Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: 1 sccoter μπερδεμένος για κυβικά..125-300cc

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    οχι για δικαβαλο θες 300.

    και για καποιο λογο ειναι ακριβοτερα τα χοντα/γιαμαχα. τα sym 125/200 καινε σχεδον οσα τα 300 των ιαπωνων

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2022
    Μηνύματα
    14
    Για αυτό λέω παιδιά το βασικό Μ μέλημα είναι εντός πόλης γτ θέλω οικονομία και όχι ακριβά σεβρις..δλδ σκούτερ 300αρια γιαμαχα ,Χόντα καίνε εντός 3,5 λίτρα όσο τα 200 κυβικά sym symphony sti?

  3. #18
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Εγώ πάντως με Aprilia SR Max 300 (Gilera Nexus) βλέπω κατανάλωση 3,3-3,4 lt/100km. Βέβαια η χρήση μου είναι κυρίως περιαστική αλλά πιστεύω ότι και μέσα στην πόλη μόνο να κυκλοφορούσα δεν θα ξέφευγα πάνω από 4,0 lt/100km. Και μιλάμε για ένα κινητήρα Piaggio παλαιότερης γενιάς. Πριν από αυτό είχα ένα PCX 150 στο οποίο είχα κατανάλωση 2,5 lt/100km αλλά στους ανοιχτούς δρόμους το ένιωθα να ζορίζεται αρκετά.

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Για οικονομια σε καυσιμο
    Honda ή yamaha και μετα piaggio.
    Εγω με medley 150.καθε μερα αθηνα κορωπι.
    Καταναλωση εως 2.6

  5. #20
    Επιδη ρωτησες πιο πανω ....να σου πω.
    Tο cruisym το 300αρι φοραει τον f4 κινητηρα της sym ο οποιος καιει εντος κανα 4άρι και εκτος λιγο λιγοτερο.
    Επισης στο θεμα μονος και 2πλος στα κυβικα και τις ιπποδυναμεις αυτες ,παιζει σημαντικο ρολο τα κιλα των επιβατων .
    Η ετσι μου εμενα ας πουμε ειναι λεπτη και εμενα δε με λες και θρεφταρι.Με το 200αρι παμε ανετα παντου .
    Εχω ομως σοβαρο θεμα οταν εχω καποιον 80 +κιλα μαζι μου.
    Στα 300 κυβικα και εγω πιστευω πως εισαι κομπλε για 2καβαλο.πιο κατω ειναι συμβιβασμος .
    Αλλαξα 5 συμ και σκεφτωμαι να ξαναπαρω παλι.
    Αν και ποτε δεν αντιμετωπισα καποιο θεμα με βλαβες κτλ ....ποτε ομως ...Αν ειχα ομως την δυνατοτητα ,θα προτιμουσα καποιο Ιαπωνικο .
    Ελπιζω να βοηθησα .

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2022
    Μηνύματα
    14
    Ευχαριστώ πολύ και το kymco το 300cc x-town καίει λιγότερο;σέρβις πιο έχει πιο φθηνά sym vs kumco?Το θέμα είναι αν μπορέσω και πάρω κάνα 200 κυβικα αν θα με καλύψει μπας και γλυτώσω τα πιο πολλά του 300αρι;

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Δηλ για honda και yamaha ποιο θα προτείνατε σε scooter? To sh150i?

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2022
    Μηνύματα
    14
    Lioulios και εμείς λεπτοί είμαστε άρα με 200αρι έχεις πάει και για μπάνια Λούτσα ,Κερατέα από Αθήνα και πήγαινε κομπλέ τράβαγε;Όταν είχες sym 200αρι πόσο σου έκαιγε εντός; Σκέφτομαι και εγώ μην δώσω πολλά για αυτό σκεφτόμουν και για 125 κυβικά δν μπλέκεις με διπλωματα και έξτρα λεφτά τι λες;θα μας αντέξει;

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Greeneyes Προβολή μηνύματος
    για αυτό σκεφτόμουν και για 125 κυβικά δν μπλέκεις με διπλωματα και έξτρα λεφτά
    Υποψιάζομαι έχεις το Β και εννοείς ότι θα το επεκτείνεις στο Α1.

    Αν εννοείς αυτό, η επέκταση του Β ώστε να καλύπτει και το Α1, μπορεί να μην έχει το κόστος και τις εξετάσεις του κανονικού διπλώματος, 160 ευρώ πάντως, τα θέλει, σε πέντε μαθήματα σε σχολή και ένα παράβολο. Το γράφω, μην τυχόν έχεις την εντύπωση ότι είναι εντελώς δωρεάν.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2022
    Μηνύματα
    14
    Ναι φίλε έχω δίπλωμα αυτοκινήτου και για 125 θέλει 125€ + 5 μαθήματα..αλλα δν μπλέκω με θεωρίες και αλλά πρακτικά μαθήματα κλπ και πολύ φθηνό και το βγάζω μπαμ και το βασικό μου είναι εντός πόλης δικαβαλο για βόλτες κέντρο, Χαλάνδρι, μεταμόρφωση και κάνα σουπερ ..και αν μπορώ κάνα μπάνιο μέχρι Λούτσα Κερατέα...!Νομίζω επέκταση από αμάξι για μηχανή μεγαλύτερη θες κάνα 400€ συνολικά και θα έχει και μεγαλύτερη κατανάλωση...στα σεβρις ένα 125cc τι διαφορές μπορεί να έχει με ένα 300cc ;;

  11. #26
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Και με 50ρι λιμπερτι πας διπλος απλα πρεπει να γνωριζεις το τεμπο του εκάστοτε μοτερ.

    Επειδη βλεπω ακομη βασανίζεται
    Κοιτα τι γινεται τα 125-200
    Καταρχας το μεγαλύτερο πλεονέκτημα απο τα 300 cc ειναι τα 50kg (και βαλε αναλογως το μοντελο) που τους χωρίζουν
    Διαθετουν απο 11-16hp
    Τα αεροψυκτα ειναι διβαλβιδα που σημαίνει δεν αγαπανε τις ψηλες περιστροφες.
    Υπαρχουν και υδροψυκτα τετραβαλβιδα που δεν κομπλαρουν ψηλα.
    Ολα θα σου ειναι σουπερ σε κλειστό αστικο περιβαλλον οπως το κεντρο. Δε θα εχουν κανενα θεμα να τραβηξουν και με 2 ευτραφει ατομα.
    Αυτο που ενιστανται οι απο πανω ειναι η περιαστικη χρηση.
    Η απαντηση ειναι αν εισαι συμβιβασμένος να πηγαινεις ως 90χαω το οριο περιφερειακής/ επαρχιακης οδου θα προσθεσω επισης, πας παντού ανηφορες κατηφορες παραλιες λαγκάδια
    Ενδεικτικά
    Τα 125αερο βγαζουν 11hp τελικιαζουν 100χαω (κοντερισια παντα)
    Τα 200ρια αερο βγαζουν 16hp εχουν λιγο περισσότερο τραβηγμα λογω κυβικων ομως ειναι 2v τελικιαζουν καπου στα 110χαω
    Τα υγροψυκτα τετεαβαλβιδα 125 οπως pcx125/nmax125 βγαζουν 14-15hp και τελικιαζουν 110χαω επισης Με 90χαω πανε ανετα παντου χωρις να χαλασουν την μεση κατανάλωση
    Αν το ζητούμενο ειναι η οικονομία δε ανεβαίνεις πανω απο 125 liquid 4v η 200 αερο 2v
    Τα υγροψυκτα βεβαια θα κάψουν ακόμη λιγοτερο ως πιο εξευγενισμενα μοτερ το καλοκαιρι με τα πρώτα 30ρια περιβαντολογικης θερμοκρασίας

    Με τα 125 δε χρειάζεται να μπεις στην διαδικασία διπλώματος, ενω υπαρχουν liquid 4v επιλογες και απο piaggio / sym ενδεχομενως και σε καποιους ακομη, αλλα οι δυο ιαπωνεζοι θα κρατήσουν μεγαλύτερη αξια μεταπώλησης αν μετα απο καποια χρονια αποφασίσεις να το αντικαταστήσεις

  12. #27
    Φιλε , δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι ειμαι επαρχια και εδω ειναι αλλιως.
    Το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια , ειναι να παρεις αυτο με το οποιο δεν χρειαζεται να δωσεις πολλα πολλα σε διπλωματα κτλ και να το κρατησεις λιγο καιρο να δεις.
    Τα σκουτερ εδω και καιρο ειναι οχηματα που οταν αποφασισεις να τα δωσεις ,φευγουν αρκετα ευκολα.
    Βλεπεις απο 1ο χερι τι σου κανει και τι οχι .Πολυ πιθανον να μπορει και να σε βολεψει.

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2022
    Μηνύματα
    14
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά με βλέπω για 125 να μην μπλέξω με διπλώματα και όσο γίνεται να βρω καλό μεταχειρισμένο.. ακριβως doctoras δεν με νοιάζει να τρέχω δικαβαλο κάνα σουπερ για εντός πόλης ..μέχρι 90 αν πάει άνετα οκ μου κάνει...δν θέλω να βγάλω δίπλωμα για 20χλμ παραπάνω τελική και λίγο έκρηξη...αλλά να με βγάζει θα ανηφόρα εγώ 93 κιλά η κοπέλα 56 νμζ να βοήθησα..και να μη καιω πάνω από 3 λιτρα εντός .έχετε εικόνα σε σέρβις μεγάλο ποσό θέλει ένα σκούτερ 125cc?Και πόσα σερβίς θέλει το χρόνο με 10.000 χλμ/χρόνο; Ευχαριστώ

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2022
    Μηνύματα
    14
    Αυτά έχω δει ενδεικτικά
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...803-sym-jet-14

    αλλά δεν έχει abs + δεν είναι υδρόψυκτο

    και το από κάτω πιο νέο και abs+υδρόψυκτο αλλά δν ξέρω πολλά τα 2000€ τι λέτε;

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...ymphony-st-125

    Όποια πρόταση δεκτή

  15. #30
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Υπαρχει και jet14 125 L/C
    https://www.car.gr/318794901?utm_sou...ontent=aggelia

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτήσεις για Cbr 125
    από trumpet στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:03
  2. Ηχητική Βελτίωση για CBR 125
    από DNA 210 audio στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2005, 00:41
  3. Λάστιχα για CBR 125
    από Akefalos στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2005, 15:00
  4. Βελτιώσεις για runner 125 vx?
    από Silence_gr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 15:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF