Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Σκίαθις (1.778m)-Όρυξις 6-3-2022

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028

    Σκίαθις (1.778m)-Όρυξις 6-3-2022

    Δύο ιστορικά βουνά τα οποία βρίσκονται σχετικά κοντά. Ο Σκίαθις αποτελεί το φυσικό σύνορο μεταξύ Αρκαδίας και Αργολίδας ενώ η Όρυξις βρίσκεται καθαρά εντός του νομού Αρκαδίας. Αναφέρονται και τα δύο απο τον Παυσανία στην περιήγησή του στην Αρκαδία.

    Αρκαδικά" Παυσανία - Κεφ. 13 - 14. Αρχαίο κείμενο: Μετὰ δὲ τοὺς ὅρους ταῖς κατειλεγμέναις πόλεσι φάραγξ τε ὑπόκειται καὶ φέρει δι' αὐτῆς ἡ ἐς Φενεὸν ὁδός: κατὰ μέσην δέ που μάλιστα τὴν φάραγγα ὕδωρ ἄνεισιν ἐκ πηγῆς, καὶ ἐπὶ τῷ πέρατι τῆς φάραγγος Καρυαί χωρίον. Φενεατῶν δὲ τὸ πεδίον κεῖται μὲν ὑπὸ ταῖς Καρυαῖς, πλεονάσαντος δέ ποτε αὐτῷ τοῦ ὕδατος κατακλυσθῆναί φασι τὴν ἀρχαίαν Φενεόν, ὥστε καὶ ἐφ' ἡμῶν σημεῖα ἐλείπετο ἐπὶ τῶν ὀρῶν ἐς ἃ ἐπαναβῆναι τὸ ὕδωρ λέγουσι. Καρυῶν δὲ στάδια πέντε ἀφέστηκεν ἥ τε Ὄρυξις καλουμένη καὶ ἕτερον ὄρος Σκίαθις: ὑφ' ἑκατέρῳ δέ ἐστι τῷ ὄρει βάραθρον τὸ ὕδωρ καταδεχόμενον τὸ ἐκ τοῦ πεδίου.

    Μετάφραση: Μετά τους όρους τω παραπάνω πόλεων υπάρχει χαμηλά ένα φαράγγι, δια του οποίου ο δρόμος οδηγεί στη Φενεό· στη μέση περίπου του φαραγγιού υπάρχει πηγή και στο τέλος του φαραγγιού μια θέση Καρυαί. Η πεδιάδα των Φενεατών βρίσκεται κάτω από τις Καρυές, λένε πως κάποτε το νερό στην πεδιάδα αυτή έγινε πολύ και κατέκλυσε την αρχαία Φενεό, σώζονται και επί των ημερών μας σημάδια στα βουνά, ως τα οποία λένε πως υψώθηκε το ιερό. Από τις Καρυές απέχει πέντε στάδια το βουνό Όρυξις και ένα άλλο ονομαζόμενο Σκίαθις στα ριζά καθενός από τα βουνά αυτά υπάρχει καταβόθρα δεχόμενη τα από την πεδιάδα νερά.

    Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι ο Παυσανίας αναφέρει ότι υπάρχει ένα φαράγγι μεταξύ των βουνών κάτι που δεν ισχύει καθώς κατα 1ον υπάρχει απόσταση μεταξύ τους και κατά 2ον παρεμβάλλεται ο Ολίγυρτος, ένα διαφορετικό βουνό σύμφωνα με αυτά που γνωρίζουμε σήμερα. Τι συνέβη λοιπόν? Η απάντηση είναι προφανής μετά απο μελέτη που έκανα απο τη δορυφορική εικόνα (καθώς προσπαθούσα να καταλάβω που είναι η θέση Καρυές και το φαράγγι που αναφέρει). Ο Σκίαθις και ο Ολίγυρτος στην αρχαιότητα θεωρούνταν ένα ενιαίο βουνό.

    Δείτε την δορυφορική εικόνα. Έχω σημειώσει τα ονόματα των βουνών.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Map.jpg 
Προβολές:	78 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	434514






    Η θέση Καρυές που αναφέρει ο Παυσανίας είναι λίγο πάνω απο το Μάτι μεταξύ Ολίγυρτου και Ορύξεως. Τα στάδια που αναφέρει ήταν μονάδα μέτρησης μήκους στην αρχαιότητα τα οποία υπολογίζονταν απο 177 εώς 195 μέτρα. Συνεπώς εκεί που τελειώνει το φαράγγι στο Μάτι πρέπει να βρίσκεται η θέση Καρυές, απλώς με τη διαφορά ότι τότε ο Σκίαθις ήταν και ο Ολίγυρτος μαζί. Εκεί στα ριζά των δύο βουνών όντως υπάρχουν καταβόθρες που τροφοδοτούνται απο την κοιλάδα-οροπέδιο του Φενεού.





    Η απόσταση μέχρι τον Σκίαθι ήταν μικρή και έφτασα σύντομα. Είχα τσεκάρει έναν χωματόδρομο που ξεκινά απο τον κεντρικό δρόμο Στενής-Κανδήλας ο οποίος περνά απο κάποια μελίσσια και καταλήγει στο διάσελο Σκίαθι-Ολίγυρτου. Δεν είχα καθόλου λάστιχο αλλά κατάφερα να βγάλω τη διαδρομή.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	78 
Μέγεθος:	107,4 KB 
ID:	434515











    Εδώ σταμάτησα για να ετοιμαστώ. Πίσω ο Σκίαθις χιονισμένος. Οι συνθήκες ήταν αντίξοες με πολύ και παγωμένο αέρα.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	78 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	434516
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Έχοντας ξεκινήσει να ανεβαίνω. Υπάρχει ένα αρχικό ύψωμα το οποίο δεν ξέρω αν μπορούσα να το παρακάμψω οπότε αποφασίζω να το ανέβω. Ψηλά δείχνει να έχει χιόνι όχι όμως πολύ.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	78 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	434517





    Πίσω μου ο Ολίγυρτος. Ζόρικο βουνό και αυτό με ύψος 1935m.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	105,7 KB 
ID:	434518




    Έχοντας μπεί σε δασωμένο κομμάτι του αρχικού υψώματος.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	106,8 KB 
ID:	434519





    Φτάνοντας στην κορυφή του υψώματος. Πρέπει να ξανακατέβω κάποια μέτρα και μετά ξεκινάει ο γολγοθάς. Κάθε φορά που σταματάω για φωτογραφία με φυσάει παγωμένος αέρας. Μιλάμε για χοντρό κρύο που ουσιαστικά δε σου επιτρέπει να σταθείς ή να κάτσεις πουθενά.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	434520




    Στην ανηφόρα πια.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	104,9 KB 
ID:	434521




    Μακριά η χιονισμένη Ζήρεια!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	100,1 KB 
ID:	434522




    Η συνέχεια του πάσου προς Κανδήλα.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	105,0 KB 
ID:	434523





    Πλησιάζοντας το μικρό μυτάκι που έβλεπα απο μακριά, το οποίο τελικά είναι ένας τεράστιος βράχος.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	78 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	434524





    Χαμηλά η Σκοτεινή



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	104,9 KB 
ID:	434525





    Ο βράχος ήταν απροσπέλαστος οπότε τραβερσάρω απο αριστερά. Εδώ επιτέλους ο δυνατός αέρας κόβει, με προστατεύουν οι ογκόλιθοι δεξιά μου.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	109,8 KB 
ID:	434526
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    κάποια μικρά δέντρα που έχουν γίνει κρύσταλλο



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	111,7 KB 
ID:	434527





    Δε σταματάω για κανένα λόγο. Το πολικό ψύχος δε με αφήνει. Ίσα που βγάζω το κινητό και τραβάω φωτο. Θα περάσω μέσα απο αυτό το λούκι. Το χιόνι σε κάποια σημεία είναι ημιπαγωμένο. Δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα αλλά αναρωτιέμαι τι θα γίνεται μετά.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	105,9 KB 
ID:	434528





    Έχοντας ανέβει το λούκι. Εδώ διακρίνεται η δυσκολία που έχει το τεραίν.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15.jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	105,4 KB 
ID:	434529





    Απέναντι ξεπροβάλλει ο Φαρμακάς που είχα ανέβει πρόσφατα. Το χιόνι τελικά είναι αρκετό, δε φαινόταν απο χαμηλά.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.jpg 
Προβολές:	76 
Μέγεθος:	82,3 KB 
ID:	434530




    Βαδίζω σε κατάλευκο τοπίο πια. Ο καιρός ψηλότερα δείχνει κλειστός.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	52,6 KB 
ID:	434531




    Σε ένα σημείο άνοιξε λίγο και απόλαυσα ένα μικρό καταγάλανο κομμάτι.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	43,3 KB 
ID:	434532




    Όταν η φύση σχεδιάζει...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19.JPG 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	60,2 KB 
ID:	434533




    Προχωράω, ανεβαίνω κάποια βράχια και μετά κοιτάω προς τα πίσω. Διακρίνω ένα εκκλησάκι στα 1600m περίπου. Απο εκεί ήρθα αλλά δεν το πρόσεξα μέσα στο λευκό τοπίο καθώς το έκρυβαν τα δέντρα που έχει πίσω του. Είναι ο Άγιος Κωνσταντίνος.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20.jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	81,0 KB 
ID:	434534
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Βρίσκομαι στην κορυφογραμμή σε ομιχλώδες τοπίο, Μέχρι εδώ χρειάστηκα 1.5 ώρα. Πέφτει άγριο ξύλο απο τον παγωμένο αέρα που με σφυροκοπά απο τα δεξιά. Δε μπορώ να προστατευτώ απο πουθενά. Σε κάτι φάσεις νιώθω σα να βρίσκομαι στην Ανταρκτική και να προχωράω μέσα στο ψύχος. Είμαι έρμαιο των ορέξεων του καιρού.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21.jpg 
Προβολές:	76 
Μέγεθος:	74,1 KB 
ID:	434535




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	43,9 KB 
ID:	434536




    Καλλιτεχνική πινελιά του Σκίαθι πάνω στους βράχους του. Αν δείτε κάτι τέτοιο ποτέ είναι σίγουρο ότι έχετε γίνει παγοκολώνα!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	36,4 KB 
ID:	434537




    Εξωπλανητικό τέρας που θα βγάλει πλοκάμια και θα σε ρουφήξει?




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24.jpg 
Προβολές:	76 
Μέγεθος:	68,4 KB 
ID:	434538





    Συνεχίζοντας στο μυστηριώδες τοπίο. Δε βλέπω τίποτα τριγύρω αλλά με συναρπάζει πάντα όταν κάτι μαυρίζει σιγά σιγά στον ορίζοντα.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	25.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	36,9 KB 
ID:	434539




    Χαμηλά άνοιξε σε ένα σημείο για λίγα δευτερόλεπτα όμως.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26.jpg 
Προβολές:	75 
Μέγεθος:	61,3 KB 
ID:	434540




    Μετά απο 45 λεπτά αντικρίζω τον όγκο της κορυφής. Η κορυφογραμμή είναι τεράστια. Και με αυτές τις συνθήκες δύσκολη. Σε κάποια σημεία το χιόνι ήταν παγωμένο και ''έσκαβα'' το κάθε βήμα. Με βοηθούσε και ένα ξύλο που είχα πάρει μαζί. Μου έδινε έξτρα σημείο στήριξης.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	45,8 KB 
ID:	434541





    Με το που φτάνω στην κορυφή βγάζω το κινητό να τραβήξω ένα βίντεο και έχοντας τα γυαλιά ηλίου στο χέρι μου φεύγουν απο τον αέρα σε μια πλαγιά χαμηλα. Κατέβηκα κάποια μέτρα και τα βρήκα με λίγη δυσκολία. Εκεί άνοιξε λίγο ο καιρός και διέκρινα χαμηλά το χωριό Αλέα.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	56,2 KB 
ID:	434542





    Ξανά πάνω στην κορυφή. Έχουν περάσει συνολικά 2.5 ώρες ασταμάτητου περπατήματος. Δε θα μπορούσε να γίνει και αλλιώς βέβαια.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	30.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	33,6 KB 
ID:	434543




    Χαμηλά ο δρόμος Σκοτεινής-Κανδήλας
    ,



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	32.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	45,1 KB 
ID:	434544





    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Απο αυτήν την πλευρά βλέπουμε το οροπέδιο μετά την Κανδήλα προς Λεβίδι




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	33.jpg 
Προβολές:	75 
Μέγεθος:	64,2 KB 
ID:	434545





    Επιστρέφοντας ο Σκίαθις υπήρξε συμπονετικός μαζί μου και έδιωξε τα σύννεφα απο πάνω του για να μου χαρίσει εκπληκτικές εικόνες.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	59,5 KB 
ID:	434546





    Θέα προς την κορυφή




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	62,8 KB 
ID:	434547





    Όπως παρατηρήσατε, δεν υπάρχουν βαθιά ίχνη μου στο χιόνι καθώς δε βούλιαζα ιδιαίτερα. Το χιόνι ήταν ημιπαγωμένο.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36.jpg 
Προβολές:	73 
Μέγεθος:	49,3 KB 
ID:	434548




    Αυτές οι εικόνες αποτυπώνονται για πάντα στην ψυχή.





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	37.jpg 
Προβολές:	73 
Μέγεθος:	52,4 KB 
ID:	434549




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	38.jpg 
Προβολές:	73 
Μέγεθος:	51,1 KB 
ID:	434550




    Στο βάθος το επίσης χιονισμένο Τραχύ.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	39.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	65,8 KB 
ID:	434551





    Το κερασάκι στην τούρτα μου ήταν αυτό. Τι άλλο να πω?





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	40.jpg 
Προβολές:	75 
Μέγεθος:	66,2 KB 
ID:	434552





    Μετά απο 2 ώρες έφτασα στο αρχικό ύψωμα που είχα ανέβει. Στην κορυφή του καλά κρυμμένη υπάρχει μια αρχαία οχύρωση. Δε βρήκα πληροφορίες για αυτήν πουθενά. Δεν ξέρω καν αν είναι αρχαία, έτσι μου φαίνεται.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	41.jpg 
Προβολές:	75 
Μέγεθος:	110,0 KB 
ID:	434553




    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Αυτή η ανάβαση χρειάστηκε συνολικά 4.5 ώρες χωρίς στάση και με σβέλτο ρυθμό. Ήταν πραγματικά για γερά νεύρα. Παρολαυτά ένιωθα δυνατός και θα συνέχιζα την εξόρμηση. Απο το διάσελο συνέχισα προς Κανδήλα-Λεβίδι και απο εκεί στη Βλαχέρνα και στη Χωτούσσα. Απο τη Χωτούσσα μια ωραία χωμάτινη διαδρομή με οδήγησε στην Κώμη. Και τα δύο χωριά βρίσκονται σε υψόμετρο περίπου 750m όμως όπως θα δείτε η διαδρομή κερδίζει ύψος και ξανακατεβαίνει, αποτελώντας ένα μικρό ορεινό χωμάτινο πάσο.




    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Απο την Κώμη συνέχισα μέχρι τον Δάρα ασφάλτινα πια.




    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Και απο τον Δάρα συνέχισα χωμάτινα μέχρι το όρος Όρυξις. Μια τρομερή διαδρομή 10 περίπου χιλιομέτρων η οποία τερματίζει στα 1300m. Απλά φανταστική διαδρομή.










    Εδώ η διαδρομή τερματίζει




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	42.jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	106,4 KB 
ID:	434554






    Αριστερά ο ορεινός όγκος της κορυφής. Όρυξις είναι η αρχαία ονομασία του Σαϊτά. Πόσο τραγικοί είμαστε που αλλάξαμε αυτό το τρομερό αρχαίο όνομα...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	43.jpg 
Προβολές:	76 
Μέγεθος:	106,2 KB 
ID:	434555





    Επιστρέφοντας




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	44.jpg 
Προβολές:	76 
Μέγεθος:	104,1 KB 
ID:	434556
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Προσεγγίζοντας τον Δάρα διέκρινα έναν λόφο με ένα εκκλησάκι στην κορυφή του. Έδειχνε ότι θα έχει ωραία θέα απο εκεί και πάνω απο όλα προσεγγιζόταν απο χωμάτινη διαδρομή. Δεν το σκέφτηκα και πολύ....









    Έχοντας φτάσει στον Προφήτη Ηλία. Απο εδώ νομίζω παρέχεται η καλύτερη θέα προς τον Δάρα.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	45.jpg 
Προβολές:	76 
Μέγεθος:	106,6 KB 
ID:	434557
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Επιστροφή απο Λεβίδι-Κανδήλα γιατί είχα λίγη ώρα φωτός ακόμα.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	46.jpg 
Προβολές:	75 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	434558




    Περνώντας τη Σκοτεινή είπα επιτέλους να κάνω μια χωμάτινη διαδρομή που είχα τσεκάρει καιρό. Ξεκινά απο τον κεντρικό δρόμο στην τοποθεσία ''Ελαφογκρέμι'' και βγαίνει κοντά στον Γαλατά Κορινθίας. Προς τέλος έχει πια σκοτεινιάσει και διακρίνονται τα φώτα μου.










    Ήταν το 26ο βουνό που έχω ανέβει στην Πελοπόννησο απο τα συνολικά 27 που βρίσκονται στη λίστα των 200ων ψηλότερων βουνών της Ελλάδας. Απομένει ακόμη ένα το οποίο βρίσκεται σε κοντινή απόσταση. Ήταν ακόμη μια ανάβαση που με ώθησε να μάθω νέα πράγματα. Το ορεινό ταξίδι στην Πελοπόννησο βαδίζει πια προς το τέλος του. Όπως έχω ξαναπεί, δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να λυπηθώ για κάτι που τελειώνει. Φυσικά οι προορισμοί στη μεγαλύτερη χερσόνησο της Ελλάδας δεν τελειώνουν έτσι απλά. Υπάρχουν πολλά πράγματα που θέλω και πρέπει να δω οπότε ίσως αυτό να είναι το παρήγορο...





    Πάντα όρθιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #11
    Τρομερός!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    934
    Πολύ δυνατός φίλε,απαιτητική χειμερινή ανάβαση και υπέροχες εικόνες! Το κρύο δεν είναι πρόβλημα όσο περπατάς,αντιθέτως σου εξασφαλίζει αυτό το ψιλοπαγωμένο χιόνι που σε διευκολύνει.Οταν ανέβει η θερμοκρασία βουτυρώνει και είναι χάλια.Ο αέρας πάλι,αν τον έχεις κόντρα η σε πλαγιοκοπά,άστο,θυμάμαι φορές που άλλαζα ελαφρώς την διαδρομή για να καλυφθώ.
    Στο Σκιάθι έχω ανέβει απο την νότια πλευρά,απο τον χωματόδρομο που ανεβαίνει στο Τραχύ,περίπου ιδια απόσταση μοιάζει.
    Μου άρεσε η αναφορά στο μεγάλο αρχαίο περιηγητή,είναι περιγραφικότατος και δίνει πληθώρα στοιχείων για το πως ήταν το τοπίο στην εποχή του.
    Καλή συνέχεια με πολλά χιλιόμετρα και αναβάσεις!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    934
    Ξέχασα,στη φωτό με τα κρυσταλλωμένα δέντρα φαίνεται ένα τρίγωνο αριστερά,στέγη κάποιου κτίσματος η ufo;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaslion Προβολή μηνύματος
    Τρομερός!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Πολύ δυνατός φίλε,απαιτητική χειμερινή ανάβαση και υπέροχες εικόνες! Το κρύο δεν είναι πρόβλημα όσο περπατάς,αντιθέτως σου εξασφαλίζει αυτό το ψιλοπαγωμένο χιόνι που σε διευκολύνει.Οταν ανέβει η θερμοκρασία βουτυρώνει και είναι χάλια.Ο αέρας πάλι,αν τον έχεις κόντρα η σε πλαγιοκοπά,άστο,θυμάμαι φορές που άλλαζα ελαφρώς την διαδρομή για να καλυφθώ.
    Στο Σκιάθι έχω ανέβει απο την νότια πλευρά,απο τον χωματόδρομο που ανεβαίνει στο Τραχύ,περίπου ιδια απόσταση μοιάζει.
    Μου άρεσε η αναφορά στο μεγάλο αρχαίο περιηγητή,είναι περιγραφικότατος και δίνει πληθώρα στοιχείων για το πως ήταν το τοπίο στην εποχή του.
    Καλή συνέχεια με πολλά χιλιόμετρα και αναβάσεις!

    Να είσαι καλά φίλε! Συμφωνώ απόλυτα σε ότι έγραψες. Πρέπει να είναι λίγο μικρότερη η απόσταση απο εκεί που λες αλλά πάνω κάτω είναι μια η άλλη.

    Όσο για τον Παυσανία, το έχω ξαναγράψει. Χωρίς αυτόν τα αρχαία της Ελλάδας θα ήταν ένας τεράστιος λαβύρινθος χωρίς ενδείξεις!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Ξέχασα,στη φωτό με τα κρυσταλλωμένα δέντρα φαίνεται ένα τρίγωνο αριστερά,στέγη κάποιου κτίσματος η ufo;

    Το τρίγωνο που βλέπεις εκεί είναι μια πεσμένη κεραία τηλεφωνίας, υπάρχει και στον ορειβατικό χάρτη. Με τέτοιο αέρα δε μου κάνει εντύπωση που δεν άντεξε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Παρόμοια θέματα

  1. Ducati Desert X 2022
    από lleonidas στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2023, 22:22
  2. Honda NT1100 2022
    από lleonidas στο forum Honda
    Απαντήσεις: 142
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2023, 12:25
  3. Moto Morini X-Cape 650 2022
    από lleonidas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 162
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2023, 17:54
  4. Honda ADV 350 2022
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2021, 15:23
  5. New Kawasaki KLR 650 2022
    από Sebastian1980 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2021, 22:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF