δυσκολία το γλίστρησα στην κατηφόρα

    Βρίσκω άλλο πάω

    Ναι για μια κράτηση ήρθα

    Μα είμαστε πλήρες λάθος θα κάνεις

    Εσείς δεν είσαστε η …

    Όχι εκεί πάνω είναι, βλέπεις το χωματόδρομο. Στην κορυφή είναι, εκεί που είναι και το Έβερεστ

    Μπα

    Εκεί ουτε με ορειβατικό εξοπλισμό δεν ανέβαινε το μηχανάκι.

    Νύχτα πια στην τελευταία μου προσπάθεια, πάω σε ένα αρχοντικό όπου ήταν κάτι δεκάχρονα παιδιά

    Περνούν τηλέφωνο του γονείς

    90

    Αντε γεια

    Κάπου εκεί θυμηθικα ότι είχα και σκηνή… Το είχα ξεχάσει τελείως. Ψάχνω κάμπινγκ στο Google, έχει. Καλά ήταν σε ένα κολοστενο ότι να ναι. Δέκα φορές το προσπέρασα και έκανα αναστροφή για να το βρω… Αλλά το βρικα

    Φώτα δεν είχε δυνατά, ήταν δρακουλιστικο. Και μέσα στα σκοτάδια έστησα την σκηνή μετά από 4 χρόνια. Την τελευταία φορά που την έστησα ήταν στην Ιταλία στην λίμνη Garda. Αυτό είναι το καλό με το ταξίδι με μηχανή, έχουνε και άλλες αξιομνημόνευτες προεκτάσεις…Έφαγα της κονσέρβες μου ,άλλο κάτι αλληλένδετο με τον μοτοσυκλετιστικο μου βίο.

    Σε κάποια φάση πήγα τουαλέτα και χάθηκα στο κάμπινγκ, δεν έβρισκα την σκηνή. Εμ δεν έβαλα GPS καλά να πάθω. Ώρες ώρες απορώ πώς ταξιδεύω

    Μίλησα με την Άνθη

    Ανθή πήγα τουαλέτα και χάθηκα στο κάμπινγκ

    GPS να βάζεις

    Άνθη δεν το ακούω καλα το μηχανάκι, τουλάχιστον έκανα τα περάσματα που ήθελα

    Έλα μην στεναχωριέσαι από αύριο θα δουλεύει καλύτερα. Ξεκουράσου τώρα

    Μέσα σε δευτερόλεπτα, φυτεύτηκα.

    Καλός σας βράδυ

    Επ μισό λεπτό ξυπνά, ξυπνά ρε

    Τι έγινε ρε παιδιά αύριο θα πληρώσω. Καλά που βρίσκομαι…

    Κόψε της βλακείες και βάλε καμία φωτογραφία γιατί ξέρουμε πού μένεις

    Άντε και τρόμαξα. Το υπόσχομαι μέχρι να τελειώσει η μέρα θα έχω βάλει φωτογραφίες… Αμάν

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    17-07-2021



    Ξύπνησα με καφέ στα γρήγορα μιας και δεν καπνίζω. Μάζεψα τα πράγματά σε καλό χρόνο, ούτε τρεις ώρες. Αρε πλάκα κάνω τρείς ώρες έκανα στην Νορβηγία, εδώ σε ένα μισάωρο ήμουν έτοιμος. Τρελή βελτίωση παρότι απροπόνητος ε. Και με κομμένη ανάσα έβαλα μπρος το μηχανάκι, πήρε ρε το εργαλείο το πολύτιμο. Μόλις γυρίσουμε Θεσσαλονίκη σε κοσμηματοπωλείο μέσα θα σε βάλω, στην πιο περίοπτη θέση. Αυτά που λέγαμε για το Θερμαϊκό θυμάσαι, ξέχασε τα

    Το άφηνα να ζεσταίνετε αρκετά, τοποθετούσα ταυτόχρονα κάποια τελευταία πράγματα στο μηχανάκι και μετέπειτα ξεκινούσα

    Πλήρωσα το κάμπινγκ και ο ιδιοκτήτης μόλις έμαθε ότι θα τον πλήρωνα σε ευρώ, έλαμψε σαν άγιος και εφάρμοσε της δικές του ισοτιμίες. Με εμένα να βγάζω δόντια

    Σήμερα ήθελα να φτάσω στο διάσημο φαράγγι, προς Μολδαβία δηλαδή πλευρά. Η διαδρομή χαλιά ήταν και πάλι. Σε κάποια φάση ομόρφυνε δεν μπορώ να πω μιας και ο δρόμος, τεμάχισε κάποιες έκτασης με πανέμορφα λουλούδια.

    Μέχρι που έγινε το απίστευτο, βρήκα βενζινάδικο με τραπεζάκια. Μιλάμε τέτοια χαρά ούτε στην Transalpina δεν έκανα . Ξεκουράστηκα λίγο χαζεύοντας τους άλλους επερχόμενους μηχανόβιους, μέχρι που ξεκίνησα ξανά

    Φτάνω στο Cheile Bicazului και κατεβαίνω ένα ελικοειδή δρόμο ανάμεσα σε βράχια, πλημμυρισμένο από δεντρα. Ω ωραία είναι. Πέρασα κάτι παραδοσιακά κιόσκια και όλο κατηφόριζα. Αναρωτιόμουν και άλλο πιο κάτω, και όντως ο δρόμος κατρακυλούσε όλο πιο κάτω. Ουαου

    Έφτασα στο τέρμα και εκεί είχε στημένο πανηγύρι τον σουβενίρ. Άντε να πάρω μπρελόκ

    Μόνο Μερσεντές έχουμε

    Έλεος δηλαδή έλεος

    Και γενικά όλα τα τζιτζιρι μιτζιρι που πουλούσαν ήταν γενικού περιεχομένου. Δεν ήταν κάτι που έδειχνε Ρουμανία πιο πολύ παιχνίδια Λουκά Παρκ θύμιζαν, παρά σουβενίρ.

    Με πιάνει συζήτηση ένας υπάλληλος που του έκαναν εντύπωση τα αυτοκόλλητα και Ιδιαίτερος, ένα

    Πηγές Ισλανδία με την μηχανή

    Όχι όχι είναι πολύ ακριβά θέλει ίσως και 3000 ευρώ να πας με μοτοσυκλέτα, με αεροπλάνο πήγα

    Και πως είναι ε… Στο μόνο αυτοκόλλητο που δεν πήγα με μηχανή σε αυτό κόλλησε

    Αχ Ισλανδία όταν την σκέφτομαι φτερουγίζει η καρδιά μου

    Πάρτε και μια φωτογραφία


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190608_192924.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	63,6 KB 
ID:	434511

    Να μην λέτε. Όπως το υποσχέθηκα
    Τελευταία τροποποίηση από NIKANTHI; 11/03/2022 στις 19:32.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Βγήκα από το φαράγγι, έχοντας οπτική επαφή με τον Δούναβη είτε μέσα από γέφυρες, είτε πάνω από τα βουνά.

    Μέχρι που έφτασα στο Transraraul. Όλα τελικά είναι τρανς στην Ρουμανία. Τρανς από εδώ τρανς από εκεί και εντέλει, όλοι η Ρουμανία είναι ένα τεράστιο τρανς…ιτ . Αφού για να ξεκουραστείς κάπου στην άκρη του δρόμου, χλωμό

    Το πέρασμα όμως αυτό ήταν η ευχάριστη έκπληξη της Τρανσυλβανίας… Δηλαδή έλεος



    Ειχε δύο διαδρομές από όσο κατάλαβα… Από την μια ήταν για τα βαριά οχήματα και από την άλλη, για τα ελαφριά που πάνε πιο αργά από τα βαριά. Για μένα δηλαδή και χώθηκα στο δάσος, μέσα από ένα στενό σκιαρο και φιδίσιο δρόμο. Μέχρι που έφτανες σε μια διασταύρωση και συνεχίζεις λίγο ακόμα πιο πάνω σε ένα μεγάλο υπαίθριο πάρκινγκ

    Εκεί είχε αρκετούς πεζοπόρους όλον τον ηλικιών. Πολλά γκρουπ υπερήλικόν θα έλεγα που κάναν της αναβάσεις τους. Σε ένα βουνό που είχε σχήμα σαν όρθιο κολοκυθάκι ( Ποιητικότατος )

    Συνέχισα, μετά ο δρόμος μετατράπηκε σε έναν ορεινό αυτοκινητόδρομο. Περίπου στην ίδια φιλοσοφία ήταν και το Tihuta pass που διέσχισα ενώ σιγά σιγά σουρούπωνε

    Κομμάτια ήμουν ήθελα να πάω και πιο βόρεια στο DN18 αλλά επειδή δεν ήμουν σίγουρος τι θα συναντήσω, το άφησα

    Φτάνω σε μια πόλη Dej δεν έλεγε πολλά. Τα κτήρια από όσο είδα ήταν βιομηχανικού στυλ, χωρίς μπαλκόνια και εγώ δεν ήθελα με τίποτα να κλειστώ μέσα σε πέντε τείχους

    Είχα δει στο Google ότι έχει κάμπινγκ δίπλα στο ποτάμι, ματώνοντας το βρίσκω και κατευθείαν μια ικανοποίηση με πλημμυρίζει. Μπαίνω μέσα ερημιά μόνο κάτι κότες να τριγυρίζουν.

    Φωνάζω εμφανίζεται μια κυρία

    Κλειστά είμαστε

    Σκατα. Τζάμπα χάρηκα.

    Πουθενά αλλού κανένα κάμπινγκ

    Α μου λέει στα μισά αγγλικά και στα μισά ρουμανικά, έχει εκεί ένα κάμπινγκ

    Σιγά μην καταλάβω τώρα εγώ. Την δεινό το κινητό για να μου το στιγματίσει στον χάρτη… Μπας και το βρω

    Ξεκίνησα μες στον ενθουσιασμό. Πόσο μου αρέσουν αυτά τα τυχαία συμβάντα που δίνουν μια αναπάντεχη τροπή στο ταξίδι.

    Στο δρόμο είχα αποφασίσει να την κάνω από την Ρουμανία. Δεν μπορούσα άλλο μου είχαν γυρίσει τα μυαλά. Χαρακτηριστικά να πω ότι σε κάποια φάση ήμουν έτοιμος να εκραγώ από την ανάγκη μου για τσισα και δεν μπορούσα να βρω άνοιγμα η κάτι, που δεν θα ήταν επικίνδυνο… Δηλαδή έλεος

    Φτάνω εκεί που μου είχε σημειώσει το κάμπινγκ στο GPS, τίποτα. Βλέπω μια παρέα από πιτσιρίκια με ποδήλατα

    Κάμπινγκ κάμπινγκ λέω

    Δεν καταλαβαίναν

    Κάμπινγκ Κάμπινγκ

    Α έλα έλα

    Οκ έρχομαι μόνο μην τρέχετε

    What



    Με πάνε στην άκρη του χωριού και με χώνουν σε ένα στενο που κατέληγε σε αδιέξοδο. Ωχ θα μου την πέσουν τώρα τίποτα μπαμπάδες και την κάτσαμε. Πλησιάζουμε το τέλος του αδιεξόδου και τίποτα … Ωχ έμπλεξα. Τότε σταματάνε μια απότομα και με λένε

    Ψηλά τα χέρια

    Τι

    Τα λεφτά που είναι



    Όχι όχι, πλάκα κάνω

    Στο κάμπινγκ με πήγαν. Εκεί που ήταν σιγά μην το έβρισκα και ήταν πανέμορφα. Μικρό οικογενειακό θα έλεγα είχε αρκετά τροχόσπιτα με την μοναδική σκηνή, να είναι η δικιά μου.

    Ειχε ένα κιόσκι όπου άπλωσα τα πράγματά μου μέχρι να στήσω σκηνή και εκεί ξαφνικά, έχασα το κλειδί από το μηχανάκι Μιλάμε τρελό βρισίδι. Για να μην ζορίζω την κλειδαριά το κλειδί το είχα χωρίς μπρελόκ και άντε βρες το τώρα. Έψαξα παντού αλλά το κλειδί έμεινε για πάντα εκεί. Ευτυχώς είχα αλλά δύο μαζί μου.

    Μεσα σε όλα τα Βρισίδια την κόπωση και τα νεύρα μου, έρχεται μήνυμα στο κινητό να πάω αν γίνεται μια μέρα νωρίτερα στην δουλειά. Σφαχτήκαμε το ένα έφερε το άλλο και παραιτήθηκα. Μιλάμε ήμουν έτοιμος να αναταραχθώ σαν ατομική βόμβα.

    Μιλάω με την γυναίκα μουστο τηλέφωνο

    Μάλωσα ανθη

    Έλα δεν πειράζει

    Σκέφτομαι να συνεχίσω το ταξίδι δεν θα γυρίσω στην βδομάδα

    Φυσικά τόσα χρόνια έχεις να ταξιδέψεις με το φειζερ. Γουσταρε το

    Οκ δεν είχα μείνει τελείως από δουλειά. Ήμουν και σε μια online εφαρμογή εστίασης οπότε δεν είχα και κάποιο ιδιαίτερο άγχος επιβίωσης. Ευτυχώς.

    Αλλα τα Βρισίδια συνεχίστηκαν για μήνες μετα

    Το γεγονός πάντως επισκίασε σχεδόν τα πάντα που εξελίχθηκαν την υπόλοιπη νύχτα… Το μόνο γεγονός που έλαμψε σαν υπέρλαμπρο αστέρι εκείνο το βράδυ ήταν, που ο Γιάννης έγινε πρωταθλητής του NBA. Και είδα τα τελευταία δευτερόλεπτα εκείνου του αγώνα

    Καλό σας βράδυ λοιπόν, όσο για μένα βρίζω… Άσε που ξημέρωσε κιόλας

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    18-07-2021



    Αχ αυτά τα τιτιβισματα η μοίρα τους είναι. Έξι ταξίδια έχω γράψει στα δύο παραιτήθηκα πρώτου να ξεκινήσω και σε αυτό, κατά την διάρκεια. Σε δύο το μηχανάκι τα τίναξε και έκανα βόλτα με την οδική και σε ένα, χάλασε αλλά με έφτασε σπίτι…Ωχ για να δούμε θα πάρει μπρος.

    Πήρε ρε το καμάρι μου, πήρε. Με την Τεταρτη Πέμπτη αλλά πήρε. Εντωμεταξύ για να μην κάνω τον κακό χαμό με το μαρσάρισμα στα άγρια χαράματα τσούλησα το μηχανάκι μέχρι την έξοδο, ως ένδειξη σεβασμού προς τούς άλλους ενοίκους.

    Πόση ώρα ήμουν πάνω από το μηχανάκι ρεγουλάροντας το γκάζι μην και τυχόν με σβήσει και η κυρία του κάμπινγκ, είχε σκάσει από το άγχος της μην την πιστολίασω …. Εγώ ρε ο πιο φερέγγυος ever.

    Πόσα χρωστάω

    Πέντε ευρώ

    Χρυσοπλήρωσα και πάλι



    Το δρομολόγιο μου από οπτικής πλευράς ήταν και πάλι, πάμε να φύγουμε από εδώ. Ενώ ήμουν σε ένα τεράστιο αυτοκινητόδρομο ο ήλιος αντανακλούσε στο κινητό, δεν είδα το GPS και έχασα την εξοδο. Βάλε αλλά 40 χιλιόμετρα πάνε έλα βρίζοντας

    Έφευγα από την χώρα αλλά ήθελα να το κάνω με στυλ. Είχα δει στο ίντερνετ ότι η παραδουνάβια διαδρομή DN 57 ήταν εξαιρετική. Σε κάποια φάση και ένας μηχανόβιους που πέτυχα στο δρόμο πήγανε εκεί…

    Είναι σπέσιαλ.

    Ε και πήγα με τα δάκρυα της συγκίνησης να τρέχουν από τα μπατζακια μου, τι να σου πω. Διέσχισα κάποιες παραθαλάσσιες πόλεις και προσέγγισα το Δούναβη, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Πέρασα κάποια απερχόμενα τουριστικά θέρετρα με τους λίγους τουρίστες να απολαμβάνουν το μπάνιο τους σε πισίνες έχοντας θέα το ποτάμι. Υποανάπτυκτα πράγματα, εξίσου οπός και η διαδρομή Το μόνο που με έφτιαξε ήταν ένας βράχος μέσα στην θάλασσα με ένα σταυρό επάνω

    Βρήκα ένα κιόσκι που είχε πηγή με τρεχούμενο νερό και ξεκουράστηκα λιγο.

    Όσο τεντώνομαι να πω ότι είχα πάλι θέματα με την φόρτιση του κινητού… καταραμένα τιτιβισματα. Το power bank εύλογος τελείωσε και έβαλα το εκκινητη να φορτίσει το power bank με αποτέλεσμα ο εκκινητης να τα τιναξει και το power Bank να γεμίσει ελάχιστα… Φατην στο κολο

    Τι με έλεγε ο έμπορος εκατό φορτίσεις, άκυρο. Πάλι θέματα θα έχω πάλι τα ίδια… Τόσα χρόνια τα ίδια. ΕΛΕΟΣ ποια.

    Ανέβηκα κάτι λόφους με θαμνώδη βλάστηση και σκεφτόμουν ότι αυτά τα σύνορα πρέπει να είναι πολύ ερημικά. Μέχρι που έφτασα στο τελώνιο.

    Η καρδιά μου ήταν έτοιμη να σκάσει από το άγχος μου αφού δεν είχα ραπίντ τεστ. Αν με ελέγξουν λογικά θα πρέπει να γυρίσω πίσω και τρέχα γυρεύει μετά. Ωχ Παναγία μου τι άγχος είναι αυτό.

    Φτάνω στο φύλακα δείχνω διαβατήριο άδεια κυκλοφορίας, τα κοιτάει

    Ελλάδα με λέει

    Ελλάδα Ελλάδα

    Περνά

    Σερβία, ρε αδέρφια είμαστε…. Κάπως έτσι μπαίνω σε ένα καινούργιο κράτος χωρίς το παραμικρό πλάνο πρόγραμμα και προορισμό με μόνο μου εφόδιο, την θέληση να ταξιδέψω… Και της χρεωστικές μου κάρτες. Άσε που μου τελειώνουν και οι κονσέρβες, πως θα την βγάλω.

    Το ταξίδι συνεχίζεται…

    Ευχαριστώ για την ανάγνωση

    Σας άρεσε…

    Πήγα Ρουμανία η δεν πήγα, μυθοπλασία η πραγματικότητα. Τι λέτε…

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Πήγα ρε





    Αμέσως να με κακολογήσετέ

    Κάπως έτσι λέω να γράψω το ταξιδιωτικό, περιγραφικά μαζί με βίντεο. Έτσι μόνο με τα βίντεο μπορείς να βιωσεις το ταξίδι χωρίς να το διαβάσεις, αλλά και τούμπλαλιν…

    Επηρεάστηκα από το γύρω του κόσμου που έκαναν οι δύο ηθοποιοί με της BMW χρόνια πριν. (Και αυτό εν ώρα εργασίας το διάβασα) Που είχαν τηλεοπτικό ντοκιμαντέρ αλλα και βιβλίο. Έχοντας μαζί τους μεγάλες ομοιότητες οπός το ότι, πληρωνόμαστε και οι δύο εν ώρα συγγράφεις. Αλλά και μια τεράστια διαφορά, ότι αυτόν το διάβασαν ενώ το δικό μου … κλαφτα. Αφού σκέφτηκα να βάλω έξτρα μπας και σας γλυκάνω να το διαβάσετε. Ξέρετε κληρώσεις για ταξίδια μοτοσυκλετιστικο εξοπλισμό, ότι χωράει η τσέπη μου.

    Μπαίνω Σερβία και βλέπω μετά από λίγη ώρα ότι το GPS σταμάτησε να με καθοδηγεί. Κοιτάω μου είχαν εξαντληθεί οι μονάδες. Ωχ στην Σερβία δεν έχω περιαγωγη, τώρα

    Φτάνω σε μια πόλη ρωτάω κάτι περαστικούς

    Ζάγκρεμπ από εδώ

    What

    Zagreb Zagreb

    ???

    A Belgrad,

    Ok μπερδεύτηκα αφού δεν έχω GPS, μην το κάνουμε και θέμα

    Με λένε πάνε δεξιά μετά αριστερά και ο θεός βοηθός. Σταματώ σε ένα βενζινάδικο που έχει ευτυχώς WiFi και περνώ με viper την άνθη τηλέφωνο.

    Ελα δεν έχω περιαγωγη, βάλε με μονάδες γιατί δεν θα μπορώ ούτε ξενοδοχείο να κλείσω ούτε τίποτα.

    Οκ… με βάζει ένα εικοσάρικο

    Μιας που αναφέρθηκε να γράψω ότι για GPS χρησιμοποίησα το Google maps. Με τον Τοm είχε επέλθει οριστική ρίξη στης σχέσεις μας, δεν τον άντεχα άλλο

    Ξεκινώ για Βελιγράδι, άντε για να μην λέτε ότι δεν ξέρω που πάω και που βρίσκομαι. Με τον καιρό στα αριστερά μου έτσι όπως οδηγούσα να είναι αγριεμένος.Μαυρηλα αστραπές βροντές, ωχ. Κάθε φορά που ο δρόμος απομακρυνόταν από την καταιγίδα ανακουφίζουν. Όταν πλησίαζε , ζοριζόμουν. ( Μην το εκλάβετε όλο αυτό σαν σεξουαλικό υπονοούμενο, δεν είναι)

    Φτάνω στην Παντσεβα νύχτα. Έβρεχε κοιτάω για ξενοδοχείο δεν έχω ίντερνετ, ωχ. Ρωτάω κάτι νεαρούς, εδώ με λένε έχει ενα Χοστελ αλλά χωρίς πάρκινγκ για το μηχανάκι. Αποκλείεται. Τους ρωτάω για πάρκινγκ δεν βγάλαμε συνεννόησή και φεύγω. Η βροχή έπεφτε σαν στραγάλια από τον ουρανό, να γινετε κόλαση. Εγώ οδηγούσα και υπό βροχή και με φώτα, ότι χειρότερο δηλαδή για τα ηλεκτρονικά του φειζερ αλλά και την ψυχολογία μου.

    Βρίσκω ένα τεράστιο πάρκινγκ από ένα εμπορικό. Σκέφτομαι να την πέσω εκεί για το βράδυ αλλά κατά της δέκα κλείνει. Βρίσκω WiFi και περνώ την γυναίκα μου

    Ρε άνθη δεν έχω μονάδες

    Σε έβαλα

    Βάλε ξανά μου της έφαγε

    Μου βάζει αλλά 25 πάλι τίποτα. Ξανά τηλεφωνώ

    Δεν έχω

    Μπες στης ρυθμίσεις μπας και κόλλησε

    Μπήκα δεν άλλαξε κατι

    Μιλάμε δεν ήμουν καλά, από της ελάχιστες φορές που έχω βρεθεί σε ταξιδιωτικό αδιέξοδο. Φεύγω μπας και βρω κάτι ενώ έξω να πέφτουν κομήτες. Να πηγαίνω από κεντρικούς λεωφόρους μπας και εντοπίσω κάποιο κατάλυμα, τίποτα. Ερημιά δεν κυκλοφορούσε ψυχή, να οδηγώ σε μια νεκρή πόλη και να μην βρίσκω κάποιον να ρωτήσω. Τελικά εντοπίζω ένα εν λειτουργία βενζινάδικο και δεν είχε πουθενά να κάτσω. Αράζω ανάμεσα από την είσοδο και της αντλίες ενώ η βροχή, να πέφτει στην πέργκολα από επάνω μου σαν πολυβόλο. Με WiFi και πάλι μιλάω με άνθη

    Δεν είναι καλά, είμαι παγιδευμένος στο βενζινάδικο και δεν ξέρω που θα βρω ξενοδοχείο. Βλέπω μια πινακίδα από Macdonald πάω εκεί να φορτίσω το κινητό, η μπαταρία είναι κάτω από 20% . Και θα μιλήσουμε από το ίντερνετ εκεί.

    Φτάνω κατά της δέκα. Παραγγέλνω τον αγλέορα και ξανά διαδίκτυονομαι. Βρήκα τελικά ένα ξενοδοχείο σχετικά κοντά και ηρέμησα. Κατέβασα την διαδρομή εκτός σύνδεσης για να το βρω και άραξα. Χαζεύοντας την σέρβες που καθόταν στα παρακείμενα τραπέζια. Πραγματικά άπαικτες

    Για να φτάσω στο ξενοδοχείο κλασικά μάτωσα αλλά το βρήκα. Είχε και πάρκινγκ και το δωμάτιο ήταν σούπερ. Σε στυλ σοφίτας.


    Φόρτισα όλα τα ηλεκτρονικά μου και κάνοντας ταξιδιωτικό προγραμματισμό , αποκοιμήθηκα

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    19-07-2019



    Κοιμήθηκα καλά αλλά ξύπνησα με άσκημα μαντάτα. Η ηλεκτρικές μου συσκευές δεν φόρτισαν ούτε κατά το μισό. Θέλουν πολλές ώρες για να φουλάρουν κάτι που εγώ στης διακοπές μου δεν της διαθέτω. Σκατα.

    Εχθές όταν έκανα τσεκ ιν μου είπαν ότι καλύτερα να μην πάρω δωμάτιο με πρωινό μιας και με συμφέρει, να φάω εκτός including. θα μου βγει πιο φτηνά. Βρε δεν με ξέρετε καλά, με κάποιο τρόπο θα εξισορροπήσουμε. Έτσι έφαγα ότι πιο elegant ( Λόρδος ε )

    Σερβιρηστικα έξω σε ένα πανέμορφο χορό στεγασμένο ολόγυρα με τζαμαρίες, με κυριλέ σαλόνι και τεράστιες τηλεοράσεις. Όπως τεράστιο ήταν και το club σάντουιτς που εκτέλεσα.

    Παν να κάνω check out και ανακαλύπτω ότι έχασα την κάρτα -κλειδί του δωματίου. Βγάζω όλα μου τα χαρτιά και ψάχνω βρίζοντας, τίποτα. Ψάχνω τίς τσέπες βρίζοντας, Τίποτα. Η κοπέλα στην ρεσεψιόν με κοιτούσε αποκριμένα με ύφος αγελάδας… Χωρίς ποτέ να καταλάβω αν αυτό το ύφος προοριζόταν για μένα… Ξανά ψάχνω τίποτα, ωχ λες να φάμε καμία χρέωση… Και τελικά ένας σερβιτόρος μου το έφερε από το τραπέζι ( UFO Λόρδος )

    Κατέβασα την διαδρομή μου εκτός σύνδεσης για να μην έχω θέματα και ξεκίνησα. Ευκαιρία είναι τώρα που είμαι στην εθνική να ξεμπουκώσω λίγο το φειζερ. Ανοίγω την έκτη, 130…150… 160 ζοριζόταν. Ο Χριστός και η Παναγία ρε 1000 έχω, πριν 25 χρόνια που είχα ένα Cbr 400 άνοιγε καλύτερα… Ρε τι μπούκωμα έχω κάνει το μηχανάκι, για τα MOTO GP είμαι. Από εδώ και μπρος σε όλο το ταξίδι όπου ευκαιρούσα, έκανα συνέχεια ρεπριζ. Κατέβασα Τρίτη και το τερμάτισα στης στροφές για να πετάξει όλα τα ντουμάνια.

    Ο καιρός είναι μουντός τα χιλιόμετρα μέχρι την Σλοβενία διαδικαστικά, άρα σκεφτόμουν διαφορά για να σκοτώσω το χρόνο μου. Θυμήθηκα τον Ρουμάνο μικροπωλητή που κόλλησε με το αυτοκόλλητο με την Ισλανδία. Ρε λες μέχρι να φτάσω να θυμηθούμε κάποια γενικού περιεχομένου πληροφορίες για το ταξίδι αυτό. Ε δεν είναι και κακή ιδέα, ας αναπολήσουμε λοιπόν…



    Το πιο όμορφο μέρος στην γη και η καλύτερες διακοπές που έκανα ποτέ, αναλογικά με της μέρες που έκατσα και τα λεφτά που ξόδεψα.

    Για εφτά διανυκτερεύσεις 1000 ευρώ, φτηνότερα και από την Χαλκιδική.

    300 ευρώ εισιτήριο με wissair. 400 ευρώ αμάξι με all inclusive ασφάλεια, εκτός από πόρτες σε περίπτωση που ο άνεμος της ξεχαρβαλώσει. Ουρανό σε περίπτωση τούμπας και λάστιχα.Τα υπόλοιπα 300 βενζίνη και διατροφή.

    Α βενζίνη άναψε το φωτάκι στο φειζερ μισό να φουλάρω …

    Χεστο το φειζερ πες μας για την Ισλανδία

    Α γκαυλιαριδες σαν να είδα κάποιο ξαφνικό ενδιαφέρον για το ταξιδιωτικό.

    Το αμαξι το νοίκιασα από την blue rentals company την μοναδική εταιρία που δεχόταν και χωρίς πιστωτική κάρτα ( Το 2019 ).Άρα θα μπορούσα να το νοικιάσω και πιο φτηνά αν είχα πιστωτική κάρτα.

    Σκατό επάγγελμα κάνουμε ενώ έχουμε αξιόλογα εισοδήματα δεν έχουμε εκκαθαριστικά.

    Όπως θα φανταστήκατε κοιμόμουν στο αυτοκίνητο, όπου έβρισκα και ότι ώρα ήθελα. Πάντα μέρα ήταν και δεν είχα την παραμικρή ταξιδιωτική πίεση μην νυχτώσει και δεν προλάβω να δω, αυτά που όφειλα να δω. Ασχετα βέβαια που και εκεί το πήγα γαμιωντας.

    Κονσέρβες δεν ειχα μαζί μου λόγο όγκου, αλλά πήρα δύο κιλά ξηρούς καρπούς και καμιά εικοσαριά μπάρες δημητριακών.

    Καλά ρε μαλακά πηγές Ισλανδία και έτρωγες ξηρούς καρπούς, φάε κάτι από εκεί και αυτό εμπειρία είναι. Για εκατό ευρώ διαφορά όλα αυτά. Με λέγαν από την δουλειά και εγώ τους απαντούσα

    Μεγαλύτερη εμπειρία για μένα είναι να την περνάω σπαρτιατικά παρά να τρώω τοπικές λιχουδιές. Δεν το κάνω για οικονομία κατά ένα ποσοστό αλλά γιατί την βρίσκω, μιας και είναι κάτι που δεν επρόκειτο να ξανά ζήσω σε οικογενειακές διακοπές και εξορμήσεις.

    Είναι βέβαια και οικονομικό το θεμα γιατί αυτά τα έξτρα λεφτά προτιμώ να τα φάω κάπου οικογενειακός, παρά μόνος μου. Ασε που με πιάνει και μελαγχολία όταν είμαι σαν τον μαγκούφη μόνος μου σε εστιατόρια και όχι με τους ανθρώπους που αγαπώ.

    Το ταξίδι για μένα είναι ανάγκη, και τα λεφτά που θα ξοδευτούν αναγκαία. Αναγκαίο δεν είναι να τρώω έξω και να σπαταλώ χρήματα που δεν είναι απαραίτητα για την ταξιδιωτική επιβίωσή μου.

    Αλλά και επίσης…

    Δεν θέλω το φαγητό αλλά και η πείνα να καθοδηγεί της διακοπές μου. Αν πεινάω θα πρέπει να φάω ανεξάρτητα από το ταξιδιωτικό προγραμματισμό μου. Αν έχω όμως φαγητό εγώ ορίζω τα ταξιδιωτικά μου προγράμματα και όχι, η βιολογικές μου επιθυμίες.

    Στην δουλειά δεν με καταλαβαίναν, εσείς;;

    Οκ δεν υπήρχε ποτέ πιθανότητα να πάω εκεί με το φειζερ, αφενός είναι πανάκριβα τα εισιτήρια, αφετέρου το μηχανάκι είναι παλιό. Φαντάζεσαι να έκλεινα εισιτήρια και να μην έφτανα ποτέ στο λιμάνι… Αυτοκτονία. Παρότι που χωρίς υπερβολές, το μοναδικό μηχανάκι που είδα στην Ισλανδία ήταν ένα φειζερ 1000.

    Κατά την προσωπική μου γνώμη μηχανή και Ισλανδία δεν συμβαδίζουν γιατί έχει πολύ περπάτημα. Για μένα πεζοπορία και μηχανή δεν συνυπάρχουν, εκτός αν είσαι athletic beast

    Ένα βίντεο για μην με ματιάσετε…

    Τελευταία τροποποίηση από NIKANTHI; 12/03/2022 στις 08:56.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Περισσότερα κουτσομπολιά για Ισλανδία αργότερα μιας και έφτασα σύνορα.

    Έφτασα Σλοβενία με μηδενικό έλεγχο και πάλι, προσπέρασα την πινακίδα για την λίμνη Bled χωρίς να στρίψω κατά εκεί και συνέχισα περιφερειακά. Βασικά ήθελα να κάνω κάποια πάσα σήμερα και να γυρίσω το σούρουπο στην λίμνη. Φυσικά αυτό που σκόπευα να κάνω δεν είχε καμία λογική, δεν γινόταν ούτε ο Valentino να μουν, αλλά τέλος πάντων.

    Ξεκίνησα για τα Βουνά και έφτασα στα σύνορα Αυστρίας, άλλο πάλι και τούτο.

    Πέρασα τα σύνορα ούτε καν βγήκαν έξω οι φυλακές να με ελέγξουν. Ευτυχώς γιατί ήμουν μια πιθανή μολυσματική βόμβα .

    Φτάνω σε τούνελ… Εισιτήριο. Τι πουστηδες είναι αυτή οι Αυστριακοί, για όλα πληρώνεις. Κοίταξε να δεις που θα πληρώσω και βιγνετα… Όχι ευτυχώς.

    Πως γίνεται παντός, δίπλα είσαι και με το που περνάς τα σύνορα αλλάζει και το τοπίο. Καλά στην Αυστρία είναι όλα προσεγμένα σε ακρίβεια χιλιοστού.

    Μέσα από επαρχιακούς δρόμους φτάνω σε ένα χωριουδάκι που είχε motorcycle friendly guest house. Όπου είχαν μοτοσυκλετιστικο τσιμπούσι

    Ρωτάω κάμπινγκ, ψάχνουν να βρουν αυστριακό που να μιλάει αγγλικά, ευτυχώς υπήρχε ενας. Με καθοδηγεί μέσο του GPS και ξεκινάω, μέχρι που έφτασα και ήταν υπέροχο.

    Ειχε και δύο λίμνες ολόγυρα του που του έδιναν άλλοι ομορφιά. Χαμός, γινόταν χαμός από κόσμο. Είχε και πολλά Κουτσούβελα που διασκέδαζαν στης παιδικές χαρές του κάμπινγκ… και με έφεραν λίγη μελαγχολία.

    Παω στην ρεσεψιόν και περίμενα κανένα δεκάλεπτο να εμφανιστεί. Έρχεται πανικόβλητη, την λέω ότι θέλω να διανυκτερεύσω και εξαφανίζετε και πάλι…Τρέλα.

    Τελικά βρεθήκαμε, εμβολιασμός με λέει

    Όχι ( Ωχ ρε λες να φάμε άκυρο στο κάμπινγκ, τόσα σύνορα πέρασα ) Έχω τεστ να δες…

    Το κοιτάει όχι με πολύ προσοχή ευτυχώς και με δέχτηκαν…

    Συμπέρασμα

    Κάμπινγκ Vs τρία σύνορα = 1 – 0

    Πάω στηνω την σκηνή και χαζεύω μια οικογένεια να παίζει μπάντμιντον με τα παιδιά τους. Αχ μακάρι να μεταφέρουμε τέτοια φιλοσοφία και στο δικό μας παιδί.

    Είπα σήμερα να φάω στο εστιατόριο του κάμπινγκ. Μιας και Βαρέθηκα της κονσέρβες, άσε που μου τελείωναν κιόλας. Αφού πλέον το ταξίδι μου απέκτησε αναπάντεχες διαστάσεις.

    Πίτσα λοιπόν, έδωσα και το κινητό για φόρτιση… Ναι πάλι τα ίδια. Έλεος

    Έφαγα άραξα λίγο και μετέπειτα πήγα για ξεκούραση… Φυσικά αφού πρώτα έκανα το πλάνο της επόμενης μέρας… Πως αλλιώς, διαβάζοντας ταξιδιωτικές πληροφορίες από μοτοσικλετιστές που πήγαν σε εκείνα τα μέρη.

    Καλό σας βράδυ

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    20-07-2021


    Ξύπνησα, στοπ. Μάζεψα, στοπ. Φόρτωσα…Σ…..Τ…..Ο…..Π.( Αργααααα).


    Ξεκινάω νωρίς το πρωί και φυσικά, για το μόνο λόγο που με ενόχλησαν οι συνοριακοί δημόσιοι υπάλληλοι ήταν για να πληρώσω στο τούνελ, και ξαναπέρασα στην Σλοβενία

    Συμπέρασμα

    Ευρώπουλα Vs Κοβιτ = 2-0

    Για να προσεγγίσω αυτήν την φορά την λίμνη Bled έκανα διαφορετική διαδρομή από εχθές για να μην βλέπω τα ίδια τοπία. Αυτος είναι ίσως ο μοναδικός ταξιδιωτικός κανόνας που εφαρμόζω στα ταξίδια μου. Πότε από την ίδια διαδρομή ανεξάρτητων χιλιομέτρων.

    Μέχρι που έφτασα, Α είναι πολύ ωραία. Και η λίμνη με το εκκλησάκι της αλλά και το χωριό που είναι αντικριστά της. Είχε τεράστιο περιμετρικό πάρκο με προσεγμένα και όχι γεμάτα με grafity παγκάκια.. Ποδηλατοδρόμους αλλα και πεζόδρομους, για οικογένειες με καρότσι. Κουρεμένο γκαζόν με φυτεμένα λουλούδια διάσπαρτα του πάρκου, δίνοντας χρώμα και άποψη στο τοπίο Τι να λέμε τώρα, Ελβετία στην πιο εκλεπτυσμένη της μορφή.

    Με το που βλέπω όλο το σκηνικό λέω θα κάνω πικνίκ. Πάω αγοράζω σαλάμια κασέρια και πάω σε ένα από αυτά τα ωραία παγκάκια να φάω. Μου την είπε μια γιαγιά, εδώ δεν παρκάρεις.

    Φεύγω ψάχνοντας παρκάρισμα, αλλά πουθενά. Αποχαιρετώ το χωριό και να μην βρίσκω τίποτα, έλεος. Εμ τα κυριλέ μέρη τα έχουν αυτά

    Άρχισα να απομακρύνομαι για τα καλά, ωχ θα φύγουμε από την λίμνη και θα μας μείνουν τα κασέρια. Μέχρι που βρήκα ένα παγκάκι έχοντας θέα το νησάκι μεσα από φυλλωσιές τον δέντρων, αραξα και τα τσάκισα.

    Στα δέκα μέτρα από εκεί που ήμουν είχε σκάλες που κατεβαίνει στην λίμνη, αλλά δεν πήγα… Δεν ξέρω γιατί. Χεστο ποιος περπατάει μέχρι εκεί ( 10 μέτρα ) και έφυγα. Άβυσσος η ψυχή μου, τι να πεις …

    Οδηγώ μέσα στα δέντρα και φτάνω σε ένα σούπερ κυριλέ κάμπινγκ φάτσα στο νησάκι. Αν εχθές δεν έκανα ότι νάνε, εδώ θα διανυκτέρευα. Δεν πειράζει αφού πήγα Αυστρία… Κάτι που δεν ήταν στο ταξιδιωτικό μου προγραμματισμό μιας και πήγα πέρσι… Ουπς με ξέφυγε.

    Πέρσι έκτακτος μιας και έμπλεξα από της νομοθεσίες περί κοβιτ, ακυρώθηκε πτήση μου και κατέληξα τέσσερις μέρες Αυστρία.

    Νοίκιασα αμάξι και έκανα πάνω από 2000 ορεινά χιλιόμετρα για να ταξιδέψω σε όσα μέρη δεν είχα επισκεφθεί τα περασμένα χρόνια. Κατά τα άλλα υπνο στο αμάξι, ξηρούς καρπούς αλλά και σαντοιτσακια από τα βενζινάδικα, ακριβώς τα ίδια.

    Τελευταία τροποποίηση από NIKANTHI; 12/03/2022 στις 11:16.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Φυσικά στην Αυστρία πληρώνεις τα πάντα και αν δεν πληρώσεις, είσαι σε άλλο κράτος.

    Φτάνω στο Vrsic pass… Τι έγινε δεν θα πληρώσω. Ρε δεν είσαι στην Αυστρία είσαι σε άλλο κράτος. Αμάν ξεχάστηκα Σλοβενία είμαι

    Ωραίο πέρασμα δεν μπορώ να πω, μέσα στα δέντρα ήμουν συνέχεια. Αλλά μόνο αυτό, οχι τρελά πράγματα. Έφτασα κορυφή ανέβηκα σε κάτι βράχια να βιντεοσκοπήσω το τοπίο και κατηφόρισα από την άλλη πλευρά.

    Σειρά είχε από εκεί που ήμουν να πάω στο Mangart αλπικό δρόμο. Προσεγγίζοντας τον, φτάνω σε διόδια…. Και εσείς ρε. Γιατί πέφτετε στα μάτια μου έτσι

    Money

    Δέκα ευρώ

    Πάλι καλά

    Μονο που στο τελευταίο χιλιόμετρο πρέπει να περπατήσεις γιατί είναι χαλασμένος ο δρόμος από κατολισθήσεις


    Ξεκινάω περνάω ενα φυσικό τούνελ και ακόμα ένα το οποίο είχε στα εσωτερικά του πετρώματα, τρύπα και με το που έβγαινες, ήταν σαν να έχεις οδηγήσει το τούνελ μέσα από τα μάτια του Βουνού.

    Συνεχίζω να ανηφορίζω τον ελικοειδή δρόμο δίπλα στον γκρεμό μέχρι που φτάνω σε μπάρα, δρόμος τέλος. Κανω κανένα δεκάλεπτο να παρκάρω σε ένα αυτοσχέδιο πάρκινγκ, που ηταν μέσα στο χαλίκι και στην άμμο και ήταν ασταθείς για το μηχανάκι. Εκεί είδα πατέντες να προσαρμόζουν σε μηχανές κόντρα πλακέ στον πλαγιοστατη, για να είναι ασφαλές.

    Περπατάω καμία διακόσια μέτρα είδη είχα κουραστεί. Με μπουφάν και παντελόνι μηχανής που να περπατήσεις. Αυτό που έλεγα για την Ισλανδία θυμάστε… Η μάλλον ασχοληθήκατε να το διαβάσατε, σιγά μην το διαβάσατε. Λοιπόν οποίος απαντήσει τι έγραψα για την Ισλανδία, δώρο τα εισιτήρια..

    Είχε βέβαια κάποιους τολμηρούς που τα παρατούσαν όλα πάνω στο μηχανάκι και έφευγαν, αλλά εγώ είμαι επιφυλακτικός σε τέτοιες αποφάσεις.

    Ένα βίντεο με Ισλανδία μιας που αναφέρθηκε


Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τόρνος Πάγκου - Made in Europe, Rusia
    από 2-Chri στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2021, 12:15
  2. Disorder in the American Courts
    από Ktm.Prestige στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2010, 05:03
  3. 'Disorder in the American Courts'
    από rsp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2009, 17:28
  4. Rossi vs Bayliss in Qatar !!
    από byron στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2009, 15:14
  5. not for use in europe
    από fantacid στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2008, 14:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF